Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

март 28, 2024, 13:58:24

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: [1]   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Католическа сватба....обичаи?  (Прочетена 13875 пъти)
 
iolly_
Ентусиаст
**
Пол: Жена
Публикации: 144



« -: декември 14, 2007, 17:54:12 »

Здравейте,

интересувам се от католическият църковен брак. Моля някой ако има опит да ми пише. Ще се радвам ако се свържа с човек, който се е венчал в католическта църква на Тодор Александров. Интересува ме как протича самата церемония. Знам, че при този брак има особености. Чувала съм дори, че на времето са държали в тюлчетата за хвърляне да има непременно бадеми. Някой чувал ли е такова нещо.
Активен
jennifer
Любопитен
*
Пол: Жена
Публикации: 45


Да живее любовта :)


« Отговор #1 -: декември 15, 2007, 20:21:06 »

И аз се интересувам от католическия брак. Ама май тук никои няма идея.  nea
Активен
iolly_
Ентусиаст
**
Пол: Жена
Публикации: 144



« Отговор #2 -: декември 15, 2007, 22:57:40 »

За съжаление явно е така, лошото е, че и в интернет няма много неща. Сега издирвам на английски.
Активен
didibaby
Баш Майстор
**
Публикации: 1881



« Отговор #3 -: декември 15, 2007, 23:55:39 »

И аз се интересувам от католическия брак. Ама май тук никои няма идея.  nea

jennifer и iolly, моята сватба беше пълната католическа меса. Съпругът ми и семейството му са католици, а миналата година преди сватбата преминах католическото обучение и конформация. Ако мога да помогна ще се радвам да го направя. Сватбата ни не беше в БГ, но като цяло католическите обичаи са еднакви навсякъде. Снимки от сватбената ни церемония има в личната ми галерия.
« Последна редакция: декември 16, 2007, 00:05:24 от didibaby » Активен
iolly_
Ентусиаст
**
Пол: Жена
Публикации: 144



« Отговор #4 -: декември 16, 2007, 08:47:23 »

Здравей, didibaby , ако знаеш колко ценен съветник си сега. Моля те когато имаш време да ни разкажеш повече неща за католическата сватба. Можеш ли стъпка по стъпка да ни кажеш как протича церемонията в църквата....занм ,че има някакво вричане. При моя позната са се вричали на един микрофон..моля те разкажи по-подробно, когато имаш време. Също така ни пиши има ли някакви обичаи, на които се държи много в католизма. Вярно ли е това за тюлчетата с бадеми?

Сватбата ти е прекрасна на снимките. Коя е тази църква? Каза, че в България сте се женили.
« Последна редакция: декември 16, 2007, 08:49:16 от iolly_ » Активен
prin4ipessa
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1790


Моят сватбен албум

« Отговор #5 -: декември 16, 2007, 11:41:25 »

Сватбата ни не беше в БГ,

Не е била в Бг сватбата на didibaby, пък и то по снимките си личи!  smile
Активен
iolly_
Ентусиаст
**
Пол: Жена
Публикации: 144



« Отговор #6 -: декември 16, 2007, 18:52:47 »

Грешката е моя  sad
Активен
didibaby
Баш Майстор
**
Публикации: 1881



« Отговор #7 -: декември 17, 2007, 02:46:54 »

Католическата сватбена меса има няколко основни части:
1. Сватбена литургия (подобно на обикновената католическа меса, сватбената литургия се състои от 2 четения - Стар и Нов завет, псалм между двете четения, и четене от Евангелието) - нашият свещенник ни накара да си изберем сами цитатите от библията, защото според него това бихме искали да кажем на присъстващите гости.
2. Размяна на брачните клетви
3. Размяна на халките
4. Запалване на семейната свещ (unity candle) - този елемент е по избор
5. "Prayer of the Faithful" (също традиционен елемент от католическата церемония) - моят съпруг и аз сами написахме текста по искане на свещенника.
6. Причастие

Нашите брачни клетви бяха традиционни-аз много държах на това. Единствената разлика обаче беше, че свещенникът ни накара да ги научим наизуст вместо да повтаряме след него, за което сега съм благодарна, защото ги изрекохме един на друг без чужда намеса.
Пълната церемония е около 1 час. Ние си избрахме да коленичим по време на церемонията, което си беше голямо улеснение, защото първо, че не ми трепериха краката и второ - бяхме с гръб към всички и пропуснахме целия хор от плачещи майки, приятелки, съседи, и т.н.
Музиката също беше по наш избор. Аз имах предварително избрани няколко различни музикални произведения като "Canon in D" oт Pachelbel - музиката по време на която баща ми ме заведе до олтара.   
В месеците преди сватбата, освен католическото обучение, което минах по свой личен избор, съпругът ми и аз имахме няколко срещи със свещенника, а след това минахме през брачен подготвителен курс организиран от католическата общност с други двойки, на които предстои сватба. Всички изброени неща са изискване преди сватбената церемония. Аз в началото се бях притеснила, че трябва да отговаряме на неудобни въпроси, но нямаше нищо такова. Всичко мина много бързо и максимално лесно  и ми помогна да опозня католическите обичаи, тъй като сме решили да възпитаме децата си католици.
Но като цяло сватбената меса не се различава значително от традиционната католическа меса. Доста от елементите също зависят от свещенника, който ще ви венчае.
Активен
didibaby
Баш Майстор
**
Публикации: 1881



« Отговор #8 -: декември 17, 2007, 02:50:55 »

Вярно ли е това за тюлчетата с бадеми?

Тюлчета с бадеми нямахме...тук няма такъв обичай. Според мен този обичай повече допира до сватбените обичаи на различни култури, колкото до католическите обичаи.
Активен
didibaby
Баш Майстор
**
Публикации: 1881



« Отговор #9 -: декември 17, 2007, 02:56:08 »

Още нещо пропуснах да отбележа и това са изискванията за "причастието". По принцип католическата църква дава причастие само на католици. Единственото изключение, което правят при причастието е, че разрешават на православни християни също да получат причастие. Моят съвет е, ако решите да имате пълната сватбена меса, която включва причастие е да се посъветвате със свещенника предварително.
Активен
_petia_
Регистриран

Пол: Жена
Публикации: 2



« Отговор #10 -: януари 08, 2008, 12:24:01 »

Здравейте момичета,

Темата с католическият брак ме интересува, защото на 09.08 също съм булка в Пловдив и в момента приятелят ми проучва дали можем да се оженим в католическата катедрала Св. Лудвиг в Пловдив. Аз съм източно-православна, а тои католик. Когато саберем информацията, ще споделя с удоволствие. Преди една година бях кума на католическа сватба в гр. Раковски и церемонията беше страхотна - много таржествена и впечатляваща.
Ако имате снимки или идеи с украси на църква, сте се радвам. smile
Активен
Страници: [1]   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines