Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

април 29, 2024, 18:42:36

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 ... 29 30 [31] 32   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Лични карти  (Прочетена 174101 пъти)
 
Kiksi
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2440



Моят сватбен албум

« Отговор #450 -: октомври 24, 2009, 18:44:41 »

За въпросните направления - джи пи-то трябва да промени имената ви в данните си и да уведоми здравната каса за промяната, а те оттам - да променят имената ви в своята база данни.
Дори и в НОИ да фигурирате с променени имена, не означава че направленията ви ще излизат с новите имена, ако това не е свършено.
Говоря от личен опит.

При мен се получи следната тъпотия:
Уведомих джи пи-то и тя започна да ми издава направления с новата фамилия.
Да, ама като отидех при съответния специалист или лаборатория, като ми вкараха данните в компютъра от направлението, при тях излизах със старата фамилия (явно имат връзка с базите данни на здравната каса). И все ме питаха в крайна сметка с коя фамилия съм.

И това продължи близо година - без касата да ми промени името при тях, при все че джи пи то твърдеше, че ги е уведомила.
Нямаше да ми пука толкова, ама покрай бременността се бях притеснила да не стане проблем- направления за хоспитализация все пак, следене на бременността, едно-друго, раждане и т.н.
Та накрая се ядосах и отидох до касата да ги накарам да ми я променят - едни разправии бяха, докато ме пуснат вътре и обясня за какво съм дошла, ще кажеш, че в Пентагона се опитвам да вляза.  girl_impossible Накрая ме пуснаха и служителката промени данните точно за 1 мин.
Активен
divaorhidea
Любопитен
*
Публикации: 40



« Отговор #451 -: март 26, 2010, 21:50:01 »

Здравейте,
надявам се темата да е на правилното място. blush
Та въпроса ми е кога трябва да си сменя личната карта и останалите лични документи?
Имаме идея на следващия ден след сватбата да заминем на медена седмица някъде в чужбина, но ще ме пуснат ли да изляза? angry
Благодаря предварително за отговорите, момичета. give_rose
Активен
tweety
Ентусиаст
**
Пол: Жена
Публикации: 56



« Отговор #452 -: март 26, 2010, 22:08:43 »

мисля, че срока за смяна на личната карта е 1 месец, ако не се лъжа. Моя приятелка като се жени и беше закъсняла малко повече от месец и имаше някаква глоба, но не беше кой знае колко голяма сума. Предполагам, че ще можеш да пътуваш със старата
Активен
Рени
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1994


Аз дочаках своето малко чудо*2!


Моят сватбен албум

« Отговор #453 -: март 26, 2010, 22:32:56 »

Няма да имаш проблем да пътуваш със старите си документи, но за всеки случай си вземи едно копие от удостоверението за граждански брак да си спокойна, а и така ще удостовериш, че наистина си ти, ако все пак някоя сърдита лелка вземе да се заяжда.
« Последна редакция: март 26, 2010, 23:03:36 от Рени » Активен
tsvetentse1
Сватбар
***
Пол: Жена
Публикации: 183



« Отговор #454 -: март 26, 2010, 23:05:01 »

Ох, аз изобщо нямам желание да ми взимат пръстови отпечатъци Oh my .... Има ли някакъв вариант да си променя името няколко години след сватбата? Защото искам да отложа този момент колкото се може повече girl_impossible girl_impossible...

Активен
Рени
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1994


Аз дочаках своето малко чудо*2!


Моят сватбен албум

« Отговор #455 -: март 26, 2010, 23:12:41 »

Това за след няколко години няма как да стане. Мен един болничен ми го връщаха незнам колко пъти, заради фамилията. Ту ми го искаха със старата, защото все още не ми беше готова новата лична карта. Ту ми го искаха с новата, защото в системите им съм излизала с новата фамилия. Така, че няма как да се си смениш документите с години.
Активен
tsvetentse1
Сватбар
***
Пол: Жена
Публикации: 183



« Отговор #456 -: март 27, 2010, 00:12:57 »

Не, друго имах предвид - да се омъжа без да си сменям фамилията, за да не ми се налага да си сменям документите. След като изтекат обаче да си я сменя. Може ли така?  crazy
Активен
Рени
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1994


Аз дочаках своето малко чудо*2!


Моят сватбен албум

« Отговор #457 -: март 27, 2010, 00:49:49 »

Вариантът ти да запазиш моминската си фамилия е при самото попълване на декларацията ти за граждански брак да посочиш, че ще си запазиш моминската фамилия. Така ще ти се промени само статуса - вече ще си семейна.
Ако решиш да си сменяш фамилията след време трябва да заведеш гражданско дело в съда за промяна на име по чл.19 от Закона за гражданската регистрация. Ако съдът уважи иска ти, съдебното решение се представя в общинската администрация, където се съхранява актът ти за граждански брак (като изрично трябва да кажеш, че искаш промяна на фамилно име в акта за граждански брак, защото ако не уточниш за какво точно става въпрос има вероятност да отразят промяната и в акта ти за раждане). След това ти се издава ново удостоверение за граждански брак с промененото име и с това удостоверение си вадиш документи за самоличност.

Дано да съм ти била полезна. give_rose
Активен
tsvetentse1
Сватбар
***
Пол: Жена
Публикации: 183



« Отговор #458 -: март 27, 2010, 01:08:44 »

Рени, много благодаря, определено ми беше полезно give_rose. Може би ще се откажа от това премеждие да подавам искове и т.н., много ми е бюрократично, надали ще имам време да се занимавам и с това  pardon
Но пък май това с отпечатъците е само за задграничните паспорти като гледам, ако си извадя само нова лична карта, май няма да ми вземат отпечатъци, или нещо се бъркам?. Сега четох един текст от БГ посолството в Германия, тъй като живея в чужбина, и там пишеше взимане на отпечатъци само при изваждането на задграничен паспорт, но не и на лична карта. Така че се надявам да не ми се налага да се чуствам като някой престъпник и да давам отпечатъци.

Това е толкова нелепо и за мен е в разрез с всякакви права за защита на личната информация. Като знам как се злоупотребява с ЕГНтата и как с едно ЕГН толкова много информация можеш да получиш за даден човек. Само като си представя как след няколко години някой ще може да ми напише ЕГН в интернет и да ми види отпечатъка и ми става лошо angry
Активен
LoveAndLove
Сватбар
***
Пол: Жена
Публикации: 188



« Отговор #459 -: април 08, 2010, 12:21:47 »

здравейте мацки имам един въпрос относно тези нови документи за цени и място вече разбрах но не можах да разбера таксата за услугата (нормална бърза или експресна) пак ли на някое от гишетата трябва да се плати или трябва да се отиде до някоя банка и т.н. за отпечатъци и снимки знам че става на място но за тази такса не ми стана ясно ако някой от русе скоро си е сменял картата или поне си е подавал заявление моля за инфо (дори и да не е от русе) и каква е самата процедура благодаря предварително
Активен
malina_1987
Регистриран

Пол: Жена
Публикации: 2



« Отговор #460 -: април 14, 2010, 23:01:20 »

Здравей!Днес си подадох документите за смяна на лична карта в Русе!Таксата се плаща в някоя банка,само  в Първа Инвестиционна не може!В банката си казваш за какъв вид услуга си плащаш,даваш личната карта и ти дават документ,че си платила.С този документ,копие от свидетелството за брак и личната си карта отиваш в районното и ти предстои великото чакане!Като ти дойде реда,всичко се пише на място,снимат те,подписваш се и си готова!Таксата за обикновена поръчка на личната карта е 22,50 лв.Надявам се да съм ти помогнала!
« Последна редакция: април 14, 2010, 23:03:05 от malina_1987 » Активен
albenavk
Новак
*
Публикации: 11


Моят сватбен албум

« Отговор #461 -: май 25, 2010, 10:48:07 »

Здравейте,
имам въпрос свързан с личните карти. Сватбата ни е на 4.09.2010 а моята карта изтича края на месец септември тази година.  Принципно ще си сменям фамилията, съответно личната карта след сватбата, но се притеснявам от следното : след сватбата, искаме да излезем извън бг на сватбено пътешествие....доколото знам за задграничните паспорти имаше изискване да са валидни 6 месеца преди датата на излизане от страната. Моя задграничен паспорт е валиден, но личната ми карта изтича. Знаете ли дали има подобно изискване за нея и дали ще ми направят проблем? Не ми се иска да сменям картата предварително, тъй като ще се получи така че трябва да я сменя 2 пъти в рамките на 5-6 месеца, но ако няма друг начин ще го направя разбира се sad Надявам се някои да може да ми помогне give_rose
Активен
roxanne
Професор
****
Публикации: 329


Моят сватбен албум

« Отговор #462 -: май 25, 2010, 12:25:19 »

Албена, не съм специалист, но не мисля, че ще имаш проблеми. Ако пътувате в страните от ЕС, ще ти трябва само лична карта, но не съм чувала да има изискване за период на валидност, стига към момента на излизане и на влизане в страната на връщане документът ти е валиден. За останалите страни ще пътуваш с паспорт, който казваш, че е валиден. Относно 6 месечното изискване, мисля, че повечето туроператори се застраховат - това е максималното изискване, което има за паспортите, но в някои страни го няма или е по-кратко. Аз лично пътувах миналото лято до Турция с паспорт, изтичащ по-малко от месец след датата на завръщане. Единствено на нашето летище една девойка при регистрацията се опита да направи проблем, но шефката и бързо я скастри, че при положение, че имам билет за връщане в рамките на валидността на паспорта, трябва да ме пусне. В Турция никой не е правил проблем.
Активен
maslinka
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 3663



Моят сватбен албум

« Отговор #463 -: май 30, 2010, 19:07:57 »

а вече не е ли задължително да се пътува с новите лични карти crazy
Активен
roxanne
Професор
****
Публикации: 329


Моят сватбен албум

« Отговор #464 -: май 31, 2010, 15:02:04 »

Не. Старите са валидни докато им изтече срока.
Активен
Страници: 1 ... 29 30 [31] 32   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines