Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

април 27, 2024, 19:46:36

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 ... 45 46 [47]   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Всичко за кумовете....- 2 част  (Прочетена 272467 пъти)
 
kateto87
Професор
****
Пол: Жена
Публикации: 373



Моят сватбен албум

« Отговор #690 -: юли 10, 2009, 18:54:48 »

 give_rose благодаря ви мили момичета за съветите така и ще направим маиката просто ще се подпише в ритуалната зала  Wink
Активен
lizi_beti
Ентусиаст
**
Пол: Жена
Публикации: 70



« Отговор #691 -: юли 10, 2009, 19:27:45 »

Момичета, може би не е тук точното място, но не съм сигурна къде да си отправя въпроса (ще питам и в темата за сватбените етикети)... Някоя от вас има ли идея за надписи на бутилките, които често кумовете подаряват на бладоженците? На мен първо ми предстои кумуване, а после сватба и искам и като кума да се представя достойно smile

дадох и моето предложение в темата за ''сватбените етикети''
Активен
BuBsy
Любопитен
*
Пол: Жена
Публикации: 36


"malka sladka gushki"


Моят сватбен албум

« Отговор #692 -: юли 11, 2009, 23:19:18 »

Точно така!
И аз съм на мнение, че имаме страхотни български традиции, но те до такава степен не се спазват, че са се поизгубили вече! sad  А са толкова богати и разнообразни! Всеки край има по нещо различно и интересно! А ние вместо това пък заимстваме много неща от запад.
Аз имам няколко въпроса... но ще карам по ред на номерата! tease
Първо... след като избрахме по-традиционно българска сватба...е, не на поляната де и с носиите (гледах страхотни сватби, по български обичай, всички гости с носии или с етно мотиви, булката на кон, трапезата на поляната и тн. Bravo),  но с повече български мотиви, съответно и всички останали неща трябва да са в тон. Та...дайте ми съвет за официалното канене на кумувете... т.е искам да е по-табиетлийско.. по- традиционно някакси. Вече четох статията за традициите и ми дойде идеята да направя кумско знаме, ей така .. за идеята и да е весело...пък те ако искат да го носят на сватбата, ако не- няма значение!  DANCE
Мисля да спретна една медена пита, да купя вино, естествено украсени с цветя и здравец. Букетче за кумата също. Какво друго? Виждам тук пишат за разни торти, пилета.... трябва ли??  shockТе не са ли само за сватбата?? И пиле и торта?? ohah
Някой може ли да каже някакъв трик или нещо весело... някакъв обичай от неговия край!?!?
Кумувете ни също си падат по българските традиции и ще се изкефят, а и искам да ги изненадам. goody

За поканата май трябва да погледна в темите за Сватбените покани...
Активен
Денито
Професор
****
Пол: Жена
Публикации: 319



« Отговор #693 -: юли 12, 2009, 07:55:07 »

Bubsy, добре си го намислила с кумското знаме, питата и виното. Аз знам, че кумове се канят с дарове - нещо за пиене (червено вино) и нещо за ядене - пита и пиле. Богато украсени, като за кумове Wink Знам че е голяма чест, но и отговорност да си кум, и би трябвало те първо да се дърпат, вие да ги увещавате, да ги молите, те да го усукват, вие да им наливате и така да ви мъчат цяла вечер. Виното трябва да е хубаво, да си личи майсторлъка на зетя, кокошката (разбирай пилето) да е вкусно, да се вижда че е добра домакиня снахата, че ще се справят със семейните задължения. И когато кажат "да" вече пада едно ядене и пиене до сутринта да се полее празника!
А за кумското знаме е различно по различните краища, в Старозагорско го правят с набучена ябълка на върха на пилона на знамето, украсено с нанизи пуканки, задължително от червен плат (червена е булчинската носия според българските традиции, и булката е с червено було), разбира се украсено със здравец и китки!
Не знам дали ти помогнах, но ти желая от сърце весело канене на кумовете, и още по-весело да си изкарате на сватбата!
И успех с подготовката, дано всичко мине леко и без ядове!
Активен
dodo23
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2192



Моят сватбен албум

« Отговор #694 -: юли 12, 2009, 10:24:58 »

Ако мен (нас) някой дойде да ни кани за кумове и си обичаме традициите,много бих се зарадвала на един оркестър от-3-4 човека.Тъпан,гайда,акордеон-да ми изпеят няколко хубави песни за кума,за кумата.....Нещо такова ми идва на ум!
Активен
BuBsy
Любопитен
*
Пол: Жена
Публикации: 36


"malka sladka gushki"


Моят сватбен албум

« Отговор #695 -: юли 12, 2009, 14:48:09 »

Благодаря ви момичета!!!! kiss
Между другото, те са ми много близки и стари приятели, по-скоро Тя ми е приятелка още от по- малки, а после и с него се сближихме... и сами пожелаха да ни кумуват!
Аз първоначално не исках да ги каня, понеже са с две малки дечица на по 3 и 1 години, работа, ангажименти  star Eeager insaneи за да не ги притеснявам! ... Пък и така се получи , че ние ще сме им 4-тите кумци,докато стигнем ние с милото до сватбата те кумуваха на 3-ма негови (на бъдещия кум) приятели!
Обаче те си ни искат направо! Хахаха!  Bravo sarcastic
Аз мислех едни роднини, които са набори на родителите ми, но са супер готини и млади по дух! Много са мили с нас, а и след като починаха родителите ми, те направо си ме взеха, така да се каже, под крилото..... но пък те нежно ни отказаха, понеже смятат че е по-добре за нас ако кумувете са ни на възрастта, че тях нямало да ги има още много време, щели да изкукат скоро и тн. angry
Така че, сега мисля официално да поканя приятелите ми... и даже направо с подаръка, хем да не го мисля и него на сватбата... хем понеже си знам че ще се съгласят!  blum
а между другото... има ли проблем аз да се ноправя питата за каненето на кумовете???
Понеже доколкото чух имало  нещо за пита от момиче с живи родители и тн....
« Последна редакция: юли 12, 2009, 14:52:19 от BuBsy » Активен
gtgg
Ентусиаст
**
Публикации: 132


Моят сватбен албум

« Отговор #696 -: юли 13, 2009, 10:54:36 »

Момичета, ние в събота си поканихме кумовете. Направиме си една разходка от Варна до София smile ...
Ходихме с питка, пиле и ракийка. По пътя се сетих, че можеше да вземем и букет за кумата, ама беше късно за реакция, а и такъв дъжд валя през цялото време, че само това оставаше - да обикаляме и за цветя. Както и да е, поканихме си ги, съгласиха се (е, то бяхме говорили и се знаеше), дадохме си им официалната покана, всичко беше 6. Седнахме на масата към 6-7 и станахме към 4 сутринта... Пожелавам такива приятни емоции на всички вас, на които ви предстои този момент. И не забравяйте, че винаги може да пропуснете нещо, но това не трябва да е повод да се притеснявате. Самият момент на поканата си е много личен и емоционален, а всичко останало са подробности.

На момичетата, които отговориха на питането ми за етикетите, благодаря много!
Активен
Денито
Професор
****
Пол: Жена
Публикации: 319



« Отговор #697 -: юли 16, 2009, 13:31:19 »

BuBsy, това за питата замесена от жена с двама живи родители аз знам че е за сватбената пита, с която ви захранват и която разчупвате над главите си. Но отдавна вече не се държи на тези неща, традициите не са това, което бяха. Щом искаш да я замесиш ти - действай смело, сигурна съм че труда ти ще бъде оценен по достойнство, без значение родителите и така нататък. И после да кажеш как е станала питката и как е минало всичко:P
Активен
gucci
Leader
****
Пол: Жена
Публикации: 6319


Обичаме се!


Моят сватбен албум

« Отговор #698 -: юли 16, 2009, 19:07:34 »

Активен
Страници: 1 ... 45 46 [47]   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines