Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

април 29, 2024, 11:41:22

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Анкета
Въпрос: Колко време бихте искали/е приемливо за вас да кърмите?
Не бих искала да кърмя изобщо - 3 (2.4%)
До 1-2 месеца - 5 (4.1%)
До 2-4 месеца - 9 (7.3%)
До 4-6 месеца - 16 (13%)
До 6-8 месеца - 17 (13.8%)
До 8-10 месеца - 10 (8.1%)
До 10-12 месеца - 11 (8.9%)
До годинка - годинка и малко - 17 (13.8%)
До 1,2 - 1,6 години - 4 (3.3%)
До 1,6 - 2 години - 2 (1.6%)
До 2 - 2,5 години - 0 (0%)
До 2,5 - 3 години - 0 (0%)
Над 3 години - 0 (0%)
Колкото мога по-дълго - 29 (23.6%)
Общ брой гласове: 122

Страници: [1] 2 3 ... 31   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Всичко около кърменето  (Прочетена 159713 пъти)
 
˙·٠Outono Bolboreta™٠·˙

Leader
****
Пол: Жена
Публикации: 8604


·٠•●♥☆Щастлива, Слънчева, Успешна ☆♥●•٠·


Моят сватбен албум

« -: август 24, 2007, 17:53:21 »

Десет стъпки към успешно кърмене (УНИЦЕФ/СЗО)

--------------------------------------------------------------------------------

Десетте стъпки към успешно кърмене са задължителни за Болници, приятели на бебето (акредитирани по специална програма на УНИЦЕФ). Тези болници са акредитирани по тази програма след обучение на персонала и след промяна на някои болнични практики.

ДЕСЕТ СТЪПКИ КЪМ УСПЕШНО КЪРМЕНЕ  (УНИЦЕФ/СЗО)

Всички здравни заведения, в които жените раждат и се осъществяват грижи за новородените, трябва да изпълняват следните десет изисквания:

1. Да имат писмени насоки за поощряване на кърменето, с които редовно да се запознава целият персонал на зеведението.
2. Всички сътрудници да бъдат обучени теоретически и практически, за да могат да изпълняват основните насоки за поощряване на кърменето.
3. Всички бременни жени да бъдат информирани за предимствата и практическото осъществяване на кърменето.
4. Да се дава възможност на майките да слагат детето на гърдата още в първите минути след раждането.
5. Персоналът да обяснява конкретно на майките как да слагат бебето на гърдата и как да запазят и стимулират производството на мляко дори при раздяла с детето си.
6. На новородените да не се дават нито течности, нито други храни като добавка към майчиното мляко, ако това не се препоръчва по здравословни причини.
7. Майките и децата трябва да бъдат настанявани заедно и да не бъдат разделяни.
8. Персоналът да окуражава майките да кърмят бебетата според потребностите им.
9. На кърмачетата да не се дават гумени биберони или залъгалки.
10. Да се поощрява създаването на групи за кърмене и да се осигурява контакт за майките с тези групи при изписването от болницата или родилния дом.

(Това е официалният превод, признат от СЗО в Копенхаген.)

Аз съм за твърдения 4,7 и 8  good
« Последна редакция: август 24, 2007, 17:57:04 от Bulechka_TS » Активен
PetraShili
Ентусиаст
**
Пол: Жена
Публикации: 108



Моят сватбен албум

« Отговор #1 -: февруари 06, 2008, 19:39:40 »

Не намерих такава тема, а ме интересуват проблемите около кърменето. Какво мислите мамите които имат опит да споделят с нас "новобранките".
Ето и моят първи въпрос: Трябва ли на бебе до 5-я месец да се дава чай или вода или само да се кърми с майчино мляко? В интернет а и с разговори с различни мами има доста противоречащи се твърдения.
« Последна редакция: февруари 06, 2008, 20:51:20 от PetraShili » Активен
digita
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 715



Моят сватбен албум

« Отговор #2 -: февруари 06, 2008, 20:01:50 »

Петра,  Bravo браво за темата, мисля че ще ни е много полезна.
Аз силно се надявам да имам кърма и да успея да се справя с кърменето. Казват, че усещането е невероятно, връзката мама и бебе е неповторима. Momy
Чувала съм много, много различни мнения за храненето, ако не се лъжа в България захранването с пюрета започва от 3-тия месец, а моя приятелка, в Канада казва, че докторите препоръчват кърменето до 6-тия м. без нищо друго. Новите мнения отричат всякакво даване на вода, но аз мисля че ако трябва да залъжеш бебчо, защо не. Водата едва ли ще му навреди.
Активен
PetraShili
Ентусиаст
**
Пол: Жена
Публикации: 108



Моят сватбен албум

« Отговор #3 -: февруари 06, 2008, 20:50:51 »

Ето каква статия намерих в едно сръбско списание "Моја беба", ще се опитам да ви я преведа. Споделете мнение какво мислите по въпроса:

Беба, която се кърми НЕ Е жадна
Една от най-големите заблуди, която пречи на успешното кърмене е, че на бебето трябва да се дават допълнително течности да не би да бъде жадна. Ето какво мислят специалистите по въпроса:
Често се съветват майките да дават на своите бебета чай, за да не биха останали жадни или да биха облажили гърчевите им. Защо то не е за препоръчване?

Майчиното мляко е достатъчно
На бебето до 6 месец е потребно само майчиното мляко, защото храносмилателната система на бебето не е готова да приеме никаква допълнителна храна (дори понякога да го забравяме, чаят е точно това - допълнителна храна) даването на чай, дори и в малки количества, може да създаде проблеми както на бебето така и на майката.
Чаят, (или водата), пълнят стомаха на бебето,и то става по-малко заинтересовано за кърменето, което води да бебето не получава достатъчно от нужните му хранителни вещества и поради това може да се стигне до там бебето да по-слабо се развива. При майките се повишава рискът да се препълнят гърдите с мляко, понеже бебето, което пие чай пие по-малко мляко. Освен това, кърмата при майката се образува на принципа "производството зависи от търсенето". Производството на млякото зависи от това колко често, дълго и ефикасно бебето се кърми. Бебе, което измежду кърменето получава вода или чай, ще прави по-големи паузи измежду кърменето, ще попие по-малко мляко а и вероятно е да има по-малка ефикасност от кърменето. Всичко това ще се отрази за намаляване на производството на кърма при майката.

Допълнителните течности объркват бебето
Изследвания показват, че даването на чай в първите месеци след рождението повишава нивотото на bilirubin (незнам как се превежда) в кръвта на бебето. Той се най-много отделя чрез мекония (незнам на български каква е думата за първото бебешко изпразване на червата), а колострум има лаксативно действие (извинявам се за непрофесионалния превод, но нямам идея как да го преведа) и помага на бебето да изхвърли своето първо изпразване на червата, което води до понижаване на нивото на билирубин в кръвта на бебето. Чаят както и адаптираното мляко, може при бебетата да предизвика свръхчувствителност и алергия.
Ако бебето се храни с шишенце, може да доведе до т.н. конфузия брадавиците, защото бебето на различен начин пие мляко от гърдите и на напълно различен от шишенце. Голяма част от бебетата които през първите седмици от живота си са били хранени с шишенце имат сериозни проблеми с кърменето.
Храносмилателната система на бебето при раждането е недоразвита, затова майчиното мляко е съвършената храна за него; всичко останало може да наруши развитието на бебето. Майчиното мляко подпомага развитието на храносмилателната система при бебето, като обвива червата в защитни слой и те стават по-малко пропускливи, което защитава бебето от възможни алергии. Чаят или водата измиват този защитни слой и могат да предизвикат проблеми при храносмилането или да доведат до алергии.


« Последна редакция: февруари 06, 2008, 22:04:19 от PetraShili » Активен
PetraShili
Ентусиаст
**
Пол: Жена
Публикации: 108



Моят сватбен албум

« Отговор #4 -: февруари 06, 2008, 21:07:09 »

Природата се е погрижила за всичко
Самои единствено кърменето,  (което означава бебето да не пие нищо друго освенмайчино мляко, дори не чай или вода, не и адаптираномляко), е едно от условията за успешно кърмене. Ако бебето се кърми при поискване, няма опасност от това да остане жадна, понеже природата се е погрижила за това на прост начин: съставът на майчиното мляко се променя при всяко кърмене, например в началото на кърменето млякото е воднисто и служи за утоляване на жаждата, а към краят е по-мастно и служи за утоляване на глада. Ето заради това първо воднисто млеко на бебето не му е потребно никаква допълнителна течност. Достатъчно е всеки път когато бебето поиска да му се предложи кърмене и можете да бъдете сигурни да няма да остане жадно. Това правило не важи само за бебета които имат повишена телесна температура, но тогава лекар ще ви даде съвет как да кърмите и давате допълнително вода на своето бебе.

Защо майчиното мляко е най-доброто?
Ако искате вашето бебе да започне живота си на най-здравия начин важно е да го кърмите. Специалистите напълно са единодушни да няма храна, която да бъде толкова квалитетна, съдържателна и здрава както майчиното мляко. То в състава си задоволява всички потребности на бебето, съдържа над 400 хранителни материи, също така и антитела които помнагат на бебето в борбата против инфекциите. Ето защо експертите препоръчват да бебетата в първите 6 месецаот живота си се хранят само и единствено с майчино мляко.
Активен
Isabel
Сватбар
***
Пол: Жена
Публикации: 297



« Отговор #5 -: февруари 06, 2008, 21:24:22 »

Чудесна темичка good И аз мисля, че е много полезна.  Bravo

Докато бебето е на кърма, няма нужда от вода и от никакви други течности.  good good
Доколкото знам, биберона просто ще го обърка и може да почне да не иска да суче, което води до намаляване на кърмата.  crazy

« Последна редакция: февруари 06, 2008, 21:28:00 от isabel » Активен
kleo_20
Leader
****
Публикации: 5436


Мама на едно малко диване!!!


Моят сватбен албум

« Отговор #6 -: февруари 06, 2008, 21:50:49 »

аз ще кърмя бебето си докато мога и докато то иска но няма да го лиша от водичката!!колкото и да ми говорят че не е нужна аз не мисля така!!и ние можем да я караме на сокове чайове коли и млека ама друго си е човек да си пийне водичка нали!!всяко живо същество се нуждае от водичка и аз няма да оставя бебчето ми от такава!!ако ще да съм най-лошата майка да не забравяме колко голям процент от нас самите е вода!!нашите майки са ни давали вода и като гледам нищо ни няма щом и ние сега сме напът да ставаме такива!!а и водата не е храна не зная за чайчетата щом така пише може да е вярно!!разбира се това е мое мнение!
Активен
maria_lakova
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 4170



Моят сватбен албум

« Отговор #7 -: февруари 06, 2008, 23:19:56 »

kleo_20, не си права за водата - определено е различна за стомахчето на бебето! Не разсъждавай как е при големите ("друго си е човек да си пийне водичка") - ние можем да ядем и пием всичко, докато бебетата се захранват малко по малко и то за всяко нещо си има ред! Съвета ми е да слушаш какво ще ти казва педиатъра на детето, както и към всички бъдещи майки, де, не само за теб се отнася и да не си позволяваме много волности, освен ако някой с опит не ни е дал съвет, но пак не е сигурно как ще подейства на нашето бебче!  pardon
А за кърменето, че е най-доброто за бебчо е ясно!  good И мисля, че при всеки индивудуално и "на момента" се решава кога да се почне захранване с други неща като пюренца, сокчета и кашички.
Аз също се надявам да имам достатъчно кърма и да кърмя повече време, но ще видим какво ще стане!
Все пак трябва да се включат с мнения и майки, вече "опитни" в това, но пак казвам, че при всеки е строго индивидуално!  good
Активен
kleo_20
Leader
****
Публикации: 5436


Мама на едно малко диване!!!


Моят сватбен албум

« Отговор #8 -: февруари 06, 2008, 23:48:06 »

разбира се че ще го слушам  *THUMBS*но аз знам че на мен са ми давали вода като малка!!е да съвсем мъничко но са ми давали преварена нали!!не съм казала че ще му давам паржоли!!! pardon каквото кажат докторите това ще се прави!!!то е ясно!!за това са по-знаещи от нас!за това са учили Wink
Активен
Mrs.™
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 4641



Моят сватбен албум

« Отговор #9 -: февруари 06, 2008, 23:53:11 »

:offtopic:аз пък знам,че кърмените бебчета не искат да пият вода и кърмата до 6 месеца им е напълно достатъчна,като последното от лекар го знам blush то бебето само ще си покаже какво иска pardon
Активен
Ита
Професор
****
Пол: Жена
Публикации: 423


в интернет влизам рядко... само по нужда


Моят сватбен албум

« Отговор #10 -: февруари 07, 2008, 13:47:30 »

Темата е наистина полезна  good
Моята Лили е на кърма от третия ден след раждането си, защото по-рано не ми я дадоха  beating Имам шише с вода, което и давам когато се разхълца например, но трябва да ви кажа, че за нея няма по-отвратително нещо  pardon В момента, в който глътне веднъж и разбере какво й давам започва да прави невиждани муцунки на отвращение и да плюе биберона  biggrin Аз лично не съм почитател на разните чайчета "уж" против колики, мисля си, че бебешкото коремче е толкова чувствително през първите месеци, че всяка нова съставка предизвиква повече негативни ефекти отколкото положителни. Незнам дали се дължи на факта, че Лили е само на кърма и не й давам почти нищо друго (не броя 1-2 глътки вода на денонощие), но тя почти нямаше колики, само два-три дни проплака от коремче и всичко отшумя  Yes
Мария, права си за педиатрите и за вслушването в съветите им, но пак трябва да имаме едно наум. Направило ми е впечатление, че са много малко педиатрите в България, които поощряват кърменето. Ако се обадиш с проблем, че ти е намаляла кърмата например, повечето лекари ще ти кажат веднага да си купиш адаптирано мляко и да дохранваш, а няма да ти дадат съвет какво да направиш, за да увеличиш лактацията nea , а начини има и тоне малко  smile
Активен
PetraShili
Ентусиаст
**
Пол: Жена
Публикации: 108



Моят сватбен албум

« Отговор #11 -: февруари 07, 2008, 14:09:25 »

Моята Лили е на кърма от третия ден след раждането си, защото по-рано не ми я дадоха  beating

Защо не са ти я дали?  shok Защото си родила със секцио ли?
Аз доколкото знам, тук в Сърбия, ти слагат бебето в креватче до леглото ти веднага когато го изкъпят, и както са ми и разказвали майки, след няколко часа трябва и да накърмиш мъника, имало нещо връзка измежду хормоните в майката веднага след раждането и първата кърма и по-лесно спирало кърваренето при майаката...
Активен
PetraShili
Ентусиаст
**
Пол: Жена
Публикации: 108



Моят сватбен албум

« Отговор #12 -: февруари 07, 2008, 14:33:27 »

Намерих тази брошура, ето какво пише там (превеждам само делове от брошурата):
Право на кърмене
... Кърменето в рамките на първите часове от рождението подпомага да се осигури живота и здравето на детето.
Новороденото трябва да бъде до своята майка веднага след раждането и да първото кърмене се осъществи до един час от рождението му.
...

Защо контактът "Кожа на кожа" и кърменето са толкова важни в първите часове след раждането:
- Майчиното тяло осигурява нужната за бебето топлина
- Бебето е подложено на по-малък стрес, по-спокойно е и има стабилно дишане и сърдечна дейност
- Бебето в първото закърмване получава "колострум течно злато", който в богат на защитни вещества и представлява първата имунизация на бебето, защитава го от много инфекции, развива имунната система на новороденото, съдържа вещества които помагат на червата да се развият и правилно функционират, първата кърма в богата на витамин А, което е важно за зрението на детето, стимулира изпразването на червата, което освобождава бебето от мекония (първото изпражнение на бебето), което сманява риска от получаването на новорожденичката жълтица
- Допирът на бебето с кожата на майката стимулира в тялото на майката отделянето на хормона окситоцин, който подпомага изхвърлянето на постелицата (не намерих израз за childbed, всичката течност и вещества които са обвивали плацентата), намалява кърваренето след рождението, стимулира други хормони които правят майката подготвена и спокойна, помага да потече мляко от гърдите... намалява рискът от постродилната депресия ...

Активен
Ита
Професор
****
Пол: Жена
Публикации: 423


в интернет влизам рядко... само по нужда


Моят сватбен албум

« Отговор #13 -: февруари 07, 2008, 15:30:42 »

В нашите болници не се следи за съзване на добра връзка между майката и детето за съжаление. Родих в събота, а малката ми я дадоха чак в понеделник следобед, направо се бях побъркала вече, но нищо не можех да направя. От една страна причината наистина е в операцията... 24 часа след секцио стоиш в реанимация, а в реанимация не се допускат бебетата. Може да отидеш до детско отделение да си го видиш (когато събереш сили и смелост да се изправиш), но по нареждане на ХЕИ не може да го кърмиш там, трябва да си настанен в стая. Тъй като наплива в 1АГ е много голям и стаи няма, трябва да се изчака да изпишат някоя майка за да те настанят теб, независимо дали става въпрос за обикновена или ВИП стая. Така стана и с мен, вместо 24, изкарах 48 часа в реанимация и чак на третия ден следобед ме преместиха и ми донесоха малката.
През цялото това време тя е хранена с адаптирано мляко от шише, което в много случаи може да попречи на майката и детето и то изобщо да не пожелае да засуче.  nea При нас проблемът се оказа от една страна в шишето, от друга страна в по-малките ми зърна и докато бяхме в болницата цедях кърма и давах от шише. Мъжът ми даже ми донесе стерилизатора там, за да мога да я храня директно с прясно мляко, без да е минало през термична обработка  Victory Сега успешно кърмя с помощта на силиконово зърно, на нея й хаерсва, вероятно защото наподобява биберон, но пък поне си суче директно от мен и не се цедя преди всяко хранене  smile
Коластрата (първата кърма) я има през първите 10ина дни след раждането. Тя е много гъста и е жълта на цвят. Наистина е много полезна и е от съществено значение не само за нещата, които ти си описала, но и за укрепване на имунната система на бебчето. След това кърмата се променя и заприличва на истинско мляко.
Като цяло, хубавото на кърменето е, че по време на кърмене се отделят много хормони, един от които е и Окситоцина, които в последствие предизвикват чести контракции на матката и спомагат за нейното прибиране. Това е и една от причините да се смята, че от кърменето се отслабва smile Всъщност се ускорява процеса на прибиране на корема, всичко друго зависи само от храненето на кърмачката smile
Сори, аз малко се поунесох...
Активен
PetraShili
Ентусиаст
**
Пол: Жена
Публикации: 108



Моят сватбен албум

« Отговор #14 -: февруари 07, 2008, 19:02:14 »

Цитат
Коластрата (първата кърма) я има през първите 10ина дни след раждането. Тя е много гъста и е жълта на цвят. Наистина е много полезна и е от съществено значение не само за нещата, които ти си описала, но и за укрепване на имунната система на бебчето. След това кърмата се променя и заприличва на истинско мляко.

Виж, това не го знаех. Благодаря много за пояснението! Таман се чудих какво ще стане ако не мога през първия ден да накърмя бебка, да кажем че не се чувствам добре, и си мислех че това първо мляко изтича и това е  crazy голяма съм паника, а то си имаш това мляко цели 10 дена  blush
Активен
Страници: [1] 2 3 ... 31   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines