Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

април 25, 2024, 23:33:21

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 2 3 4 [Всички]   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Чеиз, Зестра или нещо такова?  (Прочетена 68466 пъти)
 
nina_nikole
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 517



Моят сватбен албум

« -: февруари 08, 2008, 15:00:50 »

Из форума не видях някой да го коментира този въпрос, ама аз да споделя една случка. Преди около месец майка взе та ми връчи някакъв каталог на фирма за спално бельо - не ми била подготвила чеиза  pleasantry Oh my ... Oh my ... Oh my ... и аз смях, смях  laugh laugh laugh Ама тя така си била решила. Я кажете вашите мами правят ли такива работи?
Активен
Ели .
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 4472


имаме си Теди - най-сладкото дребси


Моят сватбен албум

« Отговор #1 -: февруари 08, 2008, 15:03:32 »

моята ми купи ношничка и то по нейно настояване по едно нещо да е smile хи хи хи их smile и още като отидох да живея при Румен преди 4 г. ми я подари !!! хи хи хиsmile lol)
« Последна редакция: февруари 08, 2008, 15:13:00 от Ели . » Активен
fanimira
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2391


Mom of 2


Моят сватбен албум

« Отговор #2 -: февруари 08, 2008, 15:12:04 »

Смях не смях така си е - трябва да си подигури чедото все пак в чужди ръце отива good то не бяха юргани, чаршафи, пердета, (добре че сама си ги избирах да ми влизат в употреба), че и терлици (не че някога ще ги сложа, но може пък да показвам на децата си някой ден)  blum
Активен
mirmar
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1128



« Отговор #3 -: февруари 08, 2008, 15:18:11 »

Моята свеки е приготвила чеизи и на двамата си синове! Oh my ... Oh my ... Oh my ... Щях да падна като чух! shok Чаршафи, одеяла и не знам кви дивотии още...
Толкова ми е смешно,че чак ..няма накъде повече... Това са егаси селяниите- да ме извинявате,ама аз такова нещо съм виждала само на село като бях малка!!! Да не си мисли,че ще си сложа у нас чаршафи,купувани преди 15 години?! Че няма да си избера свои неща???? В моя си дом! Пффф...разбира се,тези мисли не съм ги споделила нито с милото,нито с нея..обаче ме напушва смях всеки път,като се сетя!
Активен
блясъчко
Професор
****
Пол: Жена
Публикации: 415

щастлива звездичка


Моят сватбен албум

« Отговор #4 -: февруари 08, 2008, 15:19:49 »

нищо смешно няма, моята майка пак така ме изненада, и сега си правя списък на необходимите чаршафи, кърпи, покривки.. нещо за бродиране спомена също, но чак пък толкова..  pardon
avva_stzgood
Активен
fanimira
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2391


Mom of 2


Моят сватбен албум

« Отговор #5 -: февруари 08, 2008, 15:27:33 »

Това са егаси селяниите- да ме извинявате,ама аз такова нещо съм виждала само на село като бях малка!!!
аз не съм ползвала нищо от нещата, които ми даде свекървата, но никога не бих си позволила да кажа на майка ми или на нея, че това е селяния!!! нали са вложили някакви добри чувства като ги купуват, а знаеш ли че някои плетени неща се правят с години и наистина за мен ще е неуважение към тях и към корените ми ако не приема тези дарове от тях!!! при нас и самия начин по който ми ги поднесоха беше забележителен - като идваха да ме искат в един старинен сандък като тия от пиратските филми ми бяха сложили подаръците само да ги видя дали ще ги харесам, а ако кажа "да" си ги прибират и си ги слагат в бъдещия ми дом - в случая останах при свеки щото няма място в апартамента..........
Активен
mariana
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1535



« Отговор #6 -: февруари 08, 2008, 15:34:02 »

Знам че това се прави при годежа,но ние нямахме такъв.Когато се изнесохме да живеем сами бабите ни подариха някакви неща,които не ползвам.Свеки ни подари един спален комплект,който предварително бях одобрила.За майка ми не си спомням,май тогава нищо не беше купила.
Иначе при годежа на девер ми свеки е била накупила доста неща - възглавници,спален коплект, та дори и годежния пръстен  shok, но по-добре че не присъствах тогава.
Активен
maslinka
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 3663



Моят сватбен албум

« Отговор #7 -: февруари 08, 2008, 15:45:45 »

хихих много ми е смешна думата "чеиз"  blum
мама има в един шкаф подредени одеала и други такива разни тъкани неща мисля че са от баба и ,никога не ги е ползвала но си ги пази,едно че са и спомен от баба и  и  е показала уважение,естествено в днешно време никой няма да тръгне да ти приготвя чеиз това са стари и вече забравени пък и не много практични традиции pardon
на нашият годеж свеки ми подари злато което замених за един много як пръстен и сега мога да си го нося,само си запазих едно колие което се предавало в рода им от много дълги години,пазя си го  в една кутийка и бих го предала след време на дъщеря си,подари ми и една секси нощничка(ох още не съм я обличала huhhuh.gif) и ни дадоха пари на двамата с милото.чаршафи ,хавлии и други подобни не  е имало blum
Активен
nina_nikole
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 517



Моят сватбен албум

« Отговор #8 -: февруари 08, 2008, 16:59:52 »

Е поне при мен не са неща приготвени още от преди век, а ми връчи каталог да си ги избирам така че като е решила какво да я правя, няма да и развалям настроението. Ще ги замъкна на "вилата" като свърши ремонта, тъкмо там ще има нужда от такива неща
Активен
Арлина
Сватбен ГУРУ
*****
Публикации: 892


Моят сватбен албум

« Отговор #9 -: февруари 08, 2008, 18:10:00 »

Като се изнасях от нас, събрах освен всичко от моята стая което прецених, и някой неща като чаршафи, тиган, тенджера и т.н., които мама е купувала в неразумно големи количества или са и подарявали, а няма нужда от тях. Тя ми ги показа, аз си избрах и така. После всичко си избирахме с милото, никой не е имал идеи, че трябва да ни снабди с такива неща.

Но имам едни торби с плетени покривки от баба. За мен са много ценни, защото е вложила много часове труд в тях и са много красиви. Вероятно някой от тях няма да използвам, но въпреки това им се радвам.
Активен
aniiii8
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 584



« Отговор #10 -: февруари 24, 2008, 21:32:44 »

Това с чеиза е отминала работа laugh Моят ще трябва без зестра да ме вземе ако ме иска
Активен
Капризче
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 3244


Baby Time


Моят сватбен албум

« Отговор #11 -: февруари 24, 2008, 22:08:57 »

Моята баба плете много на една кука, такива красоти е изплета през целия си живот, думи нямам. За мен и братовчедка ми е изплела някои неща. На нейната сватба и ги подари. Не каза че са и за чииз или зестра, а за да си спомня за баба си като ги погледне. Баба ми е много съвременна жена и и е ясно че това с чииза е умряла работа, но много искаше да остави нещо на братовчедка ми от нея и за това и го подари в деня на сватбата в красива опаковка. С дядо и дадоха и парички  pardon На моята сватба също ще е така най-вероятно, само дето дядо няма да е там cray
Активен
Slyn4o
Сватбар
***
Пол: Жена
Публикации: 230


Голямааа усмивка:)


Моят сватбен албум

« Отговор #12 -: февруари 24, 2008, 22:26:21 »

Мацки, наистина думата „чеиз” звучи смешно днес..  blum
Но като са събирали разни неща нашите баби, майки са влагали само добри чувства и много любов..И го правят от сърце за децата си - лошо няма.
Ама е вярно и това, че вече са съвременни и майките и бабите и затова питат – какво искаш, от какво имаш нужда ? Поне при мен е така. Е, баба ми има и тя някакви одеала, дето щяла да ни ги дава, ама като чета и вие какво сте писали – това явно си е традиция.
Абе да са живи и здрави smile
Важното е мир и любов да има heart
Активен
Dginger
Ентусиаст
**
Публикации: 108



« Отговор #13 -: февруари 26, 2008, 11:30:08 »

И за мен чеиза е смешно, но как да го обесня на свеки?!
Приготвила ни е някакви чаршафи бродирани от нейната майка и други подобни от камената ера.
Аз нямам нищо против но да пита от какво имаме нужда или да ни даде пари да си го купим, защото нито ще ни влезне в употреба, а само ще ни заема място в шкафовете.
И на моята майка чеиза и от едно време още си стои, та се чуди какво да го прави
Активен
блясъчко
Професор
****
Пол: Жена
Публикации: 415

щастлива звездичка


Моят сватбен албум

« Отговор #14 -: февруари 26, 2008, 13:11:01 »

моят чеиз, макар и скромен, вече се попълни от два спални комплекта  pardon скоро ще си имам и кърпи - искам всичко да е цвят слонова кост или екрю. идеята е на мама, и е много забавно, защото така или иначе имаме нужда от тези неща, но като ги наречеш "чеиз", някак си по-отговорно звучи lol и са неща, с които ще почнем следсватбения си живот и някак ми е много мило   twohearts
Активен
Teo
Отговорник
Заслужил майстор на спорта
*
Пол: Мъж
Публикации: 2277



Моят сватбен албум

« Отговор #15 -: февруари 26, 2008, 13:28:11 »

Моята свеки е приготвила чеизи и на двамата си синове! Oh my ... Oh my ... Oh my ... Щях да падна като чух! shok Чаршафи, одеяла и не знам кви дивотии още...
Толкова ми е смешно,че чак ..няма накъде повече... Това са егаси селяниите- да ме извинявате,ама аз такова нещо съм виждала само на село като бях малка!!! Да не си мисли,че ще си сложа у нас чаршафи,купувани преди 15 години?! Че няма да си избера свои неща???? В моя си дом! Пффф...разбира се,тези мисли не съм ги споделила нито с милото,нито с нея..обаче ме напушва смях всеки път,като се сетя!

Аз малко късно се включвам.
Но чеиза не е ли само за булката?
Активен
fanimira
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2391


Mom of 2


Моят сватбен албум

« Отговор #16 -: февруари 26, 2008, 13:43:46 »

и моята свеки направила за синовете си, Тео. Откъм чеизи се е постарала - престарала повече от майка ми  blum пълно е у тях с терлички, дето не ми стават.... По-принцип на времето го правели само майките на момичета, но постепенно и които нямали дъщери почнали да правят за синовете си, т.е. за бъдещите си снахи
Активен
Alucinado
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 647



Моят сватбен албум

« Отговор #17 -: февруари 26, 2008, 13:52:58 »

момичета (и момчета) "чеиз" не е нещо, което се избира по каталог, за да ти бъде подарено от майка ти или свекърва ти.
Чеиз, това е цялата покъщнина (спално бельо, ризи, бебешки дрешки, одеяла, кърпи и т.н.) които момичето е изработвало само (или с помощта на майка, лели и баби) и е събирало, за да занесе в новия си дом - за да има върху какво да легнат с новия си съпруг, с какво да се завият, първи дрешки за бебето, което би трябвало да се появи скоро след сватбата, нови дрехи, с които да се пременят по празниците и т.н.
Принципно Чеиз имала само момата, защото обикновено тя се мести в къщата на момъка, респективно той няма какво да носи - той осигурява стени, покрив, мебели, огнище....

Зестра, това вече са подаръците от родителите ви, по повод началото на семейния ви живот - това са колите, апартаментите за новото семейство, парични средства, бижута, комплект тенджери, ако щете, и т.н.

В момента абсолютно всичко, от което имаш нужда, може да бъде купено, но преди (дори и по времето на майките на повечето от нас) не е било така. И за това чеиза е бил особено важен - не може да отидеш в нов дом и да започнеш ново семейство само с едни гащи и една рокля... За това не се сърдете на майките, бабите и свекървите си - ако са ви събрали нещо (имайте предвид, че това нещо най-вероятно е събрано преди доста време, преди каталожната търговия и пазара да се разрастнат до това си ниво) те са го направили само с добри чувства.

И моята майка има цял шкаф с каренца и покривчици - някои ги е правила тя, други баба и прабаба (лека им пръст), и аз нямам къде да ги сложа, и ако ми ги даде един ден, най-вероятно ще ги държа в някоя ракла, но въпреки всичко - това е нещо, което не може да бъде купено.
Активен
gucci
Leader
****
Пол: Жена
Публикации: 6319


Обичаме се!


Моят сватбен албум

« Отговор #18 -: февруари 26, 2008, 13:54:21 »

Аз нямах чеиз и с милото все се майтапихме че без зестра и чеиз ще ме взима.иначе и аз като много от вас имам разни неща вкъщи дето са ми от майка ми от баба ми .а милото си има зестра разни килими китеници одеала и разни други такива.а като отидох за първи път в милото майка му ми подари родопски терлици и нощница.не че нощницата ще я нося ама я приех за да не я обидя.но терлиците са много красиви незнам дали сте виждали родопски терлици везани.иначе другите неща си стоят в свекърва ми и нямам намерение да ги нося вкъщи но съм ги приела за да не се обидят.
Активен
Teo
Отговорник
Заслужил майстор на спорта
*
Пол: Мъж
Публикации: 2277



Моят сватбен албум

« Отговор #19 -: февруари 26, 2008, 14:25:41 »

 goodpost

Поста на Alucinado е много точен и изчерпателен. За което я поздравявам

Като прочетох темата малко се стреснах и да си призная щях да питам майка ми дали е приготвила чеиз. Уж добре зная какво означава.
« Последна редакция: февруари 26, 2008, 14:28:19 от Teo » Активен
gucci
Leader
****
Пол: Жена
Публикации: 6319


Обичаме се!


Моят сватбен албум

« Отговор #20 -: февруари 26, 2008, 15:00:12 »

Тео казвай какъв ти е чеиза да знаем дали Веси да се дава.Дали си струва чеиза ти funnytooth sarcastic ROFL
Активен
блясъчко
Професор
****
Пол: Жена
Публикации: 415

щастлива звездичка


Моят сватбен албум

« Отговор #21 -: февруари 26, 2008, 16:18:25 »

Alucinado, наистина много изчерпателно!!  Bravo напълно съм съгласна. в доста български семейства си е традиция да се събира чеиз от майките от рано-рано. кумата ми си има цели шкафове чеиз. аз обаче съм лишена от такива предварителни подготовки и за мен чеизът е просто един символ dance
Активен
Капризче
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 3244


Baby Time


Моят сватбен албум

« Отговор #22 -: февруари 26, 2008, 22:21:55 »

В семейството на баща ми има един златен пръстен, който се предава от свекърва на снаха от поколения и така винаги остава в рода. Не знам дали това може да се приеме като зестра на баща ми, малко смешно ми звучи. Пръстена върви и с някаква любовна история, която се предава на поколенията, но не я помня точно каква беше. Сега пръстена е в мама, а един ден ще е на жената на брат ми, после на жената на неговия син и т.н. в поколенията. Според мен това е много хубава традиция, независимо дали е за зестра, за спомен или както там я наречем  pardon
Активен
Mrs.™
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 4641



Моят сватбен албум

« Отговор #23 -: февруари 26, 2008, 22:36:08 »

Такова нещо нямам,е имаме някакви одеяла и т.н.,но те са си по принцип blum иначе в рода на милото се предават някакви монети и май на него това ще му е чейза Wink
Активен
Agent T
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 611



Моят сватбен албум

« Отговор #24 -: март 01, 2008, 00:13:22 »

Не искам да обиждам никого, но за мен чеиза е голяма отживелица, а ако е във вида му от едното време си е жива простотия. Ужас.........(одеяла, чаршафи, кърпи, килими - даже не искам да си го представям).А и особено когато двойката живее от години заедно,а като чета тук повечето сме такива, и си има всичко това е напълно безсмислено. Но това е мое мнение, всеки си решава сам дали и какво ще прави.
Активен
Alannah
Професор
****
Пол: Жена
Публикации: 476



Моят сватбен албум

« Отговор #25 -: март 02, 2008, 14:52:47 »

Теди, аз те подкрепям 100% good! Като я чуя тази дума и bad! Направо е отвратително. Който иска да се обижда, но за мен е точно простотия. Дори едно време да е имало смисъл от гледна точка на това, че не имало откъде да се накупят, то самата традиция е повече от задръстена. Защото цялата тази показност и демонстрация- нареждат ги в една стая и цялото ми ти село ходи да гледа какъв й е чеиза на момата bad!!!!!!!! И това ако не е селяния beating! Ок, разбираемо е, че са имали нужда от тези неща, но просто си ги подготвят и толкова! Какви са тези просташки обичаи на показност и въобще тази дума "чеиз"! А пък да го има и днес, за мен това е shok!!!!! Да, по селата са бедни хората и може би все още е нормално да го има, но това пак изолира града от всичко това! Съгласна съм за ръкоделия и неща, които са приемственост между поколенията да се подаряват, но това да се прави дискретно и без да се определя като традиция! Безкрайно съм щастлива, че в 21 век Тишо и аз имаме майки и две баби, които принадлежат на нашето време и дори ги е срам да произнесат думата ЧЕИЗ, камо ли да ни го натрапват като нещо нормално!
Offtopic Няма да коментирам друга селска традиция да се гледа "наредбата" на къщата! В стария български бит има толкова гнили и унизителни традиции, че няма да ми стигнат 100 страници да ги коментирам! Моята баба ми е наплела през последните годините на една кука толкова красиви неща, които ми е подарявала веднага. То е ясно, че са за бъдещето, но не го чака да дойде, за да ги демонстрира. Обаче ми е градска бабата Yes. А майка ми има подарък от нейната баба ръчно изработени толкова неща и юргани, че, ако искам, ще си чопна нещо сама.
Все пак се извинявам на засегнатите give_rose! Разбира се, че това си е моето мнение  pardon! Всеки да прави, каквото смята за добре Yes! Просто това е форум, иначе не бих ви ангажирала с позицията си.
« Последна редакция: март 02, 2008, 15:12:05 от Alannah » Активен
magica1983
Сватбар
***
Пол: Жена
Публикации: 182



Моят сватбен албум

« Отговор #26 -: март 15, 2008, 16:24:41 »

Няма как да не се сетя за една снимка, която гледах наскоро, при споменаването на думата зестра или чеиз. randma Снимката беше от сватба,която се е състояла преди около 30-тина години и това,което най-много ме впечатли са всъщност подаръците за гостите. Ние сега си купуваме керамични фигурки или др., но тогава всички гости са получавали кърпи,чаршафи,риза за мъжете,кожена яка за кумата и др. Всъщност това няма много общо с темата дотук,но просто ми се струва,че традициите (слава Богу) се променят и за мен лично е смешно да си нося чеиз в бъдещата къща girl_haha
Активен
mirmar
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1128



« Отговор #27 -: март 15, 2008, 16:51:56 »

Аз преди половин час прибрах чеиза на милото  pleasantry  tease Хихихихихи, голям смях падна, като започна да влачи от колата родопски одеяла, възглавници, кърпи /5-6/, други одеяла /общо около 5-6/ и един плик с чисто бели чаршафи-от онези старите,нали се сещате.  funnytooth girl_haha Е, прибрах ги в гардероба,ама познайте колко от това ще се ползва! girl_haha Да ви кажа, това с пръстените ми харесва, аз с удоволствие бих носила например пръстен на покойната баба на милото.  pardon Ама тия чаршафи кво да ги правя сега, ха кажете! tease
Активен
Alannah
Професор
****
Пол: Жена
Публикации: 476



Моят сватбен албум

« Отговор #28 -: март 15, 2008, 18:31:36 »

Oh my ... Олеее, аз съм се оляла с предния коментар! Ужасна съм, когато ми е криво и въобще не си меря приказките!  give_roseИзвинявам се за агресивната си природа! Боря се с нея blush... уж. witch Яхам здраво метлата и всичко добро бяга от мене pardon. Само да отбележа, че наистина не ми харесва това нещо, но въобще не го взимам толкова присърце, колкото гледам, че съм го взела в него момент и се чудя аз ли съм го писала. Нещо като ме изнерви и си го изкарвам, некъдето трябва. Взела съм темата за отдушник pardon. Просто не отговаря на моите разбирания, но пък който иска да го прави pardon.
Ава, сложи нафталин, за да ги запазиш от молците sarcastic.
« Последна редакция: март 15, 2008, 18:35:23 от Alannah » Активен
dafni85
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 501



Моят сватбен албум

« Отговор #29 -: март 28, 2008, 09:31:49 »

Искам и аз да се включа в тази тема и да изразя мнение :)Според мен това чеиз или зестра наистина е отживелица и в днешно време традицийте не са това което бяха Wink наистина живота и начина на мислене от преди 20-30 год е много променен,аз лично нямам тако нещо като чеиз и по добре ние се споразумяхме така и свекървата така си предложи от каквото имаме нужда/тъй като сме новодомци и имаме само дрехите си/ тя ще ни даде определена сума и ние ще си преценим какво да си купим good за което много се радвам че не е от тези които мислят още по комунистически pleasantry единственото нещо което майка ми е прибрала за да ми даде са едни покрифчици плетени на една кука от баба ми/лека и пръст/ и тях с удоволствие ще си ги исползвам.Но това като почнат одеала,юргани и какви ли не щуротий от преди 20 догини които така са се вмирисали на навталин че колкото и пъти да ги изпереш няма измерисване :girl_impossible:Та това смятам аз всяко едно младо семейство има нужда от пари и то ще си прецени дали ще си купи първо тенджери или одеала и т.н. smile
Активен
Kiksi
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2440



Моят сватбен албум

« Отговор #30 -: април 23, 2008, 10:51:01 »

На годежа ни бяха подарени кърпи, спални комплекти (които аз много харесах и си ги ползваме) и май това беше плюс парички доста. А иначе свеки ми подари отделно на мен една много секси червена нощничка (милото потъна в земята, като я показах пред всички на годежа, ама аз уж от уважение към нея я показах, ама голям смях беше lol ), парфюм, халат за баня, чехли - това били някакви традиционни неща, които се подарявали от свекървата на снахата при годежа. Майка ми му купи дънки и един много симпатичен пуловер (които аз избрах).

А иначе бабите са изплели много неща на 1 кука, майка ми има още приготвени някакви чаршафи (които май няма да взема) и едни много сладки пухкави одеяла в разкошни цветове - розово, оранжево и жълто, които ги вземам веднага smile

Ама милото е хвърлило око на летите джанти на колата на баща ми и каза - това да е зестрата, иначе не ме взема за булка. Голям смях падна пак!  funnytooth laugh ROFL

Активен
Vanilly
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1838


http://vanily.multiply.com/


Моят сватбен албум

« Отговор #31 -: април 23, 2008, 11:05:54 »

Хей и аз нямах идея, че има още такива неща, но баба ми още преди време каза, че ми правила чеиз. На сватбата ще ми го докарат. Не съм сигурна какво точно има, но знам, че има харвлиени кърпи, спални чаршафи, одеала, китеник и още подобни неща, аз лично много се радвам, защото всяка къща има нужда от такива неща! А и още повече, че са ми от баба...
Активен
Pisetata
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 675



Моят сватбен албум

« Отговор #32 -: май 04, 2008, 12:05:14 »

И аз мисля,че това е отживелица и на нашата сватба не е имало такива неща.Едната ми баба я бяхме предупредили да не вземе да носи разни юргани и тем подобни да ни дарява на сватбата nea ,а след това,каквото иска може да ни подари :)На бабите няма да откажа да приема нещата им,защото все пак един ден ще имам  спомени от тях :bravo:Може никога да не постеля чаршафите им,но ще си знам,че са събирани с много любов към техните внуци heart
Активен
silviq-tamara
Сватбар
***
Пол: Жена
Публикации: 280



Моят сватбен албум

« Отговор #33 -: май 08, 2008, 08:50:13 »

аз съм съгласна със "pisetata" вярно че "чеиз" звучи смешно, но все пак бабите ни надали могат да разберат че това вече не е актуално.Но все пак да си помислим че те го правят за хубаво,а пък ако искаш да си купиш нещо изплетено на една кука ще дойде мноооого скъпо...пък и надали ще е толкова красиво като това,което баба може да ти изплете:)
Активен
gucci
Leader
****
Пол: Жена
Публикации: 6319


Обичаме се!


Моят сватбен албум

« Отговор #34 -: май 08, 2008, 11:50:30 »

Според мен едно време се е давал чеиз поради това че обикновенно младите чак след сватбата заживявали заедно и имали нужда да си обзаведат дома.А и едно време не е имало всичко навсякъде и затова се е събирало по отдавна.Мисля че е въпрос на уважение да приемеш този чеиз дори и да не го ползваш.Все пак знаете ли на бабите колко им е драго да дадат на внуците си разни неща подарък и смятам че за тях ще е обидно да не ги приемете.
Активен
Pisetata
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 675



Моят сватбен албум

« Отговор #35 -: май 08, 2008, 18:26:50 »

Все пак знаете ли на бабите колко им е драго да дадат на внуците си разни неща подарък и смятам че за тях ще е обидно да не ги приемете.
Точно това имах предвид и аз!Златни баби имаме,да знаете!Един ден ще ни бъде много приятно,като подледнем покривката или юргана и да си спомнем за тези наши любими баби. give_rose give_rose @}->--Много неща можем да научим от тях,затова целувам ръка на всички баби... Bravo blum Bravo
Активен
deni1709
Професор
****
Пол: Жена
Публикации: 334


Сладката Габи


Моят сватбен албум

« Отговор #36 -: май 10, 2008, 12:08:17 »

Аз миналата седмица си взех от баба Чеиза  girl_wink, толкова ми стана мило и жената така се радваше че е дошло време да ми го даде yahoo, получих одеалца (многооо мекички  yahoo), покривки, килим Bravo и чаршафи tease, много съм доволна и наистина остава ЛЮБИМ СПОМЕН от СКЪПИТЕ МИ БАБА И ДЯДО, които обожавам Bravo give_rose yahoo
Активен
Kiksi
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2440



Моят сватбен албум

« Отговор #37 -: май 12, 2008, 12:29:48 »

Милички, радвайте се на чеиза и го приемете с благодарност, защото е събиран с много любов и дълго и трепетно очакване на събитието, за което е бил подготвян!

И аз го приемах доскоро като отживелица и нещо смешно и даже ненужно, но когато почина баба и намерих чеиза, който ми е приготвила заедно с надписана картичка, толкова мъчно ми стана, че не успя да ми го даде лично на сватбата  и едва тогава истински оцених стойността на нещо подобно cray

Сега не само, че ще си го взема, но за мен той ще е нещо наистина ценно, така че бъдете щастливи, че можете да зарадвате скъпите ви баби като приемете това, което са приготвили с толкова любов за вас!
Активен
Pisetata
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 675



Моят сватбен албум

« Отговор #38 -: май 12, 2008, 22:53:25 »

Милички, радвайте се на чеиза и го приемете с благодарност, защото е събиран с много любов и дълго и трепетно очакване на събитието, за което е бил подготвян!

И аз го приемах доскоро като отживелица и нещо смешно и даже ненужно, но когато почина баба и намерих чеиза, който ми е приготвила заедно с надписана картичка, толкова мъчно ми стана, че не успя да ми го даде лично на сватбата  и едва тогава истински оцених стойността на нещо подобно cray

Сега не само, че ще си го взема, но за мен той ще е нещо наистина ценно, така че бъдете щастливи, че можете да зарадвате скъпите ви баби като приемете това, което са приготвили с толкова любов за вас!
Ето за това говорех и аз,момичета!Направо настръхнах,като пречетох за твоята баба и се натъжих cray.Много е несправедлив животът,като ни отнема най-ценните същества,но сме безсилни срещу природата(за съжеление)! nea Моята баба винаги ме е изненадвала приятно и когато отидя да я видя -направо ми се доплаква(мисля си какво ще стане след време,когато няма да я има златната баба?) Спирам до тук,че се разчувствах нещо  cray!Извинявайте! Искам са мо да ви кажа-Момичета,уважавайте родителите,баби и дядовци,казвайте им,че ги обичете,защото може утре да нямате възможност да им го докажете!
Активен
dorina79
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1476



Моят сватбен албум

« Отговор #39 -: май 14, 2008, 20:13:57 »

Kiksi, Pisetata много добре сте го казали. Чеиз или зестра, такава е била традицията. Сега не винаги се приема добре от "модерните" хора на нашето време. Но не трябва да забравяме, че тя е събирана и приготвяна с много любов и търпение от скъпи за нас хора, които по този начин са мислели за бъдещето ни и са искали да ни помогнат и да ни оставят нещо за спомен. И ние трябва да уважаваме това!
Активен
23
Професор
****
Пол: Жена
Публикации: 376



Моят сватбен албум

« Отговор #40 -: юли 28, 2008, 09:32:47 »

Чеиз или зестра, такава е била традицията. Сега не винаги се приема добре от "модерните" хора на нашето време. Но не трябва да забравяме, че тя е събирана и приготвяна с много любов и търпение от скъпи за нас хора, които по този начин са мислели за бъдещето ни и са искали да ни помогнат и да ни оставят нещо за спомен. И ние трябва да уважаваме това!
goodpost goodpost goodpost
Аз лично много се зрадвах на нещата, които баба ми даде! Разбирасе, има и неща, които ще ми пълнят гардероба, но 80% от нещата ще се ги изполозвам. А мамчето първо се допитва до мен и после купува good
Активен
Su_to
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 723


Съселчето на Магаренцето.


« Отговор #41 -: август 12, 2008, 07:28:42 »

Ние понеже си живеем вече заедно без годеж и направо ще правим сватба, та си взех "чеиза".

Ами, аз подходих избирателно. Зарязах юрганите, китениците, чергите и килимите, обаче си обрах всичката стъклария на бохемия, йенското стъкло, тенджерки, кърпи, покривки, абе разните му домакински работи. Изобщо цялата посуда и всичките неща от плат, които си ми харесват. Така и баба и майка сити и аз цяла.  Wink

Освен това от бабчето получихме паричките за пералня, а от мама за хладилник, та все пак се вписаха и в традицията на 21 век.   girl_wink

Повечето неща си ми влязоха в работа, а са и красиви, така че, не съжалявам, че са ми посъбрали. Вместо сега да купувам, мога да се съсредоточа върху други неща.

Пък и наистина са ги събирали с голяма любов и като си ги вземеш много се радват и са едни щастливи.  danceg
Активен
petq1989
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 614


моят сватбен ден 13.07.2013


Моят сватбен албум

« Отговор #42 -: май 06, 2013, 12:22:51 »

И моята баба ми даде чеиз преди месец,беше ме питала какво искам,казах й и ми подари спален комплект с олекотена завивка,доволна съм,защото в днешно време пенсионерите да отделят нещо за младите си е постижение и за мен това не е обидно или срамно
Активен
svekarva
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 4023



« Отговор #43 -: май 06, 2013, 16:20:29 »

Я, каква хубава тема не съм видяла!
Аз от баба ми по майчина линия имам купища дантели, китеници и вълнени одеала. Всяка година им сменям нафталина, вадя ги на слънце, търся им място и ги мразя, но не ги изхвърлям Wink. Даже помня как баба ми ми казваше:"Да помниш, как на 72 години съм ти бродирала българска бродерия тишлайфери!". Помня и ми е много мило и все си викам, да ги извадя тези неща и да ги ползвам, ама не става...От другата ми баба чеизът е във вид на картини, марки, стари монети, картички с изгледи от различни градове и книги с двойно е. И тях само ги местя и се надявам някой да оцени това богатство. Явно няма да е от моите деца....
Моята майка ми разказва за чеиза си от баба и /майката на баба ми/. Те жените от онзи род са много сръчни и големи мераклийки. Та когато майка ми се омъжила за баща ми, бабата рекла:"Вижте сега, аз одеалата и юрганите ви съм ги правила по мярката на Ефко /първото гадже на майка ми/, той е по- нисичък. Сега нямам за вас нищо!" Хихи, баща ми изобщо не знаел за този момък, пък и майка ми твърди, че нещата не били сериозни, а само ученически закачки. С две думи, предварително си искайте чеиза, да не се стига до такива недоразумения Wink
Активен
baba_tina
Ентусиаст
**
Пол: Жена
Публикации: 140



« Отговор #44 -: май 08, 2013, 08:36:49 »

Моята майка ми разказва за чеиза си от баба и /майката на баба ми/. Те жените от онзи род са много сръчни и големи мераклийки. Та когато майка ми се омъжила за баща ми, бабата рекла:"Вижте сега, аз одеалата и юрганите ви съм ги правила по мярката на Ефко /първото гадже на майка ми/, той е по- нисичък. Сега нямам за вас нищо!" Хихи, баща ми изобщо не знаел за този момък, пък и майка ми твърди, че нещата не били сериозни, а само ученически закачки. С две думи, предварително си искайте чеиза, да не се стига до такива недоразумения Wink

Хахахах, svekarva, развесели ме много  Bravo
А по темата- нещо толкова мило е чеизът (дори и в съвременния му вариант  Wink ) Олицетворява грижата за младата булка, която отива в чужд дом и която семейството не могат да оставят сама с празни ръце  smile

Наскоро разбрах какъв вид е чеизът на повечето жени от арабския свят- ако сте забелязали или сте имали срещи с такива жени, те са окичени буквално с килограми злато (гривни най-вече, ланци, пръстени...), които не свалят от себе си  huhhuh.gif Това било, за да имат с какво да се подсигурят, ако мъжът им ги изгони от дома  pardon Има логика  good
Активен
petq1989
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 614


моят сватбен ден 13.07.2013


Моят сватбен албум

« Отговор #45 -: май 08, 2013, 17:35:11 »

има и то голяма,но все пак в арабския свят нещата са такива, че каквото ти уредят,това е, мъжа ти има право на още няколко жени,а ти си просто безгласна буква,защото си жена..отчайващо sad
Активен
beberona
Професор
****
Пол: Жена
Публикации: 361



Моят сватбен албум

« Отговор #46 -: октомври 12, 2013, 15:03:01 »

Хахахах, svekarva, развесели ме много  Bravo
А по темата- нещо толкова мило е чеизът (дори и в съвременния му вариант  Wink ) Олицетворява грижата за младата булка, която отива в чужд дом и която семейството не могат да оставят сама с празни ръце  smile

Наскоро разбрах какъв вид е чеизът на повечето жени от арабския свят- ако сте забелязали или сте имали срещи с такива жени, те са окичени буквално с килограми злато (гривни най-вече, ланци, пръстени...), които не свалят от себе си  huhhuh.gif Това било, за да имат с какво да се подсигурят, ако мъжът им ги изгони от дома  pardon Има логика  good
Сега като се замисля, щом арабските жени получават злато, за да се подсигурят, значи ние получаме одеала и хавли, за да имаме с какво да се завиеме, когато ни изгонят...  funnytooth funnytooth funnytooth
Наистина така нареченият чеиз остава за спомен на младото семейсто и най - вече на жената ( все пак ние сме нежния пол, радваме се на такива неща), но преди няколко години дивях следната картина
Баба подаря на вник си оликотен юрган и му казва "Баба да се завивате, да ви е топло, все пак баба съм дала 400 лв за него" След което момчето я погледна странно. И се запитах, тая жена дали се е сетила когато е давала тия безбожни пари за оликотено, че на един мъж му е все тая дали ще се завие с завивка от 30 лв или от 400 лв. Жалко че жената си е дала парите  shok crazy
Активен
nadelina88
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 681



« Отговор #47 -: октомври 13, 2013, 01:44:36 »

Много ми стана мило като попаднах на тази тема. Аз още не се омъжвам, ама баба ми е казвала, че за мен има приготвени неща за сватбата ми. Много отдавна. А тя е на 82 години и ги пази, и чака!  pardon heart
Активен
Ice_Princess
Ентусиаст
**
Пол: Жена
Публикации: 73



Моят сватбен албум

« Отговор #48 -: август 29, 2014, 13:20:11 »

Една приятелка, след като се беше гаджосала с едно момче за н години ( вече всички близки и познати намекваха с повод и без повод, че им е време), беше попитала майка си в прав текст какъв й е чеиза и се оказа, че майката не е приговила нищо. Сега жената трескаво събира одеала и покривки, които според мен са напълно излишни - ако ти трябва одеало, купуваш си цвят, размер и материя, каквато харесваш и т.н. Чеизът е бил необходим преди индустриалната революция, но сега си е просто сантиментална традиция, заради която хората нямат място в гардеробите си.
Активен
djosi
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 620



Моят сватбен албум

« Отговор #49 -: януари 04, 2015, 20:11:55 »

Мисля, че е много добре да се подаряват такива неща.. Нали трябва да се помогне на младото семейство. Настоявайте вие да си ги изберете,  за да ги ползвате, а не да седят на тавана и след години да идат на боклука.. и аз не харесвам неща купени преди 15г. те са се съсипали от седенето по шкафовете. Без да ви е срам и неудобно си кажете директно какво искате, в крайна сметка си градите ваш дом..
Активен
kamiy
Любопитен
*
Публикации: 30


« Отговор #50 -: октомври 20, 2017, 14:22:05 »

Аз не харесвам тази идея, малко ми е като налагане на волята на някой друг - защо трябва да ползвам чаршафи, купувани преди да се родя, вместо да си купя нови и свежи, хубави и чистички? Виж, ако искат да ми дадат пари за тях няма да откажа  yahoo
Активен
Страници: 1 2 3 4 [Всички]   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines