Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

април 23, 2024, 20:30:15

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 ... 6 7 [8] 9 10 ... 29   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Октомври идво с песен- време е за есен!  (Прочетена 68963 пъти)
 
svekarva
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 4023



« Отговор #105 -: октомври 08, 2020, 17:16:19 »

Така де, да си дойдем на думата за секса Wink
Булка, в правилото си има логика, показваш отношение в писмен вид. В английски няма такова нещо, но в немския, руския и българския става с употребата на друга форма на местоимение в единствено число /Вие, вместо ти/, а в множествено- само промяна на буквата в главна. Ти директорката я познаваш, но не ти е първа дружка на кафе, освен това пишеш официално писмо, редно е да покажеш уважение. Нямам представа как е в другите езици, освен тези, които зная и съм изброила crazy. Германци и австрийци са на Вие с непознат, дори и когато го ругаят /Вие сте свиня!/, руснаците от висшите кръгове говорят на майките си на Вие в класическата литература, при нас учениците ползват Вие към учителите, значи и родителите трябва да го правят. Някак е и показател за добро възпитание. smile
Активен
bulche91
Сватбен ГУРУ
*****
Публикации: 627



« Отговор #106 -: октомври 08, 2020, 17:56:49 »

Ц ц ц сметнала ме е сега за неграмотна хахах. Знам за немците, те нашите всеки ден си пишат и се обръщат с Фрау фамилия. Ето виж пак не ми е ясно... Ви последно когато е единствено число, ама аз към семейството също се обръщам и пак става множествено... Така е като езиците близки, граматиката коренно различна и писана по модерно време и взаимствана отвсякъде  girl_impossible
Активен
svekarva
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 4023



« Отговор #107 -: октомври 08, 2020, 22:03:16 »

Вие и Вашето семество..... в единствено число /към учителката и нейното семейство/ учтива форма
Вие и Вашите семейства ..... в множествено число /към много учители и семействата им/ учтива форма
Хаха, ако учителката по някакво сложно стечение на обстоятелствата има две семейства, тогава пак е
...Вие и Вашите семейства  Wink
Кажи как е при вас, по- лесно ще ми е да направя сравнение.
Новото при нас е само главната буква в множествено число, учтива форма. Има логика, защото иначе нямаше как да се покаже уважение към много хора, тоест пишеше си се Надявам се вие и вашите семейства да сте добре....
Ако ти са близки и не ползваш учтива форма:
...ти и твоето семейство....в единствено число /към учителката и нейното семейство/
...вие и вашите семейства....в множествено число /към много учители и семействата им/
Бе, не е голяма беда, ще ме питаш като се наложи да пишеш ново писмо. Wink
Активен
Feribotka
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2453



« Отговор #108 -: октомври 08, 2020, 23:34:03 »

Ех тоя секс бре lol
Като ви слушам, тук сме се събрали все леко асоциални, но пък симпатяги.  blush

Хахаха е кво да се прави, като сексърва е най цитираната :-))
Активен
магито
Global Moderator
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 4922


яхнала метлата


Моят сватбен албум

« Отговор #109 -: октомври 09, 2020, 07:11:46 »

Привет дами как сте?Тук вали дъжд и най-накрая е есенно.Имах нужда от такъв ден, есенен.Мисля днес да вляза в стаята на каката и да изрина.Мисля и да хвърлям играчки, та ще има драма.

Булка, според мен се бъркаш, заради близкия език.Аз с граматиката не съм много ОК, но и това за Вие го знам и го ползвам много често.Логично е, уважителната форма към непознат е с главна буква и е Вие винаги. КОлкото до говоренето на Вие, елате на работа да видите народа как ми казва Здрасти все едно сме първи дружки.Аз се опитвам да говоря на Вие, да съм уважителна, в множествено число, ама понякога някой като ме ядоса много минавам на Ти.
Активен
always_and_forever
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2489



Моят сватбен албум

« Отговор #110 -: октомври 09, 2020, 07:25:26 »

  Здравейте!

Надявах се да се наспя като няма да ставаме рано за градина, но не, пак се въртях и се събудих по тъмно. ММ снощи ходи да гледа мач, аз уж щях да чета, след като заспи детето, но толкова изморена бях, че пропуснах четенето.

В нас вече мирише на печена тиква. Есенно си е, а на мен ми се иска да е Коледа.

Много обичам непознати да ми говорят, все едно се познаваме.

Хайде хубав ден!
Активен
bulche91
Сватбен ГУРУ
*****
Публикации: 627



« Отговор #111 -: октомври 09, 2020, 08:14:31 »

Добро утро!

Много е студено а аз съм по шлифер... Оказа се че сме забравили покрай извънредното да си дадем нещата на химическо та днес ще занеса всичко.

Имам толкова неща и аз за изхвърляне, най-вече здрави и носени неща, просто са ми писнали от носене, 4-5 г едно палто, то рядко го нося, ама не е ми е кеф вече, обувки също много. То чудя се изобщо да си купувам ли нещо за тази зима, колегите с които се виждам в офиса се свеждат до 4-5, клиенти не идват на посещения, няма срещи, май ще си заложа на дънки, пуловери, спортни неща за в офиса, няма смисъл от изтупване изобщо.

Свекс, не се пише с главна буква при нас. За вас сигурно има логика че с една главна буква се показва уважение, за мен изобщо не мога да свържа двете неща (уважение и главна буква), ама от толкова обсъждане май се заби вече в главата ми хахах. А то на български не се налага много да пиша мейли, главно са на английски, вижте на английски пиша доказано най-мазните мейли възможно! Даже хора ме търсят да им преправям мейлите и да им смекчавам тона  blush
Активен
Vivi20
Сватбен ГУРУ
*****
Публикации: 790



« Отговор #112 -: октомври 09, 2020, 11:26:05 »

Булче, мъжът ми ми каза като съвет, ако е имейл дето се оплакваш от нещо или критикуваш да не ползваш прилагателни, откакто го правя ми се получава супер добре. smile
Активен
Kiwi
Сватбен ШАМАН
*
Публикации: 1003



« Отговор #113 -: октомври 09, 2020, 11:44:58 »

Булче, мъжът ми ми каза като съвет, ако е имейл дето се оплакваш от нещо или критикуваш да не ползваш прилагателни, откакто го правя ми се получава супер добре. smile

Как? Не разбрах идеята.
Активен
Vivi20
Сватбен ГУРУ
*****
Публикации: 790



« Отговор #114 -: октомври 09, 2020, 11:48:02 »

Един пример ..."Този процес е ужасно неефективен." става "Този процес е неефективен". Един вид излагаш факти, но без излишни емоции. Според него емоциите не добавят стойност в разговора. Щото човек като започне да използва прилагателни наслагва емоции, които не са необходими.
Активен
ratatui
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1980


Моят сватбен албум

« Отговор #115 -: октомври 09, 2020, 12:16:45 »

Здрасти!
Днес има годишнина от рождението на Джон Ленън, та цял ден пускат Бийтълс. Някак много в унисон ми е с времето и обстановката.
Какво ще правите почивните дни? Ники вече има план, ще се гонят с колела в Заимов и щял да ходи да си купи насипни бонбони от Берьозка. Аз пък ще пия бира докато ги чакам. А не е лошо и да седна да уча, че имам изпит след месец.
Виви, май схванах логиката, ама е трудничко, когато такъв ти е изказа  pardon
Булче, сигурна съм че доста по-фрапиращи мейли получава директорката и надали е обърнала такова внимавие на малката буква  blum
Хайде лек и спокоен остатък от петъка!
Активен
Kiwi
Сватбен ШАМАН
*
Публикации: 1003



« Отговор #116 -: октомври 09, 2020, 12:29:07 »

Един пример ..."Този процес е ужасно неефективен." става "Този процес е неефективен". Един вид излагаш факти, но без излишни емоции. Според него емоциите не добавят стойност в разговора. Щото човек като започне да използва прилагателни наслагва емоции, които не са необходими.


Да, жесток съвет. И аз мойто мУж го ползвам за такъв тип консултации... ма кво да правим женска природа, емоционална. За това пък ние сме много по-добри да решаваме конфликти и да разбираме емоциите на другарчето от среща.
Активен
Alichka
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 3214



« Отговор #117 -: октомври 09, 2020, 12:46:39 »

Аз тази сутрин раних преди първи петли. Нямаше 6. Трябваше да водя в най-големия дъжд децата на градина, а голямото до поликлиниката. Вчера ми се обади личната лекарка за имунизация. Направо мен ме сви под лъжичката. Че и до училище после я оставих. И бързах, че си имах работа. Общо взето 2 часа шофиране из целия град по дъжд и тъмнина.
Вече съм на етап 6 без 10. Искам да е късен следобед! Не знам дали сте попадали - на едно от чалга радиата всеки петък в 6 без 10 привечер се почва ретро микс. На предходна работа шофьорите разпускаха юздите и се налагаше това да се слуша. Така де! 5 дни от седмицата се съобразяваха какво им се слуша в служебния бус на вождовете. На работа пак вождовете определяха музиката в шоурума. Имаха право на личен избор само и единствено по това време. Беше ни кодово наименование!

Аз писмата ги завършвам "с уважение", че "поздрави" могат да са по-здрави и току засегна нечие мъжко достойнство. lol Ама това в официални случаи. Иначе с близки си имаме наши си лафове за "Чао!".
Друга тънкост е с въпросите. Хората много обичат да изразяват мнение и си е изкуство да ги попиташ с внушение така, че да отговарят сякаш сами са измислили отговора.

Почти измислихме подаръците за децата - нещо дребно плюс пари в плик. Всеки си преценя бюджета. Няма сърдити, няма купища излишни играчки и дрехи,хем и облекчение за родителите, хем радост за децата. Остава да е хубаво времето другата седмица, за да не сме с дрескод гумени ботуши.
Активен
pandapanda
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1848



Моят сватбен албум

« Отговор #118 -: октомври 09, 2020, 12:49:13 »

Свекърва вижда логика, защото и в немския е с главна буква. Иначе какво толкова. Мен това ме дразни в българския и немския. Реално не главната булква го прави учтиво, а цялото изречение. Честно си признавам, че си мислех, че всъщност е от паднала и въобще не я ползвах lol от вас научих lol
Аз съм известен темерут. За съжаление понякога наистина не върви да изцепиш нещо директно, а аз не успявам да го смекча и накрая нищо не казвам.
На курса лятото англичанинът, с който заедно преподавахме постоянно ми правеше забележка, че съм много директна. Ама той как увърташе всичко., Аз спирах да го слушам докато стигне до същността. Учителите ни постоянно му казваха "Cut the fluff" lol lol lol

То неефективен е прилагателното. "ужасно" в случая е друго, обаче не мога да се сетя за терминът. Такова е rather на английски например.

Активен
ratatui
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1980


Моят сватбен албум

« Отговор #119 -: октомври 09, 2020, 13:19:14 »

"ужасно" няма ли да е допълнение?
И аз искам да е късен след обяд, искам и утре и други ден да е хубаво времето и да става за разходки. На мен нещо така ми е студено последните 10 дни, че непрекъснато треперя.
Активен
Страници: 1 ... 6 7 [8] 9 10 ... 29   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines