Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

март 28, 2024, 18:07:58

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 [2] 3 4  Всички   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Чеиз, Зестра или нещо такова?  (Прочетена 68173 пъти)
 
Teo
Отговорник
Заслужил майстор на спорта
*
Пол: Мъж
Публикации: 2277



Моят сватбен албум

« Отговор #15 -: февруари 26, 2008, 13:28:11 »

Моята свеки е приготвила чеизи и на двамата си синове! Oh my ... Oh my ... Oh my ... Щях да падна като чух! shok Чаршафи, одеяла и не знам кви дивотии още...
Толкова ми е смешно,че чак ..няма накъде повече... Това са егаси селяниите- да ме извинявате,ама аз такова нещо съм виждала само на село като бях малка!!! Да не си мисли,че ще си сложа у нас чаршафи,купувани преди 15 години?! Че няма да си избера свои неща???? В моя си дом! Пффф...разбира се,тези мисли не съм ги споделила нито с милото,нито с нея..обаче ме напушва смях всеки път,като се сетя!

Аз малко късно се включвам.
Но чеиза не е ли само за булката?
Активен
fanimira
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2391


Mom of 2


Моят сватбен албум

« Отговор #16 -: февруари 26, 2008, 13:43:46 »

и моята свеки направила за синовете си, Тео. Откъм чеизи се е постарала - престарала повече от майка ми  blum пълно е у тях с терлички, дето не ми стават.... По-принцип на времето го правели само майките на момичета, но постепенно и които нямали дъщери почнали да правят за синовете си, т.е. за бъдещите си снахи
Активен
Alucinado
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 647



Моят сватбен албум

« Отговор #17 -: февруари 26, 2008, 13:52:58 »

момичета (и момчета) "чеиз" не е нещо, което се избира по каталог, за да ти бъде подарено от майка ти или свекърва ти.
Чеиз, това е цялата покъщнина (спално бельо, ризи, бебешки дрешки, одеяла, кърпи и т.н.) които момичето е изработвало само (или с помощта на майка, лели и баби) и е събирало, за да занесе в новия си дом - за да има върху какво да легнат с новия си съпруг, с какво да се завият, първи дрешки за бебето, което би трябвало да се появи скоро след сватбата, нови дрехи, с които да се пременят по празниците и т.н.
Принципно Чеиз имала само момата, защото обикновено тя се мести в къщата на момъка, респективно той няма какво да носи - той осигурява стени, покрив, мебели, огнище....

Зестра, това вече са подаръците от родителите ви, по повод началото на семейния ви живот - това са колите, апартаментите за новото семейство, парични средства, бижута, комплект тенджери, ако щете, и т.н.

В момента абсолютно всичко, от което имаш нужда, може да бъде купено, но преди (дори и по времето на майките на повечето от нас) не е било така. И за това чеиза е бил особено важен - не може да отидеш в нов дом и да започнеш ново семейство само с едни гащи и една рокля... За това не се сърдете на майките, бабите и свекървите си - ако са ви събрали нещо (имайте предвид, че това нещо най-вероятно е събрано преди доста време, преди каталожната търговия и пазара да се разрастнат до това си ниво) те са го направили само с добри чувства.

И моята майка има цял шкаф с каренца и покривчици - някои ги е правила тя, други баба и прабаба (лека им пръст), и аз нямам къде да ги сложа, и ако ми ги даде един ден, най-вероятно ще ги държа в някоя ракла, но въпреки всичко - това е нещо, което не може да бъде купено.
Активен
gucci
Leader
****
Пол: Жена
Публикации: 6319


Обичаме се!


Моят сватбен албум

« Отговор #18 -: февруари 26, 2008, 13:54:21 »

Аз нямах чеиз и с милото все се майтапихме че без зестра и чеиз ще ме взима.иначе и аз като много от вас имам разни неща вкъщи дето са ми от майка ми от баба ми .а милото си има зестра разни килими китеници одеала и разни други такива.а като отидох за първи път в милото майка му ми подари родопски терлици и нощница.не че нощницата ще я нося ама я приех за да не я обидя.но терлиците са много красиви незнам дали сте виждали родопски терлици везани.иначе другите неща си стоят в свекърва ми и нямам намерение да ги нося вкъщи но съм ги приела за да не се обидят.
Активен
Teo
Отговорник
Заслужил майстор на спорта
*
Пол: Мъж
Публикации: 2277



Моят сватбен албум

« Отговор #19 -: февруари 26, 2008, 14:25:41 »

 goodpost

Поста на Alucinado е много точен и изчерпателен. За което я поздравявам

Като прочетох темата малко се стреснах и да си призная щях да питам майка ми дали е приготвила чеиз. Уж добре зная какво означава.
« Последна редакция: февруари 26, 2008, 14:28:19 от Teo » Активен
gucci
Leader
****
Пол: Жена
Публикации: 6319


Обичаме се!


Моят сватбен албум

« Отговор #20 -: февруари 26, 2008, 15:00:12 »

Тео казвай какъв ти е чеиза да знаем дали Веси да се дава.Дали си струва чеиза ти funnytooth sarcastic ROFL
Активен
блясъчко
Професор
****
Пол: Жена
Публикации: 415

щастлива звездичка


Моят сватбен албум

« Отговор #21 -: февруари 26, 2008, 16:18:25 »

Alucinado, наистина много изчерпателно!!  Bravo напълно съм съгласна. в доста български семейства си е традиция да се събира чеиз от майките от рано-рано. кумата ми си има цели шкафове чеиз. аз обаче съм лишена от такива предварителни подготовки и за мен чеизът е просто един символ dance
Активен
Капризче
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 3244


Baby Time


Моят сватбен албум

« Отговор #22 -: февруари 26, 2008, 22:21:55 »

В семейството на баща ми има един златен пръстен, който се предава от свекърва на снаха от поколения и така винаги остава в рода. Не знам дали това може да се приеме като зестра на баща ми, малко смешно ми звучи. Пръстена върви и с някаква любовна история, която се предава на поколенията, но не я помня точно каква беше. Сега пръстена е в мама, а един ден ще е на жената на брат ми, после на жената на неговия син и т.н. в поколенията. Според мен това е много хубава традиция, независимо дали е за зестра, за спомен или както там я наречем  pardon
Активен
Mrs.™
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 4641



Моят сватбен албум

« Отговор #23 -: февруари 26, 2008, 22:36:08 »

Такова нещо нямам,е имаме някакви одеяла и т.н.,но те са си по принцип blum иначе в рода на милото се предават някакви монети и май на него това ще му е чейза Wink
Активен
Agent T
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 611



Моят сватбен албум

« Отговор #24 -: март 01, 2008, 00:13:22 »

Не искам да обиждам никого, но за мен чеиза е голяма отживелица, а ако е във вида му от едното време си е жива простотия. Ужас.........(одеяла, чаршафи, кърпи, килими - даже не искам да си го представям).А и особено когато двойката живее от години заедно,а като чета тук повечето сме такива, и си има всичко това е напълно безсмислено. Но това е мое мнение, всеки си решава сам дали и какво ще прави.
Активен
Alannah
Професор
****
Пол: Жена
Публикации: 476



Моят сватбен албум

« Отговор #25 -: март 02, 2008, 14:52:47 »

Теди, аз те подкрепям 100% good! Като я чуя тази дума и bad! Направо е отвратително. Който иска да се обижда, но за мен е точно простотия. Дори едно време да е имало смисъл от гледна точка на това, че не имало откъде да се накупят, то самата традиция е повече от задръстена. Защото цялата тази показност и демонстрация- нареждат ги в една стая и цялото ми ти село ходи да гледа какъв й е чеиза на момата bad!!!!!!!! И това ако не е селяния beating! Ок, разбираемо е, че са имали нужда от тези неща, но просто си ги подготвят и толкова! Какви са тези просташки обичаи на показност и въобще тази дума "чеиз"! А пък да го има и днес, за мен това е shok!!!!! Да, по селата са бедни хората и може би все още е нормално да го има, но това пак изолира града от всичко това! Съгласна съм за ръкоделия и неща, които са приемственост между поколенията да се подаряват, но това да се прави дискретно и без да се определя като традиция! Безкрайно съм щастлива, че в 21 век Тишо и аз имаме майки и две баби, които принадлежат на нашето време и дори ги е срам да произнесат думата ЧЕИЗ, камо ли да ни го натрапват като нещо нормално!
Offtopic Няма да коментирам друга селска традиция да се гледа "наредбата" на къщата! В стария български бит има толкова гнили и унизителни традиции, че няма да ми стигнат 100 страници да ги коментирам! Моята баба ми е наплела през последните годините на една кука толкова красиви неща, които ми е подарявала веднага. То е ясно, че са за бъдещето, но не го чака да дойде, за да ги демонстрира. Обаче ми е градска бабата Yes. А майка ми има подарък от нейната баба ръчно изработени толкова неща и юргани, че, ако искам, ще си чопна нещо сама.
Все пак се извинявам на засегнатите give_rose! Разбира се, че това си е моето мнение  pardon! Всеки да прави, каквото смята за добре Yes! Просто това е форум, иначе не бих ви ангажирала с позицията си.
« Последна редакция: март 02, 2008, 15:12:05 от Alannah » Активен
magica1983
Сватбар
***
Пол: Жена
Публикации: 182



Моят сватбен албум

« Отговор #26 -: март 15, 2008, 16:24:41 »

Няма как да не се сетя за една снимка, която гледах наскоро, при споменаването на думата зестра или чеиз. randma Снимката беше от сватба,която се е състояла преди около 30-тина години и това,което най-много ме впечатли са всъщност подаръците за гостите. Ние сега си купуваме керамични фигурки или др., но тогава всички гости са получавали кърпи,чаршафи,риза за мъжете,кожена яка за кумата и др. Всъщност това няма много общо с темата дотук,но просто ми се струва,че традициите (слава Богу) се променят и за мен лично е смешно да си нося чеиз в бъдещата къща girl_haha
Активен
mirmar
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1128



« Отговор #27 -: март 15, 2008, 16:51:56 »

Аз преди половин час прибрах чеиза на милото  pleasantry  tease Хихихихихи, голям смях падна, като започна да влачи от колата родопски одеяла, възглавници, кърпи /5-6/, други одеяла /общо около 5-6/ и един плик с чисто бели чаршафи-от онези старите,нали се сещате.  funnytooth girl_haha Е, прибрах ги в гардероба,ама познайте колко от това ще се ползва! girl_haha Да ви кажа, това с пръстените ми харесва, аз с удоволствие бих носила например пръстен на покойната баба на милото.  pardon Ама тия чаршафи кво да ги правя сега, ха кажете! tease
Активен
Alannah
Професор
****
Пол: Жена
Публикации: 476



Моят сватбен албум

« Отговор #28 -: март 15, 2008, 18:31:36 »

Oh my ... Олеее, аз съм се оляла с предния коментар! Ужасна съм, когато ми е криво и въобще не си меря приказките!  give_roseИзвинявам се за агресивната си природа! Боря се с нея blush... уж. witch Яхам здраво метлата и всичко добро бяга от мене pardon. Само да отбележа, че наистина не ми харесва това нещо, но въобще не го взимам толкова присърце, колкото гледам, че съм го взела в него момент и се чудя аз ли съм го писала. Нещо като ме изнерви и си го изкарвам, некъдето трябва. Взела съм темата за отдушник pardon. Просто не отговаря на моите разбирания, но пък който иска да го прави pardon.
Ава, сложи нафталин, за да ги запазиш от молците sarcastic.
« Последна редакция: март 15, 2008, 18:35:23 от Alannah » Активен
dafni85
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 501



Моят сватбен албум

« Отговор #29 -: март 28, 2008, 09:31:49 »

Искам и аз да се включа в тази тема и да изразя мнение :)Според мен това чеиз или зестра наистина е отживелица и в днешно време традицийте не са това което бяха Wink наистина живота и начина на мислене от преди 20-30 год е много променен,аз лично нямам тако нещо като чеиз и по добре ние се споразумяхме така и свекървата така си предложи от каквото имаме нужда/тъй като сме новодомци и имаме само дрехите си/ тя ще ни даде определена сума и ние ще си преценим какво да си купим good за което много се радвам че не е от тези които мислят още по комунистически pleasantry единственото нещо което майка ми е прибрала за да ми даде са едни покрифчици плетени на една кука от баба ми/лека и пръст/ и тях с удоволствие ще си ги исползвам.Но това като почнат одеала,юргани и какви ли не щуротий от преди 20 догини които така са се вмирисали на навталин че колкото и пъти да ги изпереш няма измерисване :girl_impossible:Та това смятам аз всяко едно младо семейство има нужда от пари и то ще си прецени дали ще си купи първо тенджери или одеала и т.н. smile
Активен
Страници: 1 [2] 3 4  Всички   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines