Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

април 25, 2024, 08:13:40

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: [1] 2 3 ... 24   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Всичко за кумовете.........  (Прочетена 171646 пъти)
 
Цветомира Паскова
Новак
*
Пол: Жена
Публикации: 9


« -: април 05, 2006, 10:20:27 »

Здравейте!
Имаме проблем с избора на кумове...
Бяхме поканили идеалната двойка, но той трябва да пътува в чужбина точно тогава.. Сега търсим друга двойка.. Единодушни сме, че искаме да ни кумуват семейство или поне "гаджета". Тук, обаче чета, че кумовете не могат да сключат брак помежду си след като са кумували, понеже един вид вече са се сродили - говоря за църковния брак. При гражданския няма значение.
Може ли семейство, на което годеникът ми е кумувал и е кръстник на детето им, да станат наши кумове???
Дано отговорът да е ДА!
В противен случай, продължаваме да мислим, а времето минава.. Има и доста субективни факти, с които трябва да се съобразим при избора на кумове, разбира се.. Разбрали сме се да не ни кумуват роднини - то така е много лесно:) Искаме да са ни приятели..
Къде мога да проверя всички изисквания относно кумовете? Знаете ли?
« Последна редакция: януари 26, 2008, 18:07:55 от fiibi_bg » Активен
DIVA
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 725



« Отговор #1 -: април 05, 2006, 12:55:53 »

Тук, обаче чета, че кумовете не могат да сключат брак помежду си след като са кумували, понеже един вид вече са се сродили - говоря за църковния брак. При гражданския няма значение.


 shok АЙ СТИГА БЕ .... това за сефте го чувам !!!!!!  mega_chok
Не е възможно.... какви са тези измишльотини!?!?!?  aggressive
Нашите кумове не са семейство, но един ден дай боже ще бъдат .... и какво сега? Няма да могат да сключат църковен брак ли!?!?!?  shok
Не може да бъде !!!!
Няма да е лошо някой наистина да сподели наистина ли е така ...  shok
Активен
afrodita
Ентусиаст
**
Публикации: 104



« Отговор #2 -: април 05, 2006, 13:00:43 »

КУМ И КУМА /кръстници/ - главно обредно лице в традиционната сватба. Кумът винаги е женен, за предпочитане от първо венчило. Неговата съпруга е кума. В народната традиция кумството е наследствено: то представлява една трета некръвна линия на родството. За кум се кани онзи, който е кръстил младоженеца като дете. Той или неговите потомци имат задължението да кръстят и децата на новото семейство. На сватбата кумът е почетно лице. Той има право да кани свои гости, наричани подкумници или култуци. Той не ръководи сватбата, но неговата воля се съблюдава строго. Участието на кумовете в църковния ритуал е задължително - те държат свещите, разменят короните, пръстените, хвърлят житото след венчавката. Кумовете се посещават от младите на Коледа, Гергьовден и Великден, и то преди другите роднини.

     При сключване на граждански брак, кумовете са свидетели. Не е нужно те да са женени, да са кръстници на някой от младоженците или да имат връзка помежду си. За сключване на църковен брак обаче има няколко изисквания към кумувете. Те задължително трябва да са кръстени и ако са женени, да имат и сключен църковен брак. Ако кумувете не са женени, те не могат да сключат в бъдеще църковен брак помежду си, защото се смята, че кумуването при венчавка ги сродява.

     По традиция за кумове на младото семейство се кани двойката кумувала на техните родители или децата им, но тава отдавна вече не е актуално. Днес се предпочита тази покана да бъде отправена към семейна (не е задължително) двойка, стари приятели на булката или младоженеца живеещи на семейни начала, или скоро сключили брак приятели. Понякога младоженците се уговарят всеки да покани най-близкия приятел от своята страна. Нередки са и случайте, в които кумове на новобрачната двойка стават братът или сестрата на някой от младоженците.

     Както кумата, така и кумът подписва акта за граждански брак на младото семейство. Освен свидетел кумът е и пример за подражание на младото семейство. Негова отговорност е да помагне на младоженеца в избора на официален костюм, да организира ергенското парти и да вдигне първият тост по време на тържеството.
http://bride.hit.bg/kumove.html

Искам да вметна,че никога не може да ви станат кумове тези на които преди това вие или той сте били.Ако си се записала в гражданското би трябвало да са ви дали сватбен буквар в който много подробно е обяснено всичко.
Успех!
« Последна редакция: април 05, 2006, 13:04:10 от afrodita » Активен
Persiana
Професор
****
Публикации: 409



« Отговор #3 -: април 05, 2006, 15:40:45 »

това тук наистина ме учуди:
'За сключване на църковен брак обаче има няколко изисквания към кумувете. Те задължително трябва да са кръстени и ако са женени, да имат и сключен църковен брак. Ако кумувете не са женени, те не могат да сключат в бъдеще църковен брак помежду си, защото се смята, че кумуването при венчавка ги сродява.'
И как ще се провери дали са били кумове в църковен брак бъдещите младоженци? Или попът ще излезе с лаптоп и ще ги търси в база данни?
А ако са женени не са ли сродени??
Дано да бъркам, обаче това ми се струва нелепо.
Активен
Teo
Отговорник
Заслужил майстор на спорта
*
Пол: Мъж
Публикации: 2277



Моят сватбен албум

« Отговор #4 -: април 05, 2006, 17:49:21 »

Това е много интересно, ще проучим въпроса тия дни.   ROFL
Активен
jeni
Ентусиаст
**
Пол: Жена
Публикации: 56



« Отговор #5 -: април 05, 2006, 20:38:32 »

 8PАаа, този проблем ще ни подмине, кумовете ни вече са семейство, а споловинката не сме били купуве crazy
Активен
afrodita
Ентусиаст
**
Публикации: 104



« Отговор #6 -: април 06, 2006, 08:35:26 »

това тук наистина ме учуди:
'За сключване на църковен брак обаче има няколко изисквания към кумувете. Те задължително трябва да са кръстени и ако са женени, да имат и сключен църковен брак. Ако кумувете не са женени, те не могат да сключат в бъдеще църковен брак помежду си, защото се смята, че кумуването при венчавка ги сродява.'
И как ще се провери дали са били кумове в църковен брак бъдещите младоженци? Или попът ще излезе с лаптоп и ще ги търси в база данни?
А ако са женени не са ли сродени??
Дано да бъркам, обаче това ми се струва нелепо.
Незнам точно как разбира попа,но със сигурност знам,че при такъв случай трябва да се иска разрешение от патриарх за да сключат брак.
Но ако все пак не държите на тези неща,не е задължително да правите венчавка в църква. pleasantry
Активен
DIVA
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 725



« Отговор #7 -: април 06, 2006, 09:15:21 »

Наистина и аз не мисля, 4е може да стане проблем, ако просто не е спомене нищо!!!
В крайна сметка пък кумовете може да сключат църковен брак в друга църква...
Хайде сега .... формалности  nea
Активен
Пепи
Любопитен
*
Пол: Жена
Публикации: 35



« Отговор #8 -: април 10, 2006, 19:35:17 »

Трябва да поканим кумове, има ли някаква традиция, която трябва да се спазва. Нещо трябва ли да се носи?
Активен
DIVA
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 725



« Отговор #9 -: април 11, 2006, 08:30:49 »

Та, значи Рере  good  pleasantry
Да ти кажа от собствен опит  ROFL
Ако си от Варна минаваш през Пикадили и пазаруваш едно печено пиле, салатки от приготвените и ако си сръчно чедо омесваш една питка  secret
Някой друг алкохолец да държите очите отворени  pardon
След това газ към кумовете, които смятате да зарибявате и ако ти се усмихне късмета може до 5-6 часа сутринта кума ти да каже ДА  biggrin  pardon pleasantry
Активен
Пепи
Любопитен
*
Пол: Жена
Публикации: 35



« Отговор #10 -: април 11, 2006, 11:09:40 »

От Русе съм.
Кумовете живеят в София и нищо не подозират  secret
дано не се дърпат много.
Значи питка трябва да се подготви. ще ми се да ги поканим както трябва, да спазим традициите.
Активен
Teo
Отговорник
Заслужил майстор на спорта
*
Пол: Мъж
Публикации: 2277



Моят сватбен албум

« Отговор #11 -: април 11, 2006, 13:04:55 »

Здравей, Pepe

Прегледай тази статия кумовете.

Щом ще ги изненадвате..... drinks

Успех!
Активен
mariya
Професор
****
Пол: Жена
Публикации: 304


Горда мама


« Отговор #12 -: април 11, 2006, 13:07:25 »

Хайде и аз от опит да кажа - точно с една питка, едно пиле и една бутилка нещо хубаво за пиене и са ти в кърпа вързани yahoo
Активен
liubopitna
Гост
« Отговор #13 -: юни 22, 2006, 16:20:31 »

Здравейте!
До сватбата ми има доста време (почти година), но все още с моя годеник не сме си избрали кумове. Просто не знаем какъв да е основният критерий - хубаво е да са ни приятели, разбира се, но повечето ни приятели не са женени, а пък на мен ми се иска кумовете ни да са семейна двойка. Изобщо много е сложно.
Споделете ми вашия опит - как избрахте подходящите кумове?  help
Активен
ani4ka
Сватбар
***
Публикации: 201



« Отговор #14 -: юни 22, 2006, 16:27:37 »

здравей liubopitna, ние имахме същи проблем като вашия и в крайна сметка си избрахме за кумове сестра ми с мъжа и, аз съм много близка със сестра си и бях много спокойна от факта, че бе възможно най-близо до мен в този ден...Помислете си за подобен вариант ако имате братя или сестри
Активен
Страници: [1] 2 3 ... 24   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines