Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

април 19, 2024, 00:33:34

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 ... 31 32 [33] 34 35 ... 40   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Октомври 2016  (Прочетена 162615 пъти)
 
svekarva
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 4023



« Отговор #480 -: октомври 25, 2016, 19:00:48 »

В десети клас, цял един срок учехме Западноевропейска и Американска литература. Помня всички книги, от целия гимназиален курс, даже зная и цитати от Старогръцката и от Руската, на руски pardon Някои  тогава ми харесваха, други- не. Много от нехаресваните по- късно, при втори прочит ми станаха любими. Като "Червено и черно", "Война и мир", "Малкият принц", че и "На изток от Рая"...
Служебното момиче учи в специално училище и по съвсем друга методика.
Активен
магито
Global Moderator
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 4922


яхнала метлата


Моят сватбен албум

« Отговор #481 -: октомври 25, 2016, 19:15:59 »

Йовков, много го харесвам.От поетите Вапцаров.Помня и Евгеини Онегин от Руската литература.От западната нищо не помня, но по това време бяхме с една учителка, не е за приказване....

Общо взето много припокривам с на Марта авторите.Помня гръцките митове и легенди.Прочела съм и Илиада и Одисея.Помня и Антигона, но не с добро.Аз човека дето обича да чете книги се измъчих с това книжле.Същото мъчение беше с "Така рече Заратустра", е няма такава тъпня.Не става за философ ще ме извините.Тва го четох по философия.О помня и Виктор Юго.Много тежка ми беше клетниците.

На изток от рая четох много след това, като студентка май.Помня, че ми беше тежка, трудна за четене.Имам в къщи една на Стайнбек, точно до средата и така седи.Не ми идва музата за него сега.

В момента съм на Тери Пратчет яко.Не че и преди не го четях, но сега нямам време за нещо по-дълго, а и имам нужда е хумор, лек, саркастичен хумор като неговия.

Четох и един скандинавски автор, много весел, но му забравих името  blush
Активен
alexandrova_90
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 3545


I'm wearing the smile you gave me....


Моят сватбен албум

« Отговор #482 -: октомври 25, 2016, 19:22:16 »

Знам за служебното момиче на Панди, че е по съвсем друга методика, аз имах предвид, че сега може да е включена "На изток от Рая" в програмата, ама по мое време не беше...


Винаги съм си обичала да чета..  С тази разлика, че книгите ги четях като на мен ми беше интересно, а не когато трябва.. Прочела съм повечето от книгите в списъците с литература за съответните класове, дали оо-рано или когато е трябвало..pardon Много от тях не помня за какво се разказват, други обичам и съм чела по няколко пъти..

Топ книги са ми - Клетниците, Граф Монте Кристо, Ана Каранина, Железният светилник, Древногръцките митове и легенди, разказите на Йовков и стихотворенията на Ботев, повечето от които помня на изуст и до днес...

Мразя или не ми е било времето и не съм разбрала, а сега не мога да ги прочета, заради това си впечатление и отвращение, което помня от тях - Бел Ами; Тютюн (повечето хора го обожават и все по-често се замислям, да опитам с него); Декамерон (никак не го разбрах този Бокачо, какво е искал да каже с тази творба);

сигурно има и други, но не помня сега...  huhhuh.gif


ЕДИТ - Като каза Маги за скандинавски автор и се сетих за Юнас Юнасон - "Неграмотното момиче, което можеше да смята" четох я наскоро много ми е интересен автора.. Има и други негови популярни книги, но кога ще им дойде времето не знам....
« Последна редакция: октомври 25, 2016, 19:26:30 от alexandrova_90 » Активен
pandapanda
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1848



Моят сватбен албум

« Отговор #483 -: октомври 25, 2016, 19:34:41 »

Бел Ами ми е най-любимата книга от училище smile Може би, защото си представях Дейвид Бекъм като Жорж.
Харесах и Под игото, Железният светилник, Тартюф, всичко старогръцко, Граф Монте Кристо, разкази от Вазов и Елин Пелин, поезия от Ботев и Вапцаров. (Много удобно, че съм във Враца и срещу мен е ученическата ни домашна библиотека)

Служебното момиче учи в американско училище. Там учат американски автори и Шекспир. Много ми е интересно като учат Шекспир smile Почти нищо не се разбира  lol

На Изток от Рая тя сама си го избра. За да завършат трябва да напишат Extended  essay (The extended essay (EE) is a mandatory core component of the IB Diploma Programme. It is a research paper of up to 4,000 words giving students an opportunity to conduct independent research or investigation on a topic that interests them.) Тя си избра да е по литература. И всичко тръгна от Елза. Елза ---> Снежната кралица, но Андерсен не е англоговорящ автор и не може и от там Снежната кралица --->Кати. Тя много беше харесала За мишките и хората и така smile

Активен
nadelina88
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 681



« Отговор #484 -: октомври 25, 2016, 20:07:44 »

"Бел Ами" я започнах, така и не я дочетох...тогава като я учехме. "Граф Монте Кристо" е....книга, която харесвам, от тези, които споменахте. На "Тютюн" и аз и се канех преди 3-4 години на нов причит, още не съм го направила. Йовков и Албена...Йовков има много прекрасни разкази, ама като чуя Йовков, първото е Албена, което ми излиза в акъла...и свързвам с приказка от детството ми "Девойката Малена", не знам защо.

"Дядо Горио" е моята. Като я учехме, ми хареса мнооого много и съм запомнила усещането.

Вероятно мен ме вдъхновяват книгите с драма елемент и тъжен край. Такива ми препоръчвайте, моля. За да напиша моята.
Активен
pandapanda
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1848



Моят сватбен албум

« Отговор #485 -: октомври 25, 2016, 20:25:36 »

Сетих се нещо интересно - нямат учебник по литература и нямат списък за четене през лятото. Явно нямат и строго определени произведения, почти нямат съвпадения момчето и момичето, само Шекспир.
А миналато година момчето изучаваха поеми за 11 септември.
Активен
menyanthe
Сватбен ГУРУ
*****
Публикации: 564



Моят сватбен албум

« Отговор #486 -: октомври 25, 2016, 21:09:16 »

Декамерон ми беше много забавна на мен лично. Тя е нещо като сборник от разкази, съшити в обща история. Бел ами ми хареса също. Хареса ми и Червено и черно. Граф Монте Кристо също.
На изток от Рая не съм я чела и не е била в учебната програма по мое време. Харесах още: Мъртви души, Робинзон Крузо, Криворазбраната цивилизация...
Активен
Feribotka
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2453



« Отговор #487 -: октомври 25, 2016, 21:58:52 »

Аз също се припокривам със списъка на Марта...особено Елин Пелин и Йовков ги обожавам и до днес си ги препрочитам heart
Бел Ами го изчетох на един дъх, но на стари години, не в училище, хареса ми много  smile
Червено и черно така и не успях да го прочета...Граф Монте Кристо също ми хареса, абе общо взето почти всичко в училище си четях с кеф. Само ми беше много трудно да пиша съчинения по стихотворения...
Никога не съм можела да чета руските автори...
Активен
Marri
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1853


If you want a rainbow, you have to stand the rain.


Моят сватбен албум

« Отговор #488 -: октомври 26, 2016, 07:41:58 »

Добро утро! smile
Ето такова кафе ми се е допило тази сутрин smile
Активен
Alichka
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 3214



« Отговор #489 -: октомври 26, 2016, 07:51:13 »

Обожавам като се разговорите за книги heart Така си допълвам списъка с желания. Трябва да седна и писмчено да си направя такъв списък.
Да ви кажа - ние БЕЛ в гимназията имахме потресаващо малко часове - един срок по 2 пъти, един срок по 1 път в седмицата или нещо подобно. В 8-ми клас ни преподаваше учителка, която много държеше да се внимава в час. Е, с интерес четох всичко. После обаче дойде много млад учител - към 25 тогава да е бил. Та той не успя да ни озапти. Бяхме между 32 и 34 човека в класа и му се качвахме на главата. Убиваше ме с разни стихотворения и поеми. Хич не ги обичам. Разкази и романи са друга бира! Wink Йовков и Алеко ги обожавам като български автори. Различни, но супер запомнящи се като изказ, като стил. Руска литература много обичам. Ана Каренина я четох ей така - от кеф. Нямам спомен да сме я учили. Граф Монте Кристо го гледах 2 пъти на филм, за да ми хареса, и чак тогава изчетох книгата с желание. Робинзон от по-малките класове ми беше любим. Всичко класическо в днешно време бих изчела, за да се убедя наново дали ми харесва или не като стил.

Много ме беше яд за тия часове в училище. Много! Не стига, че не учехме достатъчно български като граматика, синтаксис, пунктоация и тн, ами и литературата ни беше сведена до абсолютен минимум. За сметка на това в дипломата имам оценки по над 40 предмета за тия 5 години в гимназията. Уж специални предмети, а някои от тях бяха пълна тъпотия и съответно знанията ми бяха от днес за утре. Ако сега ме питате коя държава коя година се е присъединила към ЕС, ще чукна в нета и ще видя. За какво трябва отделен предмет по това ми ти нещо?! Могат да го смотат по география или история. По същия начин пък по история хал-хабер си нямаме от нещата след `44 година.
Активен
Marri
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1853


If you want a rainbow, you have to stand the rain.


Моят сватбен албум

« Отговор #490 -: октомври 26, 2016, 08:03:16 »

По същия начин пък по история хал-хабер си нямаме от нещата след `44 година.

То тази история не съществуваше. В нашите учебници беше отделен един абзац за времето от 1944 до 1989 година, с това се изчерпваше историята и там приключваше.

А иначе има много какво да се говори за българската образователна система, добре се постараха хората, за 27 години успяха тотално да я разсипят.

Мъчно ми е(може би е силно казано, защото вече съм на мнение, че няма надежда, никаква), че виждам много практики тук, в училищата, които съм виждала в България, преди много години, усъвършенствани са и всичко е направено с мисъл.
Какво пречеше и България да се беше случило същото?!
Така като гледам стартът, някъде назад във времето е бил много близък и в една посока.
Само, че в България, в момента и от доста време насам е пълна и абсолютна каша.

И много съжалявам всички, които търсят специалисти към днешна дата, а още повече, за тези в бъдещето....
Активен
alexandrova_90
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 3545


I'm wearing the smile you gave me....


Моят сватбен албум

« Отговор #491 -: октомври 26, 2016, 08:03:26 »

Добро утро..

Срам не срам много съм зле по История.. Не искам да се оправдавам с преподавателите ми, които наистина бяха ужасни, но никой не ми е виновен, че аз избрах лесното и просто учех само, когато ме изпитваха.. Сега  ме е срам, че имам такива елементарни познания.. Наистина съм много зле.. Даже се чудех от къде да започна да прочитам оттук-оттам по нещо  blush  sad

Да ви е хубав деня.. Днес на гости ни идва на Илиян сестра му.. Ще стои до петък, командировка е и има хотел, но я поканихме в нас по мое настояване  crazy pardon
Активен
nadelina88
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 681



« Отговор #492 -: октомври 26, 2016, 08:12:28 »

Да, да, нашите учебници свършваха с княз Фердинанд. Преди няколко дни разгледах учебник по история за 6 клас. В последните уроци са Петър Стоянов, Георги Първанов....има на снимки Ивет Лалова, Христо Стоичков и Йордан Йовчев и са написани успехите ни в спорта. Много странно чувство, почувствах се стара - има толкова много уроци след "моя" учебник.
Иначе и нашите часове бяха като твоите, Али, по БЕЛ. Аз бях в математическа паралелка с интензивно изучаване на английски език. Макар че след 12 клас кандидатсвах с български език. Исках да кажа, че е възможно дори "На изток от рая" да са учили хуманитарните паралелки, аз не съм - при нас беше съкратено на макс.
Активен
pandapanda
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1848



Моят сватбен албум

« Отговор #493 -: октомври 26, 2016, 08:54:46 »

Добро утро и честит празник!

"Ободрително в утрото на празника:
- Какво правиш, бе, Димитре?
- Опъвам антена.
- Откъде ги намираш все с такива имена?"


Днес сестра ми има рожден ден smile Черпя ви smile
Активен
marta_kalpazanka
Сватбен ГУРУ
*****
Публикации: 610



« Отговор #494 -: октомври 26, 2016, 09:27:44 »

Панде, да ти е много здрава сестричката .

Честито и на всички празнуващи, ако има.

Тони,  и аз по история съм много зле и то не защото не учех, но явно моята дългосрочна памет е по-къса от на Свекърва краткосрочната. blush




Активен
Страници: 1 ... 31 32 [33] 34 35 ... 40   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines