Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

април 27, 2024, 11:22:40

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 ... 11 12 [13] 14 15 ... 56   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Месечна тема - Декември 2015г. - Новата година чука на вра  (Прочетена 198231 пъти)
 
Feribotka
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2453



« Отговор #180 -: декември 07, 2015, 11:21:52 »

Чушки с боб мога да ям до пръсване  heart heart heart Обожавам...а мама прави и едни с ориз и праз мммм, абе изобщо постните яденета са ми в кръвта  blum Друго, което много обичам е баница с праз, баба му вика зелник, макар че според мен не е много точно  huhhuh.gif
Активен
Alichka
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 3214



« Отговор #181 -: декември 07, 2015, 11:34:47 »

Чушките с боба май идват от Врачанския край, ама не съм сигурна. Баба прави зелеви и лозови сърмички, реди ги в тенджера и между тях пуска по някое пилешко бутче, сланина и го вари това нещо. Аз не съм нито по сърмите, нито по луците и праза, та по тези празници в буквалния смисъл много постно минавам laugh
Другото свързано с Коледа са мандарините. Коледа без килограми мандарини не минава. ММ много обича да пръска с кората им срещу свещ и да гледа пироефекти. Деверът пък пръска корите срещу носа на котката и тя полудява werewolf
Активен
nansita
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1840



Моят сватбен албум

« Отговор #182 -: декември 07, 2015, 11:39:37 »

Зелник идва от зелено, не от зеле Wink Баниците, които са с разни зелении ги именоват зелник по моя край. Може да са с праз, лапад, спанак и т.н.
Чушки с боб правеха вкъщи едно време, сега вече на никой не му се занимава- то боба да сварят, чушки да размразят...кой ти има време smile За тази година мисля да се пробвам, понеже време имам колкото си искам (засега).
Сега се присетих и нещо друго за коленето на животни покрай Коледа. Разказваха ни за това в училище по БЕЛ, когато учихме и фолклор (имах прекрасен учител!). Та, според неговите разкази, са колели животните на зима, за да има къде да ги съхранят за по-дълго време. По време оно, когато и ток е нямало, хората са разчитали на природните условия,за да съхраняват реколтата и месото. Та било в разбираемо по студено да колят животни, за да могат да съхранят месото за по-дълго време. И понеже месото не се е срещало толкова често на трапезата, този ритуал си е бил празник за всяко семейство. А месото са съхранявали до ранна пролет, ако годината се случи с дебела зима. После започват да се разждат и да растат новите попълнения в двора- агнета, ярета и т.н, та по Гергьовден вече са редуцирали бройката, за да могат да се изхранват. Ако някой е по-запознат,моля да ме поправи. Моите познания не са от учебник, а от разказите на един учител, запален по фолклора.
Пък за празнуването на Коледа знам, че по Бай Тошово време не се е тачело много и са наблягали на празниуването на Нова Година. Ама пак-не съм свидетел,само съм чувала.
Аз имам чувството,че родата на моя мъж думата "постно" не я знаят какво значи. Даже много се смях ей сега на брат му- моята муха месарка взела та се оплакала на милото си братче и чак ми писа да ме пита вярно ли е "Ама поне суджуче няма ли да има? Ти не го яж.." хахаха . Явно си прави сметка дали да идва вкъщи на 23.12 biggrin lol

Ей, добре че казахте за украса на общи части, та да се сетя, че имам венец за вратата. Давам тон на комшиите (по-младите семейства, че има едни скумъри,дето празник не признават).
Миленка, успех с почистването!
Али, и с портокали и банани! То не че няма целогодишно вкъщи,ама пак е останал един придобит рефлекс от ония години smile Хахаха, котката е смешна,сигурна съм biggrin
Активен
Feribotka
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2453



« Отговор #183 -: декември 07, 2015, 11:46:13 »

Хахахахах Али, забавно ви е на вас  Girl_hide Ние подобнои на това на баба ти правим в големия гювеч натъпкани няклко вида месо + сърми...май капама му се вика  huhhuh.gif

Нат, ама съм много проста...аз си го асоциирам със зеле и все си викам то има лук вътре, къв зелник  huhhuh.gif Иначе май са от Северозападния като цяло край тия чушки с боб  smile Да са ми живи и здрави бабчетата. още намират от къде да купят домашни червени чушки и да ги изсушат, за да мога аз да плющч на воля чушки с боб  blum Иначе ако имаме малко чушки, мама пълни и в зелев лист, пак става чудно  smile Страшни хищници са тия твойте свекъри...чак пък да не можеш да се лишиш от месо един път в годината  shok

И ние си имаме венец ама малко ме е страх да не го гепат, че на нас си ни е баш отвън на вратата на къщата...а тая врата нз защо ама не можем да си сложим табелката на нея...пада  NO Та и венеца нз какъв ще го мъдрим  nea
Активен
skylife
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1308



Моят сватбен албум

« Отговор #184 -: декември 07, 2015, 11:46:53 »

Пфу да се добера да драсна и аз два реда...от сутринта сме в някакви драми с прокси сървъра и не ми отваря почти никакви сайтове...освен гугъл плей стора, та поне приложения мога да си цъкам  pardon

Прочетох прокси СВЕКЪРВА - викам си - е те само такова определение не бях чела за свекърви и тъкмо се зачетох, да видя пише ли що е то прокси свекърва, ма после се коригирах хахахах
Активен
Alichka
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 3214



« Отговор #185 -: декември 07, 2015, 12:44:58 »

Та, според неговите разкази, са колели животните на зима, за да има къде да ги съхранят за по-дълго време. По време оно, когато и ток е нямало, хората са разчитали на природните условия,за да съхраняват реколтата и месото. Та било в разбираемо по студено да колят животни, за да могат да съхранят месото за по-дълго време. И понеже месото не се е срещало толкова често на трапезата, този ритуал си е бил празник за всяко семейство. А месото са съхранявали до ранна пролет, ако годината се случи с дебела зима. После започват да се разждат и да растат новите попълнения в двора- агнета, ярета и т.н, та по Гергьовден вече са редуцирали бройката, за да могат да се изхранват. Ако някой е по-запознат,моля да ме поправи.

Ние сме говорили и друг път на тази тема. Така е, да. Ето тук съм писала http://forum.svatbata.bg/index.php/topic,36833.msg659719.html#msg659719 и Свекърва беше обяснила. Сега видях, че не съм показала снимката. От `29-та година е. Ето я и нея да видите как се прави стар вариант на хладилник с помощта на лед и слама.

Хахаха, прокси свекърва си е голям лаф funnytooth


* Na Maritza.JPG (49.21 KB, 708x434 - видяно 126 пъти.)
Активен
Feribotka
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2453



« Отговор #186 -: декември 07, 2015, 13:12:22 »

Прокси свекърва...какво ли може да е  girl_impossible  tease
Активен
alexandrova_90
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 3545


I'm wearing the smile you gave me....


Моят сватбен албум

« Отговор #187 -: декември 07, 2015, 13:17:01 »

Имаме адски много работаааа.. Прочетох за чушките с боба само.. и реших да кажа, че Бъдни вечер без чушки с боб НЕ МОЖЕ.. ама Суха чушка с боб.. няма на света по-любимо нещо от това  heart heart И сърмите.. ама на Коледа, че са с кайма.. Постни сърми обичам само лозови! Ние спазваме традициите.. Като бях малка и празнувахме с на баща ми родата ядяха месо мъжете на Бъдни вечер, много се ядосвах.. Сега още повече мразя като чуя, че някъде се яде месо.. 1 ден в година може да се издържи без месо егати! Не е цял 50-дневен великденски пост, я!
Сега празнуваме с моите родители, Илиян, баба ми, братовчед ми и майка му, баща му, сестра му.. Идват и другите ми лели понякога.. Но вече не ходим на село, а само във Враца.. ОБОЖАВАМ КОЛЕДА, обичам я даже повече от рождения си ден.. Най-важният празник в годината ми е  heart

и друго имам за казване, ама време нямааааааааааааа

ест. много нови отговори
Активен
Cerise
Сватбен ГУРУ
*****
Публикации: 863



Моят сватбен албум

« Отговор #188 -: декември 07, 2015, 14:58:17 »

Прочетох прокси СВЕКЪРВА - викам си - е те само такова определение не бях чела за свекърви и тъкмо се зачетох, да видя пише ли що е то прокси свекърва, ма после се коригирах хахахах

И аз това прочетох и бая връщах да препрочитам, докато хвана някакъв смисъл  lol

За традиции гледам сте го подкарали. В нас месари сме и двамата. Аз съм родена за мъж в някои ситуации.  pardon Без вино и прасе зимата не ми е зима. Пък и винаги когато сме клали прасета е ставало голяма лудница и много забавно. Това по повод скорошната тема за клането на животни.

Майка ми и баба ми от нейна страна са религиозните и спазващите традиции вкъщи. Аз с времето се отдалечих. Харесва ми, ама ако съм си вкъщи със семейството. В нашата къща с Теодор ми е някак си... изкуствено да го прилагам. Особено в момента както сме само двамата. Опитах се да прокарам идеята за риба, той от своя страна ми зададе въпроса: "А ние защо празнуваме Никулден?" и решихме, че ни се ядат пържолки с гъбен сос. Свеки ни се обади, да кежи, че са направили голяма маса и толкова сме и липсвали.  heart Гледала видеото от сватбата и в заключение : "Теодор е като някой талибан".  lol

Ние направихме една обиколка на коледния маркет. Както казах вече, ето ви е малко снимки.











Активен
svekarva
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 4023



« Отговор #189 -: декември 07, 2015, 20:19:53 »

Али, чакай малко - едно е коледуване, друго- сурвакане. Коледуват само млади момчета, ходят по къщите и пеят /наричат за здраве/, а домакините им нанизват кравайчета на гегите и дават дребни сладки, орехи и монети. На Василовден, на 01.01 са сурвачките - тогава децата обикалят с торбички, сурвакат за здраве.
Източно православната църква влиза в пости 45 дни преди Коледа. Затова на Бъдни Вечер яденето е постно. Ние нали нищо не правим като хората, смятаме, че един ден може да ни "прости греховете". Реално  е излишно постната вечеря. Изобщо, новите традиции се създават от журналисти и целите са предимно комерсиални.  Коленето на животно, което да се яде на 25-ти е нещо като жертвоприношение, останало от Стария Завет, естествено нагодено към езическите ни обичаи от преди покръстването. Хехе, станало е бъркотия от това така, онова иначе, че трудно му се хваща края. Още повече, че почти 45 години на църковните порядки не се гледаше с добро око и много семейства никога не са празнували, та и малкото традиции са се затрили.
Съвсем по друг начин празнуват католиците. При тях пости /в този им вид/ няма. На Бъдни вечер те ходят задължително на църква и пресъздават раждането на Христос, пеят песни има служба и чак късно вечерта сядат на богата трапеза. Моята колежка, католичка от пловдивските села, казва, че при тях ядат риба, пуйка или заек. Общи с нас традиции са въртенето на питка с пара и коледарите  след полунощ.
ПП За това, че може да се шие нещо, което не се носи на гърба, тълкуването е съвсем друго - може да шиеш нещо, което не е за член от семейството, а ще подариш на някого Wink. Ако ще подаряваш гоблена, ший си го колкото искаш по празници.  Wink
« Последна редакция: декември 07, 2015, 20:55:01 от svekarva » Активен
addicted_to_u
Професор
****
Пол: Жена
Публикации: 340



« Отговор #190 -: декември 07, 2015, 23:29:32 »

Аз нещо промених времето на писане,ама да не кажете,че съм ви забравила. Ние празнуваме по най-традиционния начин-на 24 постно, на 25 мръвка,ама по към обяд,че после да си мързелуваме и храносмиламе. Тая година на 24 ще сме у свекървата уж,за сефте. Сигурно ще е дандания,ама може пък и да ми хареса.И на 25 газ към Пловдив.
Иначе от днес почнахме и поканите,а аз искам всичко да стане от раз и тука от 2 часа търся една щуротия,дето и без нея може,ама аз съм решила,че ако я няма не е моя тая покана.Е,няма и няма и съм пред разпад.
Браво на Вики за оценката. Сложихме лампите вчера опитахме да са като елха на единия прозорец,ама не ни се получи особено,та няма да показвам.
Активен
lolitkabg
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 681



Моят сватбен албум

« Отговор #191 -: декември 07, 2015, 23:59:01 »

Вики много е красиво,,,,коледно,,,,мммм чудесно.
Аз утре отивам до Гърция за голяяяяяяяма елха,с големииии играчки,,край,реших го,,,мислих мислих,и измислих smile ММ не беше много съгласен,за това му казах,че се отказвам (на ужким) от коледния си подарък,и той е много доволен,че няма да се тормози...Пък брат ми каза,че ни е пуснал коледни подаръци,така,че няма да съм без хич ,,,и ще си имам голямааааааа елха ...Купих си коледна шапка и с три приятелки ( и те с шапки) ще бъдем като от реклама на Кока Кола утре   yahoo  ще нападнем  Солун,само дано да работят,че като ги знам колко са мързеливи гърците,и как имат по три почивки през деня,,,дано да ги улучим работещи  Skiing Christmas tree
  Addicted  чакам да видя поканите като са готови,,а какво търсиш още? някаква добавка ли към тях?
Активен
fanimira
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2391


Mom of 2


Моят сватбен албум

« Отговор #192 -: декември 08, 2015, 08:29:29 »

Добро утро!
Беше ми интересно да чета за традициите и кой как празнува.  give_rose благодаря!
А Свекс, мои ученици са ми разказвали че коледуват по селата си. Та добре си го отбелязала за сурвакането и коледуването. Имах един Ерджан - така хубаво беше научил всичките коледарски песни. Селото им било смесено и ходели по всички къщи. Много им било забавно на "тайфата". По Коледа винаги четем разказ на О'Хенри. Може да пусна линк, на който му е интересно. Такъв як анализ сме правили с дечица от т.нар. селянчета  good абе не е важно от къде си тръгнал, а къде си стигнал!
А как ме е яд, че изтървах консумирането. Вече не ми я разказвай. Сърдя им се и на нея и на Шив!
Аз много не съм в час, пак имам да наваксвам! Ама помня, че Теодор на Чери бил талибан и елхата на Тони е много хубава. А нашта е украсена от около 3 седмички, обаче от много съчетания около нея вече е малко крива и увиснала на една страна.
Сега се вълнуваме на коледните концерти. Ще го играят маймуни, хахаха. Ей, голяма работа са нашите треньорки!
Забравих - Миленка честито и да покажеш снимки като си готова.
Али - какво да я правя книгата!
Лек ден! Отивам да нагледам тунингован крещящ Кико!  blum
Активен
alexandrova_90
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 3545


I'm wearing the smile you gave me....


Моят сватбен албум

« Отговор #193 -: декември 08, 2015, 08:51:29 »

Добро утро smile

Толкова много писахте вчера, че ми харесахте smile  Bravo Спазвала съм веднъж коледен пост, накрая не успях да взема причастие, защото бях неразположена.. Е много ме беше яд... То, си беше хубаво, че се прочистих, но както и да е..

Снощи Илиян дойде и ми каза обличай се, ще излизаме.. Отидохме до Ринг мол, където беше запазил маса във Виктория (ресторант).. Към 8 и 30 вика, хайде отиваме на кино.. Гледахме Сойка-присмехулка, а той мрази тоя филм.. Просто всичките ми познати го изгледаха, ама аз все бях на Киномания, театър и не успявах.. Та, се прежали да го гледа с мен и то без да го карам, а сам купил билетите..  Girl_hide Филмът беше много тъп, но пък съм възхитена от удобните седалки, които стават на легла  blush
Понякога си мисля, че Илиян чете форума и е видял, какви ги вършат Теодор и Боби  funnytooth
Той не е романтичен всъщност, а по-скоро внимателен към детайла и винаги знае, какво ще ме направи щастлива  Yes heart

Череш, забравих да честитя високата ти оценка, но по-добре късно, отколкото никога kiss2
Активен
fanimira
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2391


Mom of 2


Моят сватбен албум

« Отговор #194 -: декември 08, 2015, 09:15:00 »

Нямам време да търся, ама ще пукна от любопитство: Какво правят Боби и Теодор?  girl_impossible Тони, я обади на 2 на 3!!!
Активен
Страници: 1 ... 11 12 [13] 14 15 ... 56   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines