Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

април 24, 2024, 05:49:39

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 2 3 [4]  Всички   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Стволови клетки  (Прочетена 50580 пъти)
 
vilenceto
Професор
****
Пол: Жена
Публикации: 409



Моят сватбен албум

« Отговор #45 -: януари 21, 2011, 17:36:40 »

може би ще ме наречете закостеняла, но някак си не мога да повярвам в схемата със стволовите клетки. ние с милото няколко пъти си говорим по тази тема, точно защото е необходима не малка сума (аз съм срещала цени от 3000 лв нагоре първоначална такса) Доста се ровихме из нета и доста изчетохме, но не мога да се убедя, че не е поредното шарлатанство. Ето жената от репортажа казва че вече са използвани клетки за лечение на деца, но щом е толкова ефикасно - къде са тези хора? това си е невероятно постижение в сферата на медицината, защо успеха в лечението им е отминал без отзвук? странно е   huhhuh.gif
Активен
vilenceto
Професор
****
Пол: Жена
Публикации: 409



Моят сватбен албум

« Отговор #46 -: януари 21, 2011, 17:38:01 »

В БУЛГЕН цените са наполовина.
това пък е още по-странно. защо има толкова голяма разлика в цените?  nea
Активен
nadelina88
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 681



« Отговор #47 -: януари 22, 2011, 00:42:30 »

За стволовите клетки чух преди доста време и много се заинтригувах. Сега чак попадам на темата, за да можем да я обсъдим всички заедно. Една застраховка живот на детето ми е голямо богатсво, което си заслужава да му подаря. Но имам и много въпроси, чийто отговори не откривам.
Цената до колкото съм чела е от 2000 до 3500 лв, а някъде видях и над тази сума, но тази цена е първоначална и след нея трябва да плащаме постоянно за съхранение допълнителни пари или това е всичко, което трябва да се плати? И защо има толкова голяма разлика в цените?
Тази жена от клипчето казва, че клетките могат да се съхраняват и 20 години. Какво означава това? Детето ми става на 20, не е болно (да чукна на дърво) от някоя страшна болест, за която да са му нужни стволовите клетки и те после се унищожават ли, изхвърлят ли се? Какво се случва с тях? Или само до 20 години може да се трансплантират? Знам, че се хващам за едно число казано като пример, но е любопитно.
Спирам до тук, да видим вие какви ще ги съчините. Но с интерес ще следя темата!
Активен
Princess_of_the_Dawn
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1605



Моят сватбен албум

« Отговор #48 -: февруари 13, 2012, 23:32:13 »

Вдигам малко темата, че не е писано от година в нея.  smile Интересува ме в момента този въпрос и мен и ще се радвам да чуя и вашето мнение към днешна дата. Четох много, и тази тема прочетох и пак все още съм в чуденка. Преди си мислех, разбира се, че ще запазя стволови клетки, все пак здравето е преди всичко, но след като четох, че фирмите не дават никаква гаранция, взех да се двуомя. В един форум бях прочела синтезирани следните въпроси, копирам ги и тук, които мисля са точно на място:
"От това, с което се запознах ето какво ми остана като впечатление:
1. Две български банки, две гръцки (ужас!), Крио сейв и Смарт селс - защо само толкова на пазара, може би има причина?
2. Само крио сейв съхраняват две части!
3. Пробата може да се ползва еднократно!
4. Никой не дава гаранция, че от пъпната връв ще бъде извлечен годен материал!
5. Няма гаранция, че присадените клетки ще се превърнат точно в тези, които са необходими за лечението на съответното проявило се заболяване!
6. Засега се ползват най-вече за лечение на хематологични заболявания (тук има някакви успехи) и за сърдечни такива (много малко проби - нищо за резултатите)!
7. Винаги се говори за ползването на тези клетки в бъдеще време, т.е. когато медицината напредне!
8. Ако толкова е невероятно полезно, то защо болниците не инвестират в банки за съхранение - като се запознае човек разбира, че не е толкова финансово натоварващо. Биха възвърнали инвестицията сигурно в рамките на 2-5 год. Пък и никъде няма държавна политика в това отношение - случайно ли е?
9. Къде човек да прочете професионални статии с проведени експерименти, проучвания, операции и др. и с публикувани резултати?!
10. Какво е мнението на специалистите СЕГА? (без тези, които им се плаща, за да набират клиенти)"

Също се допитах и до мнението на флеботомист, но все пак това е човек, който получава заплащане срещу тази услуга, така че пак съм малко скептична. От друга страна в чужбина вече много клиники започват да вземат безплатно стволови клетки, когато жената е съгласна да стане донор, тоест не се запазват за нея лично, в противен случай се заплаща. Ето копирам и мнението на специалиста:
аз лично смятам,че който може да си го позволи е изключително полезно.Това е като един вид застраховка за различни ситуации или заболявания,които могат да възникнат.тъй като те са парвичните клетки ,от тях могат да се развият всички органи.например от колеги знам ,че при деца е недоразвити сардечни клапи се присаждат и всащност доразвиват сърдечната клапа,при кожни изгаряния.Също така когато сам ходила да вземам стволови клетки доста от родителите имаха деца с проблеми и явно вземането на стволови клетки от следващото дете помага за лечението....т.е. Могат да се ползват от други членове на семейството.относно времето на консервация доколкото знам при допълнително заплащане периодът може да се удължи,но зависи кои фирми го предлагат.Аз като започнах бяха около 4 и за 4-6 месеца станаха много и всяка има различна процедура(по добре проверете).относно гаранцията имат предвид,че флеботомиста може да закъснее за раждането и тогава клетките барзо мигрират и може да има количество,но малко стволови клетки.Това се случва ,ако клиенът,т.е. Вие не се обадите навреме.Важно е да предупредите и в болницата ,за да отрежат плацентата с максимално далга пъпна връв.аз лично съм абсолютно "ЗА" и много мои близки дори в БГ го правят.Забравих да добавя,че стволовите клетки се разделят на 2 и се съхраняват в 2 различни лаборатории,различни местоположения,за гаранция ,ако има проблем в едната да се използват от другата.
Просто проверете какво предлага фирмите в момента които са на пазара,и най важно е да контактувате с флеботомиста веднага след като усетите,че започват по сериозни контракции ,за да са на стенд бай за вас.На мен лично не ми се е случвало да имам неуспешно вземане на стволови клетки,но клиентите званят навреме."
Активен
carlyangel
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1377


Обичаме нашето хубаво момиченце :)


Моят сватбен албум

« Отговор #49 -: февруари 14, 2012, 10:17:47 »

Изчетох горното мнение и отчасти съм съгласна с него.Търсила съм информация,понеже в болницата,в която раждах,се предлага подобна услуга.За съжаление това,което намерих като инфо ми беше крайно недостатъчно-само сайтове на предлагащи услугата банки и няколко лаишки коментара.Другото,което е,че услугата е доста скъпа и освен еднократното заплащане в началото,се плаща и наем за година съхранение.Не ми хареса и това,че статиите в подкрепа на съхраняването на стволови клетки,едва ли не изкарват родителите,които не го правят безотговорни.На мен ми е пределно ясно,че е хубаво да разполагаш с такова нещо,но не всеки може да си го позволи.Изречения от сорта на "какво струва човешкия живот в сравнение с цената,която ще заплатите" ми идват в повечко и ми се струват несериозни.Подобна търговия със здравето е грозна.
Ето това е мнението ми/малко объркано,но така е и реално/.  give_rose
Активен
Regina94
Професор
****
Публикации: 476



« Отговор #50 -: март 18, 2012, 19:56:24 »

Да споделя опит - родих преди три седмици в Швейцария и след много мислене реших да запазя пъпната връв в Крио Сейв. Верно е, че за сега няма болест, която гарантира лечение ако имаш стволови клетки и изобщо цялата работа е малко игра със страховете на родителите. 
Не мисля, че родителите, които не запазват пъпната връв са безотговорни, доводите за и против процедурата са еднакво на брой.
И всичко опира до пари -ако беше безплатно едва ли някой щеше да се откаже.
 
Преди раждането се свързах с Крио Сеив, те ми изпратиха документацията и цените.
Струва около 3500 CHF за съхранение от 24 години. Сключва се договор и първо се плащат 500 от тях - до месец след сключване на договора. След доставка на биологичния материал те проверяват дали е бил взет и транспортиран правилно. Ако има проблем и мтериала не може да се ползва пиеш една студена вода и си осаваш само с платените 500.
Ако всичко е ОК плащаш останалата сума -или наведнъж или разсрочено на 12 вноски.
След 24 години Крио Сейв се свързват с порастналото бебе за да решат дали да продължат договора или да унищожат материала.

Преди раждането Крио Сейв ми изпратиха кутия за съхранение на клетките с инструкции за акушерките и лекарката. Аз трябваше да звънна в болницата и да ги предупредя, но тук те са свикнали вече и нямаше въпроси.

Донесох кутията на раждането, всичко мина тип топ, разписахме документите час след раждането и звъннахме на Крио Сейв да приберат материала.

Това е цялата работа. 



Активен
carlyangel
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1377


Обичаме нашето хубаво момиченце :)


Моят сватбен албум

« Отговор #51 -: март 18, 2012, 20:00:02 »

Регина,много ти благодаря за актуалната информация.Колко са тези франкове обърнати в БГ лева?
Всичко ми звучи съвсем наред.Дано никога не ви се налага да прибягвате до материала. give_rose
Активен
Regina94
Професор
****
Публикации: 476



« Отговор #52 -: март 18, 2012, 20:10:41 »

Около 6000 лв. Наистина не помня 3500  ли излезе или 4000, но диапазона ти е ясен. В брошурата им видях, че предлагат услугата и в България.
Активен
carlyangel
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1377


Обичаме нашето хубаво момиченце :)


Моят сватбен албум

« Отговор #53 -: март 18, 2012, 20:42:35 »

Да,предлагат я и цената е същата.Фирмата дори е същата. smile
Активен
Princess_of_the_Dawn
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1605



Моят сватбен албум

« Отговор #54 -: март 18, 2012, 20:52:31 »

И аз много благодаря за споделената информация и мнения. Все още съм в процес на мислене по този въпрос и правя проучвания. Ще споделя по-нататък какво съм решила.  smile
Активен
carlyangel
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1377


Обичаме нашето хубаво момиченце :)


Моят сватбен албум

« Отговор #55 -: март 18, 2012, 21:24:54 »

Princess_of_the_Dawn,ако имате възможност-възползвайте се.Прочети нужната ти информазция и си прецени.Това е наистина много хубаво. smile
Активен
Monikamaria
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1505



Моят сватбен албум

« Отговор #56 -: март 18, 2012, 23:09:59 »

И аз благодаря на Регина за полезното инфо!
Аз съм "за" запазването на материала - това е бъдещето все пак. Не се знае утре какво ще открият и доусъвършенстват! А винаги съм си мислела, че ще открият лек за вечна младост, но точно когато съм се сбабичосала вече! И това ще е най-мръсният номер!  sarcastic Това в кръга на шегата, но за стволовите клетки си е сериозно! На нас много ни се иска да запазим, но просто нямаме тази възможност! За родителите, които я имат - поздравявам ги и благородно им завиждам!  smile
П.П. По-добре е да се доверите на чуждестранна компания, защото от момиче, което работеше в българска (нямам точно инфо коя е, тъй като не се поинтересувах, понеже знам, че нямаме възможност да се възползваме), знаем, че не са много съвестни и има разни неуредици.
Активен
Marri
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1853


If you want a rainbow, you have to stand the rain.


Моят сватбен албум

« Отговор #57 -: февруари 14, 2013, 19:01:40 »

Здравейте, момичета! Никъде не видях дискусия по този въпрос, а темата е важна, затова и реших да пиша в отделна тема, а не в някоя от другите.
Като начало ще публикувам малко обща информация.
Стволовите клетки са неспециализирани клетки, които имат две определящи свойства: способността да се диференцират (специализират) в други типове (видове) клетки и способността да се самовъзпроизвеждат и така да възстановят стари или увредени клетки, тъкани или органи.
Самовъзпроизвеждането е способността на стволовите клетки да се делят и произвеждат повече стволови клетки. По време на ранното развитие, клетъчното делене е симетрично, т.е. всяка клетка се дели, което води до увеличаване броя на дъщерните клетки, всяка от които е с еднакъв потенциал. По-късно в развитието, клетката се дели асиметрично: едната клетка (дъщерната клетка) запазва потенциала си да остане стволова клетка, а другата се превъща в друг вид клетка със специализирани функции.

До скоро пъпната връв (в частност и плацентата) се е смятала за отпадъчен биопродукт от процеса на раждане, който традиционно се е изхвърлял. През 1970 г. се установява, че в тази ненужна пъпна връв има същия брой стволови клетки както в костния мозък на зрели хора. През 1988 г. със съхранени стволови клетки от пъпна връв е излекувано дете от анемия на Fanconi - едно нелечимо дотогава заболяване. Детето е живо и до днес.

Така през последните няколко години стволовите клетки от кръв от пъпната връв се оказват полезни при лечението на едни и същи видове здравословни проблеми като тези, лекувани чрез стволови клетки от костния мозък. При алогенна трансплантация трябва да се отбележи една непреодолима пречка, а именно тъканната съвместимост. Човешкият организъм разполага с имунна система за разпознаване на своето от чуждото. Тя включва клетки, притежаващи на повърхността си специфични молекулни маркери. При трансплантация на органи, тъкани или клетки, присадката трябва да прилича в максимална степен на собственото тяло, за да не се отхвърли от организма. Тези молекулни маркери, които определят тъканната съвместимост се наричат човешки левкоцитни антигени (HLA) и се изследват задължително у донора и реципиента преди трасплантация. HLA антигените са много на брой, но клинично значеними са само 6. Стволовите клетки от кръв от пъпна връв са по-малко склонни към отхвърляне в сравнение с костно-мозъчните или периферни кръвни стволови клетки при трансплантация. Това е така, защото клетките все още не са развили характерните особености (черти), с които да бъдат разпознати и атакувани от имунната система на реципиента (получателя). Също така, защото кръвта от пъпната връв е лишена от добре развити имунни клетки, така шансът трансплантираните стволови клетки да бъдат атакувани от тялото на получателя е по-малък, състояние, нареченено реакция на присадката срещу реципиента. Както гъвкавостт, така и годността (жизнеспособността) на стволовите клетки от пъпната връв ги прави мощно средство за трансплантационни терапии.

1.2 Не са подложени на влиянието на околната среда, така че имат много по-голям шанс за успешна трансплантация

1.3.   Събирането на кръв от пъпна връв е безопасна и технически лесна процедура, абсолютно безопасна за майката и новороденото.

1.4.   Могат да бъдат изолирани в сравнително големи количества

Надявам се темата да е интересна и да предизвика дискусии give_rose
Активен
Страници: 1 2 3 [4]  Всички   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines