Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

март 29, 2024, 09:43:46

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 2 3 4 [Всички]   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Стволови клетки  (Прочетена 50444 пъти)
 
MALENA
Професор
****
Пол: Жена
Публикации: 379



Моят сватбен албум

« -: февруари 14, 2008, 21:07:23 »

 Стволовите клетки са резервните части на нашия организъм. Това са универсални клетки, които организмът ни пази и при необходимост могат да се превърнат във всякакъв вид клетка от нашето тяло.  Могат да бъдат клетки от сърцето, черния дроб, гръбначния мозък, зъбите и костите. Стволовите клетки дават началото на всички тъкани, органи и системи в организма.
Стволовите клетки са заместител предимно на клетките на кръвотворната ни система, като:
левкоцитите, които се борят с инфекциите
еритроцитите, които носят кислорода
тромбоцити, които отговарят за кръвосъсирването    
Доказа се, че стволовите клетки, които обичайно се намират в костния мозък, могат да се превръщат и в други видове клетки – мускулни, нервни и т.н. Именно така – в началото на 21 век – вече става реалност лечението на нелечими заболявания като инфаркт на миокарда, травми на гръбнака, ракови заболявания, левкози, лимфоми и др.
  След раждането на бебето се отделя плацентата и обикновено тя се изхвърля като биопродукт. През 1970 г. се установи, че в тази ненужна вече пъпна връв има същия брой стволови клетки както в костния мозък на зрели хора. Пъпната връв е богата на стволови клетки, които служат за лечение на десетки видове злокачествени и генетични заболявания на кръвта.
През 1988 г. със съхранени стволови клетки от пъпна връв е излекувано дете от анемия на Fanconi - едно нелечимо заболяване. Детето е живо и до днес.
Това постави началото на събирането и съхраняването на стволовите клетки от пъпна връв по света.
Активен
MALENA
Професор
****
Пол: Жена
Публикации: 379



Моят сватбен албум

« Отговор #1 -: февруари 14, 2008, 21:10:55 »

Мами настоящи и бъдещи, разкажете даите инфо ако сте запознати как стават нещата със столовите клетки.
Активен
danieIa ☼
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1407



Моят сватбен албум

« Отговор #2 -: февруари 14, 2008, 21:17:21 »

MALENA , в България на едно единствено място се прави това. До преди 1 година струваше към 3000 евро. Приятелката на моята кума се занимава с това и ако искаш координати - пиши на лични.
Активен
kleo_20
Leader
****
Публикации: 5436


Мама на едно малко диване!!!


Моят сватбен албум

« Отговор #3 -: февруари 14, 2008, 22:36:25 »

мисля че всяка информация би била полезна! @}->--това за съжаление не е много евтино но си заслужава и е живото спасяващо ако недай си боже с детенцето един ден се случи нещо или пък с негово братче или сестриче!!в България става все по-популяярно!и наистина има само една клиника за съхранение на стволови клетки!аз до колкото знам е цял пакет за взимане и съхранение за определен период от време след изитачено му се заплаща такса на година но не е толкова фрапантна цифрата!това което пиша го знам от трета четвърта ръка който е по запознат нека сподели повече по въпроса!има ли мами които искат и смятат да го направят! give_rose
Активен
digita
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 715



Моят сватбен албум

« Отговор #4 -: февруари 15, 2008, 09:47:29 »

Това се предлага вече в Пловдив в клиника Селена. Цената вече не е чак толкова висока. Услугата е 3200лв. и включва и съхранението на стволовите клетки до 20-тата година на детето.
На мен лично ми се иска, но още не съм решила със сигурност.
Активен
emily
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 878



Моят сватбен албум

« Отговор #5 -: февруари 15, 2008, 10:23:45 »

И аз чух за това, че е около 3000лв. пакета, но банката за съхранение е в чужбина. И мисля че е и във В. Търново вече е правено това /не съм много сигурна/. Все още не съм се замисляла по въпроса, но е добра идея за децата ни.
Активен
estrella
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 590



Моят сватбен албум

« Отговор #6 -: февруари 15, 2008, 12:06:32 »

Вече тази услуга се предлага на няколко места-някои съхраняват клетките в банки в чужбина,други в БГ-цената е приблизително еднаква(около 3000лв) като има и годишна вноска след това.За София се сещам за клиника Малинов,за клиниката на Мазнейкова,Св.Лазар,Шейново и др.Аз лично мисля да съхраня стволови клетки на детето,но още не съм решила къде
Активен
Nicky
Сватбар
***
Пол: Жена
Публикации: 288



« Отговор #7 -: февруари 15, 2008, 14:23:17 »

за тези съм чувала добри неща
http://cryo-save-bulgaria.agcabinet.info/
Активен
Picolina
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2748



Моят сватбен албум

« Отговор #8 -: февруари 15, 2008, 14:40:43 »

Аз също съм чувала за стволовите клетки,че са полезни да бъдат съхранение,Но тъй като ние тук в Англия доста се поровихме за тези стволови клетки и разбрахме,че такова лечение на този етап тук е ЗБРАНЕНО.Защото ,не било съвсем напълно доказано,какви последствия и реакции могат да постъпят след намесата им в организма.Аз мисля,пък и моят съпуг,че щом държава като Англия отхвърля това,значи нещо куца.Така,че за сега ние не сме решавали да съхраняваме клетки, а и то недай си Боже,ако ти се наложи има клиники в цял свят които могат да ти направят това.

Това е което ние мислим по въпроса с моето мило pardon
Активен
kleo_20
Leader
****
Публикации: 5436


Мама на едно малко диване!!!


Моят сватбен албум

« Отговор #9 -: февруари 15, 2008, 14:44:35 »

не мога да повярвам тирани гадни!!тяхното законодателство е направо м...та си джаса с извинение!!!можеш да ги запазиш някъде другаде ако искате!аз не знам дали ще можем да си го позволим  cray :'(имаме много парички да даваме преди да се роди бебчи и 3 хиляди мисля че няма да имаме да отделим!а е толкова хубаво!това е шанс за живот и не мисля че живота струва 3000 той е безценен и трябва да имаме възможност да направим всичко възможно да го пазим heart
Активен
Teo
Отговорник
Заслужил майстор на спорта
*
Пол: Мъж
Публикации: 2277



Моят сватбен албум

« Отговор #10 -: февруари 15, 2008, 14:49:49 »

Това се предлага вече в Пловдив в клиника Селена. Цената вече не е чак толкова висока. Услугата е 3200лв. и включва и съхранението на стволовите клетки до 20-тата година на детето.

Аз съм чувал, че има такса за съхранение още след първата година. Дали е вярно това за до 20-тата.
Активен
Nicky
Сватбар
***
Пол: Жена
Публикации: 288



« Отговор #11 -: февруари 15, 2008, 14:52:54 »

аз пък ... не ми се карайте, ама не знам ... мислех си и нещо все ме човърка ... все едно да предизвикаме съдбата sad Не мисля, че може за всичко да се подготвим, моля се да сме живи и здрави. Мисля да не съхраняваме, дано да не съжаляваме някой ден.
Активен
MALENA
Професор
****
Пол: Жена
Публикации: 379



Моят сватбен албум

« Отговор #12 -: февруари 15, 2008, 15:39:13 »

И ние ще го направил задължително. Ако човек има възможност, немисля че трябва да се мисли.
Picolina изпозването на стволови клетки в Англия не е забранено, незнам кой ви е дал тази информация.
Английска фирма за съхраняване на стволови клетки Future health - http://www.futurehealth.co.uk
"Депозирането в банки на стволови клетки, взети от пъпната връв при раждане, вече се практикува масово в Англия, Австрия, Белгия, Швейцария. И модерно, и разумно е родителите да платят няколко хиляди евро, за да пазят няколко десетилетия “авариен материал” за каквото и да било бъдещо заболяване на детето си."
http://www.rodopipress.com

Активен
kleo_20
Leader
****
Публикации: 5436


Мама на едно малко диване!!!


Моят сватбен албум

« Отговор #13 -: февруари 15, 2008, 15:44:39 »

вярно ли е че стволови клетки могат да се ползват не само от детето от което са взети ами от негови братя сестри или дори родители huhhuh.gif
Активен
MALENA
Професор
****
Пол: Жена
Публикации: 379



Моят сватбен албум

« Отговор #14 -: февруари 15, 2008, 15:54:48 »

вярно ли е че стволови клетки могат да се ползват не само от детето от което са взети ами от негови братя сестри или дори родители huhhuh.gif
И мен това ме интересува дали ще трябва и на двете момичета да вземем или от едното.
Активен
Picolina
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2748



Моят сватбен албум

« Отговор #15 -: февруари 15, 2008, 16:27:33 »

Picolina изпозването на стволови клетки в Англия не е забранено, незнам кой ви е дал тази информация.
Английска фирма за съхраняване на стволови клетки Future health - http://www.futurehealth.co.uk


Леченнието е забранено,това ни го каза доктор от University College London Hospitals girl_wink

Стволовите клетки могат да с ползват от всички близки на детето по принцип!
« Последна редакция: февруари 15, 2008, 16:30:29 от picolina » Активен
Rossistela
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1863



Моят сватбен албум

« Отговор #16 -: февруари 16, 2008, 00:23:19 »

Каква е процедурата по вземане на стволови клетки?
Процедурата е лесна и безболезнена. Непосредствено след раждането на детето, се взема кръв от пъпната вена в специален за целта стерилен сак, когато пъпната връв вече е прерязана, но плацентата все още не се е отделила.

Кой може да се лекува със стволови клетки?
Не само детето, но и братята, сестрите, майката, бащата, бабите и дядовците могат да се лекуват чрез приложение на стволови клетки от пъпната връв на новородено при наличие на съвместимост.

Има ли риск за майката и бебето?
Абсолютно никакъв. Взема се кръв, когато вече е прерязана пъпната връв.

Как се извличат, обработват и съхраняват стволовите клетки?
В лабораторни условия от кръвта се отделят стволовите клетки, Използва се специална центрофуга, в която при съответната температура, скорост и време на завъртане се извличат самите стволови клетки. Така обработени, добре опаковани и надписани, се потапят в специален контейнер с течен азот, където остават на съхранение.

Колко време могат да бъдат съхранявани стволовите клетки?
Замразени при - 196°С те могат практически да бъдат съхранявани вечно.

Осъществява ли се контрол върху съхраняването на стволовите клетки?
Успоредно с обработването на стволовите клетки, се замразяват и двумилилитрови проби от тях. По график, съгласуван с болницата и родителите, чрез пробите периодично се тества жизнеността на клетките и родителите се уведомяват писмено за резултата. Освен това се замразява плазма, както от стволовите клетки на детето, така и плазма от майката. И ако дойде време клетките да влезнат в употреба, се тества и плазмата, за да е сигурно, че не се е развила инфекция.

Има ли опасност да получа чужди стволови клетки?
Не. Изготвя се електронно досие на пациента. Освен това клетките се поставят в сак. Сакът се поставя в метална касета, а касетата - в метална рамка. И трите неща са надписани поотделно. В папка е описано подробно къде се намират клетките, как и кога са замразени, както е описана и кривата на замразяване - нещо уникално като пръстовите отпечатъци.

Как е уреден въпросът със собствеността?
До навършване на пълнолетие на детето родителите имат право да решават съдбата на стволовите му клетки. Освен че могат да бъдат използвани от притежателя си, стволовите клетки могат да бъдат дарявани на други членове на семейството или на други пациенти.

Със съхраняването на стволови клетки, извлечени от пъпната връв на бебето веднага след раждането му, Вие осигурявате на Вашето дете и на Вашите близки мощно съвременно средство за лечение на евентуални злокачествени заболявания като левкемии, лимфоми, анемии, имунна недостатъчност и пр.

Решението за вземане и съхраняване на стволови клетки е всъщност решение за бъдещето на Вашите деца, защото:

• Клетките от пъпната връв са много по- жизнени
и със 100% съвместимост при автогенна трансплантация. При алогенна трансплантация съвместимостта е с много висок процент за близки родственици и членове на семейството.

• Клетките се размразяват и са веднага на разположение.

• Намирането на подходящ донор е доста трудна задача, изискваща много време и големи финансови възможности.

Все повече хора по целия свят оценяват ползата от съхраняване на стволови клетки. При необходимост тези клетки биха могли да възпроизведат нови здрави клетки на мястото на унищожените - нещо, доскоро смятано за невъзможно от медицината. Това им ценно качество ги превръща в мощно съвременно средство за лечение на редица злокачествени заболявания при деца и възрастни.

източник

Моя приятелка се възползва от услугата миналата година,роди в "1АГ Св.София",където за целта дойде специален екип.Коментирали сме,но не си спомням точната цифра за първоначалното плащане и вноските впоследствие.По "мое"  време (`05-`06г) честно си признавам-не бях никак запозната с услугата blush Но,живи и здрави при второ бебе ще помислим добре...въпреки,че от една страна мъжът ми смята,че до известна степен това е предизвикателство към съдбата....за по-суеверните и това може да е пречка pardon
Има семейства,които се наемат да си родят второ детенце,за да помогнат чрез вземане на стволови клетки при раждането му на болното си дете....
Активен
Христина Минчева
Новак
*
Пол: Жена
Публикации: 12



Моят сватбен албум

« Отговор #17 -: февруари 18, 2008, 11:47:35 »

И мен ме интересуваше темата за стволовите клетки. И от както разбрах, че съм бременна се ровя в интернет по тази тема. Засега поне на мен условията на http://cryo-save-bulgaria.agcabinet.info/?page_id=15 ми се виждат добри. Даже може да се изполва разсрочено плащане с банка ДСК и затова ще ходя в банката да попитам дали наистина има токова нещо, защото го пише в сайта. Тъй като 3350 лв. си е сериозна сума покрай другите задължителни покупки, които трябва да се направят. Прочетете в сайта на крио сейф за техните усливия. Само се чудя как тази банка ги съхранява за тази сума, като цените на българските клиники които видях са с 1000 -2000 лв. отгоре.Незнам как става тази работа. Пък и мисля, че в Белгия са по напред с технологиите, но ме притеснява транспорта до там.
 blum
Активен
m_a_g_i_vs
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1261


Сърцето ми се раздели на две....


Моят сватбен албум

« Отговор #18 -: април 17, 2008, 21:49:52 »

Ние с мъжа ми решихме ,че ще запазваме стволови клетки за нашата бебка ,което мисля ,че човек имали възможност трябва да го направи  good.От всички проучвания ,който направихме за фирмите който се занимават с това както в БГ така и в чужбина ние се спряхме на http://cryo-save-bulgaria.agcabinet.info/ .Моята братовчедка преди 1 година също е използвала услугите им и до момента е доволна така да се каже ,получава всеки месец актуална информация за състоянието на техните клетки .Първоначално плащаш само пакета който ти изпращат за взимането на клетките който струва 700 лева.,а останалите  пари даваш след като ти изпратят удостоверение за безпроблемното пристигане на клетките до мястото на съхранение.
Вече има и в БГ съхранение ,но аз мисля ,че все още не е толкова добре развито ,а и е доста по скъпо в сравнение със съхранението им в чужбина.

Малена ако имаш някой конкретен въпрос ме питай ,защото не се сещам какво друго да напиша .
Активен
dgudge
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1007


Щастлива съпруга и майка


Моят сватбен албум

« Отговор #19 -: април 18, 2008, 09:38:34 »

Жалкото в цялата работа е , че трябав да имаш 3000 лв. за да осигуриш здравето на семействотото ти или на друг beating  как може да взимат такива суми nea
Активен
Picolina
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2748



Моят сватбен албум

« Отговор #20 -: юни 13, 2008, 19:29:20 »

m_a_g_i_vs  виждам,че си писала,че ще съхраните стволови клетки за бебчо.Какво стана? Можеш ли да дадеш малко повече инфо give_rose ?!
Активен
dgudge
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1007


Щастлива съпруга и майка


Моят сватбен албум

« Отговор #21 -: юни 17, 2008, 15:28:10 »

Днес в Тина Киркова говореха за стволовите клетки, че ако си решил да си запазваш като раждаш само се обаждаш на екипа той идва в болницата където си и изчаква момента когато да стане процедурата.
Активен
Jungle
Сватбар
***
Пол: Жена
Публикации: 205


What goes around, comes around...


Моят сватбен албум

« Отговор #22 -: юни 20, 2008, 08:21:55 »

Леченнието е забранено,това ни го каза доктор от University College London Hospitals girl_wink

Стволовите клетки могат да с ползват от всички близки на детето по принцип!

Хмммм, много странно, защото когато забременях живеехме с мъжо в Англия и тогава за първи път чух за  стволови клетки.Казаха ни да помислим за това , дали искаме. Друга моя приятелка , която живее в Лондон и роди там си запазиха стволови клетки  good
« Последна редакция: юни 20, 2008, 08:25:25 от Jungle » Активен
Picolina
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2748



Моят сватбен албум

« Отговор #23 -: юни 20, 2008, 11:45:00 »

На моя мъж, брат му е с церебрална парализа,и тази година ходиха доста по болниците тук, и навсякъде им казаха,че ЛЕчЕНИЕ не се прилага в Лондон,но запазват стволови клетки. Smart cells са едните които запазват тук в Англия,а за Cryo-save казаха,че са в Белгия и Холандия. Обаждахме се и на едните и на другите и много съмнителни ни се видяха nea.Исахме да се срещнем с тях,но те отказаха huhhuh.gif
Можеш ли да кажеш нещо повече за тези твои познати  къде са запазили клетки?
Активен
estrella
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 590



Моят сватбен албум

« Отговор #24 -: юни 22, 2008, 15:01:28 »

и на мен ми е важна темата-някой замрази ли клетки и къде?Аз си мисля за Крио Сейв
Активен
m_a_g_i_vs
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1261


Сърцето ми се раздели на две....


Моят сватбен албум

« Отговор #25 -: юни 22, 2008, 15:11:49 »

Да ние си запазихме стволови клетки за бебка ,питайте конкретно какво ви интересува ние го направихме с Крио Сейв http://cryo-save-bulgaria.agcabinet.info/ Мисля че всеки който може да си го позволи ще направи една много добра инвестиция за бъдещето на бебето си  good
Активен
estrella
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 590



Моят сватбен албум

« Отговор #26 -: юни 22, 2008, 15:54:30 »

ами например мен ме интересува дали клетките могат да се ползват за братче/сестриче и колко време преди раждането е добре да се сключи договора,а всъщност ако раждането е преждевременнно дали ще се получи?
Активен
Picolina
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2748



Моят сватбен албум

« Отговор #27 -: юни 22, 2008, 16:02:38 »

Мен примерно ме интересува кой идва да ти ги вземе? Кога стана това,как ти ги съхраниха и обработиха,(защото знам,че до 6 часа след вземането клетките умират,ако не се обработят) После кой ти ги изпраща до банките за съхранение,как става това и дават ли ти инфо къде точно се намират клетките,и дали когато на теб ти потрябват един ден (не ти го пожелавам) правят ли ти някакви изследвания,за да те уверят,че това са същите клетки на детето?

Имам млако повече въпроси,но тъй като ние не поучихме отговори на тези въпроси тук ми е малко съмнителна цялата работа и затова pardon

Активен
m_a_g_i_vs
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1261


Сърцето ми се раздели на две....


Моят сватбен албум

« Отговор #28 -: юни 22, 2008, 16:43:22 »

estrella   незнам дали за братя и сестри може да се ползват тези клетки това не съм питала.Значи първо попълваш договора който е в страницата им и превеждаш 700 лева за да ти пратят комплекта който ти е нужен за вземането на самите клетки,немога да кажа какво представлява този комплект защото беше запечатан стерилно,носиш си го с теб на самото раждане и там доктора го отваря при самото взимане на клетките.При нас стана много екстремно всичко на единия ден пратихме парите и на другия сутринта вече имахме пакета,без този пакет няма как да ти вземат клетки така че предварително е добре да го имаш.

picolina Когато ти пращат пакета те питат в коя болница мислиш да раждаш  и ако в нея няма такъв квалифициран доктор да вземе клетките пращат друг който е от същия град и само му звъниш по тел. и той идва ,на него не се плаща нищо допълнително.Клетките ти ги взимат веднага щом бебето излезе от пъпната връв  но не съм гледала точно как защото в този момент въобще не ти е до това .После доктора се обажда на Крио Сейф те пращат куриер да ги вземе от там ,и  на теб до 10 дена ти изпращат сертификат за това че са пристигнали успешно  клетките до страната която ги съхранява.Дават ти процента на живина в тях и ако ти прецениш вече че процента е добър  превеждаш останалата сума .Също на сертификата пише точно къде се намират и кординати за връзка .


Ако има още нещо или не съм обяснила както трябва питайте пак  good
« Последна редакция: юни 22, 2008, 16:52:46 от m_a_g_i_vs » Активен
Picolina
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2748



Моят сватбен албум

« Отговор #29 -: юни 22, 2008, 18:27:26 »

Благодаря ти m_a_g_i_vs   give_rose
Ние много се навихме да съхраним клетки,не само за нашето дете ами защото има вероятност клетките да помогнат и на брат му на мъжа ми.Но когато звънахме тук в Лондон,първо телефона беше пренасочен към Щвейцария (номерът беше английски обаче),второ когато поискахме да се срещнем очи в очи с тях те отказаха,казаха че ще ни изпратят всичко по е-майл и трето когато им казахме ,къде ще раждаме те казаха че няма кой да дойде да ги вземе от тази болница,да сме си ги вземели сами shok или да отида да раждам в болниците от където те са вземали преди nea crazy това няма как да стане

Явно в Бг е по-добра организацията.
Активен
kleo_20
Leader
****
Публикации: 5436


Мама на едно малко диване!!!


Моят сватбен албум

« Отговор #30 -: юни 22, 2008, 20:28:32 »

Идеята за взимането на стволовите клетки не е ли именно това-да се използват евентуално не само за самото дете но и за братя сестри или други съвместими роднини pardon pardon
Активен
Picolina
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2748



Моят сватбен албум

« Отговор #31 -: юни 22, 2008, 20:41:03 »

Някъде бях чела,че могат да се използват за родителите или брат/сестра на детето от което се вземат клетките,но при всяка по-далечна роднинска връзка намаля съвместимостта на клетките.За целта се правят нужните изследвания и т.н.
Активен
Jungle
Сватбар
***
Пол: Жена
Публикации: 205


What goes around, comes around...


Моят сватбен албум

« Отговор #32 -: юни 23, 2008, 12:34:04 »

Идеята за взимането на стволовите клетки не е ли именно това-да се използват евентуално не само за самото дете но и за братя сестри или други съвместими роднини pardon pardon

 good Да, може да се използва за братчета или сестричета...Затова много родители, които имат болно първо детенце им препоръчват да родят второ, за да му помогнат...
Активен
m_a_g_i_vs
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1261


Сърцето ми се раздели на две....


Моят сватбен албум

« Отговор #33 -: юни 24, 2008, 07:26:11 »

Ако това е така е много добре сега като се замисля наистина Jungle  е права  good и аз май съм чувала такова нещо.
Активен
mama2006
Регистриран

Публикации: 5


« Отговор #34 -: септември 20, 2008, 01:18:04 »

Започвам с това, че сме съхранили стволови клетки от кръв от пъпната връв. Компанията, която избрахме е CRYO-SAVE. Беше отдавна.  Прочетох доста неща. Ще опиша някои от тях, защото имах същите въпроси, които видях:
- през 2005 г се съобщава, че проф. Д. Бобев е направил първата успешна трансплантация на стволови клетки чрез инжектирането им в кръвоносен съд на дете болно от таласемия майор. Клетките са извлечени по време на раждането на неговото братче. Описва се, че за подобна процедура чакат още деца. Зная, че за злокачествени заболявания на кръвта това е разпространена практика. Всичко останало е на експериментално ниво - съобщаване на отделни случаи;
- за съвместимостта - Принципът е следен "стволовите клетки могат да бъдат прилагани при генетични родственици, но е необходимо изследване за съвместимост". Смята се, обаче че пълното съвпадение между братя и сестри е 1:4 (на друго място прочетох от 7 пункта -да съвпаднат 5). Май няма ясна категоричност. Тази моя мисъл се подсилва от факта, че при близнаци най-често се съхраняват стволови клетки и за двете деца. Доста от фирмите предлагат отстъпка в цената.
- важни са клаузите и в закона. Натъкнах се на няколко пъти на фраза "за самия него", но това трябва да се провери и коментира с професионалист - юрист, лекар.
 
Активен
KlaraFina
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1620



« Отговор #35 -: февруари 09, 2009, 00:34:27 »

Попаднах на интересна статия за ембрионалните стволови клетки.
Та в статията пишеше, че въпросните клетки идват от черния дроб на бебето, което означава, че могат да се използват единствено при кръвни болести. Предимството на тези клетки пред стволовите клетки от възрастен донор е, че са клетките не са профилирани, което намалява риска от автоимунни реакций при трансплантация. Големия недостатък е, че клетките са използваеми от самото бебе-донор в много редки случай. Изчислено е, че вероятността бебето да използва собствените си клетки по някое време от живота си е само 0.05% или казано по друг начин има вероятност 1/20 000 да може да се възползва от собствените си клетки. Това е така, защото собствените  стволови клетки са неизползваеми при голяма част от генетичните болести, изискващи трансплантация. В таки случай най-често се използват клетки от чужд донор. Ембрионалните стволови клетки, разбира се, биха могли да помогнат на болни членове в смейството.

« Последна редакция: февруари 09, 2009, 08:22:30 от KlaraFina » Активен
vivianka
Професор
****
Публикации: 304



« Отговор #36 -: юли 21, 2010, 14:38:29 »

В тази темичка отдавна не е писано, дано някой сподели мнение по въпроса.
Ние не сме взели решение дали да запазим стволови клетки - дилемата ни е дали наистина могат да се използват, особено какво е приложението им в България - колко успушни операции има и има ли добре специалисти. Доколкото успях да намеря инфомация за генетични заболявания не могат да повлияят много, при кръвни болести имат ефект. Не знам дали в по-късен етап ако не дай си боже се наложи да се ползват не може да се извлекат от гръбнака и въобще много доводи има както "ЗА", така и "ПРОТИВ".
Ако може да се включите с мнение защо сте запазили или защо не. Ако питам доктор или клиника за съхранение - те естествено казват, че е много хубаво, но и парите не са малко.
Активен
dodo23
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2192



Моят сватбен албум

« Отговор #37 -: януари 19, 2011, 21:25:30 »

Вивианка,виждам че твоето бебе е вече на 5м. give_rose
Запазихте ли стволови клетки?

Активен
BeRa
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1454


Мечтите се сбъдват!


Моят сватбен албум

« Отговор #38 -: януари 20, 2011, 19:10:53 »

Стволовите клетки са такова богатство...никога не знаеш какво те очаква и по добре да не ти сеналагат никога ,но ако можете да си го позволите не се мислете нито за минутка...
моята приятелка преди две години си запази стволови клетки в Германия и и струваше 2000 евро...надявам се да имам възможността един ден да успея да направя този "подарък" на детето си защото наистина може да бъде животоспасяващ
Активен
BASTET
Сватбен ГУРУ
*****
Публикации: 699


пак съм се размечтала..


Моят сватбен албум

« Отговор #39 -: януари 21, 2011, 15:56:16 »

Вижте това от днес http://www.btv.bg/shows/deniat-e-prekrasen/videos/video/1202710579-Denyat_e_prekrasen_Za_akusherite_s_lyubov.html , в края на видеото, след 41:30.
Активен
dodo23
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2192



Моят сватбен албум

« Отговор #40 -: януари 21, 2011, 16:34:43 »

Вижте това от днес http://www.btv.bg/shows/deniat-e-prekrasen/videos/video/1202710579-Denyat_e_prekrasen_Za_akusherite_s_lyubov.html , в края на видеото, след 41:30.
Днес го гледах това!
С всяко прочето мнение/статия си задавам все повече въпроси,а намирам по-малко отговори.
Доколкото разбирам обработката и съхранението на клетките струва една шапка пари.
От една страна по-добре да имаш заделени клетки и никога да не ти потрябват;от друга-дават се тези пари,а не е сигурно дали един ден биха помогнали тези клетки.
Аз се чудя доколко е сигурно съхранението им и каква е гаранцията,че някой луд учен един ден няма да си "играе" с клетките от моето дете.
Активен
*mwpo
Професор
****
Публикации: 479



« Отговор #41 -: януари 21, 2011, 16:53:48 »

http://www.bulgen.com/

По евтино е от КриоСейв. Но моята дилема е ,дали не предизвиквам съдбата? Защото 1500 лева не са много пари, 300 на година-къде не си ги дал, суеверието ми е проблемно.
Активен
*mwpo
Професор
****
Публикации: 479



« Отговор #42 -: януари 21, 2011, 16:55:37 »

И да допълня- дори и да сте пропуснали момента на плацентата, предлагат  и вземане на клетки от пулпата на първото млечно зъбче.
Активен
dodo23
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2192



Моят сватбен албум

« Отговор #43 -: януари 21, 2011, 17:23:38 »

До сега не се бях интересувала от финансовата страна на въпроса(явно грешна представа съм имала относно това колко струва),но като порчетох ценовите условия на БУЛГЕН,просто спирам да мисля по темата.
За мен тези суми са непосилни. sad
Активен
*mwpo
Професор
****
Публикации: 479



« Отговор #44 -: януари 21, 2011, 17:30:02 »

В БУЛГЕН цените са наполовина.
Активен
vilenceto
Професор
****
Пол: Жена
Публикации: 409



Моят сватбен албум

« Отговор #45 -: януари 21, 2011, 17:36:40 »

може би ще ме наречете закостеняла, но някак си не мога да повярвам в схемата със стволовите клетки. ние с милото няколко пъти си говорим по тази тема, точно защото е необходима не малка сума (аз съм срещала цени от 3000 лв нагоре първоначална такса) Доста се ровихме из нета и доста изчетохме, но не мога да се убедя, че не е поредното шарлатанство. Ето жената от репортажа казва че вече са използвани клетки за лечение на деца, но щом е толкова ефикасно - къде са тези хора? това си е невероятно постижение в сферата на медицината, защо успеха в лечението им е отминал без отзвук? странно е   huhhuh.gif
Активен
vilenceto
Професор
****
Пол: Жена
Публикации: 409



Моят сватбен албум

« Отговор #46 -: януари 21, 2011, 17:38:01 »

В БУЛГЕН цените са наполовина.
това пък е още по-странно. защо има толкова голяма разлика в цените?  nea
Активен
nadelina88
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 681



« Отговор #47 -: януари 22, 2011, 00:42:30 »

За стволовите клетки чух преди доста време и много се заинтригувах. Сега чак попадам на темата, за да можем да я обсъдим всички заедно. Една застраховка живот на детето ми е голямо богатсво, което си заслужава да му подаря. Но имам и много въпроси, чийто отговори не откривам.
Цената до колкото съм чела е от 2000 до 3500 лв, а някъде видях и над тази сума, но тази цена е първоначална и след нея трябва да плащаме постоянно за съхранение допълнителни пари или това е всичко, което трябва да се плати? И защо има толкова голяма разлика в цените?
Тази жена от клипчето казва, че клетките могат да се съхраняват и 20 години. Какво означава това? Детето ми става на 20, не е болно (да чукна на дърво) от някоя страшна болест, за която да са му нужни стволовите клетки и те после се унищожават ли, изхвърлят ли се? Какво се случва с тях? Или само до 20 години може да се трансплантират? Знам, че се хващам за едно число казано като пример, но е любопитно.
Спирам до тук, да видим вие какви ще ги съчините. Но с интерес ще следя темата!
Активен
Princess_of_the_Dawn
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1605



Моят сватбен албум

« Отговор #48 -: февруари 13, 2012, 23:32:13 »

Вдигам малко темата, че не е писано от година в нея.  smile Интересува ме в момента този въпрос и мен и ще се радвам да чуя и вашето мнение към днешна дата. Четох много, и тази тема прочетох и пак все още съм в чуденка. Преди си мислех, разбира се, че ще запазя стволови клетки, все пак здравето е преди всичко, но след като четох, че фирмите не дават никаква гаранция, взех да се двуомя. В един форум бях прочела синтезирани следните въпроси, копирам ги и тук, които мисля са точно на място:
"От това, с което се запознах ето какво ми остана като впечатление:
1. Две български банки, две гръцки (ужас!), Крио сейв и Смарт селс - защо само толкова на пазара, може би има причина?
2. Само крио сейв съхраняват две части!
3. Пробата може да се ползва еднократно!
4. Никой не дава гаранция, че от пъпната връв ще бъде извлечен годен материал!
5. Няма гаранция, че присадените клетки ще се превърнат точно в тези, които са необходими за лечението на съответното проявило се заболяване!
6. Засега се ползват най-вече за лечение на хематологични заболявания (тук има някакви успехи) и за сърдечни такива (много малко проби - нищо за резултатите)!
7. Винаги се говори за ползването на тези клетки в бъдеще време, т.е. когато медицината напредне!
8. Ако толкова е невероятно полезно, то защо болниците не инвестират в банки за съхранение - като се запознае човек разбира, че не е толкова финансово натоварващо. Биха възвърнали инвестицията сигурно в рамките на 2-5 год. Пък и никъде няма държавна политика в това отношение - случайно ли е?
9. Къде човек да прочете професионални статии с проведени експерименти, проучвания, операции и др. и с публикувани резултати?!
10. Какво е мнението на специалистите СЕГА? (без тези, които им се плаща, за да набират клиенти)"

Също се допитах и до мнението на флеботомист, но все пак това е човек, който получава заплащане срещу тази услуга, така че пак съм малко скептична. От друга страна в чужбина вече много клиники започват да вземат безплатно стволови клетки, когато жената е съгласна да стане донор, тоест не се запазват за нея лично, в противен случай се заплаща. Ето копирам и мнението на специалиста:
аз лично смятам,че който може да си го позволи е изключително полезно.Това е като един вид застраховка за различни ситуации или заболявания,които могат да възникнат.тъй като те са парвичните клетки ,от тях могат да се развият всички органи.например от колеги знам ,че при деца е недоразвити сардечни клапи се присаждат и всащност доразвиват сърдечната клапа,при кожни изгаряния.Също така когато сам ходила да вземам стволови клетки доста от родителите имаха деца с проблеми и явно вземането на стволови клетки от следващото дете помага за лечението....т.е. Могат да се ползват от други членове на семейството.относно времето на консервация доколкото знам при допълнително заплащане периодът може да се удължи,но зависи кои фирми го предлагат.Аз като започнах бяха около 4 и за 4-6 месеца станаха много и всяка има различна процедура(по добре проверете).относно гаранцията имат предвид,че флеботомиста може да закъснее за раждането и тогава клетките барзо мигрират и може да има количество,но малко стволови клетки.Това се случва ,ако клиенът,т.е. Вие не се обадите навреме.Важно е да предупредите и в болницата ,за да отрежат плацентата с максимално далга пъпна връв.аз лично съм абсолютно "ЗА" и много мои близки дори в БГ го правят.Забравих да добавя,че стволовите клетки се разделят на 2 и се съхраняват в 2 различни лаборатории,различни местоположения,за гаранция ,ако има проблем в едната да се използват от другата.
Просто проверете какво предлага фирмите в момента които са на пазара,и най важно е да контактувате с флеботомиста веднага след като усетите,че започват по сериозни контракции ,за да са на стенд бай за вас.На мен лично не ми се е случвало да имам неуспешно вземане на стволови клетки,но клиентите званят навреме."
Активен
carlyangel
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1377


Обичаме нашето хубаво момиченце :)


Моят сватбен албум

« Отговор #49 -: февруари 14, 2012, 10:17:47 »

Изчетох горното мнение и отчасти съм съгласна с него.Търсила съм информация,понеже в болницата,в която раждах,се предлага подобна услуга.За съжаление това,което намерих като инфо ми беше крайно недостатъчно-само сайтове на предлагащи услугата банки и няколко лаишки коментара.Другото,което е,че услугата е доста скъпа и освен еднократното заплащане в началото,се плаща и наем за година съхранение.Не ми хареса и това,че статиите в подкрепа на съхраняването на стволови клетки,едва ли не изкарват родителите,които не го правят безотговорни.На мен ми е пределно ясно,че е хубаво да разполагаш с такова нещо,но не всеки може да си го позволи.Изречения от сорта на "какво струва човешкия живот в сравнение с цената,която ще заплатите" ми идват в повечко и ми се струват несериозни.Подобна търговия със здравето е грозна.
Ето това е мнението ми/малко объркано,но така е и реално/.  give_rose
Активен
Regina94
Професор
****
Публикации: 476



« Отговор #50 -: март 18, 2012, 19:56:24 »

Да споделя опит - родих преди три седмици в Швейцария и след много мислене реших да запазя пъпната връв в Крио Сейв. Верно е, че за сега няма болест, която гарантира лечение ако имаш стволови клетки и изобщо цялата работа е малко игра със страховете на родителите. 
Не мисля, че родителите, които не запазват пъпната връв са безотговорни, доводите за и против процедурата са еднакво на брой.
И всичко опира до пари -ако беше безплатно едва ли някой щеше да се откаже.
 
Преди раждането се свързах с Крио Сеив, те ми изпратиха документацията и цените.
Струва около 3500 CHF за съхранение от 24 години. Сключва се договор и първо се плащат 500 от тях - до месец след сключване на договора. След доставка на биологичния материал те проверяват дали е бил взет и транспортиран правилно. Ако има проблем и мтериала не може да се ползва пиеш една студена вода и си осаваш само с платените 500.
Ако всичко е ОК плащаш останалата сума -или наведнъж или разсрочено на 12 вноски.
След 24 години Крио Сейв се свързват с порастналото бебе за да решат дали да продължат договора или да унищожат материала.

Преди раждането Крио Сейв ми изпратиха кутия за съхранение на клетките с инструкции за акушерките и лекарката. Аз трябваше да звънна в болницата и да ги предупредя, но тук те са свикнали вече и нямаше въпроси.

Донесох кутията на раждането, всичко мина тип топ, разписахме документите час след раждането и звъннахме на Крио Сейв да приберат материала.

Това е цялата работа. 



Активен
carlyangel
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1377


Обичаме нашето хубаво момиченце :)


Моят сватбен албум

« Отговор #51 -: март 18, 2012, 20:00:02 »

Регина,много ти благодаря за актуалната информация.Колко са тези франкове обърнати в БГ лева?
Всичко ми звучи съвсем наред.Дано никога не ви се налага да прибягвате до материала. give_rose
Активен
Regina94
Професор
****
Публикации: 476



« Отговор #52 -: март 18, 2012, 20:10:41 »

Около 6000 лв. Наистина не помня 3500  ли излезе или 4000, но диапазона ти е ясен. В брошурата им видях, че предлагат услугата и в България.
Активен
carlyangel
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1377


Обичаме нашето хубаво момиченце :)


Моят сватбен албум

« Отговор #53 -: март 18, 2012, 20:42:35 »

Да,предлагат я и цената е същата.Фирмата дори е същата. smile
Активен
Princess_of_the_Dawn
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1605



Моят сватбен албум

« Отговор #54 -: март 18, 2012, 20:52:31 »

И аз много благодаря за споделената информация и мнения. Все още съм в процес на мислене по този въпрос и правя проучвания. Ще споделя по-нататък какво съм решила.  smile
Активен
carlyangel
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1377


Обичаме нашето хубаво момиченце :)


Моят сватбен албум

« Отговор #55 -: март 18, 2012, 21:24:54 »

Princess_of_the_Dawn,ако имате възможност-възползвайте се.Прочети нужната ти информазция и си прецени.Това е наистина много хубаво. smile
Активен
Monikamaria
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1505



Моят сватбен албум

« Отговор #56 -: март 18, 2012, 23:09:59 »

И аз благодаря на Регина за полезното инфо!
Аз съм "за" запазването на материала - това е бъдещето все пак. Не се знае утре какво ще открият и доусъвършенстват! А винаги съм си мислела, че ще открият лек за вечна младост, но точно когато съм се сбабичосала вече! И това ще е най-мръсният номер!  sarcastic Това в кръга на шегата, но за стволовите клетки си е сериозно! На нас много ни се иска да запазим, но просто нямаме тази възможност! За родителите, които я имат - поздравявам ги и благородно им завиждам!  smile
П.П. По-добре е да се доверите на чуждестранна компания, защото от момиче, което работеше в българска (нямам точно инфо коя е, тъй като не се поинтересувах, понеже знам, че нямаме възможност да се възползваме), знаем, че не са много съвестни и има разни неуредици.
Активен
Marri
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1853


If you want a rainbow, you have to stand the rain.


Моят сватбен албум

« Отговор #57 -: февруари 14, 2013, 19:01:40 »

Здравейте, момичета! Никъде не видях дискусия по този въпрос, а темата е важна, затова и реших да пиша в отделна тема, а не в някоя от другите.
Като начало ще публикувам малко обща информация.
Стволовите клетки са неспециализирани клетки, които имат две определящи свойства: способността да се диференцират (специализират) в други типове (видове) клетки и способността да се самовъзпроизвеждат и така да възстановят стари или увредени клетки, тъкани или органи.
Самовъзпроизвеждането е способността на стволовите клетки да се делят и произвеждат повече стволови клетки. По време на ранното развитие, клетъчното делене е симетрично, т.е. всяка клетка се дели, което води до увеличаване броя на дъщерните клетки, всяка от които е с еднакъв потенциал. По-късно в развитието, клетката се дели асиметрично: едната клетка (дъщерната клетка) запазва потенциала си да остане стволова клетка, а другата се превъща в друг вид клетка със специализирани функции.

До скоро пъпната връв (в частност и плацентата) се е смятала за отпадъчен биопродукт от процеса на раждане, който традиционно се е изхвърлял. През 1970 г. се установява, че в тази ненужна пъпна връв има същия брой стволови клетки както в костния мозък на зрели хора. През 1988 г. със съхранени стволови клетки от пъпна връв е излекувано дете от анемия на Fanconi - едно нелечимо дотогава заболяване. Детето е живо и до днес.

Така през последните няколко години стволовите клетки от кръв от пъпната връв се оказват полезни при лечението на едни и същи видове здравословни проблеми като тези, лекувани чрез стволови клетки от костния мозък. При алогенна трансплантация трябва да се отбележи една непреодолима пречка, а именно тъканната съвместимост. Човешкият организъм разполага с имунна система за разпознаване на своето от чуждото. Тя включва клетки, притежаващи на повърхността си специфични молекулни маркери. При трансплантация на органи, тъкани или клетки, присадката трябва да прилича в максимална степен на собственото тяло, за да не се отхвърли от организма. Тези молекулни маркери, които определят тъканната съвместимост се наричат човешки левкоцитни антигени (HLA) и се изследват задължително у донора и реципиента преди трасплантация. HLA антигените са много на брой, но клинично значеними са само 6. Стволовите клетки от кръв от пъпна връв са по-малко склонни към отхвърляне в сравнение с костно-мозъчните или периферни кръвни стволови клетки при трансплантация. Това е така, защото клетките все още не са развили характерните особености (черти), с които да бъдат разпознати и атакувани от имунната система на реципиента (получателя). Също така, защото кръвта от пъпната връв е лишена от добре развити имунни клетки, така шансът трансплантираните стволови клетки да бъдат атакувани от тялото на получателя е по-малък, състояние, нареченено реакция на присадката срещу реципиента. Както гъвкавостт, така и годността (жизнеспособността) на стволовите клетки от пъпната връв ги прави мощно средство за трансплантационни терапии.

1.2 Не са подложени на влиянието на околната среда, така че имат много по-голям шанс за успешна трансплантация

1.3.   Събирането на кръв от пъпна връв е безопасна и технически лесна процедура, абсолютно безопасна за майката и новороденото.

1.4.   Могат да бъдат изолирани в сравнително големи количества

Надявам се темата да е интересна и да предизвика дискусии give_rose
Активен
Страници: 1 2 3 4 [Всички]   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines