Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

април 18, 2024, 18:15:27

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 ... 6 7 [8] 9 10 ... 20   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Май ще е прекрасен, слънчев и ясен!  (Прочетена 38542 пъти)
 
svekarva
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 4023



« Отговор #105 -: май 13, 2021, 12:56:50 »

Маги, нормално е да избираш училище, независимо дали бягаш от родители и деца или учители и обстановка. Всеки гледа да е по- малкото зло, като критериите ни са различни, това исках да кажа.
Виви, хубаво, че се обади, мислех си как сте тези дни. Добри резултати от ваксинацията отчитат при вас, стигнали сте 70%  и сега чух по радиото, че канят вече и млади хора, до 39 години.
Рони, Еми, стискам палци да успеете за най- доброто за вас и децата. Завъртя ви и вас учебния вихър, кога пораснаха тези бебета... heart
Активен
bulche91
Сватбен ГУРУ
*****
Публикации: 627



« Отговор #106 -: май 13, 2021, 13:46:22 »

Ей Вивче, надявам се че вече сте по-добре!По-малко ядове да имате.

Сайта е имал проблем при смяна на първо желание, но все пак, имаш 2 месеца да провериш всичко. Но това е така всяка година, аз вече 5 години следя кампанията и няма една година без драма, изобщо не се впечатлявам. От друга страна е много грозно да гледаш как се плюе по труд който се полагаше толкова време. Системите са правени от хора, а няма безгрешни хора, ама е лесно да се забрави. Сега я следя за да дебна класирането за първи клас

Иначе и аз го мъдря, много съм раздвоена от това да е в квартала, за да си създаде тук приятели или да е в на свекърите квартала, там средата е по-добра и училището което съм избрала за сега е с ок отзиви. Но и нещата с училищата много се променят, т.н Циганското след като отидоха и там Шилер стана топ, това тук срещу блока след като започнаха от новите блокове да записват децата също дръпна. Имам приятелка която записа детето си в едно от най-елитните, еми пълен ужас е и с родители и учител, директора е страхотен, ама  надолу ужас... Така че относително е доста.
Активен
emmmmmy
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 4265



Моят сватбен албум

« Отговор #107 -: май 13, 2021, 14:16:05 »

Наблюдавайки училището срещу блока ми как се развива, и аз съм раздвоена. Преди беше най най, сега е май средна бира, говоря като аудитория. Като учители- тепърва ще имам време да проучвам, стига да сме живи и здрави. Знам със сигурност в кое не бих го дала да учи.
Кварталът също е от ключово значение, дори да има прекрасно училище в Люлин, без да искам да обидя никой там, но средата не е ок и не бих го пратила само заради самото училище, просто самият район там ми е ужасен. Примерно казвам.
Мен ми извадиха мъдреца, сега се чудя къде да си сложа езика. Най вероятно и от него ме е боляла евстахиевата тръба... имал е добре скрит пулпит. Измъчи се човекът но го извади цял.
Активен
ratatui
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1980


Моят сватбен албум

« Отговор #108 -: май 13, 2021, 17:57:41 »

Еми, бързо да минава и да го забравяш! Стиснати палци и на твоя господин да се класира!
Голяма драма ще е с училищата и при нас. Близкото не ми харесва, макар да му се вдигнаха доста акциите от мое време. Моето пък от добро училище, май доста западна... Ама сега няма да го мисля, още поне до септември  blum
Виви, дано са минали драмите при вас!
Активен
pandapanda
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1848



Моят сватбен албум

« Отговор #109 -: май 13, 2021, 23:41:42 »

Здравейте!

Благодаря за пожеланията!

Виви, брат ти с Харвард ли е учил? Яко smile

Бамбук ще е първи клас със Звяр на Булче. За мое съжаление, не може да остане още една година в градината. От сега се настройвам, че може да се наложи да повтори първи клас. Или да учи в "Монтесори" класът. Ама Монтесорито му е това, че са от 1 до 4 клас заедно и ако повтарят, по не го усещат. В градината вече ми намекнаха, че вероятно в такъв клас ще го разпределят. Малко ми стана тъпо, че от сега го гласят така, ама пък здраве да е. Може би ще му се отрази много добре.  Училището не го мисля, има само една опция. Тук системата е много странна. Точно разделението, за което говори Свекърва - едни да учат, други - занаят. От това къде ще учиш след 4 клас зависи дали ще можеш да учиш за лекар, адвокат. Но пък има много опции за други професии и занаяти.

Нашите уж имаха претенции и амбиции за  мен и сестра ми, но бяха някак неподготвени и неинформирани. Та резултата е смешен.

Това също е част от спокойствието, за което писах (ама във фб май). Направо се напрегнах да ви чета с това проучване на училища, учители, родители.
А схема за уроци от втори клас в СМГ, за да учи  гимназия там знаете ли я?

Айде лека нощ, че много се заиграх с писане smile

Рат, дано се наспиш smile
Активен
ratatui
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1980


Моят сватбен албум

« Отговор #110 -: май 14, 2021, 06:31:59 »

Добро утро!
Панде, я кажи каква схемата? При вас много странно, как от 4ти клас ще ги разпределят и за напред ще им зависи от това разпределяне живота ми е много нечестно.
Майка ми имаше много амбиции и знаеше, ама мен ме мързеше. Но се радвам на училището, в което бях като гимназия, хубаво беше тогава и с много добри учители. То си беше руско и половината даскалки бяха строги рускини.
Аз днес очаквам завръщането на шефа и почвам да се подготвим психически за физическото натоварване, което ще ми спрете. За лигитиите, тръшка ето и

Хайде лек ви петък!
Активен
магито
Global Moderator
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 4922


яхнала метлата


Моят сватбен албум

« Отговор #111 -: май 14, 2021, 07:28:22 »

Добро утро!

Панде, аз немската система не я харесвам.Как толкова рано решаваш живота на човек ми е непонятно. Прекалено ми е някак.Аз разучвам, защото съм в малък град.В големмия т.е. София, нямаш много опции с тия класирания.

Аз днес съм в къщи с близначките, няма кой да ги гледа и си взех ден.Дано успея да намеря време да поспя след обед, че ми е много изморено.

Нашите за мен имаха претенции за сестра ми не.Майка ми много умело използваше силните ми страни и ме насочи към техникум и специалност която да ми допаднат.Аз после се оаках като избирах специалностите в Унито ама това не е толкова голям проблем вече.

При сестра ми беше по-трудно, голям мързел, и творческа душа в едно.Успях аи нея да насочат, но с доста повече мъка smile

Виви, разписвай се!Радвам се, че сте добре! А щях да пиша за частното в БГ.Тук не е като в Англия, само за Американския знам със сигурност, че няма толериране, защото родителите ти са богати.Там е яко учене, учат ги да мислят, да са отговорни, да си помагат, имат много кръжоци и спортове.Също така много си говорят с тях, но изискват добър успех и ако не успееш, просто си Чао!

За другите училища смятам, че парите на родитлеите играят много и държат смотани отрочета, заради богати родители.
Активен
Alleksia
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 711



« Отговор #112 -: май 14, 2021, 08:01:30 »

Добро утро!

Пандич, не се настройвай, че ще повтаря. В по-голямата част от Европа децата тръгват на училище на 6 години и успяват. От опит, аз също се притеснявах, обаче детето за отрицателно време се научи да чете и пише на два езика, като не е от най-ученолюбивите smile при нас въщи в държавните училища е не ската система, вече започна да има и “нормални” училища в последните няколко години. Мен също ме дразни това ранно разпределяне и поради ред причини освен тази не записахме в такова училище.

Аз днес не съм на работа, но имам куп задачи - пазар, вземане от училище и после ще правим торта, не снам какво ще се получи, желанието е за торта Майнкрафт, та сега съм си направила една голяма чаша кафе и умувам... ще празнуваме рожден ден утре с едно дете гостенче (съседчето, с което ходят заедно на училище). Като си спомня какви празненства сме правили преди Ковид sad
Активен
bulche91
Сватбен ГУРУ
*****
Публикации: 627



« Отговор #113 -: май 14, 2021, 08:48:32 »

Ooo Панде не да се напрягаш, ми за главата ще се хванеш какви амбиции се спрягат. Аз все още и не мога да схвана хубаво образователната система тук, аз съм свикнала на друга. Напрягат ме и всички тези допълнителни уроци, примерно по английски... Аз изкарах един курс в 4ти клас за 2-3 месеца и вече в 9ти клас говорех перфектно без да съм ходила на уроци, а на математика ходех редовно от 5ти клас и ефект нулев. Не се притеснявай за бамбук, братовчед ми беше в Германия в такъв "занаятчийски" клас, ей го сега е компютърен инженер, в Швейцария.

Иначе за амбициите и при нас беше подобно като при Маги, към мен бяха насочени всички, а за брат ми каквото стане. Ама него късно му дойде акъла, на 26 записа висше и си влезна с пълна стипендия ( за разлика от мен, плащаха пълна такса от 700 евро + наем за апартамент, той плащаше 100 лв такса и получаваше 90лв на месец и живееше на общежитие). Всеки е с късмета си.

Алексия весел празник утре!
Активен
Alichka
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 3214



« Отговор #114 -: май 14, 2021, 09:03:52 »

Темата за училище и образование е безкрайна. Аз лично си записах детето в училището до нас, защото N поколения учат там от квартала и има изисквания от страна на родителите. Правят съпоставка какво е било, какво е в момента и какво би било добре да се направи (като градивна критика). Директорката не е топ, но фактът, че има учители от мое време е показателен за приемственост на поколенията.
Между 5 и 7 клас учих в едно СОУ, където няма да си запиша децата, ако продължава това, което е от мое време още. Учители има добри. И дотук! Всеки месец сменят смени. Издевателство е над децата да се въртят от 7:30 сутрин до 19:30 вечер, особено зимата, когато от 4 следобед е мрак и те да ми плюнчат молива на лампи. Ще ме прощават, но има и други варианти да обучаваш деца на две смени.
Гимназията - според интересите и шансовете за реализация. Аз харесвам професионалните гимназии, но изобщо не е задължително децата да учат в такива.

Маги, сестра ти какво е завършила? Така я обрисува!
Напомни ми за мой приятел, който казва: Тия (другите от отбора) ги пънеха да тичат и скачат, пък аз нали разпределителче... По-така... Яваш - яваш! lol

Аз вчера имах последен от серията часове за лазерна. На излизане видях маникюристката да дреме. Нямаше хора по това време в салона и ми спретна едни черешки по ноктите.
Не остана време да ходя до Сточна гара, че има магазин с доста пердета. Около ремонта на банята съвсем спрях да гледам текстил. Обаче си обещах, че това беше последното закачане на тия пердета в кухнята. Много ги мразя вече!  beating
Днес съм без кола и рано раних сутринта тук, че мъжо ме докара. Шефът дойде след мен и се шашна защо съм тук. По принцип моето време започва последна  pardon Ще е дълъг ден, с дълга вечер!
Активен
emmmmmy
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 4265



Моят сватбен албум

« Отговор #115 -: май 14, 2021, 09:04:44 »

Аз си тъпча каша в дясната буза- това ще е модната диета за следващите дни lol , успях и да поспя няколко часа- колкото-толкова.
В БГ всичко почти е с уроци- иначе не може да се разчита на самото училище. Мисля че ясно беше показано на родителите ни, с тройките на целия клас при завършване на подготвителен клас и полагането на изпита по френски за края на годината. pardon Естествено, после всички тръгнахме на уроци. Пък година преди завършване, ни беше намекнато че трябва да се ходи и на други неща на уроци и така. pardon
То да беше само там така... ама карай. Минало заминало.
За американския колеж също искаха тогава да си минал курса при тях- със самостоятелно решаване на специфичния им тест и упражнения, не направих кой знае колко. Сега може да е различно, не знам.
За италианския лицей ми знаете мнението- децата които гледах, бяха там, последствията са трагични. Майка им все още се бие по главата защо ги сложи в среда, която не е тяхната, но честно казано си мисля че в техния случай и възпитанието след 7 годишна възраст им го опущиха яко вкъщи след като аз се разкарах от полето на действие там. pardon
Брат ми така и не пожела да учи, мисля че сега тайно съжалява, но няма да си признае. За него се молеха просто да завърши, а моите дипломи не ми ги побира шкафът, ма файдата е нулева. Та хич не се зоря, средата ще гледам да му е добра, другото да го изкласи и да си решава сам какво му допада, там ще наблегнем и ние.
Активен
svekarva
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 4023



« Отговор #116 -: май 14, 2021, 09:35:06 »

Реално само българите в чужбина се притесняваме дали децата ни ще следват или не. За тамошните, поне с хората, с които съм общувала покрай преводаческата ми дейност, това изобщо не е от такова значение. Може и да греша, защото познавам предимно мъже, а те гледат по- трезво на нещата и знаят, че имаш ли някакви заложби, те просто ще си се проявят в подходящия момент и ще потърсиш начин да ги реализираш.
Панди, Амели е на Монтесори градина и ще ходи в Монтесори училище, по препоръка на учителките също. Родителите и са много доволни, детето знае много неща, изключително самостоятелно е и според всички има нестандартен начин на мислене, който в обикновено училище няма как да бъде развит или дори запазен. Ще ти пратя малко материали да видиш колко различен, логичен и в същото време творчески е методът на учене по тази система, ако се прилага правилно. Това, което се прави в България е по- скоро изсилване и оскъпяване на процеса без да се вниква във философията на същността му.
Внучката на покойната ми приятелка беше в Монтесори градина, сега е в немско училища в Париж, което е едно от най- трудните и се справя чудесно. Марта /на Ина/ също успя да се адаптира към обикновено училище после, това за мен беше почти като от частно да отидеш в държавно, много тежко и страшно, както казва и Булката. Всичко това го казвам, за да не се притесняваш, че ще има после някаква трудност с образованието на Бамбук в обичайната система.
Ох, отивам да правя кИфтета и доматен сос със спанак. НИ2 е на диета и гледам да му давам рамо помощ, че да не я нарушава от липса на време.
Активен
ratatui
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1980


Моят сватбен албум

« Отговор #117 -: май 14, 2021, 09:41:21 »

Уви, така е у нас, без уроци по почти всичко рядко става нещо, ако се разчита само на класната подготовка. Та от рано се почват, алианс, курсове, уроци и други допълнителни школи

Не знма аз ли съм крива, хората ли са такива, ма сме много проклет народ. Минах до лабораторията да взема на Ники резултатите, имаше 3ма човека, питах може ли само за резултат (30сек-разпечатват 1 лист и му слагат печат) един злобен пенсионер ми се изрепчи, че той чакал, с него и един баща с момиченце ми каза същото. Дори не съм влизала в самото помещение, от вратт си дадох листа и след няма и 1 мин ми дадоха листа. Никога до сега не съм се бутала за предимство или съм си искала, като мига си чакам, просто днека ми е от тия дни дето едва гледам, не се наспах, бях на прегледи (дори в болницата кръвното ми беше под 100) и съответно ми се пишкаше вече на опашката, та за това попитах може ли. Само една жена ме пусна.
Айде оплаках се, лек ден!
Активен
addicted_to_u
Професор
****
Пол: Жена
Публикации: 340



« Отговор #118 -: май 14, 2021, 10:39:59 »

Привет!

 Аз съм доволна от образованието си в гимназията, но тя си е на държавно ниво една от най-добрите. Сега имам определени резерви, познавайки новият директор доста лично. Изкарах късмет, че ръководството по мое време си беше старата школа- завършили същата гимназия и милеещи за идеята й. Единствено сега и то покрай новата работа ме е яд, че учителките по втори език бяха 5 за 4, а можехме да го научим, ако бяха една идея по-мотивирани.good

 Сега сме харесали тук училището, нямам преки наблюдения върху близки възпитаници, но ми харесва, че се обособи нещо като средище на източна култура. Има задължително изучаване от 1ви клас на източен език. На 1 пресечка е факултета и Конфуций, а сега започнаха да отварят корейски/ виетнамски/ китайски магазини за храни и въобще култура.  good

 Аз лично се убедих, че на 18 не може да вземе човек решение, притиснат от връстниците и родителите, че просто взима някакво. Привърженик съм на идеята за gap year, в която да се обмисли и вземе решение наистина с ум, а не само защото трябва. Като дойдем до там с Ж. дано си помня тия разсъждения, за да не се набута да учи нещо каквото и да е. Единствено пак късмет, че специалността, в която попаднах като вариант Б много ми импонира на характера и си е точно за мен, а и има много разностранни полета за кариерно развитие. smile

Рат, направо ужасни сме станали всички, на бременна щом път не се дава... то от страх да не преседиш някъде с непознати повече време си го обяснявам, ама все пак...

 Ние довечера сме на РД. За пръв път отиваме на такова нещо извън семейството, та направо се вълнувам.biggrin
Активен
Alichka
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 3214



« Отговор #119 -: май 14, 2021, 11:10:12 »

На тренировките идват деца от конкретна градина по Монтесори. Повечето са много доволни, но няма да си запишат децата в Монтесори училище. Доводите са различни. Според едната майка нейното дете (доста буйно) не е за метод - Айде сега си почини... Айде, сега си легни на килимчето... Айде, пиши домашни, ама ако искаш... Пък, ако не искаш... lol Тя иска по-конкретни занимания за детето - това, после това и след него третото.
Друга майка е с много трезва оценка, че за градината става, ама за училище в България в комбинация със задължителното обучение по МОН са леко сблъскващи се методи и ще е много изкривена/ побългарена Монтесори система.
Доколкото разбрах - сутринта са взимат нещата по МОН, следобед са "игри и закачки". Почти същото е в момента и в училището на Кокона, без да е по метода. Разликата е в това, че на Кокона бие звънец и има междучасия.
Аз предавам тяхното мнение. Мое няма как да имам, защото нямам преки наблюдения. Единственият въпрос, който ми изниква, е отново свързан с огромните класове. Едва ли истинският метод Монтесори се прилага от един учител на 24+ на брой деца. А аз лично там виждам най-големия проблем в образованието и съответно нуждата от допълнително кръжоци, частни уроци и школи.
Активен
Страници: 1 ... 6 7 [8] 9 10 ... 20   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines