Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

септември 20, 2024, 04:38:56

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 ... 53 54 [55] 56 57 ... 62   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Месечна тема - Януари 2016 - ЧНГ  (Прочетена 221455 пъти)
 
always_and_forever
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2489



Моят сватбен албум

« Отговор #810 -: януари 27, 2016, 18:18:52 »

Добре дошла, Бубеwelcome-2
Много интересно и слънчево произведение.  good

Фани, пълни ми се сърцето от такива клипчета.  smile

Произведенията уж казаха, че ги местят в по-горните класове, пък ще видим. Вчера по новините даваха, че искат и химна да сменят.  huhhuh.gif
Активен
lolitkabg
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 681



Моят сватбен албум

« Отговор #811 -: януари 28, 2016, 01:10:27 »

Фани ,нищо лично към теб,но да ми подменят думи и ФАКТИ от историята  ми идва малко в повече.ОК за определението "турско" съм съгласна,че е по-правилно да се замени с " османско".Няма да обяснявам кои са османци и кои се смятат за турци,всеки си има самосъзнание вътре в себе си.Такива са фактите Османската империя ни е поробила,не Турция..Факт..Но да ми заменят думата робство с присъствие??????? Е това вече ми идва в повече.Владичество ????? Добре,но защо ? Заменяме една дума със синоним..И сега по-европейско ли ще звучи? Ми хайде да си говорим истината..Идва някой в земите на дедите ти,без покана,без да си го искал.Избива наред де що види народ.Взима ти децата ,да ги прави еничари,изнасилва жените и майките..Разрушава всяка църква,всяко училище,всеки наченък на култура.И това се нарича присъствие ли ????Неееее това е умишлен гоноцид и масово изтребление,с цел завземане на територии и власт.Избиването на  хиляди евреи кара целия свят да настръхва,но видиш ли българите ,те не са били много избивани.Кротко и тихо са съжителствали заедно пет века и са си празнували всички празници ,защото точно така пише в учебниците.
 Историята трябва да се учи и знае такава каквато е, а не да бъде „политически коректна“.
Батак е факт.И без да е политически коректно,ще кажа,че ако избиеш хиляди българи,като кучета си заслужаваш вековно презрение от потомците,защото ,колкото и да сме  "РАЯ" ние не забравяме.Няма да забравим нито песните,нито Вазовите стихове,които също са  исторически
факти.
Фани съжалявам,че си попаднала на такава учителка.Наистина не е честно такова отношение към едно дете.Ние в класа имахме едно момиче туркиня -Сениха.Бяхме приятелки и с нея много пъти сме обсъждали тази тема.Тя винаги казваше ,че по душа се чувства туркиня,но е българка и осъжда действията на Османската империя.Да си туркиня не значи,че си със самосъзнание от преди векове.Това значи само народна принадлежност.Далеч съм от мисълта да осъждам турския народ,но да се правим на ощипани госпожици,че нищо не е станало е няма да стане...
Не съм запозната дали прехода и насилствената смяна на имената е включена в днешната история,но не съм против да го включат,нека се знае.И това е урок за идните поколения.Историята трябва да е истинска..
Аз искам да науча децата си на истина,както мен ме е учил дядо ми,а него пра дядо ми.Ще ви спестя цветните разкази от онова време,че не са много приятни,но дядо ми всеки път ,като започнеше да разказва за" онова време" и плачеше.Плачеше за  чичовците на пра дядо си и за жените  и децата им,които са били зверски избити от това "ПРИСЪСТВИЕ''.
Активен
fanimira
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2391


Mom of 2


Моят сватбен албум

« Отговор #812 -: януари 28, 2016, 03:59:04 »

Не съм нито "туркиня", нито искам да подменям факти. Ако става въпрос алиани също са били избивани по османско време, е няма как да са били колкото българите избитите от нашия етнос, защото сме малко като численост, ние и сега сме си една шепа народ. И аз много съм слушала от баба, много от нашите, но и много съм ходила и видяла по света. Виждам и днес как в т.нар. смесени региони/тях давам пример, защото тук работя, образователната ни система много яко куца. При мен половината са мюсюлмани и когато дойдат при нас вече са достатъчно големи и са оформили съзнанието си и казват: Аз съм "турчин", "помак", "алианин" "бургуджия" /или какъвто вече там етнос сетите/ обаче тук съм длъжна да се намеся, че всички сме "българи" макар и с различна етническа принадлежност. Да обаче масово не се прави това нещо от колеги. Все още се прави дискриминация на етническа основа, което според мен също е голям проблем. Важно е много  в кой клас и как се поднасят тези "факти", за които говориш, защото при децата няма нюанси, всичко е бяло и черно, хората ги делят на "добри" и "лоши". Едва в пубертета започват да правят разлика. А "турците" са "лоши". В моите учебници поне бяха лоши. Иди разправяй ти после, че нямаш сестра. Истината ли? Интресно ми е да чуя истината от историк, от Пандето също искам да я чуя. Цял живот я слушам от различни източници в най-различни варианти, та взех да се съмнявам кое истина и кое наистина се е случило в историята на тези земи?!
Вчера това коментирахме и с колеги, че много се преиначава темата и както каза по ТВ една колега по история - скандал с учебниците няма! Вероятно отново отвличат общественото внимание от нещо много по-съществено в държавата. Смея да твърдя, че в България независима журналистика НЯМА.
И за образователната система не одобрявам подхода "на парче" айде днеска новата програма, после ама не за всички класове, айде от Финландия това ще вземем, щото работи, от САЩ онова, щото работи, от Италия - 3-то и т.н. и става една манджа с грозде, защото не се отчита факта, че съответните системи си работят, но са пригодени за децата там.
Всеки си има собствено мнение, а моето определено е много различно от мнението на хората тук и не смятам повече да ангажирам никого с него. Отворихме кутията на Пандора отново за нищо както се казва, защото нищо не зависи от нас, няма и да зависи. Вече взех да си мисля, че щом ние - "българския народ" /тук обединявам всички етноси/ си избираме тези управници, значи заслужаваме начина, по който ни управляват. Или трябваше да напиша Оправление, защото идва от Оправяне - нали около това се върти всичко в последните години - някой някъде да те "оправи", дам и в крайна сметка ни "оправят" де... кой както го разбира.
Дайте да сменяваме темата, че пак много "хард" наФлязахме там дето не ни е работа.
Утре обещавам на Тони специЯлно да й пусна снимка от хубава по-хубава!
А на новото момиче - добре дошла и тук и не ни гледай, че сме ги подфанали политическите теми иначе си говорим и хубави неща, и глупости, и лиготии, хихиххихи
« Последна редакция: януари 28, 2016, 04:35:15 от fanimira » Активен
Kiwi
Сватбен ШАМАН
*
Публикации: 1003



« Отговор #813 -: януари 28, 2016, 06:28:44 »

....всички сме "българи" макар и с различна етническа принадлежност. ...

.....Вероятно отново отвличат общественото внимание от нещо много по-съществено в държавата. Смея да твърдя, че в България независима журналистика НЯМА....

....И за образователната система не одобрявам подхода "на парче" айде днеска новата програма, после ама не за всички класове, айде от Финландия това ще вземем, щото работи, от САЩ онова, щото работи, от Италия - 3-то и т.н. и става една манджа с грозде, защото не се отчита факта, че съответните системи си работят, но са пригодени за децата там....
 

Фани, момиче, искам силно да ти стисна ръката. Радвам се винаги истински на хора, които могат да мислят, които събират 2+2 и разбират нещата не само на повърхността. Все си мисля, че вече няма такива на "териотрията" почти, направо няма нужда да пиша след твоя пост.

Относно съдържанието на учебниците смятам, обаче, че е грешно да се махат български класици, даже трябва да има повече, защото много деца си остават с прочетеното в учебника, в Горно Нанадолнище, където хляб няма къде да си купиш, няма книжарница, няма библиотека, но децата са на училище. Единственото четиво им е учебника по литература, даже съм съгласна да има повече БГ текстове. На кого му бяха нужни Омир и Илиада например, ама в Америка може и да учат за тях, само че те нямат 13 века история и от 11 века писменост...

.... Все още се прави дискриминация на етническа основа, което според мен също е голям проблем. Важно е много  в кой клас и как се поднасят тези "факти", за които говориш, защото при децата няма нюанси, всичко е бяло и черно, хората ги делят на "добри" и "лоши". Едва в пубертета започват да правят разлика. А "турците" са "лоши". В моите учебници поне бяха лоши....
 

И това не е добре, но за това не са виновни учебниците само, а ограниченото мислене на семейството, където живеят децата дискриминатори, защото средата им формира светогледа. Преди години, когато родителите в Перник възстанаха срещу това в училището на децата им да учат  сирийски деца от бежански семейства, съм плакала от яд, как е възможно човешкото същество да е толкова ограничено и жестоко към различните. Как се осакатява добрината, с която децата се раждат... Ето за Сирия нищо не пише в учебниците, всичко идаваше от родителите. Друг безумен пример от личния ми опит. В групата на моето дете има деца с увреден слух, съответно носят апаратче. Бяхме надлежно информирани да не се притесним, още като го записвахме. Пък дали сме имали някакви притеснения в тази връзка ни питаха... в 21 век това, в столица на европейска държава...?! Сбъркана работа...

Другият ни локален проблем, който често срещам, е че веднага сме готови да сложим етикет и да подминем "лошата стока",  защото вярваме сляпо на стереотипи. Така сме чували, значи всички в кюпа... Ей такива кво да ги правиш, освен да ги подминеш и да се надяваш, че от еволюцията ще поумнеят до следващия си живот  Bravo

Хубав ден на всички!

Активен
Kiwi
Сватбен ШАМАН
*
Публикации: 1003



« Отговор #814 -: януари 28, 2016, 06:31:21 »

 PREGQ PREGQ PREGQ

Отделен пост за бременни и майки пускам, че някой да не се подлъже и да прочете smile

https://www.youtube.com/user/WhatsUpMOMS
Активен
fanimira
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2391


Mom of 2


Моят сватбен албум

« Отговор #815 -: януари 28, 2016, 07:40:54 »

Киви, радвам се, че те срещнах, макар и само онлайн /засега/  heart
за Тони и всички, които я пожелаха:
Пролет в Родопите:

за тези, които нямат какво да правят и специално за Пандичка, един малко известен факт за Делю хайдутин:
'Делю “куршум не го лови, сабя не го сече”. Може само с хитрост да му се вземе главата. Имало хора, които искали това да се случи – и заради хубостта му, и заради храбростта му, и заради справедливостта и любовта на хората, а също и заради забранената любов с мюсюлманката – хубавата Гюлсюме, от която не се отказвал, въпреки увещанията и заплахите на агите.

Коварни и подли врагове измислили хитрост, с която да вземат главата на храбрия юнак. Поверие гласяло, че това може да стане само със сребърен куршум, отлят в потайна доба от лично носено или държано от юнака сребро. Една продажна и злобна стара бабичка извършила мерзко дело – поискала на юнака милостиня и продала на агите скъпо и прескъпо получената даром сребърна пара. После преданието разказва, че насила принуденият да отлее в среднощна доба специален сребърен куршум Коста коюмджи се досетил, за кого е поръчката. Предупредил любимата му Гюлсюме да заварди Делю и да му каже. Напразно Гюлсюме чакала на пътя изгората си и се молила да го пресрещне отдалеч и опази живота му.  Когато Делю войвода се връщал от работа откъм Стояново, подминал “римския мост” на Голяма ряка, вълшебният куршум бил изсрелян. Пред очите на Гюлсюме, на левия бряг на Голяма ряка, Делю паднал смъртоносно пронизан.

Казват, че на лобното му място израсла черница и двеста години след това плодовете й капели като черни сълзи за погубения голям юнак и народен закрилник на бедните и онеправданите. През 1942 г. в Златоград се поема инициатива от местната управа за идигане паметник за прослава на Делю. Този паметник сега е поставен в центъра на с. Старцево. Внушителен монумент от гранит, на който Делю е прегърнал покровителствено любимата Гюлсюме, се извисява на центъра на Златогард, на площада пред сградата на общината и читалището. На лобното място, запомнено въпреки времето, през 2002 г. е поставен паметен знак.
Източник: http://evros-smolyan.eu/bg/node/329

Прекрасен ден ви желая!!!  heart
« Последна редакция: януари 28, 2016, 08:06:18 от fanimira » Активен
Marri
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1853


If you want a rainbow, you have to stand the rain.


Моят сватбен албум

« Отговор #816 -: януари 28, 2016, 08:49:29 »

Добро утро, момичета!

Много сериозно сте започнали като за сутрин, но така ми харесва smile

По принцип съм съгласна с всичко, което сте написали по-горе, но Фани, по тези въпроси трябва да се говори. Зависи ли нещо от вас, от нас/емигрантите/, това е друга тема, но проблемните теми се дискутират, слагат се на масата.

Не мога да си обясня защо в България хората са толкова тясно скроени/това по въпроса с различните/. Имам чувството, че е останало от порядките, в които ни възпитаваха преди 25 години.
Тогава бяхме като щрауси ..... различните се затварят в специализирани места, покриват се от обществото, на яве оставаме само "добрия материал".
Затова и сега се коментира въпроса, че в училище/детска градина има дете със слухово апаратче. Само като го пиша това и се възмущавам....
По света не знам как е, защото съм била само в Европа, но в по-цивилизованата част от нея, не се извинявам за определението, защото в този смисъл си е точно така, хората с проблеми се интегрират на около 90%.....

Относно етносите в България, отвратително се коментира тази тема в социалните мрежи.... И откога социалните мрежи станаха новите народни будители питам аз?
Ще кажа от кога, от както всички забравиха да черпят знания от извора и започнаха да се улавят за "крилати фрази", подхвърлени в определен момент по определен начин.
Това нито са факти, нито е патриотизъм, това е неграмотност.

Човек може да изразява свободна воля, да прави избор, да изказва мнение, когато е информиран


Историята.....има много страни. Замислете се в съвремието, свидетели сме на не малко събития, но колкото хора, толкова гледни точки, след 100 години, толкова исторически факти.....



Родопите са ми слабост heart
Активен
Cerise
Сватбен ГУРУ
*****
Публикации: 863



Моят сватбен албум

« Отговор #817 -: януари 28, 2016, 08:55:32 »

Ама сте задълбали от сутринтааа...

Добро ви утро!

Аз ви черпя, от името нашата прекрасна Хриси, по-известна като Фери, защото днес добавя още малко опит, красота и мърдост към дните си.



Бъди здрава и обичана. Усмихната и вдъхновена.  give_rose


Правя голяма пауза между темите.

Иначе моето мнение е простичко по въпроса. Паисий няма да мърда от задължителната учебна програма и все така никой няма да го чете. Наистина не мога да разбера, какъв е тоя зор с учебниците, все едно че някой ги отваря.
Активен
alexandrova_90
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 3545


I'm wearing the smile you gave me....


Моят сватбен албум

« Отговор #818 -: януари 28, 2016, 08:58:51 »

Фани.. Обичам те, женО!!!  heart

Не знам, как и защо толкова на време ми пускаш това.. Вчера исках да убедя Илиян да отидем до Златоград за петък/събота/неделя около 14 февруари.. И виж днес какво виждат очите ми.. Обичам да чета легенди  heart

Много ми хареса и друго, което прочетох по темата, написано от съфорумката ни Череш, че така или иначе не са много онези, които си отварят учебниците.. Да ви кажа честно, повече неща за историята ни съм научила от дядовците ми, мама и учителите ми, докато са разказвали, извън написаното в учебниците по история  pardon Така, че дори да махнат някакви произведения от учебниците, винаги можете да разкажете, да прочетете и да предадете на децата си...  good

Пожелавам ви хубав ден, аз отивам да търся хотел в Златоград  Girl_hide

2 нови отговора  Bravo Bravo Bravo Bravo

Едит: Честит рожден ден, Ферииииииииииии smile Бъди здрава, бъди щастлива.. Нека изминалата година, в която са ви се случили прекрасни неща, да е най-нещастната до сега, а занапред да са все по и по-щастливи.. Обичайте се винаги и нека прекрасното ви семейство да се сдобие не само с идващата на път принцеса, но и с още поне 2-3 дечица, на които да бъдеш прекрасна майка  heart

Череш, изпреварила си ме с поста за нечетенето на учебниците, ама не ми се триеше  pardon
« Последна редакция: януари 28, 2016, 09:04:04 от alexandrova_90 » Активен
Marri
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1853


If you want a rainbow, you have to stand the rain.


Моят сватбен албум

« Отговор #819 -: януари 28, 2016, 09:06:00 »

Тук ще се извиня на Вики и Тони, симпатични сте ми, но в случая съм на съвсем различно мнение.

Учебници трябва да се четат, важно е какво е съдържанието им, това се нарича система за образование.

Който няма баба и дядо, които да му разкажат?

И изобщо се учудвам много на отношението към учебниците....обаче като знам съдържанието им и безбройните промени в съдържанието ..... донякъде ви оправдавам, но това не е правилно и не трябва да се приема за нормално.
Активен
alexandrova_90
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 3545


I'm wearing the smile you gave me....


Моят сватбен албум

« Отговор #820 -: януари 28, 2016, 09:13:46 »

Мари, факт е че История Славянобългарска присъства в учебниците в момента, а едва ли ще срещнеш по улицата повече от 10 човека, от поне 300 запитани, които да са я чели.. Аз претендирам, че съм чела учебниците си доста.. Нея не съм.. И много други, които имаха задължителен характер, а като започнех да ги чета не разбирах, какво им е знаковото и до там важното, защото пилешкия ми мозък не беше узрял за тях.. Може и в мен да е проблема, но Тютюн тогава и сега го гледам по различен начин и не виждам защо, толкова трябваше да го мразя тогава.. Лошо е, ако всичко което дете или ученик чете, се свежда до учебниците му!

Мисълта ми е, ако толкова искащ да се чете това, просто ще го предоставиш на децата си..  pardon

Нищо лично, разбира се.. Мое мнение  give_rose kiss2
Активен
Cerise
Сватбен ГУРУ
*****
Публикации: 863



Моят сватбен албум

« Отговор #821 -: януари 28, 2016, 09:18:16 »

Мари, факт е че учебниците по презумпция трябва да се четат. Но то и не трябва да си псуваш учителите, трябва да присъстваш в не знам си колко процента от часовете и тн. Обаче.... си говорим за една тотално счупена държавна система. Там валидното по принцип не е валидно в частност.
Абсолютно съм съгласна с Тони.
Активен
svekarva
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 4023



« Отговор #822 -: януари 28, 2016, 09:25:12 »

http://www.slovo.bg/showwork.php3?AuID=95&WorkID=2296&Level=2
Търсех друг разказ по повод написаното от Фани за Делю Войвода, но си припомних този. Винаги ми засяда в гърлото.
Ето и как изглежда скулптурата в Златоград. Родният позира за да се види височината - той е 188. Не иска да се снимаме заедно, да не си помисли някой, че и ние сме интернационална двойка. Wink Едно време, когато селото им беше Първа Гранична ми искаха открит лист да отида там, все едно ходех в чужбина. smile Ако имате път към Златоград, не го пропускайте. Ние случайно попаднахме в ден с много хора и инициативи и не успяхме да "хванем" истинския дух.
Аз нали съм на житен режим и трябва хубави мисли и думи да ме съпътстват, да кажа, че щях да съм най- доволна, ако учехме само настояща история. Поне има живи свидетели, та може да си правиш собствени изводи, като търсиш истината някъде по средата.
Както знаете, скоро четох Хрониките на Стефан Цанев и бях в пълен шок. Сега гледам Кюсем Султан и пак съм в шок как е възможно да убиваш собствените си деца...Та нима е било нещо по- различно и в Западна Европа? Лично аз не виждам какво мога да науча и да се обогатя от сухи исторически факти crazy. Никога не съм обичала историята като предмет в училище, макар и да нямам оценка различна от 6. Даже цяла година ходех на курсове и зубрех теми в 11-ти клас за конкурсен изпит за право, обаче просто беше мъчение. blush Ако бях министър в сферата на образованието, като нищо да подметна да махнат този предмет funnytooth
Разказа за зеления тебешир съм го чела и още се мъча да си спомня по какъв повод е било. Чувството ми е, че е било тук, във форума crazy.
Днес е четвъртък, ден на сестри Къчеви Wink. Пожелавам ви прекрасни емоции, слънце и свобода на духа да изживеете незабравим ден. Последното изречение е вдъхновено от накиснатото жито, дето го кълва от вчера yahoo


* IMG_3070.JPG (68.83 KB, 288x282 - видяно 3079 пъти.)
Активен
Cerise
Сватбен ГУРУ
*****
Публикации: 863



Моят сватбен албум

« Отговор #823 -: януари 28, 2016, 09:28:20 »

Абе, Свекс от къде това Родният? Все се чудя и все забравям да питам.
Активен
fanimira
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2391


Mom of 2


Моят сватбен албум

« Отговор #824 -: януари 28, 2016, 09:28:33 »

В крайна сметка стигаме отново до огромната пропаст между как трябва да бъде в училище/държавата и как всъщност е. Затова за себе съм намерила "формула", по която работя, която е нещо по средата, но макар и за краткото време, което я ползвам РАБОТИ  pardon България има страхотни деца да знаете, дано се намерят стойностни "будители" независимо дали в мрежите или в учебниците за да станат добри хора, които да направят родината по-добро място. И кой знае може някой ден добрите хора като Чери или Мари да се завърнат!
Егати словото! blum туй даскалята не сме кат хората.
Тон, Родопите са вълшебно място! Няма да съжалявате!
Активен
Страници: 1 ... 53 54 [55] 56 57 ... 62   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines