Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

юни 08, 2024, 05:54:45

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 2 3 [4] 5 6 7  Всички   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: За разликата България - САЩ и ценностната система на двете нации!  (Прочетена 42045 пъти)
 
sashy
Регистриран

Публикации: 1


« Отговор #45 -: януари 16, 2007, 23:15:22 »

Здравейте момичета (и момчета)  smile

не знам как но един google search ме доведе до този разговор... за пръв път попадам на този форум (жалко че се бракувах преди 7 месеца, щеше да се радвам много да си споделям сватбените емоции и ядове с вас smile )

(silverarrow, здрасти - с теб се "знаем" от svatbata.noxart където ника ми е малко по-различен smile )

Исках да споделя с вас това: всеки човек е различен. Вярно, имаме си нрави, култура, "национални особености"  Wink НО, не е възможно и - според мен - нечестно, да се слагат всички хора под един знаменател. Неща като "Американците са тъпи"... ами не е така. И аз това го повтарях и повтарях през първите си няколко години тук. Вече не. Хора с тесен кръгозор има навсякъде, дори и в България. Но има и нещо друго: много Американци имат високи доходи. Могат да си позволят да пътуват. Един от първите хора с които се запознах тук беше младеж на 30 години, вече пътувал в над 50 държави и стъпил на всеки един континент. Един от най-начетените хора които съм срещала. Колегите ми за всяка ваканция пътуват някъде в Европа, Азия или Африка.

Вярно, хора с които говоря по телефон (по работа) непрекъснато ме питат дали съм рускиня, заради акцента. Но като им кажа, не от България съм, в 90% от случаите ме питат: Ааа, от София ли си? Не малко пъти ми се е случвало да ми кажат, че те самите са били на ваканция във Велико Търново или Варна - и си спомнят с носталгия за Българските домати lol

И нещо друго... съпругът ми пътува непрекъснато в командировки. Всяка седмица е в различен щат или поне град и работи с хора всякакви. Казвал ми е че хората от малките, забутани градчета (стереотип: там живеят американски селяци или т.нар. "червени вратове") са сред най-милите и човечни хора с които е работил. Може и да не знаят точно къде е България, ама колко от нас знаят точно къде е Зимбабве или  Никарагуа?

Естествено, не всички са такива - като се започне с маймуната която се нарича техен Президент.  (Но поне Сената вече принадлежи на Демократите. Това дава поне малко надежда за външната им политика за следващите години.)

Колкото до колите... ами как няма да карат тези газо-смучещи чудовища като допреди 2-3 години беше толкова евтин бензина?  Колкото по-голяма колата, толкоз по-удобна, а и като имаш 3 деца, 2 кучета, котка и костенурка, как иначе да се завлечеш на ваканция? Сега им дойде акъла - миналата година за пръв път представиха на пазара Тойота Ярис  Wink За дизела... навремето GM като са пуснали първите дизели (да не ви излъжа, но май е било 70-те), толкова са миришели че колите така и не са пробили. Сега поне са се насочили към био-горивата (бензин направен от царевица. съответно някои учени са много загрижени че ако всички Американци подкарат такива, няма да стигне царевицата  lol )

Ама много се отплеснах. Съжалявам за дългия пост, дано никой да не се е обидил. Лек ден на всички!  bye
« Последна редакция: януари 16, 2007, 23:29:26 от sashy » Активен
˙·٠Outono Bolboreta™٠·˙

Leader
****
Пол: Жена
Публикации: 8604


·٠•●♥☆Щастлива, Слънчева, Успешна ☆♥●•٠·


Моят сватбен албум

« Отговор #46 -: януари 17, 2007, 09:56:06 »

sashy, привет и добре дошла!!! Wink blum girl_wink

Наистина  си права, навсякъде има "тъпи" хора и такива "начетени и интелегентни", съгласна съм с теб!!! Girl_sing
Активен
YYY
Сватбар
***
Публикации: 266


« Отговор #47 -: ноември 14, 2007, 23:43:30 »

хм много интресна тема интелигентен изказ...........приатно за четене и аз имам какво да споделиа но докато прочета всичко се поуморих .......
Активен
desislavka
Сватбен ШАМАН
*
Публикации: 1146



Моят сватбен албум

« Отговор #48 -: ноември 15, 2007, 11:21:02 »

Чак сега виждам тази тема и я прочетох на един дъх!!!Много размисли,различни мнения и много истини!!! Girl_sing Честно казано след като изчетох цялата тема ми стана малко мъчно!!!Толкова много негативи, изречени за България!!!Не че не съм съгласна с повечето,не ме разбирайте погрешно,но ...ми дойде малко множко!!!Силно се надявам да има повече млади и амбициозни хора,които да следват мечтите си и да се борят,но тук в България!!! give_rose
Активен
Diavolinkata
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 725


В очакване на празниците :)


« Отговор #49 -: ноември 15, 2007, 17:16:56 »

Не бива нищо да се генерализира,но аз не обичам нито Америка,нито американците(става въпрос да живееш там).За екскурзия е чудесно,но имам една камара познати и колеги,които са ходили на бригада там и казват,че си струва само заради парите.Иначе нямало къде да се ходи,а едно момиче беше близо до Денвър и каза,че след 19ч по улиците не хора,ами и пилета няма.Ужас.А и самите хора нещо не ги възприемам,много повърхностни ценности имат.Не се виждам да живея там,наистина.Но всичко е въпрос на гледна точка,все пак.  pardon
Активен
лин
Любопитен
*
Пол: Жена
Публикации: 32



« Отговор #50 -: ноември 16, 2007, 00:40:37 »

Вероятно ще има хора,които няма да се съгласят с мен,но аз просто  споделям мнение.
Америка е впечатляваща страна.Аз мисля,че тя е несравнима с никоя европеска държава.Не е нужно да я обичаш за да я оцениш.Верно е,че по улиците няма хора, но не след 19ч ,а въобще.Там никой не ходи пеша(освен ако не спортува-разбирай бяга) и колите не спират да се движат денонощно.Хората са винаги усмихнати и учтиви,по детск любопитни(вероятно не всички),но аз такива ги видях.Толкова е чисто,че наистина можеш  да си легнеш на леглото с обувки(като по филмите).Мога да кажа още много неща,но важното е друго - Америка е чудесна страна,но за американците.И точно за това ме бли,защото аз обичам МОЯТА БЪЛГАРИЯ и иска да живея така добре тук.Това,което искам да си пожелая!И не спира да работя за това!
Активен
margi
Ентусиаст
**
Публикации: 133



« Отговор #51 -: ноември 16, 2007, 01:13:16 »

от 12 годишна обикалям света /имах възможност покрай професията на баща ми/.После обикалях пак с приятели,приятелки,гаджета и т.н., но единствената ми мечта да отида до САЩ не можах да осъществя.Но мисля че това е една велика страна, един различен свят. И макар това да е "новия контитент" и да се очаква да има дискриминация - независимо дали расова, полова, религиозна, Америка е велика нация, защото има добри държавници , но и най-вече защото хората тук знаят цената на единството и вместо да се цепят на жълти, черни, умни, десни, леви те с гордост казват "АЗ СЪМ АМЕРИКАНЕЦ!"Скоро мой познат полага клетва понеже получи право за техен гражданин и ми прати видео.Националната гордост е много важна.Единственото нещо за което Америка получава критики е може би авторитарното й отношение кэм останалите страни, вмешателството в политиките и управление на по бедните. Но все пак те са лидери и могат да си го позволят.
Активен
didibaby
Баш Майстор
**
Публикации: 1881



« Отговор #52 -: ноември 16, 2007, 02:47:49 »

Не бива нищо да се генерализира,но аз не обичам нито Америка,нито американците(става въпрос да живееш там).За екскурзия е чудесно,но имам една камара познати и колеги,които са ходили на бригада там и казват,че си струва само заради парите.Иначе нямало къде да се ходи,а едно момиче беше близо до Денвър и каза,че след 19ч по улиците не хора,ами и пилета няма.Ужас.А и самите хора нещо не ги възприемам,много повърхностни ценности имат.Не се виждам да живея там,наистина.Но всичко е въпрос на гледна точка,все пак.  pardon

Diavolinka, недей да правиш такива генерализации само от неща, които си чувала. Това съвсем не е вярно, че американците имат повърхностни ценности - от човек до човек си има много голяма разлика. Да не би в Бг да няма повърхностни хора - има ги естествено навсякъде.
Затова че след 19 часа няма жива душа по улиците си има причини, и това е най-вече в малките градове. В големи градове като Чикаго и Ню Йорк улиците са непрекъснато пълни. В провинциалните градове без кола не можеш да стигнеш доникъде, така че е малко вероятно някой да тръгне пеш по улицата, затова и не се вижда жива душа.
Активен
Diavolinkata
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 725


В очакване на празниците :)


« Отговор #53 -: ноември 17, 2007, 17:44:20 »

Diavolinka, недей да правиш такива генерализации само от неща, които си чувала. Това съвсем не е вярно, че американците имат повърхностни ценности - от човек до човек си има много голяма разлика. Да не би в Бг да няма повърхностни хора - има ги естествено навсякъде.
Затова че след 19 часа няма жива душа по улиците си има причини, и това е най-вече в малките градове. В големи градове като Чикаго и Ню Йорк улиците са непрекъснато пълни. В провинциалните градове без кола не можеш да стигнеш доникъде, така че е малко вероятно някой да тръгне пеш по улицата, затова и не се вижда жива душа.

Аз не правя генерализации  pardon Просто споделям впечатления.Вярно,че не съм ходила там,но разказите са на хора със сходен на моя характер,на които вярвам и които не преувеличават.Все пак това не е на 100% гаранция,че на мен няма да ми хареса,но съдейки по думите им,тази държава не е за мен  nea Тук има хора по улиците дори и в малките градове,има разнообразие(в Америка в някои градове къщите по улиците са като клонирани,всичките еднакви-това вече и на снимки съм го виждала лично Wink ).Честно да си призная,предпочитам дори родния кич на някои от вилите в Драгалевци,отколкото всичко да е еднакво  shok .Освен това и за Америка важи едно правило,което е от най-омразните ми:там ако си чужденец,винаги си оставаш такъв.И то важи с много по-голяма сила,отколкото във Франция,Италия или дори Германия,които са едни от най-шовинистките страни в Европа(в последното вече съм се убедила на място).Казвате ми за големите американски градове-то там престъпносста е толкова добре развита,че да не смееш носа да си подадеш.В това отношение си приличат със София-никога не бих отишла доброволно в Сердика или Факултета.Така че за какво са ми американските градове,като тук е сущото откъм сигурност?То мен това най-много ме грее,ако си избирам град за живеене  scratch one-s head Разбира се и работата,която бих могла да си намеря там,но страната на голените възможности си е такава само за американците и това също е доказано.А сервитьорка и тук мога да стана,че и до мама съм си близо да й се нарева след кофти ден  tease А там кофти дни без мама,е за какво  blum Така че не ми се сърдете за поста,дано никой не обидя,но това си е мое мнение и то си важи само за мен и за никой друг  Wink Пред Америка бих избрала Европа,в частност южна Франция или Португалия.Това вече е друга работа  pardon
Активен
didibaby
Баш Майстор
**
Публикации: 1881



« Отговор #54 -: ноември 17, 2007, 21:23:03 »

Сред всичката тази негативност по отношение на американците в тази темичка, аз ще си позволя да защитя средностатистическия американец. Те са хора като всички нас - с човешки радости и неволи, с разбирания и цености. В никакъв случай не може да се каже, че са по-долна класа. Трудно е да разбереш една култура докато не живееш сред нея всеки ден и ме жегва дълбоко, че хора, които не са имали щастието да познават добри и мили представители на тази нация, си позволяват да изразяват крайни мнения.
По отношение на ценностната си система, американците не изостават пред никоя друга страна в света. Всеки народ има своите добри представители и "развалени ябълки". Средностатистическия американец се вълнува от същите нещаюПрестъпност има навсякъде в света. Няколко години подред жвеех в малко градче, в което единствените новини бяха кой е спрян от полицията с превишена скорост или с високо ниво на алкохол в кръвта. Сега работя в центъра на един от най-големите градове на САЩ и в никакъв случай не мога да кажа, че ме е страх да си подам носа навън. Ех, вярно, има и лоши квартали, но в коя друга страна ги няма.
Мога да твърдя, че приятели и близки тук ме научиха на повече позитивност, отколкото донесох със себе си от БГ. Все още се уча да съдя по-малко хората около себе си и да ги приемам такива каквито са.
Активен
Diavolinkata
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 725


В очакване на празниците :)


« Отговор #55 -: ноември 22, 2007, 14:28:08 »

Всеки с мнението си,но и за негативността към американците си има причини  scratch one-s head По принцип няма изобщо нация,към която да няма негативно отношение на някои хора.Например скоро бях в Турция и останах очарована от турците(които,да си кажем честно,доста ги одумват за какво ли не!).Но според мен за всичко си има причина.Нещата никога не са само розови и един народ никога не носи само добри черти!
Активен
Miri
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1748



Моят сватбен албум

« Отговор #56 -: януари 07, 2008, 23:30:49 »

Така , и аз ще се включа малко в тази дискусия, тъй като макар и да нямам опита на silverarrow и didibaby, съпругът ми е американец и през април и май бях за три седмици в САЩ, като имах възможността да посетя 5 щата, като един от тях - Канзас- просто се наложи да преминем през него. Не искам да се заяждам с Diavolinkata, но не смятам ,че има по-толерантни от американците. Доста съм пътувала и съм живяла в чужбина, поради работата на баща ми и вярвайте ми имам база за сравнение. Престъпността я има на всякъде, особено в по-големите градове, това са т.нар. гета, но доколкото знам тези хора са изолирани малко или много и е опасно само ако решите да отидете в гетата им. Вярно е че има разни ненеормалници , които стрелят по моловете им, но забравихте ли трагедията от Ерфурт , Германия през 2002 г. Що се отнася до интелект , не смятам ,че всички трябва да се слагат под един знаменател. Лично хората с които съм контактувала, не само приятели на мъжа ми , ами случайно , скоито се запознах в САЩ се оказаха, че знаят къде е България. А и стига с тая грандоманщина,че непременно една държава като САЩ трябва да знае за България. Както и да е , та един съвсем обикновен дървар от Айова, знаеше , горе долу къде се намираме попита ме :"Това не е ли на север от Гърция", след което ме разпита за природата. Така че и обикновенбите реднеци могат да бъдат интелигентни , ако това е мярка за интелигентост -да знаеш къде се намира България. Относно празните улици - хората се движат с коли предимно, а и не смятам все пак ,че това е толкова важно вие всяка вечер ли ходите някъде с приятели. Хора , които работят сериозно по 10-15 часа на ден предпочитат да се приберат у дома. Някой ще каже , там се побъркват от работа, да така е, но за това са и успели много от тях, защото нищо не идва даром от небето.Относно политиката им...някй беше споменал за империалисти и експлоататори...скъпи хора във външната политика няма симпатия и обич, всичко се свежда до националния интерес, естествено в съгласие с международното право. Друг някой беше споменал за вътрешната политика...надявам се наистина да спечелят републиканците , фаворит ми е Хъкаби . Политиката на демократите е да увеличи данъците , а външната им политика е ориентирана към Балканите.
Активен
Miri
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1748



Моят сватбен албум

« Отговор #57 -: януари 07, 2008, 23:35:00 »

По времето на Клинтън всичките им действия в Сърбия с Косовската криза бяха в разрез с международното право, на тази тема много можем да си говорим, признавам ,че има вмешателства на места където не трябва, но това е политиката. Не ги защитавам , но виждам ,че има много, които плюят срещу САЩ (хора извън форума), но в същото време биха дали всичко за да заминат.
Активен
Diavolinkata
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 725


В очакване на празниците :)


« Отговор #58 -: януари 09, 2008, 22:56:04 »


Не искам да се заяждам с Diavolinkata

Престъпността я има на всякъде, особено в по-големите градове, това са т.нар. гета, но доколкото знам тези хора са изолирани малко или много и е опасно само ако решите да отидете в гетата им.

Вярно е че има разни ненеормалници , които стрелят по моловете им, но забравихте ли трагедията от Ерфурт , Германия през 2002 г.

А и стига с тая грандоманщина,че непременно една държава като САЩ трябва да знае за България. Както и да е , та един съвсем обикновен дървар от Айова, знаеше , горе долу къде се намираме попита ме :"Това не е ли на север от Гърция", след което ме разпита за природата. Така че и обикновенбите реднеци могат да бъдат интелигентни , ако това е мярка за интелигентост -да знаеш къде се намира България.

Относно празните улици - хората се движат с коли предимно, а и не смятам все пак ,че това е толкова важно вие всяка вечер ли ходите някъде с приятели. Хора , които работят сериозно по 10-15 часа на ден предпочитат да се приберат у дома.

Някой ще каже , там се побъркват от работа, да така е, но за това са и успели много от тях, защото нищо не идва даром от небето.

Ама аз не го приемем като заяждане  Oh my ... Просто се заформи една дискусия,която,поне на мен,ми е много интересна и затова участвам,макар и с негативно мнение  pardon И се опитвам да уважа чуждите мнения и опит с тази толкова обсъждана нация  Wink

За престъпността-тя си плъзва,за съжаление,навсякъде,не е само в гетата.И то защото винаги има лакоми за пари,които съдействат и участват в престъпни далавери  beating Но имах в предвид,че навсякъде е така и че няма смисъл човек да си прави илюзии,че в Америка е на по-сигурно място,защото не е  nea

Тероризмът също вирее навсякъде.Господ да ни пази.

Е,аз пък си мисля,че това не е грандоманщина,а география.Всички трябва да я учат,разбира се не всичко можем да запомним,ама поне някаква идея да имаме за държавите не е толкова трудно.Аз например също не знам коя е столицата на Таджикистан,но имам някаква идея къде се намира самата държава.А сега ще се опитам да изровя едно нещо от мейла си и ще го пусна.Това според мен е НЕДОПУСТИМО!!!

Тук моят манталитет си е различен по принцип,защото много обичам да излизам и го правя доста често.Въпреки работата и лекциите,на които също ходя.Да,често излизам с приятелите си,не всяка вечер,но поне 4 пъти седмично,защото изпитвам нужда да ги видя.Те са тези,които ме зареждат с енергия и ми дават сили за здравото бачкане и учене  good И не бих отишла на място,където на това се гледа като нещо ненормално  pardon

Това правило важи там само за американците.Дори статута на латиноамериканците в САЩ е ужасен  Oh my ... Какво да кажем за другите чужденци  shok Те просто не ги допускат да се развиват  crazy И аз това наистина не мога да си го обясня по друг начин,освен с прадразсъдъци.Затова се надявам нещата в България да се оправят-въпреки,че и тук не сме особено добре дошли,в чужбина съвсем не сме желани.За огромно съжаление.
Активен
Diavolinkata
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 725


В очакване на празниците :)


« Отговор #59 -: януари 09, 2008, 23:13:27 »

Ей това имах в предвид,че е недопустимо  crazy crazy crazy



Получих го преди известно време и онемях  pardon
Активен
Страници: 1 2 3 [4] 5 6 7  Всички   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines