Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

март 28, 2024, 13:34:12

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 [2] 3 4 ... 46   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Ноември 2016 - пробуди се!?  (Прочетена 169293 пъти)
 
Alichka
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 3214



« Отговор #15 -: ноември 01, 2016, 11:31:08 »

запис
Не се измъквай така blum
Аз съм против това да гласуват трайно живеещите в чужбина, защото една огромна част от тях не си плащат данъците на имотите с години. Държавата ни е много слаб регулатор в тази част. Даже с кумците разисквахме какво значи необитаемо жилище. Щом не е плащан данък на апартамент над 5 години, държавата трябва да го отчужди и продаде на търг. Хем тя печели, хем всички съседи, които разделят разходи за този имот. За къща- над 10 години примерно. Има огромен проблем със събирането на вноски за социално и здравно осигуряване. Тя темата разчекне ли се, става страшно. Няма незасегнат аспект!
Аз съм пропуснала само избори за евродепутати поради механизмите на действие на Европарламента.
Активен
магито
Global Moderator
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 4922


яхнала метлата


Моят сватбен албум

« Отговор #16 -: ноември 01, 2016, 11:36:53 »

Да приеха задължителното гласуване с куп други глупости покрай него.Това се оказва един лесен начин да лиши половината хора в страната от правото на вот.Защото както казва Скай ги отписват от избирателните списъци, което е престъпление.Да ги накажат по някакъв начин Да, но да отписваш от избирателен списък, ето ти сигурен начин да си ограничиш неудобния електорат.

За мен денят на будителите не е само за онези, починали, останали в миналото ни като българи.Това е празник на всички учители с такова призвание, на всеки човек който е дал малко светлина в нашето съзнание.Един от най-големите будители за мен е учителката ми в началното.Тя успяваше да накара 35 деца да седнат на едно място и да я слушат в захлас.Това го могат малко хора.Учителите, който запалиха в мен желанието да чета, да мечтая, да се развивам, да се старая.Хората помогнали ми да съм, тихо, спокойно без драми, без да разбереш че те обгрижват дори.Ей това са ми мойте лични будители.
Активен
fanimira
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2391


Mom of 2


Моят сватбен албум

« Отговор #17 -: ноември 01, 2016, 11:48:26 »

Добро утро!
Бях забравила за празника,  но нека да ни е честит! Не виждам лично за себе си как бих могла да продължавам да учителствам от тук, макар че вече много взе да ми липсва. Ако не друго то поне 200 кила ще стана на руска земя, то се е видяло. Гласувах последния път за кметицата, че ми беше братовчедка едната кандидатка. Сега вече ме отписаха от все списъци значи. Виж ти каква била работата с избора?!...
Ще взема да подремна с Кико. М/у другото ние вече си имаме сняг: И малко слънчице.  give_rose
« Последна редакция: ноември 01, 2016, 11:50:00 от fanimira » Активен
Alichka
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 3214



« Отговор #18 -: ноември 01, 2016, 12:08:29 »

Хахаха, точно глупости! Толкова нелогични са промените. Аз съм крайна и според мен трябва да има образователен ценз, за да гласуваш - средно образование! Отдавна си отидоха масово завършилите 4 отделение набори на прабаба ми. Сега е друга извадка.
Далеч съм от мисълта , че е празник -преклонение само пред мъртви будители. С такъв трепет съм влизала в часовете по география между 5 и 7 клас. Като видя класната ми, на 45 години дето е, и съм с респект. Все още й говоря на Вие, макар по махленски да се засичаме купувайки зарзават. А директорката на гимназията ми - 19 години е била начело на училището. Изумителни неща е изградила! На юбилея на гимназията я аплодираха в захлас бившите ученици, повече в сравнение с настоящата директорка.
Фани, стана ми студено! То и без това не си поносих есенни дрехи...
Активен
Marri
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1853


If you want a rainbow, you have to stand the rain.


Моят сватбен албум

« Отговор #19 -: ноември 01, 2016, 12:09:34 »

Започвам наред


Мари, как според теб трябва да разбират и усещат деня хората???

Тези под 25год. - чакайте малко, скоро ги минах.


Как?.... Като в този ден отделят половин час време, да си припомнят някое стихотворение, на онези истинските творци, да се обърнат назад, към далечното минало и си дадат сметка какви хора са живели, какви времена и нрави са били.
Да си спомнят за свой учител(точно, както Маги) и да му се обадят по този повод.
Да си купят стойностна книга.
Да направят нещо специално за личната си култура..... и прочие и прочие..

И всичко това един ден извън ФБ Wink

По втората част, като станеш на 35, пак ще си говорим .... надявам се good



Аз съм против това да гласуват трайно живеещите в чужбина, защото една огромна част от тях не си плащат данъците на имотите с години. Държавата ни е много слаб регулатор в тази част. Даже с кумците разисквахме какво значи необитаемо жилище. Щом не е плащан данък на апартамент над 5 години, държавата трябва да го отчужди и продаде на търг. Хем тя печели, хем всички съседи, които разделят разходи за този имот. За къща- над 10 години примерно. Има огромен проблем със събирането на вноски за социално и здравно осигуряване. Тя темата разчекне ли се, става страшно. Няма незасегнат аспект!
Аз съм пропуснала само избори за евродепутати поради механизмите на действие на Европарламента.

Абсолютно не съм съгласна с първата част с плащането на данъци, поради живеене в чужбина.
Напротив! Доходите ми тук, ми позволяват да си плащам данъкът редовно, защото в България със заплатата ми на главен счетоводител в Горна Оряховица(с всичките му отговорности, независимо, че стандартът на заплащане се определя от населеното място, но отговорностите са еднакви като тези в големите градове) не бях в състояние да си плащам данъкът от 500 лв редовно,докато сега го правя, защото имам възможност, желание съм имала винаги.

И всъщност има процедура за подвеждане под отговорност за дълго неплащане и се прилага, задължението се прехвърля за изпълнение към съдия-изпълнител.

За осигуряването надявам се нямаш в предвид живеещите в чужбина, защото точно днес  съм се захванала да пиша едни дълги, дълги запитвания, защото законът в България ме защитава и ми дава права, но не е достатъчен пред могъществото на данъчната администрация, нужно ми е Писмо от Папата, за да ми спрат начисляването на здравни осигуровки, които се опитвам да спра от 01.06.2013!!!!
И вече 4 години надлежно ми ги начисляват и ми обясняват, че някоя висша институция от Конфедерация Швейцария трябва да обясни на институциите в България как български гражданин трябва да се освободи от задължението си за здравни осигуровки, след като трайно не пребивава в страната...или най-добре да си плащам осигуровките во веки веков, нищо че съм си в правото да не го правя....


И после ми кажете, че нямам право да гласувам?!

Само, че не искам! Не искам да имам нищо общо!

И пак да се върна на темата с будителите. Когато това лято се разхождах в къщите в Копривщица си мислех: "Не е възможно хората днес да са наследници на тези тук"


« Последна редакция: ноември 01, 2016, 12:24:52 от Marri » Активен
bulche91
Сватбен ГУРУ
*****
Публикации: 627



« Отговор #20 -: ноември 01, 2016, 12:42:09 »

Привет!

Честит празник! Ей добре че ме подсетихте за книгите, имам две на бюрото ми които трябва да подаря а и аз трябва да я прочета. Не е романче ама изглежда интересно " Liberating the corporate soul"

За изборите и правата няма да се намесвам, че Мари вече започна да пише с много удивителни... pardon

И една смешка от снощи по повод тази снимка :



Звъни се снощи на вратата, маскирани деца, имах бонбони от миналата година викам ще им дам. И гледам и кучето им маскирано с боички казвам ооо и кучето нарисувано. И едното момче казва " ама е нарисуван с хипоалергични боички не са вредни за него"  lol lol lol lol
Активен
ratatui
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1980


Моят сватбен албум

« Отговор #21 -: ноември 01, 2016, 12:42:17 »

Добър ден!
Честит празник на всички!
Записвам се да се опитам поне да ви следя.
Тая седмица ли трябваше да гласуваме? Как само не ми се занимава, плашат ме толкова хора на едно място, само вируси са ми в главата  crazy
Активен
Alichka
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 3214



« Отговор #22 -: ноември 01, 2016, 13:25:54 »

Булче,  crazy Опасни са тия малките!
При нас грам никой не го отразява този Хелоуин. Ама и децата из квартала са все малки.
Мари, затова казвам, че темата е огромна! Мнението ми е, че трябва да се стесни, а не разшири кръга на гласуващите. Ти имаш съвест и плащаш данъци. За съжаление си по-скоро изключение. Тук по селата ще намерят пари за цигари, захар за ракия и за 52 инча ултра хай фи телевизор, ама данък няма да се сетят да платят. Затова взеха да им бъркат в джоба и дадени общини отказват да обслужват административно такива. Имам и подобни примери в чужбина - мацката си купи количка за бебето на цена наприлична кола тук, ама орева орталъка, че платила едно изследване докато била тук.
За НОИ  ... Бях кандидат за работа там. Първо ме шокира това, че имаха мой адрес не по лична карта, а настоящ от преди 6 години. После конкурсът беше... Пък те са публични и видях и резултатите!
Хахаха, Рат, и мен това ме плаши , та ходим все късно следобед.
Активен
svekarva
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 4023



« Отговор #23 -: ноември 01, 2016, 14:04:38 »

И пак да се върна на темата с будителите. Когато това лято се разхождах в къщите в Копривщица си мислех: "Не е възможно хората днес да са наследници на тези тук"
Не виждам разлика... Хубавите къщи от Възраждането са строени от видни гръцки или български търговци. Да си припомним и че копривщенските чорбаджии са давали доста пари /подкуп/ да не ги закачат на тогавашната турска власт. pardon Техните деца са учили по чужбина и са били с добро образование и после са се връщали в България. Да, правели са дарения за читалища и училища, но и съответно са ползвали облаги, не е абсолютно "за идеята". Къде за скриване на пари, къде за право на власт и прокарване на решения, но не и за черните очи на бедните Wink Понеже на всички ви /ни е любим "Железният светилник", я да си спомним от къде са парите на Султана, че и после как стана възможно построяването на училището, където преподава Ния?
Просто сега има повече видимост и гласност, човешките нрави не са се променили съществено Wink
Активен
Marri
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1853


If you want a rainbow, you have to stand the rain.


Моят сватбен албум

« Отговор #24 -: ноември 01, 2016, 14:14:29 »

Аз имах в предвид, че имам много, които са от добри семейства(богати), с добро образование, получено в чужбина, с добро бъдеще, а се отказват от това и работят за каузата(Гавраил Хлътев например).

Кой в днешно време би направил подобно нещо...

Иначе за другите неща те разбирам, не всичко толкова романтично и да, сещам се откъде са парите на Султана, която между впрочем почти не разполага с тях.


П.П Ния никога не е била учителка, само Вардарски ѝ беше предлагал веднъж да започне преподаване в женското училище Wink
Активен
Alleksia
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 711



« Отговор #25 -: ноември 01, 2016, 14:26:37 »

Добър ден от мен smile и честит ви ден на народните будители smile

С тези избори става много бойно поле smile в интерес на истината,  нещата според мен съвсем не са еднопосочни. Примерно за живеещите в чужбина - данъка за имота си го плащаще, отделно всеки, който се прибере в България поне за малко плаща косвени данъци smile
За здравните осигуровки, моите специално ходих, за да се отпиша, обясниха ми, че щом сме в ЕС няма намало нужда...не знам дали още ми ги начисляват,  но ако дойде време да се прибираме, има разни формуляри, дето се попълват. Като ни се е налагало да ползваме лекар в България, плащаме и после с фактурата в нашата каса.
На миналите избори гласувах,  на настоящите няма, пропуснах да се регистрирам, а и не горя от желание. На следващите избори за правителство пак ще гласувам, не за друго, а защото все пак и мен ме касае, незавимо че телом съм извън страната smile в крайна сметка, човек когато е гражданин на вдна държава представя лицето й и извън нея, за мен гражданството не само паспорт.

По темата за будителите,  уважавам всички български празници, днешния специално като бивш даскал много ми е на сърце smile но пък вчера ми идеше да си изтрия фейсбука половината от писанията разни косюмирани хора, другата половина скачане против Хелоуин и това е всяка година. Който иска да си се костюмира, друг е въпросът дали комшийката ще разбере целта на занятието, който е против да не се, ама няма нужда от километрични декларации в защита на кукерите (макар че потребителят няма проблем с гледането на американски филми, печене на мъфини и американската мечта Wink )



Активен
emmmmmy
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 4265



Моят сватбен албум

« Отговор #26 -: ноември 01, 2016, 14:37:21 »

Алексче,  goodpost goodpost autumn

Междувременно сайтът на Сиела сдаде багажа в сюблимния момент prepare-fish

Не мож се поръча нищо
Активен
svekarva
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 4023



« Отговор #27 -: ноември 01, 2016, 15:01:42 »

Добре, не преподаваше официално, но "заместваше" първата си приятелка. А училище стана къщата, строена от баща и /знаем кой е той/. А и това е литературна творба, нормално е да е патетична и емоционална, не строго историческа.
Вървим си по спирала, начална еуфория при промяна на нещо /освобождение, съединение, 44-та, после 89/ едни горят, други натрупват капитал и после управляват... и така. Явно не е дошло завойчето за отскок smile.
Винаги може да си проверите здравноосигурителния статус онлайн. Има процедури и те трябва да се спазват. Да, за възстановяване на правата след легално отписване за неопределен брой години трябва или да се плати на един път, или да се натрупат определен брой вноски. Това е закон, не подлежи на коментар. Съвсем скоро минахме по този път, работи безотказно.
« Последна редакция: ноември 01, 2016, 15:16:53 от svekarva » Активен
skylife
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1308



Моят сватбен албум

« Отговор #28 -: ноември 01, 2016, 15:09:03 »

Аз...като една от ония дето НЕ е чела Железния светилник, не мога да водя спор по въпроса за Ниа. Не съм го чела, щоТ за нашата другарка по литература не беше от задължителните четива. Може да ме личнувате...ама не страдам, че не съм го чела. Може и да му дойде времето, както идва времето и на други книги, но ще видим.

Това за Хелоуин много ме дразни. Който иска да го празнува, който иска да не го празнува. Хейтъри всякакви. Най- ме доядя вчера на майка, дето си говорихме точно за празника и 20 мин по- късно си пльоснала на стенала картинка със зачертана тиква - АЗ НЕ ПРАЗНУВАМ ХЕЛОУИН. Почти съм убедена, че си е мислела това просто за картинка, която показва нейното станвище, а не това което е - ХЕЙТ, ама реших да не навлизам в подробности и само си разсъждавах...

Та значи - който иска да се облича като кукер, който иска - като мамУн...
Активен
nadelina88
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 681



« Отговор #29 -: ноември 01, 2016, 15:19:27 »

По темата за будителите,  уважавам всички български празници, днешния специално като бивш даскал много ми е на сърце smile но пък вчера ми идеше да си изтрия фейсбука половината от писанията разни косюмирани хора, другата половина скачане против Хелоуин и това е всяка година. Който иска да си се костюмира, друг е въпросът дали комшийката ще разбере целта на занятието, който е против да не се, ама няма нужда от километрични декларации в защита на кукерите (макар че потребителят няма проблем с гледането на американски филми, печене на мъфини и американската мечта Wink )

 good good good

И мен това ме побърква във фейса. То между Хелоуин и нашите кукери няма нищо общо. На някой му хрумнало да вкара идеята в защита на кукерите и след него 100 малоумника споделят мнението, без дори да се замислят.
И освен, че няма никаква връзка между двете, защо някой си помисли, че традицията с кукерите се отменя, ако се облечеш като вещица???? Потресена съм от тъпотата на хората, не че се имам за някаква голяма работа, ама това за мен е абсолютно криворазбран национализъм.

Или пък онова "ще се маскирам за Хелоуин, когато те си сложат мартеница"................Оооооо полудявам!

 Oh my ...
« Последна редакция: ноември 01, 2016, 15:27:57 от nadelina88 » Активен
Страници: 1 [2] 3 4 ... 46   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines