Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

април 25, 2024, 08:08:06

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 ... 31 32 [33] 34 35   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Очаквани бебета - 2016 2 част  (Прочетена 160129 пъти)
 
Alichka
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 3214



« Отговор #480 -: февруари 19, 2016, 16:23:45 »

Това по-скоро е някакво глупаво оправдание за състоянието на някои държавни болници. Изобщо да не ми говорят за хотел. nea Друго е да имаш телефон над главата си и да можеш по всяко време да звъннеш на лекар или акушерка, а не да обикаляш по етажите, за да търсиш нощно време къде спят. За медицински легла в сравнение русенски легла не мисля, че даже има смисъл да се коментира.
Защо са я пратили тази докторица, при положение, че не е раждала? Да, раждане с раждане няма еднакви, ама все пак темата го предполага някак си.
Активен
always_and_forever
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2489



Моят сватбен албум

« Отговор #481 -: февруари 19, 2016, 16:25:01 »

Али, изненада ме с това за дишането и секциото.
Благодаря за линка. Ще я погледна тази тема.  give_rose

 Панди, е.аси отношението и то от доктор. Много несериозно и отвратително звучи!  diablo
Оф, а за "Такъв е животът" всеки път си казвам, че трябва да го гледам, и все се отплесвам.

Аз говорих със сестрата на АГ-то ми, която всъщност е акушерка. Тя ми обясняваше как цялата работа е в ръцете на акушерката (при нормално протичащо раждане, без усложнения) , а накрая всички са безкрайно благодарни на доктора. Малко несправедливо е понякога. Спомням си, че първото ми впечатление не беше хубаво (може би, защото съм твърде мнителна), но в последствие разбрах, че си е добре жената.

Мари  good Абсолютно съм съгласна. Не знам как подобни условия биха повлияли положително на родилката. То в този момент сигурно си още по-чувствителен.  nea
Активен
nansita
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1840



Моят сватбен албум

« Отговор #482 -: февруари 19, 2016, 16:37:19 »

Вале, честито! Бъдете преди всичко здрави и засмени!  heart

Подкрепям Пандето, лекцията беше повече от абсурдна.  NO Аз съм типичния пример как без допълнително проследяване можеше да има доста неприятни последици за мен и бебето. Не й прави чест на тази жена да злобее и да е толкова неинформирана и незаинтересована, а определено ме отблъсна и ми затвърди избора за "частна болница". Явно човешкото отношение за тази жена е VIP услуга или наш каприз. nea

Али, и аз бях много учудена. Как човек, който не е минал през това,може да ми даде обективен съвет?! Много ми се иска да я срещна след няколко години и да я попитам дали й е било приятно да се гаврят с нея в родилното. Или щото е "колега" ще е ВИП и няма да има такова отношение "аре напъвай,ма, кво се лигавиш там" (примерно).  girl_impossible Много са ми интересни такива хора,когато са от другата страна. В крайна сметка са избрали да работят в тази болница с тези условия и пациентите не са им виновни за ниските заплати и неуредици.

За техниките за дишане и т.н. : от всичко изчетено и от беседите с вече родили майки, оставам с впечатлението, че щом дойде моментът на раждането, вече не можеш да се концентрираш толкова дали дишаш правилно или не, а слушаш напътствията на акушерките покрай теб.

Миме, аз лично чета блога на Хедра. На училищата за бременни, които са на тема кърмене, винаги има гост лектори- акушерки или консултанти по кърмене. Всички до един са на мнение, че обтриване на зърната с разни кърпи, гъби и други само могат да доведат до контракции. Някои препоръчват да се третират от 8-9м със специален крем (реклама на Медела), други казват, че не е необходимо.
Най-важното от всичко чуто е: Бебето е най-добрата помпа; кърмата се регулира спрямо нуждите на бебето- колкото повече суче, толкова повече кърма се произвежда; При препълнени гърди е добре да се облекчат малко с изцеждане, но не до край; бебето суче правилно, ако се чува гърлен звук от преглъщане, а не цокане; устата е широко отворена и обхваща и алвеолата, не само зърното.
Относно храната и храненето при кърмене: всеки си бае каквто си знае. Едни забраняват определени храни, други препоръчват да се ограничат, трети казват "яжте си нормално". Доколкото схващам, всичко си зависи от бебето- едни бебета получават колики от бобови, други не (например). Но при всички положения, ако изядем по 1кг портокали на ден,то ще се отрази на кърмата. smile
Активен
pandapanda
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1848



Моят сватбен албум

« Отговор #483 -: февруари 19, 2016, 16:52:38 »

Нат, страхотно си обощила за кърменето  good
Ето и една лекция от предивреме, че скоро не съм ви поствала smile
Адатаптационни прояви на новороденото
Д-р Божинова, педиатър, Болница Св. Лазар

Този период от раждането до 4-6 седмица е период на адаптация на органи и системи към новата среда.
Белодробната и сърдечносъдовата система търпят най-големи промени.
Белодробната система
През първата седмица – 40-60 вдишвания на минута, след това 35-40.
Повреме на съм дишането се променя – при повърхностния съм е неравномерно, а при дълбокия – по-спокойно.
Бебетата дишат коремно.
Сърдечносъдовата система
Новороденото е с повече еритроцити и през първата седмица е разрушават.
Неонатологичната жълтеница – между 3-4 и 14-20 дни – само визуално се променя кожата на детето. Дължи се на еритроцитите и един чернодробен ензим.
Новороденото е със студени ръце и крака, защото не е добре кръвоснабдено.
Храносмилателна система
Мекониум – първото изпражнение след раждането – след поглъщането на околопладните води и коластрата.
След първите 48-72 часа – става бебешкото ако – жълто с белички (ако е на кърма) или белезникаво-зеленикаво (ако е на АМ)
Бебетата имат склонност към отоци и затова трябва често да им се сменя позицията.
Отделителна система
Първите 24 ч често уринират – първо светло, после тъмно, после жълтеникаво. Ако има няколко сухи памперса значи не е достатъчно оводнено или е гладно.
Полова система
Доносеното момченце – с тестиси в торбичките, но може да преминава към коремната кухина (асансьорен тестис) , при затопляне или баня – това е физиологично състояние, което може да продължи до 5ти месец.
Бебешка кожа
Доносено бебе – 38-40гс,  недоносено – преди 36гс, преносено – след 42 гс.
Верникс – естествена смазка във вътреутробната среда – стои като крем върху недоносеното бебе. При преносеното бебе има много суха кожа на краката и ръцете.
Кожата е много добре кръвоснабдена, чувствителна е.
еритема неонаторум – червени петна и пъпчици по кожата на новороденото, за една седмица се изчиства.
Липса на потни жлези – особеност на новороденото – когато е прегрято има дребни пъпки с прозрачна течност. Те са знак, че има нужда от проветряване.
На 3-4 седмици са появяват потните жлези.
Пъпчето – отрязва се пъпната връв и се поставя пъпна клампа. То е вход за инфекции и има нужда от контрол и дезинфекция – 95 градуса спирт при всяка смяна на памперса на 3 часа. Не е хубаво да се слагат лепенки.
Кожата на дупето е толкова чувствителна, колкото и тази на лицето. При смяна на памперса да се измива с вода и да се поставя крем против подсичане.
Козметиката на бебето
•   Гел душ за коса и тяло – три пъти седмично, другите дни само с вода
•   Лосион (за лятото) или олио (за зимата), като първите 2 седмици, задължително олио
•   Крем против подсичане
Бебешки плач - така си изразява чувствата, не винаги е гладно. Първо трябва да го гушнем и след това търсим причината – гладно е, не му е удобно, иска да се оригне.
Към края на 1 месец е първата усмивка. Започва да прави гримаси на сън, защото сънува.
Най-развити са сукателният и гълтателният рефлекс. По-лакомите бебета имат бебешко мазолче на горната устна, както и тези, които много употребяват залъгалката.
Трябва да имаме доверие на педиатъра и много да гушкаме бебето, за да можем бързо да свикнем с него и да преодолеем страхът си от него.
Активен
always_and_forever
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2489



Моят сватбен албум

« Отговор #484 -: февруари 19, 2016, 16:59:41 »

Мислех си да питам и за подготовката на зърната за кърменето. Една приятелка ми казва да започвам от сега, защото после боляло много. Има толкова много информация и проблемът е, че е все различна, че идея си нямам кое е правилното.

Друго нещо, което срещах на няколко места вече е, че не е хубаво да се пипа корема, защото това също можело да доведе до контракции. Та, изобщо има ли такова нещо, което да не причинява контракции?
Имам чувството, че от както го прочетох това, ръката ми е все на корема.  blush Не мога да си представя да не се докосвам.  huhhuh.gif

Нат, благодаря за информацията около кърменето.  give_rose

Панди, благодаря и на теб за полезната лекция.  give_rose
Активен
pandapanda
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1848



Моят сватбен албум

« Отговор #485 -: февруари 19, 2016, 17:15:49 »

Има такова нещо за пипането на корема и контракциите. Знам за момичета, които лежаха в болница заради контракции и им бяха казали да не си пипат коремите. Но това не означава да не го докосваш въобще.

Ето едно видео (в момента го гледам) със списък за болницата, но е четворен на това, което искат от болницата, която аз съм избрала.
https://www.youtube.com/watch?v=e_zJcfMYtm0

Активен
always_and_forever
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2489



Моят сватбен албум

« Отговор #486 -: февруари 19, 2016, 17:54:48 »

Панди, много полезно видео. Хареса ми.  good Наистина има доста неща в списъка. Сигурно 2-3 сака ще са необходими.  blush

Ето списък и от мен. Като гледам включва почти същите принадлежности.

Активен
dodo23
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2192



Моят сватбен албум

« Отговор #487 -: февруари 19, 2016, 18:30:10 »

always на мен и твоя списък ми се вижда като за три чанти.
Аз родих в частна болница и там почти всичко беше осигурено.
Да нося тоалетна хартия и прибори ми се струва лудост.

Ако приемате съвети за кърменето от кърмачка със стаж 2 г. и 8м, не подготвяйте зърната.Бъдете информирани за най- често срещаните трудности, за да може да ги идентифицирате своевременно и да знаете къде да намерите съвет и помощ.
Консултантите на НАПК работят на доброволни начала, помощта им е безплатна и адекватна.
Активен
Alichka
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 3214



« Отговор #488 -: февруари 19, 2016, 18:44:00 »

Само да допълня нещо към поста на Панда...
Мекониумът е черен и е важно да се отбележи появата му.
В началото бебетата дишат ужасно на сън и често ще ви се случва да проверявате дали дишат. Сега ми е смешно чак като се сетя. Понеже дишат с корема е повече от важно да не пристягате памперсите до край. Трябва да има около пръст хлабавина.
И аз не съм подготвяла зърната за кърмене. Не ми се и раздразниха. Ако поставяте бебето неправилно, направо си боли. Болка не трябва да има. По време и след кърмене се усилват лохиите. С други думи, сменяйте превръзката преди кърмене, за да не подгизвате.
За тоалетна хартия, прибори и вода много зависи от болницата.
Активен
nansita
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1840



Моят сватбен албум

« Отговор #489 -: февруари 19, 2016, 21:00:23 »

На мен ми бяха забранили излишно пипане и галене на корема през 2-та месеца лежане по диваните вкъщи. Според АГ се стимулирала матката така. Сега си галя коремчето от време на време.

Панде, много ми хареса инфото от последните ти записки.

Додо, включи се и ти по темата за кърмене. Аз не съм кърмила и записвам каквото съм чула по тези беседи. Най-полезни са ми мненията и съветите на жени, които са кърмили или кърмят в момента. smile

Пуу, като гледам тия списъци, то все едно на почивка отивам! И после как да не очаквам от болницата да е като хотел- ми аз си изнасям къщата,бе!?  shok Само котлон и тенджера не искат, за да си готвим. biggrin
Активен
sunray
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 2805


Имам всичко.


Моят сватбен албум

« Отговор #490 -: февруари 20, 2016, 00:50:00 »

Такива километрични списъци мисля, че само в държавна болница изискват.
Аз раждах и пак ще раждам в частна - отидох с личните си принаделжности, едни чехли и моята си нощница. Всичко друго се осигурява от там, дори памперсите и превръзките.

Зърната не съм подготвяла. Наистина най-важно е психически да сте подготвени, тоест да сте прочели, за възможните проблеми. За да не се панирате, ако нещо се случи. Всичко се преодолява с повече информираност, инат и адекватна помощ. Аз също съм се обръщала към НАПК. Имала съм рагади, запушен канал...Всичко се оправя, ако човек се следи и е решен да продължи да кърми good

Усещам и виждам как беба хълца в момента, хихихи blum
« Последна редакция: февруари 20, 2016, 00:51:48 от sunray » Активен
nadelina88
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 681



« Отговор #491 -: февруари 20, 2016, 01:05:58 »

Аз като ме приеха по спешност...не си носех нищо! И нищо не ми беше нужно.
Аз не съм раждала...извинете, ама 3 дни стоях в болницата...и/но 50 неща за там са абсолютно ненужни...  shok Извинете ме пак - не съм раждала.
Активен
always_and_forever
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2489



Моят сватбен албум

« Отговор #492 -: февруари 20, 2016, 09:37:09 »

Да, списъците са доста дългички, ама така като ги гледам, не знам кое не би ми било нужно. Знам, че болниците си имат изисквания за всичко, което трябва да подготвим. Ще разчитам донякъде на тях.
Следящият ме изражда в държавна болница, така че явно ще съм в такава и тези километрични списъци са си баш като за такива като мен.
Ако някоя раждала вече мама има на разположение такива примерни списъци, ще се радвам да сподели.
Както и за кърменето, съвет никога не е излишен.  smile

Значи това за галенето на корема не е мит.  huhhuh.gif
Активен
svekarva
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 4023



« Отговор #493 -: февруари 20, 2016, 10:18:30 »

Да, добре си е списъкът. Само отварата от смрадлика ми е интересна, ама няма лошо да си имате купено пакетче. Както и нещо за хемороиди, набелязано в аптеката, ако се наложи. За дрешките на бебето в болницата попитайте приятелки, които скоро са раждали какви да са. Има някои, които са красиви, но се обличат трудно. Най- лесно е с ританки и блузка, която се замята, с прехвърлени предници, без много копчета. Бебетата първите дни не мърдат, няма как да се развият.
Снаха ми ражда в държавна болница, но преди 6 години. Тогава и мнението на брат ми беше 100% за държавна, макар че той имаше часове и в частни. Сега не зная как е в Пловдив, много от познатите ме лекари вече са по частни болници. Бягат от дежурства, но така или иначе те са пенсионери и продължават да работят. Важно е къде ще се чувствате сигурни, а не само на комфортно. Ако има опция и за двете, това е най- добрият вариант. Няма страшно heart
Активен
Alichka
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 3214



« Отговор #494 -: февруари 20, 2016, 10:36:05 »

Последните години много лекари в Пловдив избягаха по частните болници или успоредно и там работят. Наложиха се частните болници във времето. Финансират обучения на лекарите и на акушерките, накупиха добро оборудване, имат отношение към пациентите. Разбира се, че няма панацея и всеки има мнение за себе си.
Дрешки в болницата за бебчетата няма да ви трябват. Там се дават, защото те си ги и стерилизират. Няма и да помнят кое на кого е.
Миме, всяка болница има свой готов списък и при интерес от бременна се предоставя. Трябва да попиташ на място.
Смрадликата ще ви е по-полезна вкъщи. Там как ще я попарвате и откъде леген, за да се измивате?
Акт за гражд. брак не трябва. Предоставят се двете лични карти.
Активен
Страници: 1 ... 31 32 [33] 34 35   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines