Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

март 28, 2024, 21:01:23

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: [1]   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Защо се вика Горчиво?  (Прочетена 9500 пъти)
 
Teo
Отговорник
Заслужил майстор на спорта
*
Пол: Мъж
Публикации: 2277



Моят сватбен албум

« -: ноември 16, 2007, 00:07:10 »

Знаете ли защо се вика Горчиво?   huhhuh.gif
Когато този въпрос ми дойде в главата реших да питам няколко човека с голям стаж около сватбата.
Но те не можаха да ми отговорят. Някой знае ли?
Активен
shtastliva
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 770


щастлива госпожа


Моят сватбен албум

« Отговор #1 -: ноември 16, 2007, 00:29:56 »

Ами аз не знам точно, може би за да се целуваме повече  tease защото целувката е мнооого "сладка" girl_in_love
ееей, сега се замислих...
Активен
tonitta
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2429



Моят сватбен албум

« Отговор #2 -: ноември 16, 2007, 00:32:11 »

И аз съм се питала от къде  е тръгнала самата традиция...май е мнооого стара pardon
Знам само, че викайки "горчиво" гостите дават знак на младоженците да подсладят живота си(шампанското в случая).И съм си правила аналогия с онази приказка за горчивите моменти, които няма как да ни подминат - "солта на живота" и с този ритуал ни се показва, че любовта ще ни подслажда и ще ни помогне да се справим с тези моменти по-лесно!
Дано някой има по-конкретен отговор! blush
Активен
margi
Ентусиаст
**
Публикации: 133



« Отговор #3 -: ноември 16, 2007, 00:38:58 »

 аз току що като се рових и гледам един стих /макар че той завършва кофти и преписах само първия куплет/

НА СВАТБА СЕ ВИКА "ГОРЧИВО",
че виното да засладни
и дълга глътка се отпива
за бъдните щастливи дни.

Но убедена съм, че и тази традиция има някакво по-съществено значение.Каква ли е?Утре ще проверя че се ентусиазирах

Активен
лин
Любопитен
*
Пол: Жена
Публикации: 32



« Отговор #4 -: ноември 16, 2007, 10:22:31 »

Това намерих по въпроса http://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%93%D0%BE%D1%80%D1%8C%D0%BA%D0%BE!
Тази традиция вероятно сме заимствали от Русия,виждам обаче, че тук има по-сполучливи обяснения.А и традициите не са това,което бяха!
Активен
prin4ipessa
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1790


Моят сватбен албум

« Отговор #5 -: ноември 17, 2007, 00:21:54 »

Тонитка го е обяснила доста правдоподобно. И аз съм склонна да разсъждавам по този въпрос по сходен начин. Понеже се пита първо кръстника: "Кръстник как е виното?" Той трябва да отговори "Горчиво" и тогава младите да се целунат за да подсладят вкуса си. Може би пък има игра на думи и закачка, че щом дори такова вкусно нещо като виното е "горчиво" в сравнение с целувката, значи няма по-сладко нещо от целувката и любовта. Може би това се е целяло да се намекне в началото на тази традиция, че дори такова "сладко" нещо като виното "горчи" в сравнение с целувката. Кой знае, разсъждавам си... pardon
Активен
margi
Ентусиаст
**
Публикации: 133



« Отговор #6 -: ноември 17, 2007, 00:31:33 »

аз пък тотааааално се изложих.Хем незнам нищо, хем не прочетох така малко нещичко, че поне да се направя че знам.Макар да е много интересно наистина.Обаче утре вече или по-точно след уикенда ще разбера и ще пиша.А моя /мил, скъп, неповторим и т.н/ми каза че знаел каква е притчата, понеже сега гледа като ви пиша и даже се смее....ама нищо не знае в действителност
Активен
Страници: [1]   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines