Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

април 24, 2024, 17:20:50

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 ... 39 40 [41] 42 43 ... 47   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Месечна тема - Февруари 2015  (Прочетена 159660 пъти)
 
svekarva
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 4023



« Отговор #600 -: февруари 27, 2015, 13:26:22 »

А, френци казват и по Хасковско. Сещам се за нещо като виц:
Отишъл един бирник на проверка в хасковско село и отседнал в хан. Попитал какво имат за ядене и съдържателят му отговорил: Егнешко с вриз /агнешко с ориз/, фитка с френци /мисирка с домати/ и лахня суинску /зеле със свинско/. Онзи нищо не разбрал и си останал гладен.
Рогач казват на бръмбар Wink
Активен
nadelina88
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 681



« Отговор #601 -: февруари 27, 2015, 13:32:18 »

Винаги ми е било странно как някои казват на чушките пипер. Пипера е подправка, не зеленчук! Ама де!!! Рогач не бях чувала. Папуда от дете знам какво е, яла съм доста папуда при баба. Виж как всички използвате израза "тъп си кът папуда", а не знаете какво е. Написах в гугъл изображения и излиза веднага снимка, явно гугъл знае добре какво е това ястие.

Свекърва, я кажи вие от коя семка сте, нищо чудно да познавам роднините ви тук, щом са цяло село, няма как да не съм обменила приказка с нито един. А "папудка" е яко попадение!!! Подсети ме и за историята ти с "на дървен" и "надървен".  funnytooth Сина ти обича да ги пуска готините лафчета за мръсното подсъзнание на околните.

Аз се сетих и за друга дума. Вие как казвате на изварата? Ние - урда.
« Последна редакция: февруари 27, 2015, 13:34:12 от nadelina88 » Активен
juji
Сватбен ШАМАН
*
Публикации: 1425


« Отговор #602 -: февруари 27, 2015, 13:37:43 »

Не знаех,че баба Ванга е от Струмица!?
Активен
mariola85
Гост
« Отговор #603 -: февруари 27, 2015, 13:40:08 »

Цитат
Аз се сетих и за друга дума. Вие как казвате на изварата? Ние - урда.

същото  funnytooth среда,петок  урда ядам  blush

Цитат
Не знаех,че баба Ванга е от Струмица!?

http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%92%D0%B0%D0%BD%D0%B3%D0%B0

с баба ми са били съседки и са порастнали заедно
Активен
alexandrova_90
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 3545


I'm wearing the smile you gave me....


Моят сватбен албум

« Отговор #604 -: февруари 27, 2015, 13:41:58 »

В Североизточна България - чушката е пиперка.. Безброй спорове съм провелаааааа с роднините и приятелите на Илиян  crazy

За изварата.. . Извара си му казвам  danceg

Иначе в моето село казват на магданоза - мерудия, а при Илиян казват мерудия на подправките, както май е и навсякъде.. Беше смешно, като ми каза, че иска да яде "Просто една препечена филийка с мерудия" и аз..  Oh my ...  girl_haha
Активен
nadelina88
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 681



« Отговор #605 -: февруари 27, 2015, 13:46:36 »

Тони, Мирудия казват и при нас на някоя определена подправка, ама не знам на коя. Трябва да питам баба ми кое е мирудия, тя я използва тази дума.
Илиян от къде е?

Мариолка, ние нали сме близо до Македония и доста сходства с теб имаме. Така де - с диалекта. И лацкането само с теб го знаем.
« Последна редакция: февруари 27, 2015, 13:48:20 от nadelina88 » Активен
lorka888
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 677



Моят сватбен албум

« Отговор #606 -: февруари 27, 2015, 13:47:45 »

Мирудия казват и при нас на някоя определена подправка, ама не знам на коя. Трябва да питам баба ми кое е мирудия, тя я използва тази дума.
Илиян от къде е?
Май на чубрицата.
Активен
svekarva
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 4023



« Отговор #607 -: февруари 27, 2015, 13:54:23 »

Наде, той малкият ги пуска разни...Големият е много скромен и изобщо не казва мръсна дума /на баща си прилича/ То и затова е много смешно едно такова ангелче с огромни сини очи и руса косица да ти изтърси нещо... Wink На тази снимка е на 5 и гледа стреснато, ама пак може да се добие представа.


* 1782122_10201356329619629_1614082481_n.jpg (32.36 KB, 438x584 - видяно 164 пъти.)
Активен
Alichka
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 3214



« Отговор #608 -: февруари 27, 2015, 13:55:19 »

И аз подправките не мога да ги оправя - гьозум, мерудия...
По този повод се сещам, че като отвориха Кауфланд в Русе, леля се смя, че маруля продават само там. И ми каза "Отиди на пазара и да видим бабите как ще те гледат, като им искаш марули". Иначе на много места й казват зелена салата. Аз под зелена салата разбирам великденска салата с марулите, яйцата, репичките... всички екстри!
Другото голямо богатство на езика за мен това са обръщенията към роднини. Из цялата страна има какви ли не. Има едно много емблематично изречение от русенско "Зейке, зели зеле, зе?". С други думи зейка и калина са снаха и зълва, обаче коя коя е - не знам. Изречението е "Зейке (като обръщение), взе ли зеле?". Това "зе" отзад го слагат като повторение на обръщението. Така питат и "Кажи, ле" - "Кажи, лелиното", "Кажи, ма" - "Кажи, маминото"...
Активен
alexandrova_90
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 3545


I'm wearing the smile you gave me....


Моят сватбен албум

« Отговор #609 -: февруари 27, 2015, 14:02:58 »

Илиян е Силистра, но и в Добрич, и Варна пак са пиперки и мерудиии във същия смисъл хахаха
Активен
milenkata
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1136


I will love you... unconditionally...


« Отговор #610 -: февруари 27, 2015, 14:06:28 »

Значи рогач и папуда не са едно и също явно...

По наше село рогача е такъв вид боб шарен - дребничък с черничко по него. На него се вика рогач. А мерудия при нас е шарена сол - чубрица, червен пипер, черен пипер и сол.

С диалектите навсякъде може да паднеш. lol Колкото села - толкова диалекти, колкото села - толкова традиции... Навсякъде е различно.

На мен примерно при Фил ми е много интересно, защото по южния край съм свикнала с формите на израз. Лесно разпознавам непознати хора ако са от там някъде - като ми кажат пликчета, камшик Тодора, чирибашийска циганка или артлик - веднага ги разпознавам smile

това с роднините също е вярно - примерно по нашия край мъж на леля ти на теб ти е свяко, в София му викат лелинчо...
Активен
juji
Сватбен ШАМАН
*
Публикации: 1425


« Отговор #611 -: февруари 27, 2015, 14:06:52 »

същото  funnytooth среда,петок  урда ядам  blush

http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%92%D0%B0%D0%BD%D0%B3%D0%B0

с баба ми са били съседки и са порастнали заедно
Прочетох в укипедия 1911 година е родена в Струмица
Активен
nadelina88
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 681



« Отговор #612 -: февруари 27, 2015, 14:10:47 »

Миленка, мъжа на леля ми е от София и от малка той ме е научил да му казвам лелинчо. Засипват ме с подигравки като заговоря за лелинчо тук, буквално думата избива на смях. В Петрич му викат тетин.
Активен
juji
Сватбен ШАМАН
*
Публикации: 1425


« Отговор #613 -: февруари 27, 2015, 14:14:24 »

А аз съм си мислела ,че мерудия е общо название на подправки."Малко мерудиики да сложиш" си го превеждам ,малко подправки да сложиш.
Мариола,македонския на прима виста звучи познато,но ако почнеш да четеш не е така.Родата на баба ми е живаля в Македония и нейният брат е написал книга за нашия род със снимки .Ми седнах да чета и на първата страница по средата ме изгуби.Нищо не разбирам....Но живота на баба ми е бил много интересен напомня в началото на този на Пепеляшка и злобните и сестри
Активен
milenkata
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1136


I will love you... unconditionally...


« Отговор #614 -: февруари 27, 2015, 14:17:20 »

Мариолка я кажи някакви спомени баба ти няма ли за Ванга.... ? Стана ми любопитно... Girl_hide
Активен
Страници: 1 ... 39 40 [41] 42 43 ... 47   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines