Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

април 28, 2024, 22:21:40

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 2 [3] 4  Всички   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Стволови клетки  (Прочетена 50608 пъти)
 
kleo_20
Leader
****
Публикации: 5436


Мама на едно малко диване!!!


Моят сватбен албум

« Отговор #30 -: юни 22, 2008, 20:28:32 »

Идеята за взимането на стволовите клетки не е ли именно това-да се използват евентуално не само за самото дете но и за братя сестри или други съвместими роднини pardon pardon
Активен
Picolina
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2748



Моят сватбен албум

« Отговор #31 -: юни 22, 2008, 20:41:03 »

Някъде бях чела,че могат да се използват за родителите или брат/сестра на детето от което се вземат клетките,но при всяка по-далечна роднинска връзка намаля съвместимостта на клетките.За целта се правят нужните изследвания и т.н.
Активен
Jungle
Сватбар
***
Пол: Жена
Публикации: 205


What goes around, comes around...


Моят сватбен албум

« Отговор #32 -: юни 23, 2008, 12:34:04 »

Идеята за взимането на стволовите клетки не е ли именно това-да се използват евентуално не само за самото дете но и за братя сестри или други съвместими роднини pardon pardon

 good Да, може да се използва за братчета или сестричета...Затова много родители, които имат болно първо детенце им препоръчват да родят второ, за да му помогнат...
Активен
m_a_g_i_vs
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1261


Сърцето ми се раздели на две....


Моят сватбен албум

« Отговор #33 -: юни 24, 2008, 07:26:11 »

Ако това е така е много добре сега като се замисля наистина Jungle  е права  good и аз май съм чувала такова нещо.
Активен
mama2006
Регистриран

Публикации: 5


« Отговор #34 -: септември 20, 2008, 01:18:04 »

Започвам с това, че сме съхранили стволови клетки от кръв от пъпната връв. Компанията, която избрахме е CRYO-SAVE. Беше отдавна.  Прочетох доста неща. Ще опиша някои от тях, защото имах същите въпроси, които видях:
- през 2005 г се съобщава, че проф. Д. Бобев е направил първата успешна трансплантация на стволови клетки чрез инжектирането им в кръвоносен съд на дете болно от таласемия майор. Клетките са извлечени по време на раждането на неговото братче. Описва се, че за подобна процедура чакат още деца. Зная, че за злокачествени заболявания на кръвта това е разпространена практика. Всичко останало е на експериментално ниво - съобщаване на отделни случаи;
- за съвместимостта - Принципът е следен "стволовите клетки могат да бъдат прилагани при генетични родственици, но е необходимо изследване за съвместимост". Смята се, обаче че пълното съвпадение между братя и сестри е 1:4 (на друго място прочетох от 7 пункта -да съвпаднат 5). Май няма ясна категоричност. Тази моя мисъл се подсилва от факта, че при близнаци най-често се съхраняват стволови клетки и за двете деца. Доста от фирмите предлагат отстъпка в цената.
- важни са клаузите и в закона. Натъкнах се на няколко пъти на фраза "за самия него", но това трябва да се провери и коментира с професионалист - юрист, лекар.
 
Активен
KlaraFina
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1620



« Отговор #35 -: февруари 09, 2009, 00:34:27 »

Попаднах на интересна статия за ембрионалните стволови клетки.
Та в статията пишеше, че въпросните клетки идват от черния дроб на бебето, което означава, че могат да се използват единствено при кръвни болести. Предимството на тези клетки пред стволовите клетки от възрастен донор е, че са клетките не са профилирани, което намалява риска от автоимунни реакций при трансплантация. Големия недостатък е, че клетките са използваеми от самото бебе-донор в много редки случай. Изчислено е, че вероятността бебето да използва собствените си клетки по някое време от живота си е само 0.05% или казано по друг начин има вероятност 1/20 000 да може да се възползва от собствените си клетки. Това е така, защото собствените  стволови клетки са неизползваеми при голяма част от генетичните болести, изискващи трансплантация. В таки случай най-често се използват клетки от чужд донор. Ембрионалните стволови клетки, разбира се, биха могли да помогнат на болни членове в смейството.

« Последна редакция: февруари 09, 2009, 08:22:30 от KlaraFina » Активен
vivianka
Професор
****
Публикации: 304



« Отговор #36 -: юли 21, 2010, 14:38:29 »

В тази темичка отдавна не е писано, дано някой сподели мнение по въпроса.
Ние не сме взели решение дали да запазим стволови клетки - дилемата ни е дали наистина могат да се използват, особено какво е приложението им в България - колко успушни операции има и има ли добре специалисти. Доколкото успях да намеря инфомация за генетични заболявания не могат да повлияят много, при кръвни болести имат ефект. Не знам дали в по-късен етап ако не дай си боже се наложи да се ползват не може да се извлекат от гръбнака и въобще много доводи има както "ЗА", така и "ПРОТИВ".
Ако може да се включите с мнение защо сте запазили или защо не. Ако питам доктор или клиника за съхранение - те естествено казват, че е много хубаво, но и парите не са малко.
Активен
dodo23
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2192



Моят сватбен албум

« Отговор #37 -: януари 19, 2011, 21:25:30 »

Вивианка,виждам че твоето бебе е вече на 5м. give_rose
Запазихте ли стволови клетки?

Активен
BeRa
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1454


Мечтите се сбъдват!


Моят сватбен албум

« Отговор #38 -: януари 20, 2011, 19:10:53 »

Стволовите клетки са такова богатство...никога не знаеш какво те очаква и по добре да не ти сеналагат никога ,но ако можете да си го позволите не се мислете нито за минутка...
моята приятелка преди две години си запази стволови клетки в Германия и и струваше 2000 евро...надявам се да имам възможността един ден да успея да направя този "подарък" на детето си защото наистина може да бъде животоспасяващ
Активен
BASTET
Сватбен ГУРУ
*****
Публикации: 699


пак съм се размечтала..


Моят сватбен албум

« Отговор #39 -: януари 21, 2011, 15:56:16 »

Вижте това от днес http://www.btv.bg/shows/deniat-e-prekrasen/videos/video/1202710579-Denyat_e_prekrasen_Za_akusherite_s_lyubov.html , в края на видеото, след 41:30.
Активен
dodo23
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2192



Моят сватбен албум

« Отговор #40 -: януари 21, 2011, 16:34:43 »

Вижте това от днес http://www.btv.bg/shows/deniat-e-prekrasen/videos/video/1202710579-Denyat_e_prekrasen_Za_akusherite_s_lyubov.html , в края на видеото, след 41:30.
Днес го гледах това!
С всяко прочето мнение/статия си задавам все повече въпроси,а намирам по-малко отговори.
Доколкото разбирам обработката и съхранението на клетките струва една шапка пари.
От една страна по-добре да имаш заделени клетки и никога да не ти потрябват;от друга-дават се тези пари,а не е сигурно дали един ден биха помогнали тези клетки.
Аз се чудя доколко е сигурно съхранението им и каква е гаранцията,че някой луд учен един ден няма да си "играе" с клетките от моето дете.
Активен
*mwpo
Професор
****
Публикации: 479



« Отговор #41 -: януари 21, 2011, 16:53:48 »

http://www.bulgen.com/

По евтино е от КриоСейв. Но моята дилема е ,дали не предизвиквам съдбата? Защото 1500 лева не са много пари, 300 на година-къде не си ги дал, суеверието ми е проблемно.
Активен
*mwpo
Професор
****
Публикации: 479



« Отговор #42 -: януари 21, 2011, 16:55:37 »

И да допълня- дори и да сте пропуснали момента на плацентата, предлагат  и вземане на клетки от пулпата на първото млечно зъбче.
Активен
dodo23
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2192



Моят сватбен албум

« Отговор #43 -: януари 21, 2011, 17:23:38 »

До сега не се бях интересувала от финансовата страна на въпроса(явно грешна представа съм имала относно това колко струва),но като порчетох ценовите условия на БУЛГЕН,просто спирам да мисля по темата.
За мен тези суми са непосилни. sad
Активен
*mwpo
Професор
****
Публикации: 479



« Отговор #44 -: януари 21, 2011, 17:30:02 »

В БУЛГЕН цените са наполовина.
Активен
Страници: 1 2 [3] 4  Всички   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines