Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

март 28, 2024, 12:22:08

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 2 [3] 4 5 ... 22   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Август дойде, ходихте ли на море?  (Прочетена 97063 пъти)
 
pandapanda
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1848



Моят сватбен албум

« Отговор #30 -: август 03, 2018, 15:47:42 »

А май има 30 деверът lol lol

Аз гледам принцеса София и от време на време подканвам Бамбук към гърнето. Вече перфектно разбира какво и как се прави там. Но не разбира, че ТРЯБВА всеки път да е в гърнето. Днес си игра с две с половин година по-малки от него, ама добре се разбраха. Всеки взе чужди колички и бяха доволни. Даже накрая ги върнаха.

Някои да знае кои документи трябва да се легализират и кои може само превод?
Активен
svekarva
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 4023



« Отговор #31 -: август 03, 2018, 17:37:40 »

Акт за раждане е задължително преведен от заклет преводач на съответния език на държавата, имунизационните паспорти се изготвят от ХЕИ на английски на специална бланка, дипломите ги теглили директно от университетите и май това зная за НИ2 относно документация. Свидетелството за граждански брак на НИ1 трябваше да се легализира, не се сещам за друго.
Активен
pandapanda
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1848



Моят сватбен албум

« Отговор #32 -: август 03, 2018, 23:08:30 »

Акт за раждане, брак и смърт вече вадят многоезичен от общината,  от която е издаден оригиналът.
Този имунизационен паспорт много го подцених и не знам кога ще успея да го взема. Мислех си, че ги пише на латиница хаха.
За дипломите в нещо такова.
В крайна сметка нищо няма да трябва да се легализира май. Евентуално свидетелство за съдимост.
Много се натоварвам със всякакви административен въпрос. Направо ме е страх да се кача на кантара, от тъпчене за релаксация.
Активен
skylife
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1308



Моят сватбен албум

« Отговор #33 -: август 03, 2018, 23:17:21 »

Акт за раждане, брак и смърт вече вадят многоезичен от общината,  от която е издаден оригиналът.

Точно това щях да пиша, защото съвсем скоро си вадих Акт за раждане и брак. Все пак имайте предвид, че акта за раждане се вади само от там, където сте родени (в случая аз съм родена във Варна и трябваше да се ходи до там) и освен лично, може да се извади и от родител (на мен ми го извади маман)
Активен
svekarva
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 4023



« Отговор #34 -: август 04, 2018, 08:53:09 »

Това за многоезичните свидетелства от общината не го знаех, щях да си спестя търсенето на заклет преводач на холандски. Свидетелство за съдимост не са им искали, явно във всяка фирма е различно. Имунизационите паспорти им трябваха и на двамата за да не ги изследват за туберкулоза при постъпване на работа, американските фирми правят и тест на урината за наркотици. За междинния период, докато намери личен лекар и започне да внася здравни осигуровки, НИ2 вади международна здравна книжка за страните от ЕС. Също така не забравяйте, че тук /в България/ трябва да си внасяте здравните осигуровки като самоосигуряващо се лице, защото ще сте по- малко от 180 дни от календарната година извън страната. За 2019 вече задължително ги прекратете с документ до НОИ. Ще ви напомням, да не стане като случаите на Ина и Мари. Проверете задължително, че не съм сигурна ако се работи към филиал на фирмата и се таксува пребиваването там като командировка кой внася сумите. Някъде на втория месец вижте с ЕГН- то и лично в сайта на НОИ.
Али, ползвам препарат на основата на белина срещу мухъл, но трябва поне ден да се проветрява, а няма как да я изместя.  sad
Обаче съм особено горда с инженерната си мисъл Wink. Открих откъде идва водата. yahoo Мамицата им на лястовиците, ще ги готвя на супа Wink. Заради тях държим отворен прозореца на междинната площадка над нас, да си влизат и излизат на воля, докато окакват стълбището и си хранят поколението diablo. Даже сме го вързали с тел, да не се затваря от течение. При силен дъжд с определена посока, всичко влиза вътре и тече по стълбите и така се е просмукало през мозайката точно и единствено над стаята. Вече ще следя и ще затварям де що дупка има. Само гадости с тези пилци - гнездата от едно лани, сега са три и нямате представа как почти цяло ято изхвърча и вади акъла на хора по стълбището, разлайва кучетата, а котката седи и дращи по вратата да я пускаме да ги лови. diablo
Спокойни почивни дни и да си измислите нещо забавно освен чистене!
Активен
always_and_forever
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2489



Моят сватбен албум

« Отговор #35 -: август 04, 2018, 09:15:14 »

Добро утро!

Тук май се очертава да е топло. Ураа.. Вчера не е валяло. yahoo
Вчера свекървата ми се обажда да ми каже, че мислели да правят сбор на село и ако искаме да ходим. В петък ми звъни за събота... crazy Ама как мразя такива неорганизирани и неориентирани изпълнения.  beating Аз си имах други планове, но ще видим ММ какво ще измисли. Той днес е на работа, така че със сигурност днес ще пропуснем. Ще видим за утре.  nea Честно казано на мен не ми се ходи.  pardon

Аз се опитвам да си заредя библиотеката с някакви четива за почивката, но нещо не знам какво ми се чете. Не, че знам дали ще имам възможност, но да съм подготвена.  pardon


Панде, намирайте по-бързо квартира, че не може да се видим с вас.  Wink Онзи ден явно сме се разминали някъде по пътя, защото имах работа по-рано и излязохме още сутринта, което е необичайно за нашия режим.

Рат, за девера ти може да се измисли някакъв сериал.. Нещо като Дързост и красота.  blush
Активен
ratatui
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1980


Моят сватбен албум

« Отговор #36 -: август 04, 2018, 12:59:50 »

Миме, "Глупост и простата" е неговия сериал Wink
Вчера свека дойде да ни черпи, на мен ми е много странно как може да не покани и девера, ама какво ли разбирам аз от разделение  pardon . Беше учудващо поносима, а може би съм постигнала нов дзен  Yes .
На края като се прубрахме и намерих черна точка на Ники, оказа се кърлеж, обаче го разбрах чак като го извадих  blush . Днес минахме до спешния кабинет в Банкя и нищо не е останало в ръката му. В понеделник мисля да водя кърлежа да го изследват.
Активен
pandapanda
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1848



Моят сватбен албум

« Отговор #37 -: август 04, 2018, 14:03:24 »

Много са сбъркани тези осигуровки. Аз съм самоосигуряващо се лице, но ми казаха, че не може да имаш здравни осигуровки на две места, според австрийското законодателство. Препоръчаха ни, някой да ни ги спре след като заминем, включително и за детето. Още ще го проучвам този въпрос.
Иначе не е филиал. Той е напуснал тук и е с нов договор  там. Фирмата не е българска.
Активен
Alichka
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 3214



« Отговор #38 -: август 04, 2018, 14:55:30 »

Голямо скитане направихме днес. С нашите, с дребния и със съседката ходихме до един склад за обувки и чанти. Имам си нови сандали - перлено розАви danceg Като си купя обувки и е празник! Купихме и чанта за баба, че това ми беше много на душа. Ходи с една, дето не мога да й я гледам, а не е опция да й дам моя. Поне й взехме каквото тя харесва - голяма, не черна, и с подходящи дръжки. smile
После направихме още един тур по магазините в по-съкратен състав. Утре сме на рожден ден и следобед ще търся цветя и опаковачна хартия. Само да падне слънцето dirol

Миме, "Глупост и простата" е неговия сериал Wink
sarcastic
Свекърва, направо ви се възхищавам как ги търпите! Не са лоши животинки, ама като знам как цапат girl_impossible Едно време под стрехите на село връзваха дефицитните тогава найлонови торбички, че да не правят гнезда.
Водата си е коварна - винаги ще намери път. Дано поне със затваряне на прозорците се оправят нещата.

Имам да шия и ще се възползвам от спящото дете. Другото е на вилата от вчера.
Активен
svekarva
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 4023



« Отговор #39 -: август 04, 2018, 16:37:45 »

Панди, най- гадното е, че тези служители нарочно крият какво точно трябва да правиш, че да ти вземат после парите diablo
Съгласно сайта, при пребиваване в страна от ЕС с трудов договор там, излиза, че просто напускаш България и от момента в който постъпиш там на работа, в сила влизат тамошните правила. После представяш документ и ти ги взимат под внимание.
http://www.nap.bg/page?id=352
Ако можеш да ги питаш чрез мейл е най- добре, да имаш следа след време. На НИ2 и мен казаха две съвсем различни неща по телефона, накрая той ми тегли една и съм решила да ходя лично на място. Заради такива глупости, при подадени документи и бележки от полицията, преди две години платихме 2000лв., щото е бил извън ЕС, ама е напускал страната със смяна на полет в ЕС, та туй, та онуй... diablo
Активен
pandapanda
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1848



Моят сватбен албум

« Отговор #40 -: август 04, 2018, 18:43:34 »

Точно същото четях в момента и реших да видя дали си ми отговорила нещо. Ама сега НАП или НОИ трябва да питам за здравни осигуровки. Веднъж трябваше да се занимавам с НОИ. Три пъти ходих и три пъти ми говореха различни неща и накрая стана - със задна дата не изплащаме.
Има имейл на страницата на НАП, освен да взема да им пиша.
Активен
Marri
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1853


If you want a rainbow, you have to stand the rain.


Моят сватбен албум

« Отговор #41 -: август 04, 2018, 20:39:12 »

Привет! Sunshine

Хванах ли ви, че ме споменавате? blum

Панде, много се радвам за вас, честно да си кажа, като прочетох новината си помислих, даде , нали и аз това говоря...децата.... С едно е лесно, няма да се плашиш Wink Немският като те обгради, лесно ще го научиш, поне много по-лесно, отколкото с курсове, но според мен е било грешка, че не си започнала курс в България...., много по-евтино е.

По въпроса, НАП е институцията за здравните осигуровки, към която трябва да се обърнеш. На въпрос на мейл, на мен ми отговориха, че трябва да подам официално запитване, а именно с ЕГН, точен адрес и прочие и то на хартиен носител, в мейл може само с ел.подпис....

Не знам на Ина случаят какъв е, но при мен проблемът е, че страната, в която живея е извън ЕС, на всичко отгоре не работа, трябва да доказва осигуряването по някакъв начин, не казват какъв, но си запазват правото да не ми приемат документите, които им представям pardon

За всички в страните от ЕС, поне има стандартни формуляри....другото са празни приказки, че с един хвърчащ лист, който си принтваш от сайта на НАП, можеш да си прекратиш задълженията за плащане на здравни осигуровки в България. При всички случаи си длъжен да докажеш здравно осигуряване в друга страна.

НИ2 съм изпуснала на къде е отлетял blush, но се радвам много за него Wink
Активен
магито
Global Moderator
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 4922


яхнала метлата


Моят сватбен албум

« Отговор #42 -: август 06, 2018, 07:23:36 »

Добро утро в понеделник!Как сте?

Мари как си ти?Как са децата?

Ние вървим към приключване с ремонта.Грубата работа е свършена, остава боя и ламинат.Като наредим ламината, Мерал мести леглото в тази стая и трябва да оправим детската.Мисля и един килим дето е за там от сега да го изперем и сложим, ще видим де, не съм го измислила.
Обаче ако ви кажа, че съм като пребита, нещо много ми идват задачите!
Активен
fanimira
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2391


Mom of 2


Моят сватбен албум

« Отговор #43 -: август 06, 2018, 09:57:41 »

Ооооо, здрасти!
На мен ми е все едно понеделник или петък е все още... Нали съм във ваканция,но на есен с песен - друга песен ще запея то е ясно. от сега се вкарвам във филми. Ако съм за първи час ще трябва да ставаме в 6 сигурно. Макар че ако влизаме в час в 8:00, напълно възможно е да успеем за час и половина, че да ставаме в 6:30. Другото - не ми се ще да ги карам бабите да идват при мен, ама ми е страшничко сама с 2 деца...  crazy както и да е, няма да го мисля сега - във вакация съм.
Имахме годишнина - 11-та поред. Инж. ми подари много яка пижама риза и кошница с цветя и пола, също яка, аз му подарих риза, шоколад, бонбони Фереро, и 2 картички. Ходихме на ресторант и т.н.  heart heart heart heart heart heart heart heart много си го обичам въпреки годините... и той мен надявам се...

Панде, къде отивате и за колко време? Стискам палци всичко да е ОК и лесно да свикнете.
Мари, особенно се радвам, че писа. Разказвай!
Хубава седмица!!!  Coffe chee Good luck
Активен
Cerise
Сватбен ГУРУ
*****
Публикации: 863



Моят сватбен албум

« Отговор #44 -: август 06, 2018, 10:42:47 »

Честита годишнина, Фани  give_rose heart Здраве, другото всичко си го имате  heart heart
Активен
Страници: 1 2 [3] 4 5 ... 22   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines