Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

март 28, 2024, 13:20:22

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 2 [3] 4  Всички   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Чеиз, Зестра или нещо такова?  (Прочетена 68167 пъти)
 
Kiksi
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2440



Моят сватбен албум

« Отговор #30 -: април 23, 2008, 10:51:01 »

На годежа ни бяха подарени кърпи, спални комплекти (които аз много харесах и си ги ползваме) и май това беше плюс парички доста. А иначе свеки ми подари отделно на мен една много секси червена нощничка (милото потъна в земята, като я показах пред всички на годежа, ама аз уж от уважение към нея я показах, ама голям смях беше lol ), парфюм, халат за баня, чехли - това били някакви традиционни неща, които се подарявали от свекървата на снахата при годежа. Майка ми му купи дънки и един много симпатичен пуловер (които аз избрах).

А иначе бабите са изплели много неща на 1 кука, майка ми има още приготвени някакви чаршафи (които май няма да взема) и едни много сладки пухкави одеяла в разкошни цветове - розово, оранжево и жълто, които ги вземам веднага smile

Ама милото е хвърлило око на летите джанти на колата на баща ми и каза - това да е зестрата, иначе не ме взема за булка. Голям смях падна пак!  funnytooth laugh ROFL

Активен
Vanilly
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1838


http://vanily.multiply.com/


Моят сватбен албум

« Отговор #31 -: април 23, 2008, 11:05:54 »

Хей и аз нямах идея, че има още такива неща, но баба ми още преди време каза, че ми правила чеиз. На сватбата ще ми го докарат. Не съм сигурна какво точно има, но знам, че има харвлиени кърпи, спални чаршафи, одеала, китеник и още подобни неща, аз лично много се радвам, защото всяка къща има нужда от такива неща! А и още повече, че са ми от баба...
Активен
Pisetata
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 675



Моят сватбен албум

« Отговор #32 -: май 04, 2008, 12:05:14 »

И аз мисля,че това е отживелица и на нашата сватба не е имало такива неща.Едната ми баба я бяхме предупредили да не вземе да носи разни юргани и тем подобни да ни дарява на сватбата nea ,а след това,каквото иска може да ни подари :)На бабите няма да откажа да приема нещата им,защото все пак един ден ще имам  спомени от тях :bravo:Може никога да не постеля чаршафите им,но ще си знам,че са събирани с много любов към техните внуци heart
Активен
silviq-tamara
Сватбар
***
Пол: Жена
Публикации: 280



Моят сватбен албум

« Отговор #33 -: май 08, 2008, 08:50:13 »

аз съм съгласна със "pisetata" вярно че "чеиз" звучи смешно, но все пак бабите ни надали могат да разберат че това вече не е актуално.Но все пак да си помислим че те го правят за хубаво,а пък ако искаш да си купиш нещо изплетено на една кука ще дойде мноооого скъпо...пък и надали ще е толкова красиво като това,което баба може да ти изплете:)
Активен
gucci
Leader
****
Пол: Жена
Публикации: 6319


Обичаме се!


Моят сватбен албум

« Отговор #34 -: май 08, 2008, 11:50:30 »

Според мен едно време се е давал чеиз поради това че обикновенно младите чак след сватбата заживявали заедно и имали нужда да си обзаведат дома.А и едно време не е имало всичко навсякъде и затова се е събирало по отдавна.Мисля че е въпрос на уважение да приемеш този чеиз дори и да не го ползваш.Все пак знаете ли на бабите колко им е драго да дадат на внуците си разни неща подарък и смятам че за тях ще е обидно да не ги приемете.
Активен
Pisetata
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 675



Моят сватбен албум

« Отговор #35 -: май 08, 2008, 18:26:50 »

Все пак знаете ли на бабите колко им е драго да дадат на внуците си разни неща подарък и смятам че за тях ще е обидно да не ги приемете.
Точно това имах предвид и аз!Златни баби имаме,да знаете!Един ден ще ни бъде много приятно,като подледнем покривката или юргана и да си спомнем за тези наши любими баби. give_rose give_rose @}->--Много неща можем да научим от тях,затова целувам ръка на всички баби... Bravo blum Bravo
Активен
deni1709
Професор
****
Пол: Жена
Публикации: 334


Сладката Габи


Моят сватбен албум

« Отговор #36 -: май 10, 2008, 12:08:17 »

Аз миналата седмица си взех от баба Чеиза  girl_wink, толкова ми стана мило и жената така се радваше че е дошло време да ми го даде yahoo, получих одеалца (многооо мекички  yahoo), покривки, килим Bravo и чаршафи tease, много съм доволна и наистина остава ЛЮБИМ СПОМЕН от СКЪПИТЕ МИ БАБА И ДЯДО, които обожавам Bravo give_rose yahoo
Активен
Kiksi
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2440



Моят сватбен албум

« Отговор #37 -: май 12, 2008, 12:29:48 »

Милички, радвайте се на чеиза и го приемете с благодарност, защото е събиран с много любов и дълго и трепетно очакване на събитието, за което е бил подготвян!

И аз го приемах доскоро като отживелица и нещо смешно и даже ненужно, но когато почина баба и намерих чеиза, който ми е приготвила заедно с надписана картичка, толкова мъчно ми стана, че не успя да ми го даде лично на сватбата  и едва тогава истински оцених стойността на нещо подобно cray

Сега не само, че ще си го взема, но за мен той ще е нещо наистина ценно, така че бъдете щастливи, че можете да зарадвате скъпите ви баби като приемете това, което са приготвили с толкова любов за вас!
Активен
Pisetata
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 675



Моят сватбен албум

« Отговор #38 -: май 12, 2008, 22:53:25 »

Милички, радвайте се на чеиза и го приемете с благодарност, защото е събиран с много любов и дълго и трепетно очакване на събитието, за което е бил подготвян!

И аз го приемах доскоро като отживелица и нещо смешно и даже ненужно, но когато почина баба и намерих чеиза, който ми е приготвила заедно с надписана картичка, толкова мъчно ми стана, че не успя да ми го даде лично на сватбата  и едва тогава истински оцених стойността на нещо подобно cray

Сега не само, че ще си го взема, но за мен той ще е нещо наистина ценно, така че бъдете щастливи, че можете да зарадвате скъпите ви баби като приемете това, което са приготвили с толкова любов за вас!
Ето за това говорех и аз,момичета!Направо настръхнах,като пречетох за твоята баба и се натъжих cray.Много е несправедлив животът,като ни отнема най-ценните същества,но сме безсилни срещу природата(за съжеление)! nea Моята баба винаги ме е изненадвала приятно и когато отидя да я видя -направо ми се доплаква(мисля си какво ще стане след време,когато няма да я има златната баба?) Спирам до тук,че се разчувствах нещо  cray!Извинявайте! Искам са мо да ви кажа-Момичета,уважавайте родителите,баби и дядовци,казвайте им,че ги обичете,защото може утре да нямате възможност да им го докажете!
Активен
dorina79
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1476



Моят сватбен албум

« Отговор #39 -: май 14, 2008, 20:13:57 »

Kiksi, Pisetata много добре сте го казали. Чеиз или зестра, такава е била традицията. Сега не винаги се приема добре от "модерните" хора на нашето време. Но не трябва да забравяме, че тя е събирана и приготвяна с много любов и търпение от скъпи за нас хора, които по този начин са мислели за бъдещето ни и са искали да ни помогнат и да ни оставят нещо за спомен. И ние трябва да уважаваме това!
Активен
23
Професор
****
Пол: Жена
Публикации: 376



Моят сватбен албум

« Отговор #40 -: юли 28, 2008, 09:32:47 »

Чеиз или зестра, такава е била традицията. Сега не винаги се приема добре от "модерните" хора на нашето време. Но не трябва да забравяме, че тя е събирана и приготвяна с много любов и търпение от скъпи за нас хора, които по този начин са мислели за бъдещето ни и са искали да ни помогнат и да ни оставят нещо за спомен. И ние трябва да уважаваме това!
goodpost goodpost goodpost
Аз лично много се зрадвах на нещата, които баба ми даде! Разбирасе, има и неща, които ще ми пълнят гардероба, но 80% от нещата ще се ги изполозвам. А мамчето първо се допитва до мен и после купува good
Активен
Su_to
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 723


Съселчето на Магаренцето.


« Отговор #41 -: август 12, 2008, 07:28:42 »

Ние понеже си живеем вече заедно без годеж и направо ще правим сватба, та си взех "чеиза".

Ами, аз подходих избирателно. Зарязах юрганите, китениците, чергите и килимите, обаче си обрах всичката стъклария на бохемия, йенското стъкло, тенджерки, кърпи, покривки, абе разните му домакински работи. Изобщо цялата посуда и всичките неща от плат, които си ми харесват. Така и баба и майка сити и аз цяла.  Wink

Освен това от бабчето получихме паричките за пералня, а от мама за хладилник, та все пак се вписаха и в традицията на 21 век.   girl_wink

Повечето неща си ми влязоха в работа, а са и красиви, така че, не съжалявам, че са ми посъбрали. Вместо сега да купувам, мога да се съсредоточа върху други неща.

Пък и наистина са ги събирали с голяма любов и като си ги вземеш много се радват и са едни щастливи.  danceg
Активен
petq1989
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 614


моят сватбен ден 13.07.2013


Моят сватбен албум

« Отговор #42 -: май 06, 2013, 12:22:51 »

И моята баба ми даде чеиз преди месец,беше ме питала какво искам,казах й и ми подари спален комплект с олекотена завивка,доволна съм,защото в днешно време пенсионерите да отделят нещо за младите си е постижение и за мен това не е обидно или срамно
Активен
svekarva
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 4023



« Отговор #43 -: май 06, 2013, 16:20:29 »

Я, каква хубава тема не съм видяла!
Аз от баба ми по майчина линия имам купища дантели, китеници и вълнени одеала. Всяка година им сменям нафталина, вадя ги на слънце, търся им място и ги мразя, но не ги изхвърлям Wink. Даже помня как баба ми ми казваше:"Да помниш, как на 72 години съм ти бродирала българска бродерия тишлайфери!". Помня и ми е много мило и все си викам, да ги извадя тези неща и да ги ползвам, ама не става...От другата ми баба чеизът е във вид на картини, марки, стари монети, картички с изгледи от различни градове и книги с двойно е. И тях само ги местя и се надявам някой да оцени това богатство. Явно няма да е от моите деца....
Моята майка ми разказва за чеиза си от баба и /майката на баба ми/. Те жените от онзи род са много сръчни и големи мераклийки. Та когато майка ми се омъжила за баща ми, бабата рекла:"Вижте сега, аз одеалата и юрганите ви съм ги правила по мярката на Ефко /първото гадже на майка ми/, той е по- нисичък. Сега нямам за вас нищо!" Хихи, баща ми изобщо не знаел за този момък, пък и майка ми твърди, че нещата не били сериозни, а само ученически закачки. С две думи, предварително си искайте чеиза, да не се стига до такива недоразумения Wink
Активен
baba_tina
Ентусиаст
**
Пол: Жена
Публикации: 140



« Отговор #44 -: май 08, 2013, 08:36:49 »

Моята майка ми разказва за чеиза си от баба и /майката на баба ми/. Те жените от онзи род са много сръчни и големи мераклийки. Та когато майка ми се омъжила за баща ми, бабата рекла:"Вижте сега, аз одеалата и юрганите ви съм ги правила по мярката на Ефко /първото гадже на майка ми/, той е по- нисичък. Сега нямам за вас нищо!" Хихи, баща ми изобщо не знаел за този момък, пък и майка ми твърди, че нещата не били сериозни, а само ученически закачки. С две думи, предварително си искайте чеиза, да не се стига до такива недоразумения Wink

Хахахах, svekarva, развесели ме много  Bravo
А по темата- нещо толкова мило е чеизът (дори и в съвременния му вариант  Wink ) Олицетворява грижата за младата булка, която отива в чужд дом и която семейството не могат да оставят сама с празни ръце  smile

Наскоро разбрах какъв вид е чеизът на повечето жени от арабския свят- ако сте забелязали или сте имали срещи с такива жени, те са окичени буквално с килограми злато (гривни най-вече, ланци, пръстени...), които не свалят от себе си  huhhuh.gif Това било, за да имат с какво да се подсигурят, ако мъжът им ги изгони от дома  pardon Има логика  good
Активен
Страници: 1 2 [3] 4  Всички   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines