Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

септември 25, 2024, 16:27:15

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 ... 34 35 [36] 37 38 ... 47   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Месечна тема - Февруари 2015  (Прочетена 169741 пъти)
 
alexandrova_90
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 3545


I'm wearing the smile you gave me....


Моят сватбен албум

« Отговор #525 -: февруари 26, 2015, 11:33:03 »

Хахахах... Изобщо не се съобразих, че няма да ме разберат.. Комуникацията с "чуждоземци" ме научи да говоря доста по-правилно, особено докато живеех във Варна... Като бях първи курс студентка там и имах един колега, който непрекъснато ходеше по мен, сядаме на кафе и той се лепи за мен, на лекции - пак.. Седим цялата група и всеки бърбори нещо и той изведнъж "Ей, я малко по-тихо, че не чувам Тони.. Тони, говори мила, както само ти умееш'  funnytooth И всички туш... Тази инверсия в словореда, която правим е смущаваща за повечето хора - Вместо "На мен не ми се прави.." - "Мене ми се не прави..." ...Съобразявах се после и стана, така че като се прибирах във Враца ми казваха, започнала си да говориш меко...  crazy

Иначе за Перник... Никой не познавам от там  blush Като се преместихме в София и се чудим къде да ходим събота/неделя на разходка с Илиян, и той винаги, хайде в Перник.. Все едно е Париж  danceg
Активен
alexandrova_90
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 3545


I'm wearing the smile you gave me....


Моят сватбен албум

« Отговор #526 -: февруари 26, 2015, 11:35:13 »

Глухоняма патица.. Ако не се лъжа, но във Враца не съм го чула.. По-скоро от селото на баба ми, между Видин-Лом-Монтана  good

Ина, къде в Италия.. Нямам по-любимо място от Италия  heart heart heart heart
Активен
Tinkata
Сватбар
***
Публикации: 278



Моят сватбен албум

« Отговор #527 -: февруари 26, 2015, 11:38:37 »

Да, няма патица е smile във Видин е много популярен този израз
Активен
Lupercola
Гост
« Отговор #528 -: февруари 26, 2015, 11:38:49 »

Абруцо, по конкретно Пескара (единия) и Арсита (другия), че двата диалекта са различни  Wink
Активен
milenkata
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1136


I will love you... unconditionally...


« Отговор #529 -: февруари 26, 2015, 11:44:09 »

Гледам за диалекти се говори...

Али с Гела, Мара и камшик Тодора ме подсети за диалектите по мойто старозагорско село...

Като бяхме малки баба ми все викаше  "ко си се излегнала кат чирибашийска циганка" или как в смесения магазин като кажеш "едно плекче моля" ти дават гащи smile funnytooth funnytooth funnytooth funnytooth funnytooth funnytooth

При мене е малка лудница едвам сварих да ви изчета smile после пак ще се включа
Активен
Lupercola
Гост
« Отговор #530 -: февруари 26, 2015, 11:51:07 »

Мен селската ми баба говореше много тесен македонски диалект. За сьжаление доста сьм го позабравила.
Градската ми баба говореше по градски и вмькваше някои думи, повечето от които турцизми мисля ( с това се сетих, че вече сме нищили тая тема).

Казваше примерно, че "кьщата е урнебес". Или че еди си коя се прави на "кокорбаши(й)ка".
Дядо ми като ни се ядосаше, ни викаше "ексик да си!". Иначе лани и по-лани са си традиционни от нашия край.
Активен
alexandrova_90
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 3545


I'm wearing the smile you gave me....


Моят сватбен албум

« Отговор #531 -: февруари 26, 2015, 11:54:55 »

Ина, не знам много за Пескара, чувала съм само, че има много голяма плажна ивица. Майката на моя приятелка, която живее в Италия я сравняваше тези плажове с нашите на Албена  blum
Активен
Lupercola
Гост
« Отговор #532 -: февруари 26, 2015, 11:59:33 »

Еми то от Пескара (и преди това де) ако трьгнеш нагоре пеша по плажа, по плажа може да стигнеш (грубо казано) до Римини. Безкрайни са плажовете, само по няколко камька слагат да отбележат кьде свьршва единия град и кьде почва другия.

Бьлгарското черноморие не го познавам добре. На Албена не сьм била. Най-много сьм ходила на Созопол и ведньж на Китен и на Приморско.
Активен
svekarva
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 4023



« Отговор #533 -: февруари 26, 2015, 12:50:25 »

Ей ви тук малко диалект в действие:
http://vbox7.com/play:886577fc93
http://vbox7.com/play:7cdfff1019
http://vbox7.com/play:268b31bd0d
Ние сме си известни с думите на Стоичков "който ни игрии, ни пичели!" и с това, че ако ни кажат "кликни /с мишката/ ето тук, полагаме усилия да клекнем точно там Wink
Леля ми може да говори на хасковски така, че изобщо няма да я разбере човек. Сега ми идва на ума за една бележка, закачена до щанда за хляб "ни мой бара ляба с мундар ръки, за в съ даде", което значи "не пипай хляба с мръсни ръце, ще ви се даде".
Активен
juji
Сватбен ШАМАН
*
Публикации: 1425


« Отговор #534 -: февруари 26, 2015, 13:03:55 »

Живяла съм в Смолян и съм много пристрасна,това ми е най-любимият край на България.Няма други такива прекрасни топли и добри хора,готови да помогнат и са толкова добронамерени.Диалекта им е уникален....не можеш да разбереш тази диалект .Толкова се чудех на думите им например бобайко или бубаико,не знам точно как се изпива е баща или на началниците викат така.Мутинко -мъничко ,но вече съм забравила от давна не съм била там....В Банско също е голямо изпитание да се сблъскаш с диалекта им  smile
Активен
svekarva
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 4023



« Отговор #535 -: февруари 26, 2015, 13:13:57 »

juji , ти от Банско ле си? Дяца имаш ле си? Wink
Активен
Alichka
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 3214



« Отговор #536 -: февруари 26, 2015, 13:28:26 »

И аз с банскалии съм се виждала в чудо! girl_impossible
Ако в цяла България вали, в `асковския край лети Xixixi Казват (меко) "И кат лиетна...".  В на баба ми селото имат много турцизми. Ако не ги знаеш, няма как да разбереш за какво става дума. Има "кишкилче" (канче с дръжка), "емач", елмъ". Сега даже видях речник от този край Wink
А в Русе ме радват с "чушмъ" и "водъ" Wink Там специално имат много вносни думи - бутер, гугла например. Никой няма да каже и кори за баница, там са "листи за баница".

П.П. Някой спомена въшки, та ме подсети нещо от онзи ден. Написала съм си аз различни варианти на маската за коса с конските витамини. Обаче съм забравила листчето на очевидно място. Прибира се мъжо, вижда го и ме пита "Ти да нямаш бълхи?" funnytooth dog Преди това във ветеринарната клиника лекарят ми се подсмихна и попита любезно "Предполагам, че не са ви за коне...?" (витамините). blush
« Последна редакция: февруари 26, 2015, 13:31:25 от Alichka » Активен
nansita
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1840



Моят сватбен албум

« Отговор #537 -: февруари 26, 2015, 13:28:59 »

Ние в Търново-то нямаме някакви сложни диалекти. Само слагаме Ъ в края на думите - гъбътъ, врататъ, прозорецъ...и малко меко говорим.
Сетих се за една интересна диалектна дума от Русе - чувен (тенджера). Отивам аз на гости на бабата на ММ, сядаме на маса и тя казва на свеки "Майче, дай чувеня от печката." Аз се поогледах тъпо, ма печката имаше чайник и тенджера. С голям интерес чаках да видя кое от двете ще вземе.  pardon
Активен
juji
Сватбен ШАМАН
*
Публикации: 1425


« Отговор #538 -: февруари 26, 2015, 14:07:59 »

juji , ти от Банско ле си? Дяца имаш ле си? Wink
Не съм банскалиика,хахах дете едно
Активен
juji
Сватбен ШАМАН
*
Публикации: 1425


« Отговор #539 -: февруари 26, 2015, 14:09:43 »

Ние в Търново-то нямаме някакви сложни диалекти. Само слагаме Ъ в края на думите - гъбътъ, врататъ, прозорецъ...и малко меко говорим.
Сетих се за една интересна диалектна дума от Русе - чувен (тенджера). Отивам аз на гости на бабата на ММ, сядаме на маса и тя казва на свеки "Майче, дай чувеня от печката." Аз се поогледах тъпо, ма печката имаше чайник и тенджера. С голям интерес чаках да видя кое от двете ще вземе.  pardon
И говорите меко.Имам една позната като се развика по мъжа и ,той се казва Калоян и се получава  нещо от сорта,Кълуянеее/меко е/,вдигни дятету
Активен
Страници: 1 ... 34 35 [36] 37 38 ... 47   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines