Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

март 19, 2024, 05:18:33

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 ... 52 53 [54]   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Януари 2018- нова година, ново начало!  (Прочетена 169411 пъти)
 
магито
Global Moderator
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 4922


яхнала метлата


Моят сватбен албум

« Отговор #795 -: януари 31, 2018, 16:02:16 »

Ето за това говоря, за заинтересованост и подход.Но него го нямат голяма част от хората.И ти гледаш за определен кръг от хора с твоите нагласи smile
И аз преди да изляза от капсулата на разбиращите за какво иде реч в ин витрото си мислех, че всички са осведомени, знаят и разбират.О Боже, заблуда!80% идея си нямат какво се случва с тях.И не е само за ин витрото, за много неща е така.Просто тук постоянно се говори колко ни е зле системата и хората го вярват и повтарят.Пак пример с ин витрото.Всички говорят в чужбина колко е уредено и направено, но не си дават сметка, че сме една от малкото страни с такова финансиране, с толкова бързо одобрение и т.н.
Активен
always_and_forever
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2489



Моят сватбен албум

« Отговор #796 -: януари 31, 2018, 16:08:48 »

Оо, Маги, знам че е така. Той и сега реве и не ги дава.  pardon Според мен и това са някакви етапи, според възрастта, а не толкова дали така са ги научили родителите.
Видях, че и тук са открили Солна стая. Какво ви е мнението за тях? Май Рат беше ходила? Четох и за една мама, дето беше писала,  че след посещението на такава стая се прибрали с някакъв бронхит.
Активен
pandapanda
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1848



Моят сватбен албум

« Отговор #797 -: януари 31, 2018, 16:16:10 »

На скоро една моя приятелка спореше с мен, че Ибупром и Нурофен, не били едно и също. Аз си мислех, че всички знаят, че има различни търговски наименования заедно и също. Тази същата ми е звъняла много притеснено, защото не беше чувала за бебешко акне и три пъти ме пита сигурна ли съм, че може да слага сирене в зеленчуковото пюре, вместо в попарата, щом бебето не я иска. И това е човек с висше образование, които работи в офис с чужд език. Просто не иска да се информира.  pardon
Активен
Feribotka
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2453



« Отговор #798 -: януари 31, 2018, 16:56:06 »

Охххх как се посмях с акнето и сиренето lol
Аз по другата тема не смея да се изказвам, щото не мисля, че съм достатъчно информирана, но и аз съм чувала за УК че не е розово здравеопазването.
Просто на нас ни представят винаги в лоща светлина всичко тук. Примерно днес четох статия как в Дания след раждането бащата има право на 2 седмици отпуска и после една година майката си взима почти пълна заплата и си седи вкъщи, много яко било....ми и тука е така, ма половината коментари отдолу вече бяха стегнали куфарите за там  pardon Мързи ги хората да си мърдат мозъчние клетки, по-лесно е да се мрънка...
О, ма и на мен ми е интересно кой-къде-какво, не държа да обсъждам бебешки теми с тях, просто ми беше странно, че повечето са на етап "супер ми е сам/а, нямам нужда от никой". Иначе естествено, знаем се кой в коя фирма е и какви възможности има, немалко колеги работят заедно, включително и аз с едната ми съученичка после и колежка в уни и шаферка  pardon Обменяме опит и офисен хумор  pardon
Имахме 2 часа презентациия, някаква нова стратегия с един куп неизвестни...дано да е за добро...
Активен
skylife
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1308



Моят сватбен албум

« Отговор #799 -: януари 31, 2018, 17:03:21 »

Аз за това не ходя по сбирки с класа. Никога не сме били задружен клас, никога не сме се харесвали...отидох на 15 години (защото ние се събираме веднъж на 5) и мисля, че ми беше достатъчно.

За ин-витрото - не знам как е навън, не смея да кажа, че съм компетентна, но около обикалянията си е факт, че научаваш някакви неща. И е факт, че при нас много лесно можеш да отидеш на лекар - просто си запазваш час, плащаш си и приключваш.

Ето го и моят колега в Холандия казва - веднъж влезеш ли в системата (т.е. да се добереш до лекар и болница) всичко е УНИКАЛНО, само дето докато стигнеш до там има месеци на - пий това хапче, после второ, после трето... pardon

Аз съм случвала на всякакви лекари, за сега съм си доволна от всички. Но примерно на единият гин* дето ходих, като излезе какъв ми е проблема и каза - махаме там каквото трябва и аз отивам, и му казвам, не няма да махаме пък и мъжа ми не дава (оправдание да има), и той - о да, той мъжа ти малко простичък изгежда (в кратце разказвам) и още някакви простотии. След това изказване приключих ходенията там, иначе бях доволна от него pardon
Активен
ratatui
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1980


Моят сватбен албум

« Отговор #800 -: януари 31, 2018, 18:30:39 »

Чери, ето пак опираме до личен опит. Нали братовчедка ми учи в ЮК, каза "да не ти се налага да опираш до лекар". Беше болна от ангина, пратиха й антибиотик от тук, защото ттябваше да чака само 3 седмици за час  pardon . Иначе и тука има доста минуси, ето баща ми и майа ходят по лекари от над половин година и освен да им изписват лекарства, не им казват какво им е. Съответно са си все зле и ходят пак и пак при какви ли не специалисти  pleasantry и нищо!
Миме, ние един път сме ходили на солна стая, ама Ники не искаше да пипа солта  pardon и не повторихме. Детето на приятелката ми изкара целия курс, ами не виждам да му повлия, но той е недоносен и има доста проблеми с болестите  sad . Иначе и аз мисля, че се заразих там, но не в стаята, а на рецепцията. Нормално е ако отидете, да почне лека хрема, това е чистене на организма.
Ние също почнахме по 2 пъти да излизаме. До обяд, добре има деца на площадката, ама след обяд има едни 5-6 момчета /може би са към 10-12год/ е няма такива гамени. То не беше псуване, опити да счупят площадката, крещене... Днес явно беше ден на бабите и бях с 3 баби на момиченца от градините. И дтчружно се възмущавахме от тях, вклпчително бяха нападнали словесно едната баба, а после още една обиждаха с отвратителни думи. Утре явно ще сменям площадката за следобяда  angry
« Последна редакция: януари 31, 2018, 18:33:29 от ratatui » Активен
Cerise
Сватбен ГУРУ
*****
Публикации: 863



Моят сватбен албум

« Отговор #801 -: януари 31, 2018, 22:26:52 »

Чери, ето пак опираме до личен опит. Нали братовчедка ми учи в ЮК, каза "да не ти се налага да опираш до лекар". Беше болна от ангина, пратиха й антибиотик от тук, защото ттябваше да чака само 3 седмици за час  pardon

Ратче, не че искам да продължавам спора, ако изобщо може да се нарече такъв, но братовчедка ти нали е наясно, че НАВСЯКЪДЕ има walk in center където отива без да чака да час, а само си изчаква реда. Без такса, без нищо. Преглеждат и дават рецепта. Да не говорим, че всяко сърджари си има сутрин спешен апонтмънт. Звъниш до към 9 сутринта и ти дават за същия ден. Начини има. Аз поне супер много наблегнах на това да им разуча здравната система. Обаче е факт, че малко трябва да преувеличаваш, за да ти обърнат внимание. Което пак не е ок.  NO

Също така обаче Скай е права, че може да си отидеш при коайто лекар искаш, срещу съответната сума. Тука е ебаси филма да си изискаш твоите лични изследвания.
Ама как да е, спирам я темата, че ми е болна и кой-какво прави натам избивам.
Активен
addicted_to_u
Професор
****
Пол: Жена
Публикации: 340



« Отговор #802 -: февруари 01, 2018, 08:15:41 »

 Добро утро!

 Аз тази нощ не спах хич добре. Някак след посещението ме обзеха едни емоции и трудно ме пуснаха. crazy Ще пиша повече в бебешката тема, за да са полезни впечатленията и по-нататък евентуално.

 Виждам, че се е разгоряла дискусия около здравеопазването. Аз пък съм от хората, които не искат да знаят много, а ако има нужда да има специалист, на когото да се доверят или поне в настоящето си състояние такава нагласа имам. Прекаленото знание ми носи само тревожност и черни мисли. Изобщо не мога да се меря по знания с повечето бременни и майки тук. Ходя на прегледи, правя си необходимите изследвания, докторката ми казва, че са наред и толкова. Откакто съм бременна ми се затвърждава мнението, че в България в момента има млади, амбициозни и откликващи лекари, което преди не съм знаела, та съм положително настроена и приятно изненадана. Иначе да, исках да се следя при човек, който е познат, и има малко по-лично отношение и то по същите причини, поради които и не искам да знам много. Прекалено голяма паника съм и ако някой просто ми подхвърли нещо по-рязко (което също си е маниер на работа и отношение в България) съм способна да откача от притеснение, образно казано.crazy
Случайно само моята АГ е позната на свекърва ми в София и е внимателна с мен. Покрай нея се запознах само със сравнително млади лекари със страхотно отношение. Надявам се така да е до края на бременността, а и след това, когато се наложи. Но аз никога не съм имала сериозни здравословни проблеми (2 пъти в живота грип и един по-сериозен вирус с хоспитализация). Предполагам, че ако попадна в такава ситуация, също ще искам да знам повече по въпроса, независимо грижата на лекаря и в коя страна съм. Wink
 Чери, ти явно също си разчоплила тяхната система, така че да ти е комфортно, та не виждам голяма разлика между там и тук. Типът знания са други и все пак явно не е масова практика всички да знаят за тези неща, щом и регистратурите не те насочват. Така че малко или много българската адаптивност и справяне явно и при теб е дала друг резултат от общия. Това в никакъв случай не го казвам като нещо лошо  heart, а като наблюдение отстрани, че нещата не са чак толкова различни, ако искаш да получиш качествена услуга. Никоя система не е съвършена, така че си зависи твоята нагласа в полза на коя искаш да бъдеш убедена. Предполагам правиш сравнения и заради дилемата там или тук, която споделяш. Wink

 Това неспането ме прави голям философ  Oh my ...
 Хайде хубав ден! Засега толкова от мен  give_rose
Активен
ratatui
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1980


Моят сватбен албум

« Отговор #803 -: февруари 01, 2018, 08:53:35 »

Добро утро!
Тая нощ и аз не спах и сега също не мога да се отпусна  angry
Чери, аз не мислех, че водим спор, а просто си обсъждаме. Не знам каква е системата при вас, тя е в кампус и не живее в град, та си нямам и идея какво и как се случва, просто така ми каза.
Адиктед, чкаме те с разказ.
Айде стига сме писали в януарската, вече е февруари  girl_wink
Активен
Alichka
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 3214



« Отговор #804 -: февруари 01, 2018, 09:23:34 »

Добро утро на чаша кафе Coffe
Вчера прочетох писането, ама сега ще се разгърна Wink
Баба ми е родила на 18 г и 1 месец в едно хасковско село. Тогава е било голямо село с две училища, болница с родилно отделение към нея. Баба е преносила с 2 седмици майка shok Родила е с акушерка. При спешни и трудни случаи е идвал АГ от града. Две години по-късно са се преместили в града покрай работата на дядо ми. Оттогава баба казва, че за нищо на света не би се върнала в "онова тъпо село". pardon
По същото време свекърва ми се е родила в линейка на път към Пловдив. Семейството й са от едно село много близо до града и поради близостта не е имало родилен дом в селото. Свекърва ми е второ дете, та затова и майка й не е успяла да устиска до болницата pardon Всичко това става в началото на 60-те години. Това са два примера на адекватна лекарска помощ без да става дума за някой от специален сой или с много специални връзки.
Сега половин век, че и отгоре, бивАло аз примерно да се закелеша, че искам да раждам вкъщи. За щастие системата не го позволява! Има си стационари, има си неонатолози, АГ-та, акушерки... За мен 3 и 5 дни изобщо не са престараване една родилка да остане под наблюдение. Тук идва лошото. Лошото е, че от болница до болница чисто битовите условия са от земята до небето като разлики. Коренно различно е и отношението към родилките и покрай някоя мързелива акушерка може да си изградиш трайно негативни спомени. Хубавото щеше да е да има повече консултанти по кърмене, които да могат за тези 3 или 5 дни да ти дадат адекватни насоки.
Най-голямата тъпотия в нашата система е това, че не е на застрахователен принцип. Хора като мен, които нямат неосигурен ден, хрантутят едно конкретно малцинство, разните му там гурбетчии, дето се завърнаха много сърдити на целия свят, както и тези, които работят на черно и са на принципа "тая държава нищо не ми е дала". Та така - яд ме е, че като се пенсионираме с ММ, няма да можем със събраното от НОИ да си спретнем един круиз по Дунав и да мааме бели къси гащи, както правят възрастните немци Wink
Мен много беше започнала да ме дразни старата ми лична, дето ми е бебешката лекарка. Аз ходех веднъж в годината при нея за направление за АГ, а той ми пускаше направления за всичко останало. Ами не ми се полагало профилактично да ходя на такъв специалист beating Започнах да я лъжа (по едон и също време в годината) - закъснява ми, не ми е редовен цикълът, болезнено е... После се преместих да сме заедно с ММ и кокона при една лекарта. Ами жената "копче" не ми е казала!
Хехе, Булче, ама пак си е до манталитет. И акушерка да ти идва вкъщи по 12 часа една българка може да се изпокара хубаво с нея. Wink Така де, ако не е свекървата поне акушерката да го отнесе Wink

Миме, има солна стая, има и солна капсула. Разликата е, че при солната стая се събират повече хора, т.е. може да има и такива пред разболяване. Солната капсула си е индивидуална за майка с дете например и там нямаш досег с предстоящоболни. Като цяло си е хубаво за дихателните пътища good Малката е била на солна стая, но не специално, а просто в един от хотелите на почивките имаше такава и се възползвахме.
Хайде, отваряйте февруарската тема smile
Активен
Feribotka
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2453



« Отговор #805 -: февруари 01, 2018, 09:27:07 »

Момичета, направих нова тема (за сефте), заповядайте да си чешем езиците в нея Wink

http://forum.svatbata.bg/index.php/topic,37831.0.html
Активен
Страници: 1 ... 52 53 [54]   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines