Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

април 19, 2024, 22:20:30

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 ... 13 14 [15] 16 17 18   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Месец на вълшебства и топлина, декември е сега  (Прочетена 74216 пъти)
 
bulche91
Сватбен ГУРУ
*****
Публикации: 627



« Отговор #210 -: декември 19, 2018, 13:42:16 »

Абсолютно си права, но не можеш да накараш някой да се раздава на сила. За това писах по повод на Мимето, че хубаво прави, че няма очаквания.

аа не е за очаквания, а трябва да поставиш картите отворени и да се разберете кое е в техните възможности кое не. Не съм и съгласна да се възползвам от тях на максимум, ама и на никой нищо няма да му стане един уикенд ако вкъщи има тропащи крачета и детски смях.

Ама пък и някой да каже на тази, реализираната, да няма очаквания, че като остарее и клекне,  синът и ще е на линия.  Wink.

а баш!
Активен
Alichka
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 3214



« Отговор #211 -: декември 19, 2018, 13:44:22 »

Аз пък сега се зачудих на калеко или още по- лошо - тетин /мъж на леля/, пък уж по патриархално време са измислени роднинските връзки.
О, свако е от славянското свой/свое. Демек мъжът става свой покрай брака с роднина от женски пол. Калеко е със същото значение, но е с гръцки корен. Затова по пловдивско (чисто географски) е калеко, а по русенско например свако. В северозапада казват вуйчо на почти всички мъже от рода на майката, че да е ясно. Там лелята е тетка. А тетично и лелинчо има в трънско, че да различавали коя е сестра на таткото и коя на майката, че и мъжете им на място да турят Wink

За спането на детето, където и да е, се оказа, че си зависи много от самото дете. Кокона я разнасяхме, както ни се иска. Тя е заспивала в количката, в колата, пренасях я, събличах я и пак продължаваше да спи. good Щом мината Нова година проспа зарята, смятайте! Дребният е като заек - страх го е от сянката му. Много нежна душица е и от най-малкото скача на сън. Него съм го пробвала да го приспивам след задремване в кола/количка - голям зор съм виждала. pardon Той и рядко е ходил в апартаментите на бабите, та му е чужда територия. С нашите се вижда в нас или пред блока. Със свекърите в нас, пред блока или на вилата. Те почти 3 сезона са горе.
Пък и има друго. Вече с две деца ми е по-натоварващо някак. Рядко оставам сама (физически), за да мога да се отпусна психически. Лятото свекърите искаха да се качваме повече на вилата. Аз съм професионален пътник - бързо си стягам багаж, рядко нося излишни неща, още по-рядко забравям нещо. Обаче трябва да стегна още 2 сака за децата. Та това, та онова, та 100 неща и някак за два дни граааам не ми се занимава pardon Та така - с второ дете някак по- не ми идва мекар да правя експерименти. Като съм си влязла в график, в комфортен коловоз, и хич не ми се иска да излизам от него, защото рискувам да се разбалансира кулата Wink

Ние варианти за отопление много нямаме. Решението много бързо се взима. Никога не е имало парно в квартала. Преди години уж прекараха някакви инсталации под големите булеварди за газ и до там си и остана.
Татко е в болнични и се възползвам да избягам малко. Айде, до после Wink
Активен
ratatui
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1980


Моят сватбен албум

« Отговор #212 -: декември 19, 2018, 14:01:47 »

Много интересна графика. Ама няма да мога да запомня всичко, иначе много обичам да знам кой на кого какъв е.
Аз днес най-накрая стигнах до Спиди, след обяд предстои Еконт. Дано да няма много хора там.
Миме, много познато това със спането, ама той нали се отби? С баща си не иска ли да спи? Аз си правя сметка на НГ да се опита той да го при спи и да види какво е аз да си се забавлявам с приятели в хола, той да се мъчи да укроти оперничавия Wink
Али, много точно! Най-важно е детето, защото аз не мога д ахо завоя без да се размърда, а за пренасяне и събличане изобщо не си го представям. Разъбуди ли се веднъж и край, часове отиват, за да заспи. Всичкото това мен ме изнервя на макс и не бих си го причинила.
« Последна редакция: декември 19, 2018, 14:08:10 от ratatui » Активен
Kiwi
Сватбен ШАМАН
*
Публикации: 1003



« Отговор #213 -: декември 19, 2018, 14:14:48 »

Ама пък и някой да каже на тази, реализираната, да няма очаквания, че като остарее и клекне,  синът и ще е на линия.  Wink.

То за това няма никаква гаранция, дали си давал или не. Ето това ме разчувства като статия по темата:

https://www.edna.bg/kolonkata-na/tate-stiga-li-ti-pensiiata-4651615
Активен
emmmmmy
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 4265



Моят сватбен албум

« Отговор #214 -: декември 19, 2018, 14:40:35 »

Свекс за мен всички са : леля или чичо. Брат ми е вуйчо но той е заслужил!
Репликата ти за сина и майката е много на място. Както аз МОЛЯ за помощ, така и мен ще ме молят и са ме молили. Дядо го гледах до последно наравно с майка. Няма да забравя какво е направил за нас. Същото важи и за свека и майка- сега аз моля и съм на зор, някой ден те ще са на зор- аз ще гледам. Такова е колелото на живота. Мъж ми не е склонен да я погледне и мисля че го знае и внимава в 99 процента от случаите как се държи.  Каквото повикало, такова се обадило. Не е случайна поговорката. Питала съм всяка от тях иска ли, може ли. Но да казват навреме за да си прави всеки плановете. Щото както каза Али, не е приятна ситуацията в която някой го отнася, друг седи и не споделя планове освен след скандал или подръчвкане. Ми кажи си - не ви ща, ща ви. Нямам проблем и с двете. pardon
Активен
menyanthe
Сватбен ГУРУ
*****
Публикации: 564



Моят сватбен албум

« Отговор #215 -: декември 19, 2018, 15:05:03 »

Като си говорите кой кого гледа - аз пък се чудя какво ще правя с ученичката през ваканциите. Сега на 27,28 декември и 2 януари я записах на целодневни занимания (по 25лв на ден, не включва обяда). На 31-ви баща ѝ ще ходи с нея на работа. Ама лятната ваканция е близо 4 месеца - тогава въобще не ми се мисли какво ще се прави - пак ще трябва да изнамирам разни целодневни занимални, които сигурно ще ми струват по 400-500лв на месец.  blush Какво правят останалите родители се чудя? Особено в по-малките класове, като не можеш да ги оставиш сами...
Активен
always_and_forever
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2489



Моят сватбен албум

« Отговор #216 -: декември 19, 2018, 15:12:31 »

.
Мимка, ами ако само си мислиш така? Достатъчно голям е да спи без теб и извън къщи понякога. Освен това е и добро дете, едва ли гледането му би дотежало на някого.
Свекърва, напълно възможно да е така. Не твърдя обратното, но не съм пробвала. Правя си изводите по това, което ни показва. Когато ММ беше командировка последния път и ние бяхме при майка ми, Алекс всяка вечер плачеше и искаше да се прибираме, хем че бях там с него. На морето същата работа, щом и храната почти напълно бойкотира тогава. Явно различната обстановка не му влияе много добре всеки път. Даваме си сметка с ММ, че понякога всичко е само в нашите глави и може нещата да не са така в действителност и може да реагира по различен начин в различните ситуации, но така го чувстваме. Наше дете си е и най-добре го познаваме.
Майка ми и преди съм казвала, че според нея е малък, лепнат за мен и когато порасне сам ще иска да остава при тях. Дори когато сме на гости при нея, ако не иска да си тръгва го "заплашва" - "ами, айде тогава остани при баба да спиш, щом не искаш да си ходиш". Защото знае, че няма да остане и ще си тръгне.  laugh И свекървата го е карала, но не иска. Сигурно и това ще стане, но и не изпитвам кой знае каква необходимост. А и защо да е задължително?! Естествено, че никой не длъжен с нищо на никой. Аз ако съм по друг начин ще действам, но не съм аз. Сега съм само майка, не баба. 
Съгласна съм, че трябва да си казваш или поне да показваш, но и тия жени са били майки преди да станат баби и мисля си, че трябва да знаят много добре от каква помощ и те са имали нужда някога. И смятам, че са я получавали. Поне моята баба ме е гледала и всичките ми спомени за нея са свързано с това, как винаги е била до мен.  heart

Рат, не съм пробвала, като съм си в нас си лягаме всички. Би трябвало да може поне с баща си, но винаги ме търси. Не ни се е налагало засега.

Киви, много е жалко, но за съжаление е така.

Маги, много благодаря за информацията. Важна е първоначалната инвестиция, за да си заслужава. Трябва да се пресметне квадратурата, какво ще се отоплява и т.н. А при вашите подово ли е или радиатори? Ние тук нямаме варианти освен ток или дърва, но ни беше вариант за друго място и искам да знам как седят нещата. Със сигурност и ако един ден се навием за газ ще си търсим читави хора, които разбират какво правят.
Активен
svekarva
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 4023



« Отговор #217 -: декември 19, 2018, 15:16:37 »

Толкова, 500лв. на месец е през лятото. Един месец както и да е, после се редуват да си взимат отпуските бабите /ако работят/, после родителите. Някои ползват и неплатената отпуска, тази, дето е до 8 години. Някъде се гледат и по съседски от наети детегледачки или от такива като мен, баби без внуци smile. Това си е сериозен бизнес и разни бивши учителки отдавна са го завзели. Трябва да им влезнеш в дирите, аз това лято открих какво ли не на тема отглеждане по сивия пазар.
П. П. Изхвърли ми лаптопът...
Нали с Амелито /немското/ имам взимане- даване като вид кръстница, та да кажа как е по техните баварски земи. Амелито е на частна ясла, учителките са млади, без семейни ангажименти, предимно чужденки. Та там било нещо обичайно да платиш да ти гледа някоя от тях детето в твоята или нейната къща. Тя е свикнала с тях, те и знаят номерата, родителите са спокойни, че не е при чужд човек. Сега по Коледа, когато има разни партита, даже ги събирали по няколко деца за през цялата нощ. Не се съмнявам, че и за ученици са измислили нещо.
« Последна редакция: декември 19, 2018, 15:33:21 от svekarva » Активен
emmmmmy
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 4265



Моят сватбен албум

« Отговор #218 -: декември 19, 2018, 15:24:38 »

Менианте , някоя от бабите няма ли да се пенсионира скоро?
Това са много пари. Доста хора в България взимат на месец 700 лв.... crazy
А да си взимате отпуска един по един, значи че никога няма да идете заедно лятото никъде?!
Нямам думи. Не бях се замисляла. Моите са работещи баби. Явно това ме чака
Активен
магито
Global Moderator
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 4922


яхнала метлата


Моят сватбен албум

« Отговор #219 -: декември 19, 2018, 15:28:05 »

Миме, в зависимост от квадратурата ще ти предложат котел и там цената варира, но нашите са с апартамент около 100м2 и котела беше немски 2600лв.Също така има хубави програми енергийна ефективност, при който се връща до 20%от стойността на извършената дейност.Нашите са с радиатори, не искахме да къртим настилки, а и аз лично не бих дала подово.Това е вода под краката ти, да топло е, топлиш и съседа от долу естествено, и ако се спука нещо се кърти от-до.И понеже работя в строителството, не бих направила подово като знам как работят фирмите.

Да бизнес си е това с гледането на деца лятото.Племенника е първи клас и сестра ми от сега се чуди какво ще прави.Плюс е, че при нейната работа имат големи отпуски, а и майка ще се пенсионира идната пролет и вече ще можем да разчитаме повече на нея.
Активен
menyanthe
Сватбен ГУРУ
*****
Публикации: 564



Моят сватбен албум

« Отговор #220 -: декември 19, 2018, 15:36:26 »

emmmmmy, нямат планове за скорошно пенсиониране. А и свекървата, уж е начална учителка, ама повече от 2 седмици през лятото няма да я вземе - та не виждам и ако се пенсионира, да я взима повече от това (защото ще се уморява). Вариант ще е да я водим на работа с нас. Защото заедно с още 1 седмица ние да я заведем някъде, още 1 седмица моите родители да я заведат някъде, стигаме до 1 месец максимум. Останалите близо 3 месеца?? На тези целодневни занимални, това ще са си едно 1500лв - вместо човек да си направи една хубава екскурзия някъде, примерно, явно ще трябва да ги хвърля за такива неща.  pardon

магито, и дъщеря ми е в първи клас - досега се възползвахме от дежурните градини лятото (включително последната година, макар че хич не бяха доволни в градината - "Ама няма ли кой да я гледа?" ). Ама рахатът свърши.  girl_haha

За отопление - ние сме с климатици. Чувала съм добри неща за инфрачервеното отопление, ама не съм го пробвала - те уредите струват колкото хубав климатик, ама са само за отопление - не можеш да се охлаждаш лятото. Уж били по-икономични, но реално не познавам никой, който да ползва такова нещо и реални отзиви нямам.
Активен
Alichka
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 3214



« Отговор #221 -: декември 19, 2018, 15:41:30 »

Аз този въпрос с учениците много пъти съм си го поставяла. То тези целодневните занимални са хубаво нещо, ама идея си нямах, че са такава сума shok Еле пък на целия хал тук от заплати и сива икономика в града. nea Това с отпуските ми е втрисащо. Естествено, че всяко семейство ще иска да отиде някъде поне за седмица. Работиш цяла година и накрая едно море да не може да направиш! beating Учениците в квартала около нас са все с възрастни родители, та бабите са в пенсия. Но идея си нямам как действат останалите хора.
Аз бях първи-втори клас, когато дядо се пенсионира, а моите баба и дядо бяха много млади на фона на другите. По стари правила майка отдавна трябваше да е в пенсия. Друг е въпросът, че и тези, които имат стаж и години, не се махат, че едно е песния и заплата, друго е вкъщи само на едната пенсия.
Честно, не знам какво работят майките на деца от групата, но масово децата се взимат около 4:30-5 ч. Хайде, има две учителки, има две активни баби, две сме в майчинство, има и медицинска сестра, т.е. под 1/3. Ами другите?!
При моите деца забавата ще е и в следствие на това, че са с 4 набора разлика - единият на училище - другият на градина, единият в основно - другият в начално. В гимназията я се догонят, я учат на различни места... Клонирането ще се осъвършенства, това е сигурно good
Много съм доволна! Взех подарък на ММ. Взех си и поредната пратка от поредния офис в околието. Довечера ще отваряме подаръци от Русе heart Мислех да отскоча до един магазин за бельо, ама толкова кьораво бяха наспрели по паркинга пред един търговски център, че едва се натиках между всички и гледах да не се бавя много, току някой ме задере на излизане.
Активен
svekarva
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 4023



« Отговор #222 -: декември 19, 2018, 15:53:07 »

Тези, скъпите, за които говоря, са със сериозни занимания- водят ги на плуване, учат английски, рисуват, преговарят. Има и по- евтини - беснеят по цял ден, един човек ги навиква и толкова. По кооперирани баби и детегледачки, на сиво, зависи от броя деца и от условията, които предлагат. Една изкукала бивша учителка /ама хич я няма наистина, но пък славата и от едно време се носи/, разправяше, че иска по 200лв. от 4 деца. Носят си обяд и уж ги занимавала с нещо. Дочувах децата да обсъждат как да я приспят по обяд и да вършат щуротии, вместо да четат книжки laugh
Бе вярна си е приказката за големите деца с големите дертове. Но пък няма неотгледано дете, всеки му намира колая...
Активен
ratatui
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1980


Моят сватбен албум

« Отговор #223 -: декември 19, 2018, 16:25:45 »

Аз си взех пратките, имам си подарък, ама ще се отваря довечера (не мога да чакам до Коледа). Сега чакам за маникюр и пак графика се бави, та ще си отвися  Tc
Менианте, това което Свекърва предлага- една баба се наема и гледа няколко деца няма ли да е решение? Разходите би трябвало да са по-поносими от занималня. Една от майките в квартала беше планирала нещата така- голямото дете ученик, тя точно роди второто. Две години майчинство, голямото вече може да се гледа що годе само. Само казвам Wink, макар че ти вече второ имаш.
Активен
menyanthe
Сватбен ГУРУ
*****
Публикации: 564



Моят сватбен албум

« Отговор #224 -: декември 19, 2018, 16:34:59 »

Хич и не знам къде има такива баби - до лятото все ще се измисли нещо.  pardon

За трето - няма да е скоро със сигурност - може и никога.  girl_wink
Активен
Страници: 1 ... 13 14 [15] 16 17 18   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines