Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

април 27, 2024, 17:10:42

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 ... 27 28 [29] 30 31 ... 37   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Месечна тема Майски вълнения 2016  (Прочетена 169418 пъти)
 
Alichka
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 3214



« Отговор #420 -: май 25, 2016, 12:18:28 »

Аз пак чета, но пак рядко пиша!
В петък до късно бях на работа за няма нищо. Поне си посрещнах кумицата. Вечерта тримата с нея и ММ го ударихме на песни. Такова викане!!! Да се изумиш как комшиите издържаха!
В събота отскочихме до Асеновград, за да гледам рокли. ММ основно спа по диваните, че да зареди батерии за вечерта и рождения ден. Харесах рокля, ама съм в потрес- 300+ лв няма да дам. ИзвИнете! Обикалях и в Пловдив. Остро имам нужда от препоръки....
Бях и на зъболекар тези дни. Пак ще ми оперират мъдрец. Като нищо болничен ще си взема другата седмица. И на вилата бяхме... Обиколихме света тия дни!
Бубе, честито!
Фани, пожелавам ти винаги добро настроение и слънчеви усмивки!
Аз на шльокавица не пиша. Учила съм машинопис и си го практикувам. Оказа се, че като съм видяла зор на пишещите машини, сега на клавиатурата съм фъртуна. Все едно съм шофирала Москвич и после съм се метнала на нещо супер ново и лъскаво.

Допълваме: искам да купя скрабъл. Гледам, че има различни. Как да позная кой е оригинален и хубав?
« Последна редакция: май 25, 2016, 12:23:48 от Alichka » Активен
addicted_to_u
Професор
****
Пол: Жена
Публикации: 340



« Отговор #421 -: май 25, 2016, 12:30:38 »

А, Свекърва, сакън недей да включваш,когото и да е тук към групата на неграмотните,случва се да се допусне грешка,на кого не му се случва,ама такива писания виждам,че ние сме кръг "Мисъл" в Интернет пространството пред тях.
Али, тук в Сиела наскоро видях хубав скрабъл. Мисля,че това е оригиналът или поне изглеждаше така. Погледни им в сайта,пък Фери дано се включи тя има повече опит в бордовите игри.. smile
Активен
Feribotka
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2453



« Отговор #422 -: май 25, 2016, 12:52:08 »

О, Бубе, честито за годежа  heart Започна ли вече да ти става реално всичко  blum Рони, и на теб, както малко ти остана smile

Пропуснала съм да честитя на Фани РД  give_rose Да си жива и здрава, все толкова свежа и неподправена  heart

За Скрабъл, играла съм няколко пъти, различни издания, не мисля, че има някакво значение, всичките са на един принцип - редиш думи, печелиш точки, може малко бонусите на картата да им се различават, но като цяло нямат особена разлика smile Така че вземи, която повече те грабне чисто графично или ценово Wink Оригиналният мисля, че в Бг е на Мател издание: https://www.game.store.bg/p110252/skrabyl-semejna-igra-na-bylgarski-ezik.html, ако държиш Wink

Правописът никога не ми е бил проблем и не съм полагала старания да пиша правилно, просто ми идва отвътре...за разлика от брат ми, който въпреки многото зор и учене все още не може да пише правилно...Не знам, може би е в графа заложби умението да пишеш правилно smile Виж за писането на кирилица съм безкомпромисна, харесвам си езика и азбуката и ми е грозно да ги мешам с други  pardon
Активен
fanimira
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2391


Mom of 2


Моят сватбен албум

« Отговор #423 -: май 25, 2016, 13:05:57 »

Добър ден!
Благодаря на всички за хубавите пожелания!
Как изкарах: Закуска в леглото, кафе с 2 колеги, заедно с Бейлис в ранния следобед, вечеря на ресторант само с Кари вечерта. Освен нематериалните подаръци от дечицата ми получих и сребърен синджир с перличка от колегите, бяла роза и маратонки Пуми от Инж. и парички от мама и ин-лоу... Младата ин-лоу също имала "елегантна" изненада  tease като я знам колко е Илегантна и "нямам" търпение да я видя...
Снощи бях на бал. Изкарах си страхотно и забих риплейсмънтА яко по всички параграфи без да съм искала да го направя  blum просто някси без да искам блЯсвам...
Честито на всички годежари и скорошни сватбари! Таз година булка догодина люлка, както се казва!...
За Кирилицата и Латиницата мнението по-късно, сега отивам на ДК!
Активен
skylife
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1308



Моят сватбен албум

« Отговор #424 -: май 25, 2016, 13:35:50 »

Добър ден!
Благодаря на всички за хубавите пожелания!
Как изкарах: Закуска в леглото, кафе с 2 колеги, заедно с Бейлис в ранния следобед, вечеря на ресторант само с Кари вечерта.

Начииии - от сега ли почна със закуска в леглото с 2 колеги. ТоА твоя мъж много ларж, щом и на тримата ви сервира кафе в леглото tease

Честит ти годеж. Ние такова нЯщо не правихме. Пък и мисля, че щяхме да се избием със свеки...макар, че тя горката не ме познаваше тогава... crazy crazy
Активен
fanimira
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2391


Mom of 2


Моят сватбен албум

« Отговор #425 -: май 25, 2016, 14:09:00 »

Хахаха, хубу ама колегите са жЕни. Колега няма женски род - колеЖка не е правилно да се казва  Wink тяхното кафе с бейлис беше следобЯда...
Една кьорава снимка да нямам на моя тилфон начииии.... А снимаха доста с някъв професионален фотоапарат, сега да видим как ш'ма изнудват, хахаха, сигур има компромати?!
Активен
svekarva
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 4023



« Отговор #426 -: май 25, 2016, 15:16:35 »

Колега няма женски род - колеЖка не е правилно да се казва  Wink
Сега вече ме хвърли в дълбок размисъл и търсене на истината crazy
Що го има из речниците тогава?
https://rechnik.chitanka.info/w/%D0%BA%D0%BE%D0%BB%D0%B5%D0%B6%D0%BA%D0%B0 Wink
Активен
Marri
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1853


If you want a rainbow, you have to stand the rain.


Моят сватбен албум

« Отговор #427 -: май 25, 2016, 15:20:29 »

Сега вече ме хвърли в дълбок размисъл и търсене на истината crazy
Що го има из речниците тогава?
https://rechnik.chitanka.info/w/%D0%BA%D0%BE%D0%BB%D0%B5%D0%B6%D0%BA%D0%B0 Wink

В университета имахме един доцент, който към момичетата се обръщаше с "колега" и винаги правеше забележка, че в университетските среди няма такова нещо като колежка..

Не знам дали е общо правило обаче.
Активен
svekarva
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 4023



« Отговор #428 -: май 25, 2016, 15:31:50 »

http://dictcorrect.com/
Аз нали съм немски възпитаник и еманципирана жена Wink
Активен
skylife
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1308



Моят сватбен албум

« Отговор #429 -: май 25, 2016, 15:33:07 »

Ахаааа, сега вече разбрах - перверзника му с перверзник tease Начи с жени може blum tease

П.С. Много силно се надявам да не се обиди някой от чуФството ми за хумор, ма си е такова - както един биФш колега от мъжки род все ме будалкаше - Златина и нейното мръсно съзнание blush

До сега съм успяла да шокирам бая мъже с изказванията си (което не е точно за гордост, но както казах съм си такава), ама съм израстнала основно с момчета pardon Последно ми беше яко забавно с един колега на мЪжо, с който се знаем, ама не сме си говорили чак много и сме седнали на по сладолед и те си плямпат нещо, и аз се намесвам с подходящ коментат, ама явно не го очакваше от "дама" и май малко му приседна в началото, ма пък аз никога не съм се смятала за "дама" та... blush
Активен
skylife
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1308



Моят сватбен албум

« Отговор #430 -: май 25, 2016, 15:34:43 »

http://dictcorrect.com/
Аз нали съм немски възпитаник и еманципирана жена Wink

Ми значи - коУега е правилната работа. Добрееееееее, деТ се вика - човек се учи докато е тъп pardon
Активен
svekarva
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 4023



« Отговор #431 -: май 25, 2016, 15:35:26 »

  
колèга м. ж. // ! некоректни форми: колèжка ж.
? ‘лице, с което сме свързани професионално; лице, с което сме съвместно избрани на държавна длъжност’
i

От лат. collega м., чиято морфологична структура се състои от префикса con- ‘с’ и корена leg- ‘събирам, избирам’. В латинските речници думата се дава от мъжки род по разбираеми културно-исторически причини, но тя е от групата съществителни, които са се използвали с една и съща форма и за двата рода (incola ‘жител/-ка’, advena ‘пришел-ец/-лка’). Ако в древния Рим е можело жените да се избират на държавна длъжност или да участват в професионални общности, думата щеше да се отбелязва в речниците и за двата рода. В много от модерните чужди езици формата collega е една и съща за двата рода, например рус. коллега, фр. collègue, ит. collega, исп. и порт. colega, но в нем. Kollege м. / Kollegin ж., пол. kolega м. / koleżanka ж. В български думата колега е заета вероятно чрез руски или чрез някой от романските езици и е препоръчително да се използва за двата рода. (МК)

www.dictcorrect.com

Корективен речник на чужди думи в българския език

© 2014
www.credea.bg
Само е препоръчително!
« Последна редакция: май 25, 2016, 15:39:29 от svekarva » Активен
skylife
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1308



Моят сватбен албум

« Отговор #432 -: май 25, 2016, 15:38:20 »

Аааа, препоръчително е да я ползваме в женски род...така е, като не чета до края.

Оф - това малко като обЕца или обИца, дето сега е вярно и в двата варианта, ама аз като го учех беше обЕца...
Активен
nadelina88
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 681



« Отговор #433 -: май 25, 2016, 15:41:41 »

Там пише препоръчително... Кой го препоръчва? В българския език не е така.  nea

Активен
Feribotka
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2453



« Отговор #434 -: май 25, 2016, 16:25:33 »

И аз го знам тва за колегите, ама винаги ми е било странно да казвам един колега на колеЖката до мен примерно, та си говоря и пиша неграмотно  pardon

Скай, споко, всички тук сме достатъчно широко-скроени по мои наблюдения Wink Даже ми идваш много свежо с твоя хумор  heart

Значи хората 4 дена не са били на работа и сега ме сцепиха от звънене за разни поръчки от преди празниците за бебка, за храна за Куката и Джаро (взе че свърши баш когато зоомагазина не работи и то и на двамата), днес повече съм се обяснявала по телефона отколкото съм работила  girl_impossible
Активен
Страници: 1 ... 27 28 [29] 30 31 ... 37   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines