Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

април 19, 2024, 22:03:40

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 ... 5 6 [7] 8 9 ... 34   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Месечна тема - Януари 2020  (Прочетена 89976 пъти)
 
pandapanda
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1848



Моят сватбен албум

« Отговор #90 -: януари 10, 2020, 10:18:06 »

Здравейте, Монтефорумки lol

Помолете Свекърва да ви прати клипчето за миенето на ръцете. На глас съм се смяла lol На Бамбук градината определено не е Монтесори, имат чешми и диспенсари за сапун с фотоклетка. С това легенче, един трябва да му хрумне да цопне с ръце и да изплиска и ще стане революция.

История с кърпите ще стане култова.

Ако имам настроение все ще измисля какво да правим с Бамбук, обаче ако не ми е на кеф или не мързи, няма как.

И още нещо по повод, че Монтесори си е за градината - децата се държат различно с чужди хора. Това много добре го наблюдавам с логопеда. Ако нещо при нея му е интересно, в къщи може и да не го погледне.

Активен
магито
Global Moderator
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 4922


яхнала метлата


Моят сватбен албум

« Отговор #91 -: януари 10, 2020, 10:46:02 »

Привет!

Свекърва, тая нощ към 2 часа четох перипетите ти с кърпите и се смях с кеф.Извинявай, че за твоя сметка, но ме разсъни и развесели smile За Монтесорито, аз водих Моника като беше малка на една занималня тук Монтесори.Беше интересно за нея и се занимаваше, но наистина с чужди хора децата са различни.

Фери, споко и аз съм като теб.Не съм никак креативна.На моменти ми идва желанието да правя нещо, сядам, правим го, но е рядко.За сметка на това тя си играе много добре сама.Измисля си сценки, не и трябва постоянно човек покрай нея, оправя се много добре сама.В момента това ми е голям плюс поркай близначките, че нямам време за нея толкова.А татко е номер едно, защото взе да и дава много неща и тя се възползва.
Активен
svekarva
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 4023



« Отговор #92 -: януари 10, 2020, 10:58:19 »

Панди, то това не е да си миеш ръцете, а да си каляваш нервите, да се учиш на търпение и да си упражняваш фината моторика. И още разни работи, ама няма да си дам занаята току- така funnytooth
Те също не си мият така ръцете, това е вид играчка /материал по Монтесори/ За група от 22 деца е само един брой и се чака да се доредиш до него.
Обсъждахме го с другите от курса, любимо било на децата. Показаха ни една градина Монтесори, имат си ниски мивки и докато се мият преди ядене си се държат като всички деца - кой си мокри само ръцете, кой блее и гледа...
И аз естествено се заядох, че ако адаптираме метода към съвременните условия, би било редно да ги учим да ползват компютри, прахосмукачка и миялна машина. Ама ТВЪРДО НЕ, как така можело funnytooth
Активен
emmmmmy
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 4265



Моят сватбен албум

« Отговор #93 -: януари 10, 2020, 11:12:37 »

Свекс, с две думи- пак са крайни! Обичам реални неща, съчетани с действителността.
Активен
Bube
Професор
****
Пол: Жена
Публикации: 487



Моят сватбен албум

« Отговор #94 -: януари 10, 2020, 11:56:28 »

Привет!

Свекс, историята с кърпите...  tease Но пък винаги ми е много приятно да видя хората колко ентусиазъм имат за неща, които аз самата никога не бих могла да правя.

Аз днес ще съм по институции, че трябва да оправям документи за къщата. Ама като знам колко много време ще ми отнеме и отлагам тръгването вече с два часа sad

С мен като малка много са се занимавали, ама спомените ми от учищна възраст са, че все питах мама какво да правя и все нещо ми беше скучно. Като се роди брат ми се отключиха нови занимания, помагах и се чувствах много голяма и полезна  Wink Аз самата не знам колко и как бих се занимавала с бъдещи деца. От време на време си мисля, много ми се играе пак с играчки и джунджурийки, ех да имаше с кого!
Активен
addicted_to_u
Професор
****
Пол: Жена
Публикации: 340



« Отговор #95 -: януари 10, 2020, 12:00:10 »

Привет!

 По Монтесори и аз много се бях засилила. Имам сума ти книги, една прочетох само за философията й въобще за децата. Има хубави идеи и според мен много от нещата идват естествено на родителите към настоящия момент. Тя описва времена с бавачки на знатни хора и не много заинтригувани майки. Не че в момента няма пак такива, ама поне около мен не се навъртат. Wink
 И нашите дейности с малката се концентрират върху преливане на боб и мачкане на тесто. Второто обаче не й задържа вниманието твърде и почва да го къса и мачка с пантофи, та преустановявам дейността скоростно. angry

 В Италия през есента попаднахме по телевизията на много хубав игрален филм за живота на Монтесори с много харизматична главна актриса. Има го в ютуб, ама субтитрите са потресаващи, а другаде го няма. Само схванах, че е първата жена в университета й и го спрях. Като говоря за филми снощи гледахме Двамата папи. Е, велики са тези актьори. Антъни Хопкинс просто всеки път е наслада да го гледам. Ние предколедно изгледахме Младият папа и Джъд ми е любимец, но тук същите теми бяха разгледани много по-човешки достъпно и без пози и мистики. good

Аз новогодишно подреждам архиви със снимки и всякакви документи, че скоро и работа ще търся. Още не мога да си настроя биологичния часовник кога се спи, кога се будува. Ама от утре малкия Пиночет ще ме вкара в релси. Тя пък нещо се разкашляла, та майка се притеснила, че ще им се карам, че се я разболели. От притеснение натворила куп глупости вместо да ми каже и да кажа какво да й дадат. Ама баба какво да я правиш...tease

 Свекърва, направо ме шашкаш с мотивация да се занимаваш с такива сложни и цапащи дейности. Аз се изнервям много скоростно. Тази година нищо сложно не правих, ама пък от youtube се научих на опаковане. Догодина ще се включа в размяната на подаръци, че чак вече се кефя да опаковам.  blum

 Хубав петък от мен засега!
 
  
Активен
emmmmmy
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 4265



Моят сватбен албум

« Отговор #96 -: януари 10, 2020, 12:08:41 »

Ще гледам и филма за папите щом ти е допаднал, макар че аз съм върл фен  на Младият папа. Мистиката ми е мн симпатична! Сляха ми се твоя пост, адиктед, с тоз на Бубето и се облещих какъв Пиночет има тя  pardon
Малко съм недоспала...
Активен
pandapanda
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1848



Моят сватбен албум

« Отговор #97 -: януари 10, 2020, 12:15:04 »

Пффф аз си мислех, че така си мият ръцете и си викам: Що за идиотщина lol lol
Активен
addicted_to_u
Професор
****
Пол: Жена
Публикации: 340



« Отговор #98 -: януари 10, 2020, 12:23:17 »

Еми, и аз харесвам Младият, но някак цялостното му поведение остана неподплатено накрая, че и почти хепиенд като тръснаха ми дойде много американско. За мен през цялото време мистиката беше защо така се държи и вместо отговор получих смяна на поведението .Ако бяха запазили лошото момче докрай още повече щеше да ми хареса, ама да видим сега в Новия как ще е. Wink
Активен
svekarva
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 4023



« Отговор #99 -: януари 10, 2020, 13:14:29 »

Последно включване на Монтесори вълна.
Да, така разпокъсано като го казвам акцентът пада на отделни неща, без да се вижда цялото. Освен това и курсът се води от лица, без педагогическа подготовка и както ми се вижда, с комерсиална цел - да вземат пари за материалите. Отделно и колегите /има и двама мъже/ са пренавити, някои дори без личен опит с деца, които вероятно имат пари и искат да открият атрактивни /е... ти всеобхватната дума/ Wink детски заведения.
Полека- лека взех да имам мнение по въпроса, ама трябва да мисля защо и за какво аджеба е цялата дандания и защо се преоткрива след толкова години. Не съм стигнала и на 1/3 от материалите, но предполагам, че дават само практическа насока. За останалото са нужни много допълнителни знания по психология и философия и преди всичко четене на книги по темата.
Миенето на ръце е за напреднали в обучението деца. Първо трябва да се научат да наливат вода, да търкат с четка и много и много още. Учителят наблюдава детето, не процеса и много добре знае какво да очаква от него, така че моментът с плискането на вода е предвиден и максимално ограничен. Едно от основните изисквания на играчките е да имат "контрол на грешката", в случая на детето е казано, че разплисканата вода е грешка в изпълнението и трябва в края на упражнението да избърши  и подсуши всичко. Ако се усъвършенства чрез повторения да не разплисква, то ще е доволно от постиженията си, защото има вътрешна мотивация да се представя добре.
Имам и отговор /донякъде/ защо ги учат да перат, да мият и да метат... Ами трябва да знаят логиката, последователността и механиката на процесите за да схванат примерно какво прави пералнята. Ако успеят да направят тази връзка, вероятно ще я пренесат и след време ще измислят подобрения или ще изобретят нещо. От простото към сложното, това е принцип в детската педагогика, а и въобще в процеса на учене.
Има много неща, които се четат между редовете... ама и не е за всеки. Wink Една от главите е за това, какви трябва да са учителите Монтесори, хаха, минимум професори.
Самата Монтесори е бркиня за женски права и свободи по онова време, има няколко образования, включително по медицина, философия и психология. Предполагам, че някои жени залитат тъкмо заради тези и схващания по метода.
« Последна редакция: януари 10, 2020, 13:22:04 от svekarva » Активен
ratatui
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1980


Моят сватбен албум

« Отговор #100 -: януари 10, 2020, 13:23:00 »

Здрасти!
Като ви чета, то и у нас сме много Монтесори. Аз от край време го поощрявам да се включва в домокинството /мие си собствените неща и някой тави и тигани, че не се чупят, чисти с мен като иска, оба и тестето вече ни го влекат много много/. Ако е на кеф много си играе сам, ама иска да сме в една стая повечето пъти. Трудно измислям някви супер нови и интересни неща за правене у дома, но аз предпочитам да сме на вън и там май ми е по-лесно да го забавлявам. Важно ми е да му е скучно и сам да може да се забавлява. Аз като малка обичах да си играя сама и сама проявявах инициатива да ръчкам с отверки и да помагам на възрастните, та полезното да не ми е скучно и наложено на сила.
Свекърва, уби ме с кърпите  funnytooth funnytooth funnytooth funnytooth funnytooth funnytooth Искам да видя как си мият ръцете и аз, ако може прати клипчето.
Активен
Alichka
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 3214



« Отговор #101 -: януари 10, 2020, 15:11:04 »

Днес го играя личен шофьор по мое желание. Майка трябваше да плаща кухнята на баба ми, до тия са в ПО-миналия век и им се ходи на крака. Буквално в другия край на града. Двама души работеха, двама си приказваха. Най-ефективна работа вършеше духалката. pardon
ММ измрънка дали няма рейс за майка ми. Ами няма! Онзи ден кара майка си да си купува пътека. Баща му е твърдо против килими и пътеки и свекърва ми тайно трябваше да се обзаведе crazy Реших да закарам майка, че си е половин ден работа. На връщане и през баба минахме за малко. Още една червена точка за мен Wink
Оказа се, че дисковете от коледното тържество са готови и от единия до другия край на града... Днес е петък и всичко живо е по колите. Такова движение! Джунгла! girl_impossible

И аз не съм фен на крайностите. Човек трябва да е адаптивен включително и към новите неща. И щом новото налага съдомиялна и прахосмукачка, така да бъде blum Шегувам се разбира се!
По този повод - за Коледа имаме подарък конвекторна фурна от бабата на ММ. Снощи вкъщи двама аборигени готвеха картофи. tease Там поне няма какво да не им стане. Все ще се сготвят. Станаха хубави, но голямо плескане е. Перфектно е за американските домакини - с грандомански вид, за да изглежда лукс, заема половината плот, цапат се доволно количество решетки, дръжки, щипки, за да се симулира действие. Дори има рецепта за готвене на готова замразена пица! Май съм мързелива да цапам толкова при положение, че имам хубава фурна pardon Все още се чудя с какво НЛОто е повече от фурната и микровълновата?!
Активен
always_and_forever
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2489



Моят сватбен албум

« Отговор #102 -: януари 10, 2020, 15:24:57 »

И аз не обичам крайностите. Адашката предлага интересни занимания, но някои ми идват в повече. Иначе във всеки дом и без да се водим по модите, а по децата, си измисляме такива занимания.

Излязохме, защото времето е приятно, поне на слънце. Отидохме на една нова площадка и тъкмо на тръгване дойде една млада госпожа от близката детска градина да ни агитира за записване. И естествено и те са започнали по Монтесори. Модерна работа. Ние си тръгнахме, защото си имаме градина, друга майка заразпитва за подробности.  pardon

Сега се чудя какво да вечеряме и ще запретвам ръкави.
Активен
fanimira
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2391


Mom of 2


Моят сватбен албум

« Отговор #103 -: януари 10, 2020, 15:49:58 »

Привет-мривет! heart
Ехаааа - всички градини с Монтесори - тази година полу, догодина цели Монтесори дето се вика  tease
Нашата градина не я знам има ли такива екстри. Харесват ни госпожите, само малко се дразня, че все събираме пари за нещо - играчки, чаршафи, матраци, пердета, фотоапарат, телевизор, консумативи и т.н. Край няма... ама то от родителите - на всяка родителска все предлагат да събираме  diablo
Аз да се похваля - отивам в Нидерландската провинция - по Еразъм за 5 дни - на обИчение за млади лидери  blush от БГ сме 2, а общо 24 от Европата. Та стискайте палци дан са изложа, че изложа ли са излагам цял народ  crazy
Хубава събота и неделя! Ще подремна малко, че се изморих тая седмица с класнАта  huhhuh.gif
Обичам ви  give_rose
Активен
Feribotka
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2453



« Отговор #104 -: януари 10, 2020, 16:41:26 »

Добър ден!
Ние днес имахме егати програмата. Сутринта на консултация, после се прибрах, пооправих малко вкъщи. Побучах на ММ, че пак не е чул какво му говоря. Пуснал чистите дрехи на Мистър в пералнята дето бяха за гладене и айде простирай наново чисти дрехи, поне днес ми се размина гладенето  pardon После измъкнах наследството навън, ходихме на пазар, след това при маникюристката. Вече накрая бебето се разрева за ядене и беше яко екшън  girl_impossible Вече сме си вкъщи де, трябва и аз да мисля нещо за вечеря  pardon
Монтесори е вече остарял метод, не се и старая да го прилагам зорлем. Каквото ми роди главата от ежедневните дейности ОК, иначе специално не ми се занимава с нищо.
Кърпите и аз паднах с тях lol
Ей вечрно хубава тема отворихме за заниманията на децата  give_rose
Младият Папа съм му хвърлила око да го гледаме, ма ММ се кефи на вещера. Мен пък ме дразни, че главняит актьор основната му реплика е фък.
Другата седмица мисля да пускам Мис на градина, че доста изпушваме вече всички  smile
Оф, забравих си телефона при маникюристката от зор за ядене на малкия човек, добре че ми е в квартала  tease
Активен
Страници: 1 ... 5 6 [7] 8 9 ... 34   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines