Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

март 28, 2024, 22:04:18

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Анкета
Въпрос: Ще приготвяте ли домашна храна или предпочитате да купувате?
Ще я приготвям
Ще купя, ако се наложи
Нямам време да я приготвям сама
Ще комбинирам домашна и готова
Само ще я купувам
Още не знам

Страници: [1] 2 3 ... 16   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: рецепти за бебета и малки деца  (Прочетена 175128 пъти)
 
˙·٠Outono Bolboreta™٠·˙

Leader
****
Пол: Жена
Публикации: 8604


·٠•●♥☆Щастлива, Слънчева, Успешна ☆♥●•٠·


Моят сватбен албум

« -: ноември 01, 2007, 21:31:00 »

Пускам тази тема, защото мисля, че има нужда от подходящи рецепти за тези, които имат желание да приготвят храната за бебетата в къщи. На много места има рецепти в нета, но на мен лично ми омръзна да попадам на рецепти с грах за 5ия месец или с домат за 6-ия, да не говорим пък за рецептите с прясно мляко.

Дано бъде интересна и полезна и повече мами споделят!!! good
« Последна редакция: ноември 01, 2007, 21:32:36 от Bulechka_TS » Активен
Emma
Ентусиаст
**
Публикации: 55



« Отговор #1 -: ноември 01, 2007, 22:07:31 »

Гласувах, че приготвям храната. Малката ми отказа още преди месеци купешките пюрета. Сега сме на 1 годинка и няколко седмици. Готвя и не ми е проблем, не мисля да я записвам скоро на кухня. Тя си хапва почти всичко и готвя общо, като преди да сложа подправките и солта отделям за нея, слагам в бурканчета и във фризера (ако са повече). После сменям всеки ден различно. Понякога за нас приготвям нещо, което тя не яде и за нея има от запасите във фризера;) Последно вчера правих пиле фрикасе, като вместо цели яйца сложих само жълтъците, подбъркано с един лимон. Много го харесва.
Иначе за конкретни рецепти, ами то всеки си решава какво иска да дава на детето си. Малката беше само на кърма до 6-тия месец, така че при мен нямаше чак такива сложнотии, грах в 5-тия и т.н. Е разбира се захраних постепенно, зеленчуци, месо след 7-мия, жълтък и т.н. Прясно мляко още не давам. Като правя спаначена супа я подбърквам с жълтък и кисело мляко, като разбира се ги варя.
Почти винаги готвя общо с разни изключения като ни се яде пикантно или нещо не за нея, или когато на нея и правя разни манджи от тип гювеч, които пък ние много не ядем blum Ох стана нещо дългичко blush
Активен
pbizart
Ентусиаст
**
Пол: Жена
Публикации: 53


http://kadesdete.bg/bg/contest/pagenum:2 Прегръдка


« Отговор #2 -: ноември 01, 2007, 22:27:19 »

Ще комбинирам домашна и готова, а така и правех, смятам, че това е златната среда така да се каже. Като начало е добре с готово пюре да се започне, защото на домашното смилането не е така фино, а вече като свикне макото човече с новата храна е друго.
Активен
Rossistela
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1863



Моят сватбен албум

« Отговор #3 -: ноември 02, 2007, 14:56:37 »

Захраних Стела по старата схема,всъщност не съвсем,защото по мое усмотрение закъснявах с месец при въвеждането на всяка нова храна по схемата,препоръчана ми от педито.Мисля,че постъпих добре,живи и здрави,второто ще го захранвам по новата схема,целяща избягване на възможни алергии.
Захранването започнахме постепенно с готови пюрета,по препоръка на педиатрите,а след седмия месец започнах аз да приготвям бульончетата,зеленчуковите пюрета и тези с пилешко,другите месни купувах.След годинката всичко готвех сама у дома и давах прясна храна всеки ден,на малката не й  допадна идеята да яде размразени манджички,пък било то сготвени и от мен.От година и три-четиримесечна възраст сме на детска кухня(преходна,млечната не одобрявах и не взимах) два-три пъти седмично в комбинация с домашните ми ястия.Така е при нас,все още не й давам всичко(на 1.7г е),а най-много избягвам да й давам "боклуци"-бонбони,близалки,зрънчовци и подобни,много се радвам,че тя самата обича плодове и зеленчуци в суров вид smile
Активен
Мама Дидка на бебе Влади
Новак
*
Пол: Мъж
Публикации: 13



« Отговор #4 -: ноември 29, 2007, 11:32:59 »

Ние пък започнахме след 6-я месец с оризова каша да се захранваме, като после комбинирах със зеленчукови пюрета. Само да уточно, че до тогава бяхме само на кърма, то и година по-късно сме си на кърма де. После малкия отказа каквото и да било да яде и беше около месец само на кърма. И реших, че ще захранвам педагогически - малки количества от общата храна "мини дози". Естествено като готвя се съобразявам с подправките и запръжките.
А рецепти мога да пусна, но по-късно.
Активен
˙·٠Outono Bolboreta™٠·˙

Leader
****
Пол: Жена
Публикации: 8604


·٠•●♥☆Щастлива, Слънчева, Успешна ☆♥●•٠·


Моят сватбен албум

« Отговор #5 -: ноември 29, 2007, 17:34:30 »

Аз да питам мамите с опит, кога започнахте захранването със сокчета и пюрета? Girl_sing От третия месец ли или по-късно, че сега има тоооолкова много мнения, че направо незнам nea girl_impossible
Активен
tan4eto
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 502



« Отговор #6 -: ноември 29, 2007, 19:04:46 »

Дадох на Жорката сокче когато беше на 5 месеца, с пюрета захраних в 6-ти месец.Вече е на годинка и все още не съм го захранила със свинско, телешко, бобови и други такива по-тежки храни.От скоро яде  домати и яйца /жълтък/.
Готвя му вкъщи, но винаги в хладилника има и пюрета, за всеки случай.

Захраних го със зеленчукови пюрета /картоф, морков/ от края 9-тия месец някъде започнах да му давам и месни пюрета.
Активен
˙·٠Outono Bolboreta™٠·˙

Leader
****
Пол: Жена
Публикации: 8604


·٠•●♥☆Щастлива, Слънчева, Успешна ☆♥●•٠·


Моят сватбен албум

« Отговор #7 -: ноември 29, 2007, 19:06:38 »

Благодаря ти, Танче!!! give_rose
Активен
tan4eto
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 502



« Отговор #8 -: ноември 29, 2007, 19:09:39 »

Винаги съм насреща, когато мога да помогна.
Сигурна съм, че сама ще разбереш кога твоето бебче е готово да опитва нови храни good
Активен
˙·٠Outono Bolboreta™٠·˙

Leader
****
Пол: Жена
Публикации: 8604


·٠•●♥☆Щастлива, Слънчева, Успешна ☆♥●•٠·


Моят сватбен албум

« Отговор #9 -: януари 10, 2008, 18:15:55 »

ЗАХРАНВАНЕ НА БЕБЕТО С ТВЪРДИ ХРАНИ


ВНИМАНИЕ!! Някои храни биха могли да бъдат силни алергени и не би трябвало да бъдат давани до определена възраст. По-долу ще намерите списък на храните, за които най-често възникват въпроси – преди да дадете тези храни на детето си, консултирайте се с вашия педиатър!

По-пълен списък на храни, които алергизират или не алергизират можете да видите тук Allergy


Храни силни алергени:

Мед                                                След 1 година
                                                      (не е алерген, но може да причини ботулизъм при бебета под 1 г.)
Фъстъчено масло                        След 1 или 2 години*
Ядки                                              След 1 или 2 години
                                                     (също така има и риск от задавяне)
Цитрусови плодове                     След 1 година
Ягоди                                             След 1 година
Царевица (corn)                            След 1 година
Яйчен белтък                                След 1 година
Пълномаслено краве мляко       След 1 година
                                                      (лактозата и млечните протеини могат да причинят алергични реакции, както и стомашни проблеми, тъй като се смилат трудно – изключение правят киселото мляко и сиренето – виж по-долу. Млякото също така възпрепятства правилното усвояване на желязо; желязото е жизненоважно през първата година!)
Пшеница                                       След 10 месеца или 1 година
Шоколад                                       След 1 година, ако изобщо решите
Грозде                                           След 10 месеца или 1 година
                                                       (не е силен алерген, но има риск от задавяне)

Тази таблица показва основни насоки и възрастови граници за различните храни; тя  ерезултат от проучвания и изследвания на специалисти в областта на медицината като педиатри,  AAP, the CDC, и СЗО. Тези насоки са сравнително консервативни в сравнение с насоките на други източници.  Винаги трябва да се консултирате с педиатъра на вашето бебе, преди да започнете нова храна. Можете да принтирате тази таблица и да я объседите с вашия педиатър. Според нашите посетители педиатрите са впечатлени от точността на таблицата.

Таблица 1
Таблица 2





Линк към *киселото мляко на английски


Преведено от www.wholesomebabyfood.com
Активен
katia
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 647



« Отговор #10 -: юли 05, 2008, 16:29:34 »

леле,БУЛЕЧКА!
сега влизам в тази тема и вече съм много объркана!повочето от нещата съм давала на Катя!а тя е на 4 месеца!!! girl_impossible
в готовите пюрета ,които са за над 3 и 4 и 5 месеца има почти всички продукти от публикуваните от теб!направо не знам кое е правилно.
по другите форуми също има майки,който дават за първо сокче-сок от киви!
в гърция започват захранването със с8ок от портокал и с някакъв крем!кое е правилно!?+ Xixixi GROAN star
Активен
˙·٠Outono Bolboreta™٠·˙

Leader
****
Пол: Жена
Публикации: 8604


·٠•●♥☆Щастлива, Слънчева, Успешна ☆♥●•٠·


Моят сватбен албум

« Отговор #11 -: юли 05, 2008, 18:06:41 »

Аз лично, започнах със сокче от ябълка или морков и малко по-късно комбинирах, сега вече му давам почти всякакъв сок, без малини, ягодите и др. такива, също така Косьо вече яде и почти всякаква храна - плодове, зеленчуци, а от месата пиле и риба (пуйката не му хареса nea)

Шоколад съм давала на Косьо да опита - харесва му, то на кой ли не му харесва Wink

Цитрусови плодове не съм му давала - никакви, само в една каша на "Нестле", пишеше, че има ананас, но пресен не съм давала good

Кате, всеки си преценява за себе си и детето си, кое е най-добро, а щом бебка няма обриви и се чувства добре, мисля, че няма проблем да продължаваш good

Аз внимавам повечко, защото Косьо имаше един обрив, който се задържа доста време (но вече му мина) и сега съм просто по-предпазлива към всичко, което му давам и захранвам Wink
« Последна редакция: юли 05, 2008, 18:11:39 от Bulechka » Активен
katia
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 647



« Отговор #12 -: юли 05, 2008, 20:39:03 »

малко ме успокои,бУлЕчКА! *THUMBS*катя не се е обривала досега от нищо!да чукна на дърво! Wink smile
Активен
˙·٠Outono Bolboreta™٠·˙

Leader
****
Пол: Жена
Публикации: 8604


·٠•●♥☆Щастлива, Слънчева, Успешна ☆♥●•٠·


Моят сватбен албум

« Отговор #13 -: юли 05, 2008, 20:41:21 »

малко ме успокои,бУлЕчКА! *THUMBS*катя не се е обривала досега от нищо!да чукна на дърво! Wink smile

Само така!!! good Нали ти казвам, че всичко е много индивидуално Wink
Активен
digita
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 715



Моят сватбен албум

« Отговор #14 -: август 15, 2008, 22:19:03 »

Тъй като вече сме на тази вълна, а и темата е малко позабравена нека я съживим.
Аз когато съм свободна претпочитам да си и приготвям пюренцата вкъщи, а и Кристина трудно ги хапва готовите.
Ето какво открих.
http://www.zadecata.com/vkuhniata/Recepti/RB1g.htm
Активен
Страници: [1] 2 3 ... 16   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines