Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

април 28, 2024, 22:27:26

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 ... 20 21 [22] 23 24 ... 82   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Очаквани бебета 2017г.  (Прочетена 320672 пъти)
 
Marri
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1853


If you want a rainbow, you have to stand the rain.


Моят сватбен албум

« Отговор #315 -: февруари 01, 2017, 21:39:11 »

Аз не съм го приела като оплакване,  ни най-малко.
Въпросът е,  че е жестоко.
Това да имаш дете не е като да си болен една седмица,  поне в началото си е голямо изпитание, особено с първото дете.
Не разбирам системи и не знам как жените,  които живеят в тях го приемат,  които третират раждането и майчинството в ранен етап като да отидеш на зъболекар и на другият ден пак на работа като да не е било.

Категорично животът не е същият и майката има нужда от спокойствие с бебето,  за да се възстанови физически и психически.

И ти сама казваш,  че не се издържа на нощното хранене,  а бебето прави това (имам и други наблюдения ), защото майката му липсва,  за това е като залепено за нея като се прибере веднъж.

Не те и упреквам за изборите,  които правиш,  виня системата,  че те поставя пред такива избори.
И после нека твърдим,  че някои икономики не са жестоки към жените,  които смеят да пожелаят да постигнат нещо в развитието  си.....


За роднините и адаптацията,  100% съм съгласна.
Активен
Anichka
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 984



Моят сватбен албум

« Отговор #316 -: февруари 01, 2017, 22:38:44 »

Да, системата не е справедлива за майките. Писана е от мъже основно и е направена с цел да "стимулира" икономиката, тоест ти отиваш да изкараш пари, за да можеш да платиш на детегледачка/детска ясла, както и да платиш за здравно осигуряване. Така е, фактите са факти.
В моята фирма сега има голям шанс за "изкачване" на кариерната стълбичка. Реално наемат наравно мъже и жени, но в управляващия кръг има под 20% жени. Те искат тази цифра да стигне 50. И те подтикват да растеш нагоре. Ако приема, тогава уж съществуващия баланс работа/семейство тотално ще изчезне. Определено ще бъде работа, работа. И колкото по-нависоко, толкова по-силен ще става вятъра. Аз за сега отклонявам въпроса и се заравям в друг тип работа. Не зная до кога ще мога.

Съгласна съм, че нощното цокане е просто наваксване на 1:1 с майката и бебето го използва за успокоение, а не за хранене.
Активен
Marri
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1853


If you want a rainbow, you have to stand the rain.


Моят сватбен албум

« Отговор #317 -: февруари 01, 2017, 22:43:01 »

Тежка тема е.
Желая ти от сърце късмет и много сили!
Но по-важно от здравето няма,  то е и щастие, и радост и сполука  good
Активен
svekarva
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 4023



« Отговор #318 -: февруари 02, 2017, 08:18:26 »

Даааа, тежка тема. Ние не можем да я разберем нито с разум, нито със сърце. Точно това ми беше чудно като четях плакатите на Марша на жените - всичко друго, но не и повече време за децата. От там е и цялата надъхваща преводна литература за отглеждане и възпитание, която няма нищо общо с манталитета на българската майка, ама тя я чете и прилага като "Снетая Светих". И не е само в Америка така...
Ани, можеш ли да заспиваш по друго време, освен през нощта? Аз и да съм била мъртвоуморена и да не съм имала ангажименти, не мога. А е много добре човек да компенсира така поне 2-3 часа.
Ще го измислиш все някак, важното е да сте здрави good heart
Активен
Alichka
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 3214



« Отговор #319 -: февруари 02, 2017, 09:14:13 »

Ани, желая ти много късмет! give_rose Изумена съм от прочетеното! Знаех, че не е рай, но описаното в прав текст е наистина жестоко. Нямаше ли някакви реформи последните години? Хилъри Клинтън си спомням, че беше подела някаква много ожесточена кампания на тази тема. Или всичко е останало в сферата на добрите идеи и намерения? huhhuh.gif
Да, обяснява литературата, обяснява и народопсихологията, че след гимназия си чужд на това семейство, обяснява и безкрайните консултации с психолози.

Аз лично не приемам много варианта да се изпрати детето в България, далеч от родителите. Видях две такива деца в развитие. И не, не защото майката не можеше да ги гледа, а не искаше. Общуване по скайп, първи рожден ден по скайп... Не го приемам! nea Не е лесно да се премести бабата/дядото в чужд град, а камо ли в чужда държава. Свекърва ми лично отказа да се мести в друг град за повече от година, за да гледа племенника. И я разбирам - права е за себе си и за семейството си (тя и свекъра).
Активен
svekarva
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 4023



« Отговор #320 -: февруари 02, 2017, 11:05:33 »

Познавам цяло едно прекрасно поколение от студентски бебета, гледани на километри от баби и дядовци, даже без Скайп и мобилен телефон. Нашите майки също са имали само 4 месеца майчинство и после са губили работното си място. Времената се менят, просто трябва да се приспособяваме без да забиваме крак. smile
Активен
Marri
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1853


If you want a rainbow, you have to stand the rain.


Моят сватбен албум

« Отговор #321 -: февруари 02, 2017, 11:11:45 »

Приспособяване - да, но не и примиряване....
Активен
Alleksia
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 711



« Отговор #322 -: февруари 02, 2017, 11:20:38 »

Абе хич не е лесно... за мен оптимално би било година, ама уви, имам 5 месеца и после евентуално отпуска или родителски отпуск, което при мен не е оферта, защото е ниско платен. Аз може би ще се върна на половин работен ден за 1-2 месеца и според зависи дали ще има кой да го гледа вкъщи човека  до годинката ще мислим варианти. Не ми се иска да тръгва на 6 месеца на ясла, но понякога просто няма избор... sad иначе от американските книги имам 4 от Сиърс поредицата и я препоръчвам с две ръце!
« Последна редакция: февруари 02, 2017, 11:34:49 от Alleksia » Активен
maya_bunny
Професор
****
Публикации: 456



Моят сватбен албум

« Отговор #323 -: февруари 09, 2017, 13:45:05 »

Аничка, никой не го приема като оплакване, а като споделяне, обсъждане и т.н.

И аз знам, че много трудно се намира хубава работа. Една моя колежка замина за САЩ и с Английска филология около година си търси някаква административна работа, но не намери и накрая започна в Макдоналдс ...
И все пак ако отсъстваш година и после пак кандидатстваш в тази фирма или подобна, няма ли да те вземат? Каква е фирмата, какво работиш?
Аз като търсих работа след майчинството със Симеон на интервютата само като ме попитаха имам ли деца, декламирах, че имам дете на 3 год. и имаме баба в града, която да го гледа (а тя не е особено по гледането).

В сегашната ми фирма е много еснафско и ограничено мисленето и тъй като повечето майки се връщат на работа втората година, на тези които не се връщат се гледа като на мързелани във ваканция!  pleasantry Но не ми пука, щом системата го позволява и можем да оцелеем финансово.
Активен
Anichka
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 984



Моят сватбен албум

« Отговор #324 -: февруари 10, 2017, 18:29:52 »

maya_bunny , тук няма подобни възгледи за "мързелани във ваканция". Всеки си преценява, според ситуацията и възможностите.

 Offtopic Професия - аз съм програмист. Работя в международна фирма, която се занимава с полети, хотели, екскурзии, крузове. Като цяло за тази професия сега има доста работа. Дали мога да се върна в същата фирма - предполагам ДА, стига да има отворена позиция.
В момента въпроса опира до следните приоритети:
  • задължително здравно осигуряване на разумна цена, което да се приема от повечето болници - от моята работа идва здравна застраховката за мен и Леа, както и застраховка за зъболекар за мен и Влади
  • баланс работа/нормален живот
  • израстване на знания/бъдеща работа
  • възнаграждение, което да покрие месечно изплащане на заем за жилище, детска градина, медицински сметки - аз покривам тази част
  • местоположение на работата (време за пътуване до работа)
Offtopic
Не е добре да остана без работа, защото най-малкото ми трябва хубава здравна застраховка. В понеделник се наложи да отида до бърза помощ за 4 часа и само да кажа добър ден със застраховка, ми струваше $371. Остатъкът от сметката я чакам да дойде до месец. Сметката за престоят ми в болница през декември месец за 3 дни, беше $20700, ако нямах застраховка. Със застраховка платих $1500.
« Последна редакция: февруари 10, 2017, 19:10:06 от Anichka » Активен
Marri
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1853


If you want a rainbow, you have to stand the rain.


Моят сватбен албум

« Отговор #325 -: февруари 10, 2017, 18:54:46 »

 Offtopic

Това е див капитализъм просто girl_impossible

Преди време бях гледала някакво предаване за това как много американки раждат в Канада или вземат няколко годишен кредит, за да платят раждането и престоя в болницата. Честно казано, звучеше ми супер нереално.

И тук е голяма цифромания, обаче като гледам тези тарифи си е направо без пари.
Например раждането секцио и 6 дневен престой в болницата струваше около 5500 франка, от които аз не платих абсолютно нищо. Наблюдаването на цялата бременност, изследвания и част от лекарствата са напълно безплатни, т.е покрити от базова застраховка, която обаче плащаш сам.
Активен
maya_bunny
Професор
****
Публикации: 456



Моят сватбен албум

« Отговор #326 -: февруари 10, 2017, 21:44:33 »

 Offtopic Лелеееее, супер си вързан със здравната застраховка ... без нея на никъде .... Страшно е направо.
Една позната се прибраха от САЩ специално за да ражда в БГ, защото там не могат да си го позволят.

Иначе и тук си вързан с кредит, така е при повечето млади хора независимо къде са. Ако не бяхме изплатили нашия може би нямаше да мога да си позволя да "мързелувам" втората година.

Моето секцио в държавна болница струваше 1500 лв., проследяването на бременността безплатно при лекаря по здравна каса, а при допълнителния лекар с хубава апаратура около 1000 лв. за прегледи.
Активен
Millie
Сватбар
***
Публикации: 247


millie


« Отговор #327 -: февруари 11, 2017, 02:03:20 »

Аничка, тези цифри наистина са страшни. Направо ме шокира!
 Offtopic Аз се оплаквам, че тук (Англия) сме  на естествен подбор, ама за без пари толкова Wink За нищо не съм плащала едно пени, предната бременност бях със секцио по спешност. Лекарствата предписани от лекар, зъболекарски услуги (не всички) през бременността и докато детето навърши годинка също са ми безплатни.

Днес бях на преглед при акушерка. Бебче е добре, с главата надолу вече. Мери ми кръвното, слуша бебчо с една средновековна фуниика, дори не доплер ... думи нямам. Не можа да ми каже кръвните резултати, колко ми е хемоглобина, да съм питала на рецепция
Активен
Alleksia
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 711



« Отговор #328 -: февруари 11, 2017, 11:19:41 »

Мая, скупо е здравеопазването навсякъде. Реално и в България ако се лекуваш на частни без финансирането от здравната каса също няма да е никак евтино. За  Англия примерно моята здравна застраховка покрива за раждане 20 000€, значи също не е евтино.

За моето първо раждане аз също не съм плащала, защото застраховката ми го покрива, но общата фактура беше за около 4000€ + около 2000€ тарифи на лекари...

Аз ходих на лекар в понеделник, добре е човечето,  малко големичко върви, 1800 гр го измери в 30 седмица... иначе аз имах малко контракции тази седмица,  но явно са подготвителни, бързо минаха.
Активен
Alichka
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 3214



« Отговор #329 -: февруари 11, 2017, 12:19:35 »

Да, без здравни осигуровки и в България няма да е евтино. Секциото в частна болница в Пловдив ми беше 950 лв, като включваше всичко в рамките на тези 5 денонощия престой: избор на екип, операция, изследвания, грижи за мен и за бебето, памперси, превръзки, хранене, води. Единствено платих 20-30 лв за диск с видеозапис на раждане, първо къпане и изписване.
Преди години, когато гледахме Спешно отделение, ме шокира това с осигуряването. Тогава обаче го приемах, че само най-ниски прослойки могат до там да стигнат. Едва ли не само клошарите.
Що се отнася до майчинството - около мен всички изкараха две години. Не малка част работеха през това време. Например едната ми комшийка е търговски представител. Осигуряват я на малко пари- сериозен проблем тук като цяло. Другото е процент. Тя си гледаше детето и съвместяваше обслужване на определени нейни клиенти. Друга приятелка също работеше следобед вкъщи. Така че това дали съм била мързелана, изобщо не ме интересува по чий критерий е. Ако имаше платена и трета година на този минимум, щях да се възползвам! Сега също имам намерение да ползвам майчинството до дупка.

Вчера бях на преглед. Гледахме бебчето- устни, брадичка, слушахме тонове. Бебето не спря да шава и даде шанс хубаво да го огледаме. Кръвното ми е обичайното ниско. Единствено мен ме шокират килограмите. Качвам много плавно и само на корем. За стрии нямам и наченки. Обаче се плаша колко ли ще стават килограмите във времето. Предния път качих общо 13 кг, а 11 оставих още в болницата. Да, но 69 кг на мен поне тогава много ми тежаха. Според док пък съм била кльощава. Пусна ми изследвания на ПКК, глюкоза и урина. Препоръча ми магнезий превантивно да започна да пия. Засега всичко изглежда спокойно.
Активен
Страници: 1 ... 20 21 [22] 23 24 ... 82   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines