Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

април 29, 2024, 15:38:01

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 2 [3] 4 5 ... 11   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Коледна трапеза нареди и тук с всички сподели  (Прочетена 66330 пъти)
 
Mrs.™
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 4641



Моят сватбен албум

« Отговор #30 -: декември 11, 2010, 10:58:35 »

Бубка,ще пуснеш ли пак рецептата. Аз имам тази от Дидка:

Продукти:
800г брашно
280г пудра захар
120г твърд маргарин или масло(но имайте предвид, че с масло стават по-твърди)
5 с.л разтопен мед
2 яйца
2 жълтъка (белтъците запазваме за глазурата)
2 ч.л сода за хляб
2 ч.л подправка за меденки, ако не намерите - смес от смлени джинджифил, канела, щипка кардамом, звездовиден анасон.

Приготвяне:
Размесваме добре сухите продукти, правим кладенче и чукаме яйцата, меда(не трябва да е горещ, само леко топъл) и накрая нарязваме на късчета мекото масло(маргарин). Месиме до образуването на меко и гладко тесто ( В началото може да ви се струва, че има нужда от още течност, но н еправете грешка да слагате - след известно време, брашното усвоява мазнината и става чудесно тесто, което не лепи. Хубавото на това тесто е, че веднага може да се работи с него!. Разточвате кора тънка около 5-7 мм и изрязвате фигурки. Пекат се около 10-15 мин. на 150-160 ˚С Изваждайте веднака след като забележите, че краищата започват да почервеняват. За да се получи хубава кафява глазура отгоре, е нужно да се намажат още топлите меденки с разбито яйце + 1ч.л вода и 1-2 ч.л какао (непременно прецедете сместа). После леко с четка се намазват топлите меденки, като внимаваме да не оставяме следи. Осавят се да изсъхат и се украсяват по желание - най-добре с гллазура от останалите 2 белтъка!


Ние на Бъдни вечер ще сме си вкъщи,ястия още не съм решила какви ще са.
За сладките си взех бои за украса ,взех и марципан ,но не знам дали ще го използвам и разбира се намерих и формички за сладките . И от толкова приготовления дано накрая стават за ядене,а не само за украса  sarcastic
« Последна редакция: декември 11, 2010, 11:04:26 от miss™ » Активен
bubka
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2079


Загубил всичко, не загубвай себе си ...


Моят сватбен албум

« Отговор #31 -: декември 11, 2010, 11:21:26 »

Ето, давам ги отново:

Шведски коледни джинджър бисквитки

Продукти
255 г / 1 1/4 ч.ч. захар
150 г / 2/3 ч.ч. течен мед
200 г масло
150 мл / 2/3 ч.ч. сметана
1 с.л. смлян джинджифил
1 с.л. кардамон
1 к.л. карамфил
1 с.л. сода бикарбонат
700 г / 5 ч.ч. бяло брашно

И приготвяне
1.Маслото, захарта и медът се загряват на слаб огън, докато се получи хомогенна смес. Охлажда се, прибавят се сметаната, подправките, содата и всичко се разбива, докато побелее. Прибавя се брашното, като се оставя малко от него за разточване. Омесва се гладко тесто, слага се в найлонов плик и се оставя да отлежи на хладно през нощта.
2.Тестото се разточва много тънко върху набрашнена повърхност и се нарязва на различни форми. Бисквитките се пекат върху намазана с масло тава или върху хартия за печене не повече от 5 мин. на 200°С. Охлаждат се леко и се отлепят от тавата. Съхраняват се в затворена кутия.

При мен миналата година излязоха около 120бр, 5 тави от тези големите на фурната които са и ми се наложи да ги пека към 10-15мин, не по 5  good
Само дано си намеря формичките, че не си спомням да съм ги виждала от както се нанесохме  crazy
Активен
Lionelsa
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1616



Моят сватбен албум

« Отговор #32 -: декември 11, 2010, 12:05:06 »

miss™, боите от къде ги купи?
Активен
Mrs.™
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 4641



Моят сватбен албум

« Отговор #33 -: декември 11, 2010, 12:23:11 »

От Метро,всяка струваше 3,50лв.-там има най-голямо разнообразие на украси. Имало ги е и в Карфур(до кремовете за разбиване казаха,че са били) и Кауфланд,но аз не ги намерих. Опаковките са мънички и може би съм ги пропуснала.И в Хит-а също ги е имало.
Активен
_Ava_
Ентусиаст
**
Публикации: 149



Моят сватбен албум

« Отговор #34 -: декември 11, 2010, 12:38:36 »

Аз също приготвям едни коледни меденки, които станаха традиция. С радост ще споделя рецептата, като се добера до тефтера, че в момента нещата са ни на две места...
Ето как изглеждат:

Мноооого са вкуснииии   blum
Активен
echy_
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1009



Моят сватбен албум

« Отговор #35 -: декември 11, 2010, 14:22:10 »

Ава, ще чакам рецептата ти. аз миналата година правих меденки, бяха много вкусни, но малко твърдички. а тази година искам да пробвам друга рецепта.
Активен
bubka
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2079


Загубил всичко, не загубвай себе си ...


Моят сватбен албум

« Отговор #36 -: декември 11, 2010, 14:36:05 »

Ечи, мила, нали знаеш, че меденките трябва да се слепят със сладко и да престоят, за да омекнат. В началото винаги са по-твърди. Колкото повече стоят, повече омекват, ама колко оцеляват до този етап е друга тема  tease
Съквартирантката ми във Варна правеше пък много интересно меденки - тестото си е долу-горе стандартното. Но ги точи по-дебели като пече, после издълбава малко по средата и смесва това издълбаното с орехи и сладко/конфитюр и така ги слепва две по две - охххх, няма такъв кеф ви казвам  Girl_hide
Активен
_Ava_
Ентусиаст
**
Публикации: 149



Моят сватбен албум

« Отговор #37 -: декември 11, 2010, 15:23:02 »

И аз ги правя слепени със мармалад, пробвала съм и със сладко, в което добавям настъргани портокалови корички - става божествено. За половинката ми правя с течен шоколад, че не е фен на плодовите пълнежи - за течен шоколад обаче е хубаво да се предвиди пооовечко време за омакване, но пак стават много вкусни.
Активен
_Ava_
Ентусиаст
**
Публикации: 149



Моят сватбен албум

« Отговор #38 -: декември 13, 2010, 16:25:22 »

 elf5Коледни меденки elf5
2 яйца
1 ч.ч. захар
3 с.л. мед - Количеството на захарта и меда могат да бъдат и по равно-50:50
1 ч.ч. олио
1 ч.л. сода
1 с.л. канела
щипка карамфил
брашно (ок. 1 кг.)

Приготвянето е стандартно. След като се изпекат се слепват с шипков мармалад. Пробвала съм и със сладко от праскови, в което съм добавила настъргани портокалови корички, с течен шоколад ....
Активен
Lupercola
Гост
« Отговор #39 -: декември 13, 2010, 21:39:48 »

Моите бисквити от миналата година бяха страшно красиви, но невьзможни за ядене  pardon Постояха, покрасиха 2-3 месеца и накрая ги метнах. Исках много да правя джинджьр кьщичка, но сьм толкова изморена и едва дьржа права 15ина минути - абсурд е да точа и меся  huhhuh.gif

За Коледа са ни на гости на Фабио техните, а те на Бьдни вечер по традиция ядат нещо с риба. Та малко кофти се получава, но боб и питка ще има (аз баш на 24 сьм целия следобед в болницата на среща с шефа на отделението  girl_impossible ). Ще гледам ако мога да ги докарам я на 7, я на 9 ястия и аз рибното нещо няма да го ям.

А за 25, сме се уговорили да купим шунки и салами за предястие, боскайола като пьрво, котлети като второ. За десерт исках да правя коледно пьнче като миналата година, но пак по горните причини май ще се откажа от него. Та ще имаме Панетоне, Тороне (традиционни коледни италиански сладкиши) и плодове.

Малко ми е мьчно, защото не си го представям точно така коледния обяд в моята кьща, ама нямам сила просто, гьрба ме заболява за броени минути  huhhuh.gif
Активен
Mrs.™
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 4641



Моят сватбен албум

« Отговор #40 -: декември 13, 2010, 22:02:34 »

Ина,мила почивай си,Коледа и догодина ще има kiss2
Аз направих коледните сладки и стават за ядене  danceg снимка. Все още не са украсени,но са прибрани в кутии с ябълки  smile
Имам един въпрос-може ли някой да сподели лесна и вкусна рецепта за питка за Бъдни вечер - за такива като мен ,които за първи път ще месят  blush
Активен
♥ Тiama ♥
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 638


"Do you think that our love can create miracles?"


« Отговор #41 -: декември 14, 2010, 08:57:11 »

Толкова вкусни неща сте показали, че още повече ми се прииска да е Коледа Christmas tree Запалих се по коледните сладки и тъй като тази година за 1 път ще си празнуваме в къщи и аз ще готвя, съм решила да направя няколко тави Torte Само искам да ви попитам, понеже нямам специална тава за печене на сладки и други подобни, дали ще станат и в обикновена или да си закупя една тавичка?
Активен
bubka
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2079


Загубил всичко, не загубвай себе си ...


Моят сватбен албум

« Отговор #42 -: декември 14, 2010, 09:54:26 »

Тиама, аз ги пекох в тези тави, с които си идва фурната, застлани с хартия за печене. Ако имаш такива, няма нужда да купуваш специална. Но и в друга най-обикновена тава пак ще станат.
Активен
roumyana
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 2648



Моят сватбен албум

« Отговор #43 -: декември 14, 2010, 10:07:45 »

Момичета, много интересни неща показвате, но също така ме вкарахте в голяма чуденка. аз свързвам коледа с баклава и тиквеник. Досега не съм чувала за традиция в България да се пекат коледни сладки, това е традиция в Европа.Та въпросът ми е, винаги ли сте си правили коледни сладки или това е нещо, което сме взаимствали и правим отскоро?
Активен
♥ Тiama ♥
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 638


"Do you think that our love can create miracles?"


« Отговор #44 -: декември 14, 2010, 10:51:59 »

Тиама, аз ги пекох в тези тави, с които си идва фурната, застлани с хартия за печене. Ако имаш такива, няма нужда да купуваш специална. Но и в друга най-обикновена тава пак ще станат.

Благодаря ти, bubka! Нашата печка е Раховец, т.е. нямам такива тави и ще си карам в обикновените  pardon

Roumyana, и на мен честно казано досега не ми е идвало на ум да правя коледни сладки, но тази година прочетох на няколко места в нета, а и тук също, и идеята много ми допадна smile И според мен не е точно българска традиция, но пък много ми харесва  good
Активен
Страници: 1 2 [3] 4 5 ... 11   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines