Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

април 28, 2024, 22:22:16

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 ... 4 5 [6] 7  Всички   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: За разликата България - САЩ и ценностната система на двете нации!  (Прочетена 41603 пъти)
 
Diavolinkata
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 725


В очакване на празниците :)


« Отговор #75 -: януари 14, 2008, 19:57:21 »

Дяволинката, сега ми стана ясно защо думите т и звучат като заучени фрази, а не като лично мнение. Чула си ги от родата политолог, май май, а  nea

Когато поживееш в Америка и видиш лично как се държат с чужденците, и набереш собствени впечатления за всичко останало, което си изписала, тогава може и някой да ти повярва...
а дотогава учи картата на света и ще те изпитваме за столицата на Лаос, местонахождението на Ботсуана и флага на Западна Сахара (да, има такава държава) в случай, че някой техен гражданин те срещне да не не ни срамиш нас, българите, с незнанието си на география  shok

Хаха.Ей това вече като заяждане ще го приема,защото то си е такова,и ще отговоря с необходимата лексика,защото едно е възпитаното поведение на момичетата,с които си говорихме горе,съвсем друго е това глупаво и необосновано изказване  crazy Я не ни разваляй хубавия разговор  crazy Нито ме познаваш,нито знаеш какъв човек съм,и следователно нямаш право да ми говориш така.Затова и аз ще ти отговоря по твоя начин,най-малкото за да се видиш отстрани как звучиш,пък дано си извадиш поука или там както го наричаш  pardon И разбира се с извинение към модераторите за поста ми,но това изказване на silverarrow на нищо не прилича  nea  и с нищо не е провокирано   huhhuh.gif
Сега да започна от географията,silverarrow,която май претендираш,че ти знаеш,а аз не  pleasantry .От къде на къде???Да те светна,че 5 години това съм учила като профил и много повече знам от теб.Да не говорим пък,че имам познати,обиколили цял свят,които на всичкото отгоре са били в изредените от теб по-горе държави (които ти само си сънувала и гледала в атласа),както и в много други,които още сънуваш и едва ли знаеш къде са на атласа изобщо,за да ги погледаш поне отдалече  laugh .Остров Мавриций как ти звучи,със сигурност не познато  pardon .
Колкото до политологията,ти дали знаеш що за наука е това?Едва ли,защото именно тя,мила,позволява на хората наистина да се запознаят с политиката такава,каквато е,с най-мръсните й страни.Политологията далеч не е само говоренето по телевизията,както ти си мислиш,а система от най-различни познания,при това задълбочени,върху световната политика още от зората й.Съвременната политология се занимава със сондажи,анкети(да,има разлика м/у 2те  smile ),анализ и проучване на общественото мнение и още една камара неща,които няма и да пиша,защото няма и да ги разбереш.Точно тези неща обаче помагат да си изгради човек личното мнение,за което говориш.Това,което ти правиш,т.е.само да зяпаш разни неща по телевизията,не изгражда мнение  NO А създава т.нар. явление das man-в превод човек-консуматор,еднакъв с другите и със същото като тяхното мнение,естествено чуто по телевизията  pardon Така че нека не си говорим за лично мнение,ако обичаш,защото нямаш какво да кажеш.
Колкото за това къде съм живяла,не че те засяга,ама като сме започнали...Живяла съм във Франция и Италия.Вярно,не и в Америка,но какво пък?Имам си мнение и за там,защото според мен не е задължително да имам мнение само за неща,които лично съм виждала.Особено когато имам достоверни източници,от които да се осведомя за ситуацията и в Америка.Аз не се ограничавам!
А относно това кой ми вярва и кой не-ми все ми е тая,честно да ти кажа,дали ти си от тези хора.Когато смятам,че имам какво да кажа по дадена тема и това не са глупости като тези,които ти си написала,го казвам.Който си е направил труда да чете какво съм написала(ти не си от тия хора),ще види,че не се изказвам непотготвена(както в случая си се изказала ти).Но в крайна сметка четенето на чуждите постове е въпрос на добро желание,не всеки чете какво съм писала.Само че след като не четеш,не се намесвай просто така,без да има какво да кажеш,а само да се заяждаш,че ни разваляш хубавия разговор!!!  beating Дано поне това,че си иззлобяла така,те е направило щастлива.Какво да се прави,и такива хора има.Но пък защо да си мълча на твойте глупости  pardon Танто за танто.Сега,след като прочете подобни нападки към себе си,добре ли се чувстваш?Ако не,мисли следващия път какво,как и на кого пишеш.Пък ако ти е добре,не се притеснявай,а продължавай да се заяждаш.Едва ли си по-устата от мен,та няма да ти е добре задълго  tease
« Последна редакция: януари 14, 2008, 23:25:36 от Diavolinkata » Активен
Yana_Bah
Ентусиаст
**
Пол: Жена
Публикации: 141



« Отговор #76 -: януари 24, 2008, 13:13:55 »

Нормално е в две различни култури да се наблюдават разлики в ценностната система... Това 4е ценностите са различни не прави едната култура по-добра или по-лоша от другата, прави ги просто [разли4ни......Това не зна4и 4е всеки от нас трябва дае лишен от правото си да харесва или не другия.... но това 4е за мен дадена 4ужда ценностна система е несьвместима с моя светоглед, не я прави автомати4но лоша. тя е такава само съизмерена с моята, а кой е казал 4е моята е по-добра.
   напъло нормално е открай време е имало култури, които са възприемали себе си като по-висши и са се опитвали, успешно или не да наложат ценностните си системи на според тях по-нис6ите.... Така де - "за тяхно добро"... Едва ли някой одобрява насилственото помюсюлман4ване или похрирстиянчване или разни от сорта. Това е прост резултата от 4уството за превъзходство на една култура над друга.... Не е добре, нали?
http://www.vbox7.com/play:b1284008  - това последното го пускам за да се посмеете малко, не смятам 4е задълйително девойката е събирателен образ
Активен
Yana_Bah
Ентусиаст
**
Пол: Жена
Публикации: 141



« Отговор #77 -: януари 24, 2008, 15:49:50 »

а кой казва, че моята е по-добра.
    чувството за културно превъзходство обикновено е водило до насилствено налагане на ценности...  Грозна работа....
     сега за да се позабавляваме пращм една препратка - http://www.vbox7.com/play:b1284008
        п.с. Съжалявам за гршките в предното ми мнение - още свиквам с новата клавиатура и фонетичния
Активен
MALENA
Професор
****
Пол: Жена
Публикации: 379



Моят сватбен албум

« Отговор #78 -: януари 24, 2008, 18:14:55 »

Не мога да разбера защо винаги трябва да мразим и да правим глупави - успелите, щастливите и богатите  girl_impossible. Даа Американците са "глупави" и си имат всичко  а ние "умните" живеем без инфраструктура, без пътища, тънем в боклуци и да не наброявам всичко щото няма да ми стигне една седмица сигурно. 
За какво му е на един Американец да знае къде е България, да не би всички Българи да знаят имената и столиците на всички 50 щата, даже незнаят колко точно наброй са.
Най-малко ползваме всеки ден Интернет, които е създаден от "тъпите" Американци и им се присмиваме, само на какво точно май и ние не знаем.
Активен
goldi
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1871



Моят сватбен албум

« Отговор #79 -: януари 24, 2008, 20:32:46 »

Напълно подкрепям Малена просто го е казала ама точно в десятката
Активен
silverarrow
Професор
****
Публикации: 476



« Отговор #80 -: януари 25, 2008, 20:09:53 »

Остров Мавриций как ти звучи,със сигурност не познато  pardon .

 ROFL DANCE funnytooth laugh

Млада девойко, разсмивате ме сърдечно
Малена, Диди, Булечка, Фиби и другите, които добре ме познавате - влейте малко разум в това момиче, да се не излага пред всички

 Offtopic Девойко, ще те помоля да не ми пълниш личната кутия със съобщения и спам. Някои хора си имаме и друга работа, освен да философстваме!!!
Активен
Pachoran
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Мъж
Публикации: 1044


« Отговор #81 -: януари 26, 2008, 09:25:02 »

 Подкрепям изцяло мненията и вижданията на Diavolinkata по тази тема. Не ми е ясно защо скочихте вкупом срещу нея. Или може би това е нормалната реакция на "умното" българско племе.
Активен
didibaby
Баш Майстор
**
Публикации: 1881



« Отговор #82 -: януари 26, 2008, 21:25:33 »

Така...

Като говорим за ценностни системи и култури, silverarrow е човекът, който е пътувал много, и продължава да пътува и има много богата база за сравнение.
Ние с добро й го казахме на Diavolinkata, тъй като добре познаваме двете култури - САЩ и България. С риск да се повторя, хора, които не са стъпвали на американска земя нямат право да правят генерализации по отношение кой е по-добър и кой по-лош. Това е знак или на наивността им след като вярват на разкази от този или онзи, или знак на глупостта и злобата им.
Америка не е само това, което виждате във филми, новини и чувате от разкази. Няма нужда да изпадаме в дребнавости. Честно да ви кажа даже ми става много смешно като чета постове на хора, които се опитват да ме учат за страната, в която живея, когато самите те не са стъпвали там.
Пожелавам на всички, или поне тези, които имат желание, да имат шанс да се запознаят с повече представители на тази култура и да поживеят някоя и друга година, и тогава може пак да се върнем към тази темичка и повече дискусии...
« Последна редакция: януари 26, 2008, 21:28:51 от didibaby » Активен
fiibi_bg
Global Moderator
Leader
*
Пол: Жена
Публикации: 6458



Моят сватбен албум

« Отговор #83 -: януари 26, 2008, 21:38:42 »

Аз съм съгласна с Диди,защото

1.silverarrow наистина пътува много и смея да кажа познава света даже.Мога да добавя ,че много обича родината си и уважава всички хора живеещи в нея.Милее за родният град Свищов.
2.Не съм си давала мнението досега в тази тема не защото нямам богата географска култура или защото не съм чела достатъчно книжки или защото не съм добре информирана.Истината е,че не съм си давала мнението за въпросната разлика,защото колкотои приятели да имам живущи в САЩ,аз не съм живяла там и не съм видяла нищо от казаното от другите с очите си,не съм се сблъсквала с американец на американска земя.
Активен
goldi
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1871



Моят сватбен албум

« Отговор #84 -: януари 26, 2008, 22:00:16 »

Аз чак сега се зачетох задълбочено в темата и ми стана толкова смешно, че някой хора дават мнение за държава, манталитет на хората и прочие без да им е стъпвал крака в тази държава. Не мога да кажа нищо за Америка, защото не съм ходила там, но както по-горе съм подкрепила мнението на Малена, не ме интересува дали знаят къде е България, хората са светлинни години преди нас. И мисля, че е абсолютно безсмислено да се влиза в  спор със silverrarow, защото момичето е постигнало доста повече в чуждата държава, отколкото ние в нашата. И понеже говорим за богата култура и знания на българина искам да попитам Дяволинката чувала ли е какво е "Големите четири" , защото най-вероятно не е. Колко абмициозен и ерудиран трябва да си за да те вземат при тях на работа/говоря за България/, а от там си правете извода какво е чужденец да работи в Америка при тях, както доколкото знам silverrarrow работи в една от Големите четири. Евала на момичето, и на всички, които успяват с цената на ума си, а не на връзки. Сега още повече се убеждавам, че Америка си остава страната на големите възможности, и пожелавам на всички да постигнат това, заради което са отишли там. Bravo
Активен
Miri
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1748



Моят сватбен албум

« Отговор #85 -: януари 26, 2008, 22:24:57 »

Аз съжалявам, че тази тема стана малко напрегната, а можеше да се получи интересна дискусия. Както и да е,  Diavolinkata е права за някои неща, за някои не е. Но всичко е много субективно и зависи човек какво иска, какво търси. Няма смисъл да се заяждаме помежду ни. Не трябва да правим крайни изказвания, особено ако нямаме лични впечатления от дадена държава. Защото и ние не сме цвете за мирисане, само знаем да се хвалим колко сме велики, но в същото време затъваме , бавно , бавно...
« Последна редакция: януари 26, 2008, 22:30:20 от Miri » Активен
Rou
Сватбар
***
Пол: Жена
Публикации: 273



« Отговор #86 -: януари 28, 2008, 15:28:21 »

Започвам втори пост, тъй като е с различен тон, ценното на БГ е като цяло липсата не лицемерие. Разбира се всеки от нас е изпитал такова, но като цяло сме нация на липса на цензор, липса на такт и общо взето сме много преми. Толкова ми липсва, и това е качество което е причината да си ходим на кафе без да сме предопредили 2 седмици по-рано, да си поискаме захар от съседа и т.н. Истината е че и затова има изцепки от страна на политиците ни и медиите тъй като не са им допре обмислени речти те, но тази "прямост" е толкова свежа на фона на лицемерието и пропагандата която същестува в Европа и според мои наблздения много по-силно в САЩ.

Активен
fanimira
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2391


Mom of 2


Моят сватбен албум

« Отговор #87 -: януари 28, 2008, 15:38:06 »

[quote author=Rou link=topic=596.msg120777#msg120777 date=120152594
Според мен огромната разлика от американците и европейците е стремежа.
[/quote]
Напълно съм съгласна с Rou. не може да се каже, че американците,  са по-тъпи от българите, или който и да било народ по-тъп от друг, макар и да са по-нова нация и да нямат кой знае каква уникална култура има нещо за което им се възхищавам - "Американската мечта" ,във всички американци, които съм срещала малко или много тя още живее, в университета почти цялата американска литература, която изучавахме беше посветена на нея, имат велики писатели- Хемингуей, Фитджералд, Селинджър и много други.
Активен
mirmar
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1128



« Отговор #88 -: януари 28, 2008, 15:54:31 »

Ау, Фанимира, аз тука се засегнах на тема българска литература, 'щото нали съм си филологче  blum
Хайде сега, и аз харесвам Селинджър, ама никой от тримата изброени не е дал такава саможертва за "Американската мечта", каквато  са дали българските интелигенти и в частност писателите за "Българската мечта". Моля-моля, Ботев ми е по-скъп от Селинджър! Wink
Активен
fanimira
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2391


Mom of 2


Моят сватбен албум

« Отговор #89 -: януари 28, 2008, 16:03:28 »

Ау, Фанимира, аз тука се засегнах на тема българска литература, 'щото нали съм си филологче  blum
Хайде сега, и аз харесвам Селинджър, ама никой от тримата изброени не е дал такава саможертва за "Американската мечта", каквато  са дали българските интелигенти и в частност писателите за "Българската мечта". Моля-моля, Ботев ми е по-скъп от Селинджър! Wink
Е няма сега да спорим на кой магарето е мъжко, не съм споменала за българските писатели, не защото няма стойностни, а исках да подчертая, че и американските писатели не са за изхвърляне. Нормално е нашите да са се жертвали в името на мечтата, имайки предвид историята, за какво да се жертва американеца - Хемингуей(еми излиза, че не е велик човека щом не е умрял на фронта в европа, а се е прибрал в родината) имайки предвид, че от векове на тяхна територия не е водена война!
Активен
Страници: 1 ... 4 5 [6] 7  Всички   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines