Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

април 27, 2024, 11:06:35

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 ... 10 11 [12] 13 14 ... 56   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Месечна тема - Декември 2015г. - Новата година чука на вра  (Прочетена 198228 пъти)
 
lolitkabg
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 681



Моят сватбен албум

« Отговор #165 -: декември 06, 2015, 18:01:17 »

Браво на Кари и Вики.. Скай идеално ми е  на мен, точно коледно... На Хриси елхата е страхотна, стилна и изчистена, точно по мой вкус smile и според мен без лампички, или едноцветни само smile  Ей много ми е коледно като поствате такива снимки Christmas tree
Активен
Feribotka
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2453



« Отговор #166 -: декември 06, 2015, 20:10:21 »

Хихи хайде, качвайте си и вие елхите вече Wink Бтв във ФБ Тони си беше постнала елхата, толкова много прилича на нашата, че в първия момент си викам а...кой ми е публкувал елхата хаха  blum

Май ще е без лампички, някъде другаде ще ги кичнем  Girl_hide

Вики, браво за изпита  Bravo Препрочетох ти поста няколко пъти, за да разбера, че става въпрос за немския Коледен базар хахахах...първо си помислих че е в/от село Герман (до София) и си викам хм...къде това чудо  crazy Русо ми е много понякога  girl_impossible
Активен
Cerise
Сватбен ГУРУ
*****
Публикации: 863



Моят сватбен албум

« Отговор #167 -: декември 06, 2015, 21:23:10 »

Аз щото не харесвам думата Немски хахах
« Последна редакция: декември 06, 2015, 21:24:46 от Cerise » Активен
Feribotka
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2453



« Отговор #168 -: декември 06, 2015, 22:11:30 »

Защо  huhhuh.gif Предположих, че не е от невежество  girl_wink
Активен
Cerise
Сватбен ГУРУ
*****
Публикации: 863



Моят сватбен албум

« Отговор #169 -: декември 07, 2015, 00:03:49 »

Ми щото то целия сват на терсене, ние на опъки. Немски (до колкото аз знам) идва от времето на ВСВ, когато на германските войници са викали "неми" и от там немци. Защото не са можели да говорят с тях и да се разбират. Та просто държавата е Германия, нещата са германски за мен  Wink
Активен
fanimira
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2391


Mom of 2


Моят сватбен албум

« Отговор #170 -: декември 07, 2015, 08:01:40 »

Добро утро!
Я бързо ставайте! Кико е чучулига - рядко се събужда след 6 ч. Днес отвори очички в 5.05  girl_impossible А аз мога да спя по 24 часа.   crazy е кажете ми, че няма съдба или Господ или който е там горе. Сега пак ще заспива, ще пробвам и аз. Ако не ще ви досаждам!  girl_wink
Вики, абсолютно си права за германците. И аз така им викам. Харесват ми като нация на мен, обаче пусто не можах да им науча езика  pardon след Инглийския ми дойде супер объркващо. Бях учила и френски преди унито. И 3-те ми ставаха пълна каша. Прехвърлих се на френски и го понаучих. Сега разбирам дадено нещо като го прочета, като си говорят около 50%, а говоря колкото да си изям боя. Странно как докато бях във Франция ми се връщаха откъслечни фрази, които явно като студентка съм знаела. Чуваш дадения израз и започваш да се чудиш: абе какво беше това?!
За коледното настроение: Няма да забравя учителката ни по БЕЛ в средното как ни се караше като кажем Коледа. Беше забранила думата в часа си, защото идвала от "колене" и възкликваше: Това ли е най-важното на този празник?! Коленето на прасето?! Нарича се "Рождество Христово", празнуваме раждането на Христос. Аз като нехристиянка признавам не винаги се съобразявам с това. По-набързичко ми е да кажа на кумата по скайп или вайбър: Къде ще ходите на Коледа? Та така де, може и да сте казвали, но я ми разкажете сега вие какви са ви детските спомени свързани с този празник? Как празнувате във вашите семейства? Спазвате ли традициите или те вече не са това, което бяха?
Благодаря на всички за стиснатите палци! Днес отиде накичена със всичките си медали, че госпожата искала да я снима. За някакъв календар май...
Фери и на мен ми харесва елхата така както си е. Сложи лампичките на някой прозорец. Тъкмо ще се вижда и от вън. Както по филмите. Къде е Свекс да обади за новата Ананди?! Мен не ме кефи и не я гледам. Ама ако тръгнат да се консумират ми кажете да гледам да се посмея малко!  tease
Хайде, успешна ви седмичка!!!
Активен
alexandrova_90
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 3545


I'm wearing the smile you gave me....


Моят сватбен албум

« Отговор #171 -: декември 07, 2015, 08:37:52 »

Добро утро smile


Браво на Кари..  Bravo Скоро златен да е медалът, а както е тръгнало, няма да е далече..  heart

Съботата и неделята минаха добре, бяхме с баща ми и Илиян.. Накупувахме играчки в Джъмбо.. Нашите се оказяаха крайно недостатъчни  girl_impossible Допълнихме с 80лв за пластмасови играчки и тъкмо стигнаха.. Илиян щеше да ме убие.. Нали бях казала, че освен елхата, други пари за украса тази година няма да давам.. Ама те и играчките са за елхата  blum  blush Купихме си и лампички 13местра  shok Честно да си кажа, можеше и по-дълги за са по-близо, ама и така е много красива, щеше да стане претрупано.. Илиян без лампички не приема елха хахах  pardon

Почти съм готова с подаръка  yahoo yahoo yahoo Обаче, няма да го пускам още.. Имам нещо наум..  huhhuh.gif blum

Друго не помня.....

Хубава седмица от мен  give_rose

ЕДИТ: Ето малко снимки smile





« Последна редакция: декември 07, 2015, 08:39:54 от alexandrova_90 » Активен
nadelina88
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 681



« Отговор #172 -: декември 07, 2015, 09:18:16 »

Добро утро. smile

Говорили сте си доста за хората с увреждания и аз ни в клин, ни в ръкав, след 4 страници от началото на разговора и международния ден на хората с увреждания, искам да се включа, че малко или много темата ме изгражда като човек и личност. Браво на Лоли за инициативата!!! smile Ние правихме благотворителен базар в общината, продавахме сладкиши, коледни картички, венци, свещници, сурвачки....каквото коледно му е дошло на ум на изработващия го. Супер впечатление ми направи новия ни кмет. Вдигна две от ученичките, които продаваха, с един кекс и ги закара по цялата администрация, общинарите на парче по 10лв. бяха давали и събрахме голяма сума. И минувачите бяха отзивчиви, някои дори пускаха пари в кутията, без да искат да си вземат нищо....да си има стока на масите. Разделихме парите на 4 - РЦ-Благоевград, "Включващо обучение" (ние) и два дневни центъра за деца с увреждания.  Сега трябва да отидем с екипа ми от училище да напазаруаме за децата.  yahoo
Интересно ми е мнението на свекърва за хората с увреждания?
Да знаете, че езика на глухонемите вече не искат да бъдат използван, защото общуването с него е органичено, следствие и включването на глухите в обществото, заради тази бариера. Четене по устните е начина.
И естествено няма как да бъда на друго мнение -  Всички тези деца и след това възрастни трябва да бъдат част от обществото ни, без извръщането на погледа, без почукването на дърво и плюенето в пазвата.... Стига с тези извращения, пообщуваш ли за кратко, виждаш, че не е страшно!!!
Отклоних се...съжалявам... Прекрасни коледни украси показвате!!!!!! И ние украсихме у дома, ще снимам и аз ще показвамммм.... Коледно ми е... Приятно ми е ...и червено!!!!  heart
« Последна редакция: декември 07, 2015, 09:30:58 от nadelina88 » Активен
Alichka
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 3214



« Отговор #173 -: декември 07, 2015, 09:22:24 »

Добро утро!
Захващам се по-отдалеч. Свекърва, знам, че не се чисти, пере и тн на празник. Просто ми е невъзможно в повечето случаи да го спазвам. Съобразявам се с това само на най- най-големите празници, когато предварително всичко е свършено. Съобразявам се и за задушниците. В останалите случаи не шия, бродирам и други подобни неща не върша, защото ги приемам като удоволствие, а не като работа. Даже майка знае от баба си, че понякога (в краен случай) шиенето може да се прави, но стига да не се носи на гърба. То по тази логика не трябва на празник и да се готви Wink Или поне аз си търся оправдание... Виж, ако е нещо по-така съм много надъхана да издокарам маса и половина. Ама ежедневното готвене в стил "Какво ще вечеряме?" ми е досадно.
Ние на св. Сава имаме близка приятелка именничка. Купихме едни хубави лампички и й ги подарихме. Като тези на Адиктед, но бяха само в лилаво. На Адиктед не посмях да взема само един цвят, че не знам в какво й е украсата. Майка ми купи една червена покривка. И понеже се бяхме уговорили да се събираме в други комшии - и на тях взехме лампи за коледно настроение. Те наскоро си купиха диван, маса и трябваше да ги сефтосаме. Леле, такъв смях сме се смели. Цяла вечер хахо-хихи tease Даже ни дойде идеята заедно да празнуваме Нова година. За това обаче има време Wink
Вчера пък се събрахме в нас - то си стана традиция майка да пълни шаран. Прави плънка от орехи, кашкавал и кори от лимон. Отделно запържва доматен сос. Татко е баш хирургът и вчера изръсил куп глупости къде ще почва работа да ги шие "ония готовите" blush
Нашата украса още не съм я извадила. Днес ще се занимая с това, за да украся и входната врата, асансьора и тн... Лампички много обичам. Ние нямаме хубав връх за елхата. Нали взимаме естествена елха, повечето върхове падат. Прекалено са тежки. По този повод слагаме лампичките да започват най-отгоре и като светят да се вижда един вид върхът.
Чери, огромно браво Bravo
Браво и на Кари! Тя с толкова златни медали вече има желание и за сребърен blum
Ох, съвсем скоро ММ излизат във ваканция и ще имаме възможност да излизаме и да се радваме на коледно настроение. Да, Коледа идва от коля, но това е нещо типично българско, народно и не виждам нещо грозно. Традиции pardon за празника друг път ще обяснявам Wink
Активен
svekarva
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 4023



« Отговор #174 -: декември 07, 2015, 09:33:59 »

Хаха, Фани, те се изконсумираха...С тази разлика, че вместо ябълка си разменяха една роза. Новата Ананди срича сума време "Обичам те", ама го каза. Сега Шив ще я отвежда при родителите си и това е новата драма. Артистката ми харесва, защото не върти и пули очи. Wink
Моята баба, като истинска литераторка и учителка от преди войната, радееше за старите традиции и наричаше празника Коледа. В моето детство беше забранен, та го празнувахме по стар стил, на 06.01. Понеже нямаме хора от село, даже и тя не си спомняше някой да е колел животно. Събирахме се нашето и на чичо ми семейството. По принцип се отоплявахме с въглища, но за тази вечер винаги беше само с дърва. Правехме и въртяхме пита с пара. денят беше обикновен, делничен, не се почиваше, та всички ходеха на работа и нямаше кой знае какви приготовления. Печахме кравайчета или купувахме гевреци, които вечерта големите ни подхвърляха, а ние ловяхме на лозови пръчки /в двора имахме лоза/. Баща ми и чичо ми пееха безмелодийни коледни песни и всички много се смеехме, защото те преиначаваха текстовете. Имахме един ямурлук , истински и много тежък и вечно ни плашеха, че е пълен с бълхи и ще ни го метнат, ако вършим бели. Та единият брат го обличаше, другият слагаше гугла с китка и тропаше с огромен бастун, поради липса на гега и се правеха на коледари с брат ми и братовчед ми. Аз, като момиче, взимах участие накрая, когато ни пълнеха торбичките с орехи, сладки, ябълки и парички. Спомням си, че гонехме дяволите с пушек от тамян и обикаляхме с баба цялата къща. Това май беше единственото църковно действие, но извършено по изключително езически начин отново. Wink Беще си едно семейно събиране без особени дандании, но се помнеше и чакаше от нас, децата. Една година подпалихме елхата, когато взимахме огън за тамяна от печката, ама успяха да я изхвърлят навреме на двора. После цяла година чукахме играчки за брокат и не ни даваха да ходим боси вън  sad. След смъртта на баба и чичо /починаха в една година/ спряхме да празнуваме, че и аз заминах да уча в Бургас. После леля ми дойдоха в Пловдив от Хасково и започнахме да ходим на празника у тях. Идваха и другата баба и дядо, вече на 24-ти. Пак го правеха като семейно събиране, на постна вечеря. Вече имаше касетофони и пускахме християнски коледни песни. Леля ми са много музикално семейство, та предимно пеехме и братовчедите свиреха на пиано.
После пък се оженихме на 24-ти и вече ние събирахме роднините у нас. хем празнувахме годишнина, хем и Коледа. Останаха питката с парата и каденето с тамян, но често си хапвахме и хубаво свинско. Известно време девер ми живяха в Пловдив, та празнувахме с тях и свекърите, когато можеха да дойдат, че пак нямаше почивни дни и всички работехме, а те бяха пенсионери.
Съвсем последните години се събираме с приятели по обед, после всеки си върти питата с парата в тесен домашен кръг. Малкият син не си идваше по Коледа, защото по това време имат благотворителни турнири, а големият твърдо е със снахата в София. Вечерта сме ние двамата с майка ми и котката. От миналата година парче от питката имат само отсъстващите по основателни причини и вероятността да спечеля парата става все по- голяма Wink.
Ох, за другите въпроси после, че се отплеснах...
Активен
nansita
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1840



Моят сватбен албум

« Отговор #175 -: декември 07, 2015, 10:12:51 »

Добро утро!
Браво на отличничките- все така успехи и занапред!
Черпя с кафе.

Аз на Никулден спреднах една Френска лучена супа (общо я правих 2 дни, щото нали съм отчаяна съпруга, та си запълвам времето), пълнена сьомгова пъстърва с билки и зеленчуци и тирамису. От цялата работа оцених тирамисуто Wink
Та снощи възникна въпросът какво се яде на Бъдни вечер. Аз твърдя, че само постно,понеже цял живот това са ме учили, това сме слагали на масата- храни без животински продукти. И о, ужас! Моята муха-месарка, разбирайте съпруг, ме погледна с ей такива големи и пълни с мъка и ужас очи shok "Ама как без месце,бе? То е Коледа!" А ходи обяснявай сега кво е Коледа, кво е Бъднивечер и кое защо е. Ама нали аз съм "стопанката на къщата", ще яде каквото сложа на масата- нечетен брой постни ястия, барабар със содена питка (или хляб от хлебопекарната с олио вместо масло). diablo Явно в домовете на хората традициите не са това, което са били. Не е като да има дефицит на месото и все си мисля, че 1 ден може да види как може да се нахраниш с вкусно веган ястие/-я.
Пък за мен Коледа = Рождество Христово! Да, думата произлиза от едно варварско действие, ама тая жена замисля ли се месото от магазина от къде идва? Синтетично получено? Я я заведете в някоя кравеферма/ свинеферма/ птицеферма или в каквато ферма се сетите да види как се умъртвяват хуманно животни за месо/кожа и т.н.. И  със сигурност тази жена има село- демек, знае как го купуваш тва прасе към 5 кила, как го обгрижваш, храниш го, носиш му, чистиш му и в крайна сметка то е по-щастливо от всичките животни в една кравеферма (примерно).
Видяхте ли сега какво стана- седя си вкъщи,имам време и философствам на воля.  laugh

А за прането,чистенето и готвенето по празници- ми тя пералнята пере, аз само слагам дрехите вътре и после ги вадя.  pardon
Наде, евала на тоя човек!  good good good

Тони, елхата е много красива! Моята е леко дефектна- изглежда наклонена  на една страна, но всъщност едната й страна е по-дълга от другата. Няма да я показвам, ама е в златно и червено, апод нея има едни подаръчета, които си чакат реда Wink


Активен
milenkata
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1136


I will love you... unconditionally...


« Отговор #176 -: декември 07, 2015, 10:21:23 »

Добрутро в отвратния понеделник!  Мнооооого е гнусно навън

Аз чистя на новото място и нямам време да се усмихна. Благодаря ня всички които ни поздравиха за годишнината!  Целувам ви...

Тони много е готина елхата сега като направя апартамента ще кача и аз снимки
Активен
Feribotka
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2453



« Отговор #177 -: декември 07, 2015, 10:38:26 »

Пфу да се добера да драсна и аз два реда...от сутринта сме в някакви драми с прокси сървъра и не ми отваря почти никакви сайтове...освен гугъл плей стора, та поне приложения мога да си цъкам  pardon

И аз не разбирам какъв е проблемът с думата Коледа  huhhuh.gif

Нат, умрях от смях с твоя мъж  Girl_hide Моя Боби също тъпче на поразия месо (най-добре да е прасешко), ама на Бъдни вечер е бетон - само постно  Wink Ама в неговото семейство майка му не е ли готвела постно на Бъдни вечер?  huhhuh.gif

Не знаех, че думата немски идва от това, че не може да се говори с войниците хаха...то като цяло си е сбъркан езикът, много ми беше странно като научих как е на италиански немски - отново нищо общо с Германия - il tedesco  blum

Ние снощи бяхме при мама на вечеря, че мен хич ме няма по рибите. Беше направила 3 вида - пълнен шаран с ориз и гъби, ама аз такова чудо не ям и не го докоснах, толстолоб за брат ми, че много обича върху зеленчуци (гъби, лук и моркови) и за мен имаше пъстърва с картофи, че тия другие риби грам не са ми на сърце...то и като цяло ядох почти само картофите де, ама да не ѝ чупя хатъра  Wink

Али, в блока на нашите никой не се занимава да украсява общите части  pardon Браво за ентусиазма  girl_wink
Активен
alexandrova_90
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 3545


I'm wearing the smile you gave me....


Моят сватбен албум

« Отговор #178 -: декември 07, 2015, 10:55:12 »

Благодаря ви.. На мен да ви кажа ми се ще да си имам и свещниче на холната маса или пък една купа с различни по големина топки за елха, както и коледна звезда.. Иначе и ние си сложихме на прозореца едни лампички, много е сладурско.. Светим и се вижда отдалеч  yahoo danceg

Коледа или Рождество Христово.. Рождество Христово е по-правилното за мен, чисто като разбиране, ама Коледа е по-кратко.. т.е практично ми е да пиша Коледа.. Друго обяснение, не знам и нямам аз.. Интересно ми е това, което сте писали.. Неосведомена съм била  blush

Аз вчера посрещнах на обяд братчето ми (братовчед ми, който ми е като брат), Правих лаврак с розмарин и лимон във фолио.. Не обичам шаран, а лаврак обожавам.. Нали е важно риба да е  pardon

Страшна работа е при нас, май ще работя от вкъщи  girl_impossible Няма как моята си работа да свърша  GROAN

Активен
Alichka
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 3214



« Отговор #179 -: декември 07, 2015, 11:05:18 »

О, те в на нашите входа много се стараят. Ама имат и огромно огледало в асансьора, та е още по-лесно и по-красиво стои. Оттам ми идва меракът. Wink
При нас мухата-месарка е майка ми. Ако може, на Бъдни вечер ще накълца мезенце. Ама аз и татко не даваме beating
Като традиции при нас имам чувство, че повечето са дошли от жените, а не от мъжете. От на баща ми страната Коледа не се е празнувала. Дядо беше от много богат род - граждани, живеещи в центъра в огромна къща с прислуга. Те не са имали земи, животни, не са колели, а са имали заведение навремето. Естествено всичко им е одържавено в един момент. Баба ми пък е родена в едно село, което е изкуствено създадено. По някакъв царски указ са оземлявали хората, които са били склонни да се преместят по онзи край. Иначе корените на рода й са от Пазарджишките села. Така в това село не може да се каже, че е имало някакви традиции, особено след 9-ти септември. Пък и на баба родителите са се преместили в града, когато баба е завършвала гимназия. Татко винаги е повтарял, че с тази Коледа са му развалили хубавия празник Нова година. Това са празнували, това ги е вълнувало.
От страна на майка пък Коледа се е празнувала винаги! Просто в селото на баба традицията се е пазела. Постните ястия, питката, прекъдяването... На Коледа са се приготвяли най-хубавите меса от прасето. По онзи край се прави и един бабек със ситно нарязан праз, който се валя в пепел.
Преди празниците винаги се е ходело на селото на баба ми. Там се гледаха животни, колеха се по две прасета, едно теле, седмица преди това пуйки, кокошки... Работа да искаш. Денят преди Бъдни вечер сме украсявали вкъщи. Татко винаги се прибираше с огромна елха от работа и беше голяма радост да извади кашона с играчките. Всяка година си припомняхме коя топка откъде и кога е купувана, коя от коя по-хубава, коя сме забравили, коя помнехме. Голямо ахкане и охкане беше Wink
За Бъдни вечер майка приготвя печени чушки пълни с боб. Обожавам ги! Даже с татко често мрънкаме, че не е нужно да е Коледа, за да ни ги приготвя blum Баба прави асеновградски сърми (сърмички от по една хапка). Прави и тиквеник с халва и баклава с подсладител. Задължително се минава през деня оттам и се прибираме с огромните торби. Майка само една година направи содена питка, но стана по-твърда от тефлонов тиган tease Не сме прекъдявали вкъщи, заради татко, че на него му идва в повече smile
Подаръците в детските години ни ги мушваха под елхата сутринта на Коледа. С комшията (мой набор) тичахме още сънени да видим на кого какво са му подарили. После се оправяхме като за излизане и започваше коледуването. Винаги съм имала сурвачка. Той пък едната година взе моята старата и с нея 10 години върша из квартала witch Обикаляхме по комшиите с домашно тъкани торби. Даваха ни плодове, орехи, парички, шоколадчета. Бяхме много щастливи да преглеждаме съкровищата си и да се хвалим с новите подаръци. При нас поне коледуването и сурвакането малко се омесват и не са традиции като по книга. Много мили спомени ми изникват в съзнанието - цветни и в подробности. Сега този ми комшия е в Англия и се радвам от сърце, че ще си идват с жената и детето по празниците. Още се смеем с него и разнасяме из квартала кой бил щедър навремето, кой стиснат, кой какво ни е дал по Коледа.
Активен
Страници: 1 ... 10 11 [12] 13 14 ... 56   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines