Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

март 28, 2024, 18:08:12

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 [2] 3 4 ... 8   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Ваксина срещу рак на маточната шийка  (Прочетена 93581 пъти)
 
mariana
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1535



« Отговор #15 -: ноември 15, 2007, 16:07:56 »

Ето по-съществените неща:
Ракът на маточната шийка се причинява от вирус. Нарича се човешки папиломавирус (Human Papilloma Virus – HPV)  и някои негови типове могат да причинят рак на маточната шийка. Вече има ваксина, която предпазва от 4 типа на човешкия папиломавирус (HPV).  Тези 4 типа причиняват 70% от случаите на рак на маточната шийка и 90% от случаите на генитални брадавици (кондиломи).
Silgard е предназначена за момичета и млади жени на възраст между 9 и 26 години . Това е възрастта, в която започват първите сексуални контакти . Рискът от заразяване с вируса тогава е най-висок.
Ваксинационият курс се състои от 3 отделни дози по 0,5 ml суспензия в предварително напълнена спринцовка, прилагани по следната схема:

Първа доза – произволно избран ден
Втора доза – два месеца след приема на първата доза
Трета доза – шест месеца след поставянето на първата доза
Кой е застрашен от рак на шийката на матката?

Основен причинител на рака на шийката на матката е човешкият папиломавирус. Неговото присъствие в раковите тъкани е задължително. За да се превърне един доброкачествен патологичен процес в рак са необходими и други увреждащи фактори, наречени кофактори:
Тютюнопушене - смята се, че намалява значително локалния имунитет и способността на клетките на имунната система директно да унищожават вирусите.
Ултравиолетова радиация - уврежда генетичния материал на клетките, което води до развитие на рак.
Бременност
Дефицит на фолиева киселина - вещество от групата на витамин В
Отслабена имунна система - жените, които поради една или друга причина имат намален имунитет (HIV - инфекция, лечение с някои лекарства) имат значително по-голям шанс да развият злокачествен процес.
Кои са рисковите групи?

Жените с ранно начало на сексуалния живот
Жените, които често сменят половите партньори
Боледуващите често от полово предавани болести
Жени с лоша интимна хигиена
Многораждали жени
Жени, родили в много ранна възраст
Жени, които използват орални контрацептивни средства
Как се разпространява HPV?
Полов път HPV е полово предавана болест, т.е. разпространяването на инфекцията става главно по полов път, чрез вагинален, анален или орален контакт. Малките ранички по кожата улесняват навлизането на вируса. Това е най-честото сексуално - преносимо заболяване. Доказано е, че е възможно заразяване и само по време на любовната игра, т.е без да има същински сексуален контакт. Презервативите не са 100 % защита.
Извънполов път Извънполовото заразяване е теоритично възможно, но на практика е изключително рядко. Възможно е предаване на инфекцията от майката на плода по време на раждане. Обикновено след това детето развива т.нар. Рекурентна респираторна папиломатоза (РРП).

След всичко прочетено, ще попитам и гинеколожката си и ще реша.След като hpv се предава предимно по полов път,за мен вероятността да го хвана е минимална  pardon
Активен
Anichka
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 984



Моят сватбен албум

« Отговор #16 -: ноември 15, 2007, 19:28:14 »

днес ходих на гинеколог и докторката ме прегледа и започна да ми обяснява за ваксината Gardasil (www.gardasil.com). Аз и казах какво съм чела и че ваксината се слага на момичета и жени от 9 до 26 годишна възраст, а аз съм вече на 26 и половина и тя ми обясни, че можело да се сложи ваксината до навършване на 27. Аз и казах, че искам да прочета повече по въпроса, тя ми представи статистика, която свежда жените в сащ до  4000 на година починали (не съм проверила данните, но това ми каза). Попитах я как е създадена ваксината и тя ми разказа нейн разговор с един от докторите, работили по процеса и каза, че не се използва вирус, а се стимулира процес, който да получи същия резултат - организма да започне да изгражда антитела. Не зная дали го казвам правилно, защото не съм добра с термините. Надявам се скоро да поразровя серизоно гоогле и ще продължа да пиша.
Към Тонитка - мила, в САЩ ваксината не е безплатна. 3-те ваксини са 700$(говоря регион чикаго), като някой застраховки я поемат изцяло, някои частично, някои изобщо.

върти ми се в главата един въпрос, може и глупав да е - но според вас, ако се сложи ваксината, трябва ли да има период след поствянето и на 3-тата инжекция, който трябва да се изчака и да не се забременява? или ваксинацията и здравето на плода не са свързани?
« Последна редакция: ноември 15, 2007, 19:44:03 от Anichka » Активен
tonitta
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2429



Моят сватбен албум

« Отговор #17 -: ноември 15, 2007, 23:01:48 »

Ох вече съвсем се обърках...Така като чета не влизам в рисковия фактор,освен.....в точката за оралните контрацептиви,които съм ползвала няколко години...Но в листовката на моите пише така:"Съобщава се,е рак на шийката на матката се среща по-често при жени,които дълго време са употребявали таблетките(не пише какво значи дълго).Тази находка може да не се дължи на таблетките,а да бъде свързана със сексуалното поведение и други фактори."
Ама аз вече се притесних и ще разчовъркам въпроса по-подробно,а и непременно ще се изследвам като отида скоро пак при гинеколожката си :girlsigh:То човек вече не знае от кое по-напред да се лекува..
Anichka мерси за инфото как е в САЩ,аз не твърдя за там,но други познати са ми казвали как е в други европейски страни....Ама няма да е лошо,ако на всякъде се поемат такива ваксини от държавата.Обаче ме съмнява и поради друга причина...ако се предотвратят много такива заболявания от какво ще печелят тогава тия фармацефтични фабрики дето се навъдиха...та това си е цяла индустрия!Така че кой ще има интерес от превенцията?!Звучи зловещо,но съм го чувала и от известни лекари... girl_impossible Mad girl
« Последна редакция: ноември 16, 2007, 00:35:55 от tonitta » Активен
Anichka
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 984



Моят сватбен албум

« Отговор #18 -: ноември 16, 2007, 00:29:00 »

Тони, мисля че си права за заводите, за съжаление. angry
На мен цял ден ми се върти в главата още едно изказване на докторката - "никой все още не знае колко дълго тази ваксина ще има ефект. Година, две, цял живот?" crazy crazy crazy
Активен
mariana
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1535



« Отговор #19 -: ноември 16, 2007, 08:30:35 »

върти ми се в главата един въпрос, може и глупав да е - но според вас, ако се сложи ваксината, трябва ли да има период след поствянето и на 3-тата инжекция, който трябва да се изчака и да не се забременява? или ваксинацията и здравето на плода не са свързани?
Въобще не е глупав и беше първото нещо за което си помислих.Попитах в сайта,чийто линк съм пуснала и ми отговориха така:
"Здравейте! Не са провеждани клинични изпитвания на ваксината върху
бременни,но не се очаква тя да оказва влияние на бременността. Можете да се
консултирате с вашия гинеколог преди да се ваксинирате.."
Ще се консултирам с гинеколога си, а отделно майка ми работи в Института по заразни и паразитни болести и ще разпита.
Активен
Anichka
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 984



Моят сватбен албум

« Отговор #20 -: ноември 16, 2007, 18:29:09 »

Браво, mariana  Bravo good
доста бързо си реагирала!
аз вчера имах доста работа и не успях никъде да погледна или попитам.
Но не ми хареса отговора, който са ти дали - с две думи  - те не знаят дали ще навреди на бебето(или не искат да кажат), не знаят колко време ще те запази ваксината от вируса ..Явно са наистина в доста ранен стадий.. Имат добри резултати с реакцията на тялото в изграждане на анти тела, НО са май само до тук.
Говорих с кумата ми  - тя е имала открити ракови клетки преди 3-4 години, направили са и "замразяване на клетките" и сега е добре. Винаги има и друг начин, но дано да не се стига до там...
Активен
MTRA
Новак
*
Пол: Жена
Публикации: 8



« Отговор #21 -: ноември 16, 2007, 18:42:10 »

само да ви кажа, че ваксината е много скъпа ( от порядъка на 1000 лева ), което е много лошо, защото според мен такива неща трябва да са безплатни, и още нещо тя не предпазва от всички видове карцином на маточната шийка, за всеки случай ще попитам доцентката ми по лъчетерапия за повече инфо, предстои ми да изучавам този вид рак, ако има нещо ново , ще пиша  good
Активен
Diavolinkata
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 725


В очакване на празниците :)


« Отговор #22 -: ноември 17, 2007, 16:02:46 »

Момичета,като видях кои са рисковите групи,си изкарах ангелите  shok !Аз пия противозачатъчни таблетки,значи съм в рискова група.Но в листовката на хапчетата (става въпрос за Ясмин) пише,че жените,които ги пият,страдали по-рядко от всякакъв вид образувания (вкл и ракови) на матката.Дали е само реклама,или е вярно?Ужас,наистина се стреснах!!!  shok
Активен
kleo_20
Leader
****
Публикации: 5436


Мама на едно малко диване!!!


Моят сватбен албум

« Отговор #23 -: ноември 17, 2007, 16:34:49 »

аз имах Human Papilloma Virus – HPV и в момента се лекувам все още!!!имах и раничка на шийката предизвикана вероятно от него!!!гориха ми я преди 20тина дни!сега се чудя дали да се ваксинирам просто!!!има ли смисъл аз съм в рисковата група на 20г съм така че няма си идея дали да го направя!!!!
Активен
shtastliva
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 770


щастлива госпожа


Моят сватбен албум

« Отговор #24 -: ноември 17, 2007, 17:26:49 »

Мила Клео, незнам какво мога да кажа, защото не съм много веща, просто искам да те подкрепя и да кажа, че ние сме с теб.Според мен за твоя сигурност би трябвало да направиш въпросната ваксина, но все пак доктора, който те лекува знае най-добре, стискам палци, дано всичко бъде наред  give_rose
Активен
tonitta
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2429



Моят сватбен албум

« Отговор #25 -: ноември 17, 2007, 20:43:15 »

Diavolinkata и аз пиех до скоро същите,ама виж по-нагоре какво открих в книжката.... :mad_girl:А преди наситина казваха,че намалявали риска...иди ги разбери.ама ти поне си млада и имаш време за ваксина...То човек вече да се чуди кое е по-добро и какво да пие...
Клео,мила как ли ис си изкарала акъла,ама знам за няколко такива случаи и накрая всичко преминава добре!Добре,че си си направила изследването навреме,че моито джи пи ми твърди,че то било за над 30г.! ohmyЕ ако имаш този вирус на 20г. од 30 какво...?Направо ме изумяват тия лекари-гледат ни и ни лъжат в очите! girl_impossible
Активен
divna
Сватбар
***
Пол: Жена
Публикации: 219



« Отговор #26 -: ноември 18, 2007, 17:04:16 »

Момичета,всичко е бизнес! Първото което е ,ваксината трябва да се слага на момичета,които още не водят полов живот! Този вирус се предава по полов път,ако вече имаш вируса какъв е смисълът да се ваксинираш? Нали ваксината е превантивна мярка......!!!!!! Никой не си слага противогрипна ваксина след като вече се е разболял от грип,нали.......! Просто тези неща никой не ги обяснява,тъй като хората са загрижени за бизнеса си....и не им е изгодно! Да не говорим,че все още не е минало достатъчно дълъг период,за да се проследят всички странични ефекти,а има такива,които се проявяват доста по-късно! И ние като една бедна страна,нечувана от никого и неотстояваща интересите на гражданите си-чудееесно! защо ние да не сме им опитни зайчета!!?? Само ще ви дам примир с Аулин-а!Супер лекарство(аз съм с много тежък цикъл),той ме спасява(ШЕ)! И след някоко години редовна употреба се оказа,че е доказано,че предизвиква цироза! И има много случаи във Франция на млади хора починали от цироза(доказано че е предизвикана от него,а не `щот` са надигали чашката повече от другите) Аз тук го разбрах от майка ми(тя работи в тази свера) И също така ми го потвърди позната,която е фармацефт! Ама я идете в най-близката аптека и поискайте да си купите! Ще ви го продадат без дори най-малкото предупреждение! Всички си траят! `Щот е добре за бизнеса! Та и с новата ваксина така! Вярно,най-рисковата група са момичете м-у 20-26 години,ама за да си изгради имунитет  организма,трябва времеееее!  И последно- разбрах ,че в щатите вече има няколко смъртни случаи след употреба на ваксината,като за сега уточнението е,че няма никакви доказателства за връзка м-у ваксината и причината за смъртта! ......Ама някак си навява поводи за размисъл! Това е само изказване на глас на моите "размисли и страсти" с което не ангажирам никого да се съгласи с мен! Но ще се радвам,ако съм предизвикала поне една от вас да се замисли!
Активен
nori
Ентусиаст
**
Публикации: 67



« Отговор #27 -: ноември 18, 2007, 21:17:13 »

дивна права си от земята до небето, моито родители също са в тази професия и го потвърдиха така че crazy
Активен
mariana
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1535



« Отговор #28 -: ноември 21, 2007, 08:34:16 »

Снощи  бях при моята гинеколожка и ето какво ми каза по въпроса:
1.Този рак се причинява от вирус,който се предава по полав път т.е. ти или партньорът ти да имате "по-разнообразен полов живот" Wink
2.Има около 100 вида hpv вирус,ваксината предпазва от 4, които са най-честите причинители
3.Установено е че имаш емунитет 5год,след това не се знае
4.Може да се ваксинираш и след като си родила и след като си минала 26год
5.8месеца след ваксината не трябва да се забременява
6.Цитонамазката е задължителна на 6мес.Това е един от начините за установяване на ракови клетки

Аз реших че няма да се ваксинирам! pardon
Активен
ina_lemon
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2310


Моят сватбен албум

« Отговор #29 -: ноември 21, 2007, 08:38:28 »

Незнам каква ви  е нагласата момичета, но за мене това нещо е излишно. Еуфорията около тази ваксина е разбираема предвид рекламните кампании които се провеждат, но за мене това не е разумно нещо. crazy crazy crazy
« Последна редакция: ноември 21, 2007, 13:51:48 от ina_lemon » Активен
Страници: 1 [2] 3 4 ... 8   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines