Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

юли 01, 2024, 07:21:02

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 ... 25 26 [27] 28 29 30   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Re:2021ва дойде, здраве да ни донесе!  (Прочетена 58613 пъти)
 
addicted_to_u
Професор
****
Пол: Жена
Публикации: 340



« Отговор #390 -: януари 28, 2021, 13:45:47 »

Привет!

 Резултатите от седенето вкъщи са ужас... хич и не ми се мисли, ама поне е масово явление, та няма да се страда поединично. biggrin

 Али, на тоя мол така си му тръгна и това е... нещо не е измислен като хората май.

 Еми, скоро питаше за възпитанието на децата в чужбина... Аз нали бях касиерка в САЩ тогава и нито съм мислела за психология, нито за детско възпитание, но помня, че ми направи впечатление, че майките учеха децата си как да нареждат продуктите, как да ги прибират, държаха да бъдат поздравени, но и да поздравят и караха и децата си...Иначе че са върха на лиготията и се влачат по пода също ми е правило впечатление. Докато пишех обаче се сетих и друго...че още помня първия супермаркет, който откриха в Пловдив 98ма, тоест съм била 2ри клас, второ, че майка ми от къде ще знае на какво да ме научи като и тя лента дали е имало къде да види...Е научила ме е, де, но след като и тя е установила някои неща.Ето в гр. Гоце Делчев има Лидл и Тмаркет от преди макс 5 години..ами хората нямат култура на пазаруване и сме си пак Ганьовци.

 Рат, не си мислила да го смениш, ако е толкова непоносимо и те дразни. Аз имам позната дето стана Петя от Пенка. На баба ми сестрата-изтърсак с 14 години разлика пък е Валушка по паспорт, те си й викат Вътка/ Въте, а пред обществото се представя Валя. Общо взето заради имената на сестрите на баба Надка и Вътка, а и като цяло обръщенията към братовчедите Цаче, Дуче, Личе си мислех, че в плевенско не са от България. laugh
Активен
магито
Global Moderator
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 4922


яхнала метлата


Моят сватбен албум

« Отговор #391 -: януари 28, 2021, 14:07:44 »

Адиктет, ти ме застреля, аз такива познати нямам с такива имена, а в София съм живяла само 7 години, останалото е все в Плевен.Аз пък бях същисана от определени имена в южна България ама то е нормално де.Хората имат различни традиции.От зарата имах колежки с имената Яница, Веска, Златина.В Плевен не познавам и един човек с подобни имена.Тук са ми много Анните, дето познавам, Ивайловците и Иван, имаме имена като Дамян.Пенка, Надка, Иванка имах колежки от южна България пак, и тук сигурно има но са по селата.
Активен
addicted_to_u
Професор
****
Пол: Жена
Публикации: 340



« Отговор #392 -: януари 28, 2021, 14:34:16 »

Маги, доколкото знам прапрадядо ми са го поканили да се пресели със семейството от Еленския Балкан или там някъде, защото селото в плевенско е започнало да се обезлюдява и населява с други етноси (то не че 150 години по-късно не е пак същото)... Та всички тези имена са съкратени от паспортнитв Дуче=Драган, Цаче=Цанко, Личе= Илия. Дали съкращенията в семейството са също привнесени от друг регион не знам, възможно е. Но Валушка откъде е хрумнала...
Активен
emmmmmy
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 4265



Моят сватбен албум

« Отговор #393 -: януари 28, 2021, 14:46:51 »

А Славка и Атанаска може ли някой да ми каже за кои региони за характерни? В курса имахме няколко такива.
Активен
addicted_to_u
Професор
****
Пол: Жена
Публикации: 340



« Отговор #394 -: януари 28, 2021, 14:56:42 »

 Еми все ми се струва, че са от Южна България загорско-пловдивско, защото имам възрастни роднини с такива имена от този район...

 Аз например пък покрай морското си гадже за първи път срещнах Красен и Хубен като мъжки имена, а във Варна и Бургас имаше доста представители с това име.
Активен
bulche91
Сватбен ГУРУ
*****
Публикации: 627



« Отговор #395 -: януари 28, 2021, 15:00:37 »

Атанаски имаме много в Пловдив!

Ох сега като казахте Пловдив, много се кефя как направихме офиса там, в стаята за хранене има лого с  Gusto Maina Cafe лого а в стаята за игри има лого айLike smile
Активен
svekarva
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 4023



« Отговор #396 -: януари 28, 2021, 15:19:30 »

И аз имам позната Илинка, на която и казват Личка. На друга Илинка пък и викат на галено Илка, внучката и е направо Илка записана.
И две Руски познавам, много симпатични и оправни колежки. На едната внучката е Руслана, на другата - Ралица. Не намирам да е кой знае каква разликата в благозвучност, ама хайде. Wink Не зная откъде идва името, аз го свързвам с рус, светъл. НИ2 има съученик Руско, много красиво и умно момче, но и той като моите две познати е доста смугъл.  smile Иначе си е име като име.
Аз видях за първи път голям хранителен магазин в Швейцария, на 33 години. Стоях половин час да гледам кое как става преди да се престраша да купувам нещо.  blush
Хаха, понеже нашият Кауфланд е сравнително нов и в ромска махала, пазаруващите братя и особено децата им са много наясно кое как става, защото все са били из Германия да работят или помагат, а малките са ходили в тамошни ясли и училища. Да видите как правят забележки на бабите и как редовно им теглят продуктите  Wink.
Славки и Атанаски имаме много, по- младите са Славея и Анастасия, съответно кръснени на баби, но и в оригиналния вариант има, без "ка" - Слава и Атанаса.
Булка, това с айляка е супер, не съм го виждала така изписано good heart
Активен
pandapanda
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1848



Моят сватбен албум

« Отговор #397 -: януари 28, 2021, 15:48:10 »

Има разни такива различия. В Казанлък ми бяха много странни имена като Кънчо, Минчо, Милчо, Тенчо.
Моите съквартирантки бяха от Варна и Бургас и на тях им беше странно, че казваме на момчета във Враца Сими, Светли, Мити.
Аз пък много се дразня как направо съсипват имена като умалителните завършват на -ци: - Маци на Мариян, Гоци на Георги, Тоци на Тодор, Мици на Димитър, Люци на Людмил, Руци на Румен, Цеци на Цветан, Лаци на Лъчезар и т.н. Направо ми бърка в ушите lol във Враца е често срещано.
Активен
emmmmmy
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 4265



Моят сватбен албум

« Отговор #398 -: януари 28, 2021, 16:12:41 »

Панди, за първи път срещам подобни съкращения, дори не ми е хрумвало че така може да се съсипе име lol
Активен
магито
Global Moderator
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 4922


яхнала метлата


Моят сватбен албум

« Отговор #399 -: януари 28, 2021, 16:13:29 »

Тук няма такива завършващи на -ци, но например на Симеон му казваме Мони, а на други места Симо.

Адиктет, според мен е привнесено от някъде, такива съкращения не съм чувала аз.Тук хората са снобари и гледат да са все модерни, та имената винаги са в крак мофдата, ако ще тя да е дори телевизионна.Имам си една Памела в блока, какво знаете вие?!Апропо, на баба ми рода е стар плевенски и повечето и роднини, нейни връстници, са все с хубави имена имаме Орлин, Жан, Христо, Антон, Мария, Софка, за времето си са били доста модерни имена.
Активен
emmmmmy
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 4265



Моят сватбен албум

« Отговор #400 -: януари 28, 2021, 16:22:05 »

Маги, в какво се състои другата част от снобарията им ,аз не ги познавам добре като град, само 3-4 човека знам оттам. Пък ще ме прощаваш, ама твоето име звучи далеч по-добре от тези дето изброи от миналото  blum
Активен
Alichka
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 3214



« Отговор #401 -: януари 28, 2021, 18:10:04 »

А, Тенчо, Теньо, Тянка са много популярни в Хасковско и Старозагорско. И Янка има по много. Яница е като осъвременена версия. И като фамилии се срещат.
И аз не бих се сетила за някои от тия съкращения на Панда lol

Аз май съм ви казвала за баба Руска от блока на нашите. Била е много красива навремето. Кроткият й мъж я искал, ама не му я дали. Та с приятели я "крали". Дядото отдавна почина. Той и до последно си беше тих и мил човек. А баба ви Руска е серт. lol И сега има фигура на момиче - слаба, с изпънат гръб, ако ще и да е над 90.
Активен
ratatui
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1980


Моят сватбен албум

« Отговор #402 -: януари 28, 2021, 18:32:45 »

Свекърва е права, името ми идва от руса-бяла, Светла, чиста е значело някога. Баба ми се е казвала Русана, ама там като си вадила документи и се писала Руска (по-модерно било  crazy) и така си останало. Не съм кръстена на салата или държава Wink Но като малка, когато някой ме избъзикаше, лъжех че имам сестра Снежанка.
Цонка е име, за което се сещам от моя край, старо и гадно  blum
На Панда съкращенията, освен Цеци не са ми известни изобщо.
А Кичка (май от Хасковския край) ми е от "любимите" имена.
Активен
Alleksia
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 711



« Отговор #403 -: януари 28, 2021, 22:57:35 »

Ох, имената! Познавам една Вилица... според мен в стремежа си понякога родителите да мислят оригинални и мили имена на децата си понякога стават небивалици. Аз е трябвало да бъда Милена, но баща ми е настоял да        съм на баба ми. Забавното е, че ако бях Милена, сега свекърва ми щеше да има 2 снахи с еднакви имена smile
Като малка не си харесвах името, но откакто се изнесохме, започнах да харесваам как го произнасят хората на чужд език.

 На моите деца исках имена, които да са лесни за произнасяне и в България и в чужбина, предвид, че са родени в чужбина. Малкият много ми се искаше да е Константин, но заради специфичното произношение на френски се отказах. За едно бройка да в Себастиан, по настояване на мъжа ми, ама тука като раждаща сложих вето  tease Поне изпълних целта и единствният път, когато са ме питали как се пише името беше в родилното.

Ако някога някой се е обърнал с Гоци към баща ми, сигурно е щял да получи юмрук. Беше Георги и повече хора се обръщаха към него с Жоро или Гошо/е.
Активен
bulche91
Сватбен ГУРУ
*****
Публикации: 627



« Отговор #404 -: януари 29, 2021, 09:20:06 »

Рат Цонка при нас е от София, Софка, баба се казваше София и ѝ казваха Цона. Дядо ми пак е Стоян и е Ляне... Иди познай им имената хахах. Домашния дядо беше Александър, него са го кръстили Александър ама майка му му казвала Алеко и след време по всички документи се превърнал в Алеко и на стари години си го беше сменил отново на Александър, ама всички си го знаеха като Алеко. Алеко много ми харесва, ама майка ми ще ме убие ако кръстя дете с това име  l_bye_boy, той и е най-големия кошмар. Баба се казваше Звезда, тя много си обичаше името, може би за това имам такова отношение към имената, казваше винаги "Много звезди на небето, ама една съм аз на земята" heart

Хайде от днес се стопля. Вчера са били децата навън в градината, снежни ангели правели. Тази година им е съвсем различно отношението на госпожите за излизането навън, много ме радват.
Активен
Страници: 1 ... 25 26 [27] 28 29 30   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines