Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

септември 21, 2024, 11:41:46

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Анкета
Въпрос: Какъв ритуал предпочитате
Народен
Класически
Нямам мнение

Страници: [1] 2 3 ... 5  Всички   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Ритуалът - Народен или класически  (Прочетена 28057 пъти)
 
Persiana
Професор
****
Публикации: 409



« -: март 29, 2006, 17:52:59 »

Предлагам тук да се споделят мнения относно ритуалите, вида им, отживелица ли са и всичко, което ви доиде на ум  Wink
Активен
ani4ka
Сватбар
***
Публикации: 201



« Отговор #1 -: март 30, 2006, 08:11:53 »

аз харесвам повечето от ритуалите които съпровождат една сватба и мисля да ги спазим. Само незнам как ще осъществим това с продаването на булката, защото би трябвало да ме продава сестра ми, а  в същото време тя ще ми е кума и би трябвало да е с младоженеца и да му помага да ме купи nea
Активен
DIVA
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 725



« Отговор #2 -: март 30, 2006, 10:07:41 »

Хей, много внимавайте с продаването на булката, че....  aggressive няма да ви кажа до какви ексцесии се е стигало  lol)
Направо до скандали  secret
Не я дават и не я дават булката  mega_chok
Че младоженеца тръгнал да си ходи, майка му побесняла  aggressive
Ами.... то бива бива, ама час и нещо да не ги пускат вътре си е жива подигравка  biggrin
Но, слава богу осетили се на време и всичко си продължило по план (е, закъснели с час са гражданското, но .... случва се.....човещинка;)  lol)
Активен
Teo
Отговорник
Заслужил майстор на спорта
*
Пол: Мъж
Публикации: 2277



Моят сватбен албум

« Отговор #3 -: март 30, 2006, 11:47:20 »

На мен най-много ми харесва народния ритуал - за тоя които е в ритуалната зала.
На няколко сватби ходих миналата годна. Този ритуал е страхотен и ми харесва повече от класическия.
Само дето в различните градове е различен. Зависи много от групата, която го прави.

Активен
Persiana
Професор
****
Публикации: 409



« Отговор #4 -: март 30, 2006, 13:42:08 »

ани4ка, може да те 'продаде' някой братовчед или близък приятел blush (иначе сестра ти ще стане двоен агент на ЦРУ  blum)
Активен
Persiana
Професор
****
Публикации: 409



« Отговор #5 -: март 30, 2006, 13:46:05 »

Тео, точно затова питах, какъв тип ритуал се предпочита повече. Аз съм бил на една сватба в Пловдив, но там ритуалът май не беше народен доколкото со спомням. Много ли се различават по различните краища? blush
Активен
Teo
Отговорник
Заслужил майстор на спорта
*
Пол: Мъж
Публикации: 2277



Моят сватбен албум

« Отговор #6 -: март 30, 2006, 13:57:57 »

Различават се да. В София беше един, във Варна друг. Все пак обичаите се различават много.

Когато подготвяхме статиите за Българската фолклорна сватба, бяхме намерили толкова много различна информация, че се чудихме как да я обобщим. Много книги. На всякъде се правят различни неща, дори и в съседни села. Накрая с много труд, колежката  good успя да съчетае и синтезира всичко в няколко статии. Но на всякъде хората имат различни обичаи, въпреки че България е малка е богата на обичаи.

Друго което забелязохме, посещавахме Етнографски музеи. Никои не ги посещава, а има толкова интересни неща. Научихме доста. Странно е защо не си ценим миналото. Но това е друга тема.  shok
Активен
mariya
Професор
****
Пол: Жена
Публикации: 304


Горда мама


« Отговор #7 -: март 30, 2006, 14:06:08 »

Нашата сватба беше с класически ритуал в залата...преди месец някъде бяхме на сватба с народен ритуал (говоря все за Варна) - та изнесоха едно представление преди влизането в самата зала, ами отстрани беше много забавно good
а относно - "продаване" на булката и тем подобни, голямо шоу си е отстрани, но определено булката и младоженеца трябва да са навити, иначе не знам...ние не искахме такива неща lol)
Активен
Persiana
Професор
****
Публикации: 409



« Отговор #8 -: март 30, 2006, 14:15:39 »

Мдаа, явно са различни.... Предлам на една импровизирана карта на България да направите линк към градовете за които имате информация какъв ритуал се изпълнява. А ако има кратко видеоклипче ще е супер  good
Активен
Zori M
Ентусиаст
**
Пол: Жена
Публикации: 62


Любовта е лудост!


Моят сватбен албум

« Отговор #9 -: март 30, 2006, 14:20:49 »

АЗ харесвам класическия ритуал. Още от филмите, това ми е останало като спомен.
Последно ходих на една сватба на мои роднина, забелязах че доста са скъсили ритуала като време.
Но съм за класическия, но не отричам народния.  Wink
« Последна редакция: март 30, 2006, 14:23:37 от Teo » Активен
Persiana
Професор
****
Публикации: 409



« Отговор #10 -: март 30, 2006, 14:50:02 »

Мненията в тази тема ме наведоха на мисълта да пусна тази анкета pleasantry
Активен
Teo
Отговорник
Заслужил майстор на спорта
*
Пол: Мъж
Публикации: 2277



Моят сватбен албум

« Отговор #11 -: март 30, 2006, 14:53:51 »

По твое желание и по заповед на щуката.....тази тема има вече гласуване  dance
Активен
Persiana
Професор
****
Публикации: 409



« Отговор #12 -: март 30, 2006, 14:54:59 »

Благодаря на Тео за помощта  good drinks
Активен
ani4ka
Сватбар
***
Публикации: 201



« Отговор #13 -: март 31, 2006, 14:27:49 »

peshom, незнам дали ще става двоен агент, но ми се струва че сетра ми ще държи лично да ме продаде за да прибере паричките с които ще ме купуват
........а бъдещия ми съпруг от сега се договаря с нея че няма да и даде за мен повече от 27лв, защото зет ми като купуваше сестра ми от мен не ми даде повече..... Wink
Активен
mikkey
Новак
*
Пол: Жена
Публикации: 14



« Отговор #14 -: март 31, 2006, 14:35:12 »

Аз пък си мислех, че само тук е запазен народния ритуал. Поне така ми бяха казали в ритуалната зала.
Иначе гласувах пак за него, харесва ми много повече от другия.  Wink
Активен
Страници: [1] 2 3 ... 5  Всички   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines