Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

март 28, 2024, 21:15:21

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 ... 4 5 [6] 7 8 ... 19   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Февруари 2019 - любов и вино  (Прочетена 88555 пъти)
 
svekarva
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 4023



« Отговор #75 -: февруари 11, 2019, 13:41:31 »

Много ми е смешно това обръщение Liebe в писмата на немски. Като си пращам домашното все си пиша любовни писма с учителя lol lol
Хаха, те са двете крайности - или скъпи/мили, или многоуважаеми г- н Wink
Едно време, когато са "измислили" структурата и реда за обръщение към по- чужди, но познати хора, на български в писмата е било "драги". За по- близки е било "мили"/"скъпи", а любовното обръщение обикновено е започвало с "любими" или с нещо по- лирично като "светлина/смисъл/любов на моя живот" и подобни лиготии. Ние в училище също имахме часове по писане на писма и съм свикнала с примерно "мили Петко", "скъпи приятели" и не ми звучи любовно. Съответно и на немски, че и на английски, все сме си мили и скъпи и така се е прехвърлило в електронните писма.
На бизнес български обаче не се драгуваме и милосваме, само се уважаваме.  Wink Иначе е "здрасти" или изобщо без обръщение, да не се губи време.
То затова превод на художествена литература е много трудно да се направи.  Трябва да познаваш много дълбоко двата езика и да ти "идва отвътре". От нашия випуск, пък и като се замисля от всички , които познавам като по- големи и по- малки, само една съученичка успя да стане търсена преводачка на художествена литература и то от немски на български. В училище имахме две учителки по превод - една германка и една българка, съответно завършили чуждата филология. Много, ама много труден предмет беше. Случвало ми се е да зацепя на една дума и да не мога да съставя изречение часове наред sad. Сега махнаха предмета, нито НИ1, нито НИ2 го имаха като отделен. То и затова всеки си мисли, че може да превежда книги, а като вземеш да ги четеш, ти идва да го утрепеш тоя nea shok Аз съм оставяла книги заради лош превод, не мога да се насиля да следя само развитието на случката.
Днес пак съм разперила "матриали" по масата за Дневник на пътешественика /племенника/, обаче така ми скачат идеите в друга посока, че нищо не съм направила. Явно докато не ме затисне времето, ще се мотам.
Бубе, точно така е, като те завърти там шайбата и няма да имаш време да се отдаваш на размисли и притеснения.
Искам и аз някъде да замина да уча, ама няма.... Пък и за кога, де Wink Хехе, належащо е да не забравя това, което зная. Една близка позната, лекарка, на 70 години, вчера ми се жалваше, че се притеснява да не я съкратят /работи след пенсия повече от 12 години/. Ами, ей заради такива младите лекари бягат навън. beating И не само лекари, за всички сфери говоря. Това последното ми разсъждение е по повод, че в момента мъдрят промени по Кодекса на труда и май големи простотии се задават pardon sad.
Киви, коя е тази книга само за теб? Хаха, аз също си купих такава, само за мен, но в петък и не е за душата, а за д- то blush "Митове и истини за храненето". Никой не ми е крив, че изхвърлих моите и на Родни учебници от университета. Хайде, моите наистина не биха потрябвали на някого за обща култура, ама неговите, като е завършил "Обществено хранене" направо се завръщат с пълна сила.
Активен
Alichka
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 3214



« Отговор #76 -: февруари 11, 2019, 14:01:22 »

Пак едно включване от нищото за "Здравейте!" Wink Благодаря за пожеланията! give_rose Включвам се, че обещах и докато се готви готвеното, ще чета активно да съм в час с къртиците. Отдавна не ми се беше случвало да имам по 7+ страници за изчитане. Даже бях събрала неща за казване на конкретни хора оттук, но едно по едно. Wink
При нас си беше вихрено - кумците бяха за два дни вкъщи с кучето и беше супер забавно. Естествено времето беше мокро и гадно по стара традиция, та разходката се отмени. Следващата седмица Кокона вдигна температура. Напук на всичко имаше енергия до полуда! И нищо друго. За два дни по терлици мина там каквото и да беше. ММ ходеше на лекции междувременно и рано се прибираше следобедите. Бяхме пълна къща. Явно му хареса, че се тръшна болен. Меко казано е ужасен, когато е болен - мрънливо нетърпим. Удари го в синусите и изкара втора седмица вкъщи. Кокона я задържахме по препоръка на педи, та две седмици вкъщи беше шумно, забавно, досадно, весело, на моменти изнервящо... tease За щастие ММ беше в състояние да гледа деца и аз успях да:
- ходя из МОЛа с майка;
- да ходя на козметик;
- да заведа Кокона да я подстрижат;
- да ходя до банката;
- да ходя до магазина, когато си поискам;
- да шия гоблен и да не бързам да си прибирам иглите, когато някой даде сигнал, че е буден...
Изводът е, че е хубаво да има още един чифт ръце вкъщи. good
И нещо за Дребния като за финал - успя да превземе кошарата иззод вътре и да се строполи на земята без сериозни поражения. Сега приемаме залози в каква посока ще се развие - висок скок, овчарски скок, волейбол или баскетбол pardon
Днес сме по обичайните пътеки. Направо скууука lol
Отивам да ви дочитам.
Активен
emmmmmy
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 4265



Моят сватбен албум

« Отговор #77 -: февруари 11, 2019, 14:07:39 »

Али, аз съм За овчарски скок. good Wink
Свекс, да споделяш отзиви от тази книга, интересно ми стана. Сигурна съм че новото е добре забравено старо. Аз наскоро хвърлях учебници по биология на майка ми- някак не мога да се затрупвам.
Нашият уикенд мина под надслов ( бях написала надзов )  shok - хигиенно- почистваща бригада. Две седмици нищо не бяхме пипнали. Направихме и два пазара- с две думи ебати скуката. Но пък си починахме от тоя и оня... Май ми дойдоха в повече гостуванията. nea
Малкият упорито събира цялата кал на улицата, при наличие на двор. Аз пък упорито го уча да ходи за ръка и да си играе в двора. Да видим кой е по голям инат.. blush huhhuh.gif
Активен
ratatui
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1980


Моят сватбен албум

« Отговор #78 -: февруари 11, 2019, 14:46:59 »

Здрасти!
Фери, каква ще е новата кола? Лоджи?
Миме, у нас тръшка ето е по същата система, докато не му мине, няма сила която да го усмири. Ама свикнах да си запушва ушите и да изчакам. Сутринта пак ме ядоса за няма и 5мин от ставането. Накрая отиде на кинди ру с пижама, гладен и мокър от рев.
Бубе, сега то е напрегнато, като мине ще знаеш, че е било трудно, но си успяла!

Нашите почивни дни минаха супер- събота ходихме на ски, много беше готино, малко ме блъсна някой и още едва си местя ръката, ама ще мине. Ники беше побъркал нашите, накрая пак при спал дядо си и го замерял с каквото докопа  pardon, но е се прецакал да заспи. В неделя беше супер времето и се разходихме, после с мм пазар и накрая плуване за мъжете (тук ме дразнят само, защото когато мм е в басейна Ники е безумно лигав. Не се изпълнява нищо от тренировката, само седи в макарона и си ходи където той си иска).
Активен
Alichka
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 3214



« Отговор #79 -: февруари 11, 2019, 15:19:17 »

Справих се Wink
Булче, огромно браво Bravo Много се радвам за теб!
Свекърва, това за преводите е вярно. Освен всичко си иска леко артистичен дух, почти като на писател. Майка е дърво. Тя най-голям зор е виждала точно с превод на книги и се кефи на добрите изпълнения. Затова пък си е намерила ниша, че се занимава с конкретен професионален жаргон, където няма шък-мък. Има дума и свободните съчинения не са на място.
Щях да ти казвам - гледах в олх са плъзнали обяви с монетата, която искаше ти. Около 80 лв върви. Предполагам с добра печалба над продажната от банката цена. pardon Кумицата каза, че и при тях е било лудница, а тя работи с конкретни клиенти, на втори етаж и не поема удар от случайно влезли клиенти.
Разказа ми, че е решила да сменя попрището на работа, че 10-тина години в банка й дошли вече в повече. Не искала да работи с толкова много хора. Братовчед й учел право, ама изкарал курс по IT нещо си и това работи. Зарязал правото за ужас на всички роднини. Те нямали потомствени юристи, та момчето си е дало сметка колко хора завършват тази специалност и какви са му шансовете за реализация. Интересно ще ми е развитието във времето, защото не се отнася до мой близък. Много е трудно да се каже кое ще е модерно в търговията на труда след време.
Бубе, зор си е, ама чакането най- товари. Аз един град смених и ми беше объркано в началото, какво остава за държава. Да идва вече, поне да те повлече новото ежедневие. good
Али, аз съм За овчарски скок. good Wink
Комшията отдолу си е име точно в този спорт, та с жена му се смяхме на другия ден, че поне връзки имаме. Засега щерка им сме си я харесали за снаха, че длъжка върви (да отваря горния ред шкафове в кухнята, както Свекърва казва). Wink

Малкият упорито събира цялата кал на улицата, при наличие на двор. Аз пък упорито го уча да ходи за ръка и да си играе в двора. Да видим кой е по голям инат.. blush huhhuh.gif
Не че нещо, ама почти се откажи Wink Кокона за ръка не е вървяла никога. Започна да се присламчва към мен едва сега, когато вижда брат й колко е гушлив и на моменти разтапящо лигав. pardon Даже събота ме докара почти до истерия, че хукнаха с нейна приятелка из един училищен двор и не я виждах иззад сградата, докато товарех малкия в количката. Характери ли, зодий ли, други бръмбари ли... Не ги знам! Не ги разбирам, колкото и да се опитвам.

За водолейските подаръци да се похваля - майка ме изведе с идея да ми купи нещо, че не искала да дава пари. Каза, че пари за врати, дограми, секции не дава pardon Избрах си палто в шантав за зимата цвят - нещо между малиново, розово, коралово и динесто. Със сигурност се виждам от далеч. Тъкмо ми е в тон с балеажа от преди няколко седмици. ММ каза, че било "палав" цвят lol Очаквал нещо по-скромно. (Тук ме изненада!) crazy Лично той ме заведе в два магазина за обувки, ама така и не си харесах. Взех си скромно само една чанта като за всеки ден. Жълта, да не си помислите, че е нещо нормално като цвят. pardon От баба си поръчах един пръстен. Направих и едно микродермабразио, та сега следя ден по ден ефект от него има ли, няма ли. Получих и козметика, пари, цветя - дребни гъдели. Изводът е, че нещо навлизам в луд период, поне да ми е шарено и весело. Wink С цялата сурия хора около мен последните седмици ми е дошла музата още по- отпреди. Редовно шия, бродирам, чета. Изненадана съм от себе си, защото последно време се уморих малко от срещи, обикаляне, говорене с хора.
Активен
emmmmmy
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 4265



Моят сватбен албум

« Отговор #80 -: февруари 11, 2019, 16:04:18 »

Али, да ти призная и аз нямам много надежда за воденето за ръка. Но днес макар и мрънкайки и ревяйки, не се тръшкаше по земята ( както обикновено), ами тътреше краката и ходеше докато го държах за ръката. angry
Да кажеш за дермабразиото ако натрупаш още впечатления- обмислям го. pleasantry
Тази година Грами тоалетите бяха предимно хубави. ДОри лейди Гага ми хареса. Само Джей Ло ме смая- някой я беше гримирал като травестит, а и с тази шапка.. pardon pleasantry
Вие гледахте ли роклите?
Активен
магито
Global Moderator
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 4922


яхнала метлата


Моят сватбен албум

« Отговор #81 -: февруари 11, 2019, 16:30:04 »

Аз днес гледах Бафта, после ще гледам и Грами.

Ох цял ден тичам като кон, вече съм изморена, а мисля и на танци да отида.Трябва да се тропа, няма как.
Активен
Feribotka
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2453



« Отговор #82 -: февруари 11, 2019, 19:12:12 »

Хахахах Панде, ако ще ти е  по-комфортно може да използваш Sehr geehrte lol
Мне Лоджи, ММ нещо се отказа от тях, а и май няма да може да ни влезе в гаража. Логан МСВ му е новото желание, щото била по-широка отвътре, имало повече разстояние между предните и задните седалки, нз, мен ми е все тая, както е преценил  smile
Миме, супер, че го занимава бабата, и нашата има много номера и енергия за Мис, но все пак това ѝ е професията.
Най-любимата ми книжарница е на ъгълът на Васил Левски и ул. Юри Венелин, ако някой я знае smile
Мис горе долу върви за ръка...засега  huhhuh.gif
Не съм гледала рокли, трябва да наваксам.
Активен
pandapanda
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1848



Моят сватбен албум

« Отговор #83 -: февруари 12, 2019, 00:09:20 »

Фери, може тази седмица така да му пиша. Тъкмо повече думи да използвам. Може това да се използва само с малко име, не му знам фамилията?

Бамбук ходи за ръка или до мен. За пресичане винаги дава ръка, защото мама я е страх. Количката я разкарах, когато беше на година и 7-8 месеца. Тука наборите му са си в количката, с биберон, с памперс и никой не се впечатлява.
Активен
svekarva
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 4023



« Отговор #84 -: февруари 12, 2019, 00:35:44 »

Не, Панди, не става с малко име Wink Задължително е да е в комбинация с г-н Едикой си /презиме/.
Sehr geehrter Herr.....
На "Вие" ли си говорите? Това е другият абсурд при германците, винаги са официални и любезни, дори и когато искат да те обидят. Даже си има приказка:"по- добре да кажеш, Вие сте свиня, отколкото ти си свиня, защото показваш култура" funnytooth funnytooth funnytooth Стой си на "мили", тъкмо да имаш тръпка Wink
« Последна редакция: февруари 12, 2019, 00:42:58 от svekarva » Активен
Kiwi
Сватбен ШАМАН
*
Публикации: 1003



« Отговор #85 -: февруари 12, 2019, 08:24:31 »

...Тука наборите му са си в количката, с биберон, с памперс и никой не се впечатлява.

Баш, ама ние тука на село сме твърде изрядни и се юрваме да ги учим на де що може от невръстна възраст, щото какво ще кажат склерозиралите баби от входа и други "важни" хора.

Най-любимата ми книжарница е на ъгълът на Васил Левски и ул. Юри Венелин, ако някой я знае smile
Знам я като локация, но така и не съм влизала. Записвам си я като идея за следващо бягство. Там в района обичах да сядам в Старбъкс и да гледам какви хора идват. Веднъж едни ученици превеждаха текст за домашно, художествен. Беше ми много интересно да ги гледам, около 10 години след като съм била на тяхната възраст и с техните задължения. Обаче бяха от различен свят, технологиите и интернет много промениха ученето. Друго си е да се заровиш в онзи ми ти речник с жълти корици smile
Активен
магито
Global Moderator
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 4922


яхнала метлата


Моят сватбен албум

« Отговор #86 -: февруари 12, 2019, 08:44:41 »

Привет!Тук духа мноого силно днес ще е гаден ден!

Да немците са ужасно любезни, чак те хваща яд в един момент.Всичко е Liebe и задължително с обръщение господин или госпожа.Помня, че ни обясняваха, че над 28г на всички жени вече викат госпожа, за да няма някоя обидена.Обаче сега дали е така.В смисъл и на старите моми така викали, ама аз учих немски преди 20г, сега не знам как е.

Аз от няколко дни се опитвам да минавам на детокс.Вечер да съм на смути, през деня на овесени ядки с мляко, само за да си вляза в дънките.Нещо се разплух тия дни и не се харесвам!
Активен
pandapanda
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1848



Моят сватбен албум

« Отговор #87 -: февруари 12, 2019, 09:13:03 »

Здравейте smile

Не чааак толкова любезни тук. Виж американците в Англо-американското училище бяха винаги усмихнати, любезни, да ги сриташ по кокалчетата направо.

Ами не му знам фамилията, остава си Либе Дарио  pardon

Да ти кажа, то госпожица май е отпаднало, никъде не го срещам.
Успех с детокса. На мен ми звучи като си стоиш гладен.
Аз все още си влизам в  дънките, ама нещо все към клиповете ме влече lol lol лятото пак по дългички тениски ще си търся.

Киви, то на мен ми е странно чак толкова. Количката щом им се мъкне ок. Те всички си имат къде да ги държат. Не ги мъкнат по стълби и не им заемат място в апартамента. Ама биберони и памперси са консумативи, само тежат на семейния бюджет. Биберонът отдавна сме го разкарали, ама памперсите още са в играта.

Хубав ден smile
Активен
always_and_forever
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2489



Моят сватбен албум

« Отговор #88 -: февруари 12, 2019, 09:31:47 »

Добро утро!

Днес предвещават силен вятър, жълт код и т.н. Явно ще сме на домашно.
Вчера тъкмо тръгнахме да излизаме и се изду вятър. Накрая завършихме в детския център, като първо бях проверила дали има някой. Бяхме сами.  girl_haha От там Алекс си тръгна с подуто око. Дано днес да е по-добре.  huhhuh.gif Когато си тръгнахме беше почти забравил, че се е ударил, защото си хареса една близалка от там и каза, че тя ще ми помогне да му мине по-бързо. И за да съм по-точна "близалката дава сили".   sad От там се водихме за ръка, минах през една книжарница да си купя разни материали и се прибрахме.  Даже го похвалих, че в много добър. Не е искал да го нося, не се е тръшкал.  Girl_hide А иначе много обича да се носи, особено като сме с ММ много се глези.
Вчера ми беше дошло кулинарно вдъхновение и цял ден висях в кухнята. Само кекс не ми остана време да направим, но ще е днес. Алекс ми помогна  да направя питки. Вечерта чистих и след тренировката заспах за секунди.
В книжарниците тук не мога да му намеря книжките.И в интернет е много трудно. Изобщо не знам дали ще има тираж. Поръчах днес две и дано да пристигнат за 14-ти, че това ще му е подаръкът.  heart

Немският ми е много гаден и макар че съм го учила, почти нищо не помня.

Еми, ти пък. Никога не съм гледала роклите, винаги от тук се информирам. Може да напиша и да видя.

И аз трябва да влизам във форма за лятото, ей го къде е. Храненето ми е по-трудно, тренировките не са ми проблем.

Хубав ден!
Активен
bulche91
Сватбен ГУРУ
*****
Публикации: 627



« Отговор #89 -: февруари 12, 2019, 09:36:34 »

Мен любимото от немците ми е Хальо Зузамен (то е Цузамен, ама аз тъй му викам), за госпожата и тук е вече прието да се обръщат към всички жени с госпожо. В английския се въведе Ms, което е средното между Mrs и Miss.

И тук духа яко вятър, и е едно студено smile

Маги, таз диета не е диета, нещата които пиеш и ядеш хич не са полезни, по принцип детоксикирането е отречено отдавна, природата ни е дала черен дроб за това, тез неща вдигат кр.захар.

Много сте изписали, амааа забравих какво, по диагонал ви четох , много ми е сънливо  Fly
Активен
Страници: 1 ... 4 5 [6] 7 8 ... 19   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines