Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

април 27, 2024, 00:01:29

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 ... 11 12 [13] 14   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Библиотека: полезно да се знае за бебето/детето  (Прочетена 84956 пъти)
 
dgudge
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1007


Щастлива съпруга и майка


Моят сватбен албум

« Отговор #180 -: октомври 10, 2008, 16:05:32 »

нашият в болницата беше каучуков и после и аз взех за първия месец на НУК, но от втория сме на силиконови и няма проблем pardon
Активен
Isabel
Сватбар
***
Пол: Жена
Публикации: 297



« Отговор #181 -: октомври 13, 2008, 22:43:36 »

Вие какви предпочитате - каучукови или силиконови?

Не аз! blum Бебка предпочита силиконови! Каква гримаса направи от един каучуков bad
Активен
˙·٠Outono Bolboreta™٠·˙

Leader
****
Пол: Жена
Публикации: 8604


·٠•●♥☆Щастлива, Слънчева, Успешна ☆♥●•٠·


Моят сватбен албум

« Отговор #182 -: октомври 15, 2008, 16:57:15 »

Какво говори рисунката на детето ви за неговите мисли, чувства и преживявания.

Понякога гледаме детето си и ни се иска да узнаем какво става в тази малка главичка, какво ли си мисли детето и какво го тревожи.
На тези въпроси може да си отговорите, ако се научите да разчитате детските рисунки. Както ние, големите, изливаме душата си пред близките или записваме личните си преживявания и мисли, така и детето разказва за виждането си за нещата, за настроението и преживяванията си чрез рисунката. Чрез рисуването детето се самоизразява.

Да се разгадае рисунката на детето е възможно както по цветовете, които то е избрало, така и по разположението на образите върху листа и разбира се, по самите нарисувани образи.

Разчитането на рисунката до най-малки подробности може вероятно да извърши специалист по детска психология. Но някои детайли можете и сами да анализирате: да уловите тревожните моменти, да разберете настроението на детето и да научите какви са страховете му. Тези умения ще бъдат като своеобразен мост между вас и детето.
Не е задължително да поставяте някаква тема за рисуване. Просто дайте на детето моливи и обърнете внимание на цвета на рисунката, на линиите, на щриховката, има ли контури на предметите.
Ако искате да разберете настроението на детето в семейството, то може да му предложите да нарисува семейството. Разбира се, всичко трябва да бъде ненастойчиво, в игра и не трябва да стоите на главата на детето, докато твори. Нека детето да рисува както то самото иска.

Пробвайте да поговорите с детето за рисунката му, проследете кого изобразява първи и кого – последен, както и кого изобщо е пропуснало да нарисува и защо. Обърнете внимание как са разположени членовете на семейството, близостта и отдалечеността им един от друг и мястото на детето сред тях. Най-любимия си човек детето обезателно ще поразкраси с някакъв детайл, а най-авторитетния член на семейството най-вероятно ще бъде нарисувам най-голям.

Ако детето рисува себе си между родителите си, то е доволно от отношението към него в семейството, а ако изобщо не се нарисува или пък сложи себе си някъде встрани или вън от къщата, то това е повод да се замислите. Това означава, че детето се чувства самотно и му е нужна подкрепа.

Детето егоист ще нарисува себе си най-голямо от всички останали.

Много е важно също и общото впечатление от рисунката. Обърнете внимание на изражението на лицата на хората. Какви емоции проявяват – радост (усмивка) или тъга.

Някои от частите на тялото детето може особено да подчертае или отдели в една или друга фигура. Например, ако на мама е подчертана устата, то тя подтиска детето със забележките си, наставленията и т.н.
Много е важно да обърнете внимание и на ръцете. Прекалено дългите ръце или понякога – отсъствието им говорят за агресия, източника на който е нарисуваната фигура.
Понякога децата съзнателно пропускат някого от семейството и след това дават доста логично обяснение. Например, пропуснато е братчето, към което детето изпитва ревност или пък обяснява отсъствието му от картината с физическото му отсъствие от живота си.


Следва...
Активен
˙·٠Outono Bolboreta™٠·˙

Leader
****
Пол: Жена
Публикации: 8604


·٠•●♥☆Щастлива, Слънчева, Успешна ☆♥●•٠·


Моят сватбен албум

« Отговор #183 -: октомври 15, 2008, 16:58:12 »

Отг: Рисунките: форма на самоизразяване за детето

Специално обърнете внимание на цветовете. Притеснените деца използват тъмни, тежки цветове. Ярките и нежни цветове пък говорят за нормалното настроение на детето. Кафявото и черното сигнализират за потиснатост и дискомфорт, жълтото и виолетовото – за уравновесеност и положителни емоции.
Хладните цветове отразяват конфликти в семейството. Ако детето нарисува някой от членовете на семейството с тъмни тонове, особено черно, то това показва, че детето не харесва този човек или се страхува от него, както и че се чувства отблъснато от него. Например, ако детето нарисува мама с черна коса или дрехи, това може да означава, че мама е много заета, а на него не му стигат ласките й или общуването с нея.
Червеното понякога се тълкува като агресия и висока възбудимост. Синьото и розовото са цветове, пълни с жизнерадост и отлично настроение.

За да проверите отношението на детето към самото себе си, може да му предложите да нарисува автопортрет. Тук е необходимо да обърнете внимание на на разположението на рисунката върху листа, за да разберете самооценката на детето и на цветовете, за да разберете настроението му. Обърнете внимание на нарисуваните черти на лицето. Отсъствието на уши например означава, че детето не слуша или не желае да слуша околните и наставленията им. Големите очи говорят за това, че детето е обезпокоено какво мислят околните за него. Усмивката на лицето означава, че детето е отворено за общуване.

Всеки ваш опит да се сближите с детето си и да го разберете, ще бъде възнаграден с неговата любов към вас, ще възпита любов към хората и ще му помогне за успех в живота.


Източник
« Последна редакция: ноември 02, 2008, 23:45:02 от Bulechka™ » Активен
gerito_81
Новак
*
Пол: Жена
Публикации: 8



Моят сватбен албум

« Отговор #184 -: ноември 11, 2008, 13:37:35 »

ние навършихме 1 годинка и вече малката упорито ми показва че не иска да се вози а иска да ходи, така че сигурно ще ползвам още един месец количката и отива на заточение в мазето Bravo
Активен
˙·٠Outono Bolboreta™٠·˙

Leader
****
Пол: Жена
Публикации: 8604


·٠•●♥☆Щастлива, Слънчева, Успешна ☆♥●•٠·


Моят сватбен албум

« Отговор #185 -: декември 28, 2008, 22:44:21 »

Не купувайте памперси в прозрачна опаковка или такива, които са пакетирани в България.
При производството на памперси остава брак, който се изкупува от гръцки, български и др. фирми. По-голямата част от бракуваните памперси са без дефекти. Те се отделят и пакетират. Тези с малки дефекти се продават за второ качество.
Проблемът с тези памперси идва от изключително ниската хигиена при транспортирането, съхранението и пакетажът им. Бракът от завода излиза или в незатворени големи найлонови чували, или на бали, които са завити само отстрани в найлон, или в незапечатани кашони. В това състояние те престояват в складовете на производителите, превозват се 1000-2000км. до България и престояват в складовете на българската фирма, докато се пакетират. По този начин освен, че те се замърсяват с голямо количество прах, в тях могат да попаднат и различни вредни микроорганизми.
Въпреки, че тези памперси имат всички необходими документи, издадени от съответните органи, ние ви препоръчваме да не използвате памперси от този вид.
Тези памперси ще познаете лесно по някой от следните неща:

- прозрачна опаковка (има и в непрозрачна);
- памперсите в пакета са измачкани и недобре подредени;
- в България, за съжаление, все още няма производство на памперси. Затова всички, на чиято опаковка е обозначено, че са произведени или пакетирани у нас са от този тип.
* * *
У нас има голямо разнообразие от качествени памперси. Някои от тях са се наложили като марки, други са по-малко известни. Много често се случва най-подходящият памперс за вашето бебе да е между по-малко известните.
Затова нашата препоръка е, ако имате проблеми с памперсите, които ползвате, сменете ги с друга марка.
* * *
Когато купувате памперси за родилното, вземете размер 2-5кг. Размерът от 3 до 6кг. е подходящ за бебета над 4кг.
* * *
Един от най-често задаваните въпроси е: "Кой е най-добрият памперс?". За съжаление такъв памперс, който да пасне добре на всяко дете и да не пропуска, не може да бъде направен.

Памперсът е вид бельо. Всяка марка има собствена кройка, която няма как да е подходяща за всички бебета (едни са с по-пълни коремчета, други с по-пухкави крачета...). Може да купите най-скъпия, но формата му да не бъде подходяща за вашето бебе и той пак да ви пропуска.
Има, разбира се, някои общи изисквания към всички памперси, за да бъдат удобни и да не пропускат. Тях ще ги опишем по-долу.
В общият случай си избирате една марка и ако имате проблем, я сменяте с друга. Можете да се обърнете за съвет към продавач-консултанта във вашият бебешки магазин.

* * *
Около 5-ия - 6-ия месец, когато бебето започне да се движи повече и да стои седнало, му е необходима повече свобода около кръстчето. Затова памперсът трябва да бъде еластичен в тази област. При някои памперси това се постига с еластични лепенки, при други с еластично коланче.

За сравнение, представете си как ще се чувствате, ако бельото ви няма ластик в кръста.

* * *
Не изчаквайте да достигнете горната граница на размера за да преминете на следващия. Например: ако ползвате размер 4-9кг. трябва да преминете на следващият размер, когато станете 7-8кг.
Кога да преминете на следващият размер:
- когато бебето достигне килограми, които съответстват на долната граница на следващият размер;
- когато започнете да залепвате лепенките на памперса в краищата на коланчето;
- когато памперсите, които ползвате започнат да пропускат редовно и въпреки, че сте сменили марката, резултатът е пак същия. Това най-често се случва, когато детето започне да наддава на килограми с по-бавни темпове, но в същото време започва да пие повече течности. По-големият размер има повече абсорбент.

* * *

[/color]
« Последна редакция: декември 28, 2008, 22:57:15 от [X] Bulechka™ » Активен
˙·٠Outono Bolboreta™٠·˙

Leader
****
Пол: Жена
Публикации: 8604


·٠•●♥☆Щастлива, Слънчева, Успешна ☆♥●•٠·


Моят сватбен албум

« Отговор #186 -: декември 28, 2008, 22:55:40 »

....
В последно време все по-рядко се наблюдава проявяването на алергия към някои от съставките на памперсите. При такава алергия се зачервява цялата кожа под памперса, а не само на отделни места. В този случай сменяте марката веднага и зачервяването постепенно отшумява. Това може да стане и ако сте ползвали една и съща марка, но производителят промени съставките.
* * *
Дебелината на памперса не е от значение за това колко издържа. Върху издръжливостта влияят други фактори - количество и качество на абсорбента, подходящият размер и др.
* * *
Има два вида лепенки при памперсите - "хоп-хоп" или многократна и "тиксова" или еднократна.
Еднократната лепенка се среща много рядко. Можете само веднъж да я залепяте, т.е. от първият път трябва да я лепнете на точното място. Това обикновено не е лесно, защото бебето не стои мирно. Освен това, ако върху нея попадне олио или лосион, не залепва.
Многократната лепенка е по-новият вариант. При нея недостатъците на еднократната са премахнати.
Памперсите с еднократна лепенка са по-евтини, но въпреки това не ви ги препоръчваме.

* * *
"Хартиени" или "найлонови" памперси. "Найлоновите" са с външен полиетиленов слой, а "хартиените" са с въздушно пропусклив. Найлоновите са предшествениците на хартиените.
Найлонови памперси се произвеждат за някои по-бедни държави и поради ниската си цена от време на време се внасят и у нас.
Ние препоръчваме използването на хартиени памперси, защото те пропускат въздух и ефектът на запарване е много по-малък.

* * *
Приема се за добре ако един памперс издържа между 4 и 6 часа. Ако пропусне преди четвъртия час трябва да смените марката или размера.
* * *
Понякога, когато бебето ходи по голяма нужда, акото излиза на гръбчето, извън памперса, и цапа дрешките.
Има памперси с еластично коланче на гръбчето. Препоръчваме ви да ги пробвате.

* * *
Ако памперсът пропуска около крачетата, най-вероятно е голям. Пробвайте по-малкият размер.
* * *
Ако памперсът пропуска отгоре или вече ви е малък, или не е достатъчно издръжлив за бебето ви. В такъв случай трябва да смените размера или марката, а може и двете.
* * *
Някои деца пият много течности преди лягане и през нощта също. В тези случаи се оказва невъзможно да се намери памперс, който да издържа цяла нощ.
Ако вашият случай е такъв, препоръчваме или да намалите течностите, или да сменяте памперса и през нощта.

* * *
През топлите дни изпитите течности се отделят освен с урината и чрез изпотяване. Когато през есента времето захладнее, памперсът от който сте били доволни през лятото, изведнъж започва да пропуска. Това е така, защото изпотяването намалява и отделянето на течности става най-вече с урината. Препоръчваме ви да смените марката.
* * *
Когато започнете да учите детето да сяда на гърне може да използвате памперси тип гащи. Те нямат лепенки и се събуват и обуват като гащи.
Приучаването към гърне трябва да започне най-рано след 18-ия, защото преди тази възраст отделителната система не е готова.
Тези памперси тип гащи са много подходящи за детски градини и ясли.



Източник
« Последна редакция: декември 28, 2008, 22:58:57 от [X] Bulechka™ » Активен
Mrs.™
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 4641



Моят сватбен албум

« Отговор #187 -: януари 15, 2009, 00:48:34 »

Интересен,любопитен и може би полезен информационен сайт  blush http://papa-bebe.com/index.html .
Активен
maj4eto
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2067



Моят сватбен албум

« Отговор #188 -: януари 20, 2009, 16:01:27 »

Момичета,току-що прочетох една статия,че жени които очакват ммиченца,страдат п-често от сутрешно гадене...При вас как беше...дали има нещо вярно crazy
Активен
d_petrovska
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1723



Моят сватбен албум

« Отговор #189 -: януари 20, 2009, 16:18:07 »

При мен нямаше никакво гадене  pardon
Активен
kleo_20
Leader
****
Публикации: 5436


Мама на едно малко диване!!!


Моят сватбен албум

« Отговор #190 -: януари 20, 2009, 19:45:16 »

На мен ми се гадеше и повръщах до края на 5 месец pardon
аз пък съм чувала,че киселините и гаденето са признак на това,че бебето ще е с много коса.Еми ние се родихме направо с коса за плитки Girl_hide
Активен
Алексчето
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1301



Моят сватбен албум

« Отговор #191 -: януари 20, 2009, 19:47:50 »

На мен ми се гадеше до 3 месец, а киселините бяха ужасни. Но пък беби се роди почти без коса blum.
Активен
Zahira
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2242


Моят сватбен албум

« Отговор #192 -: януари 20, 2009, 19:50:50 »

Ами аз от разказите на мама и татко знам, че като съм се родила съм била направо маймуне - толкова много коса съм имала, а на майка ми никога не й се е гадело. Иначе и аз съм чувала това, а също и че с момче гаденето било по-силно. Иначе такива киселини имам... bad
Активен
dani81
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1283



Моят сватбен албум

« Отговор #193 -: януари 20, 2009, 20:04:37 »

Вики, аз съм с момче, но през цялата бременност не съм имала никакви оплаквания, нито гадеде нито повръщане , даже и киселини нямам smile
Активен
Ели .
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 4472


имаме си Теди - най-сладкото дребси


Моят сватбен албум

« Отговор #194 -: януари 21, 2009, 10:53:03 »

ние чакаме момиченце, не съм спряла да драйфам, най-много да ме прескочи 1-2 дни, но сутрин задължително !!!!! доктора миналия ден като гледа беба, каза че и коса има !!!! ще видим живот и здраве като се роди !!!! smile
Активен
Страници: 1 ... 11 12 [13] 14   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines