Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

март 28, 2024, 21:08:17

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 2 [3] 4 5 ... 19   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: ШАФЕРКАТА!!! ЧАСТ 5  (Прочетена 141012 пъти)
 
alexandrova_90
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 3545


I'm wearing the smile you gave me....


Моят сватбен албум

« Отговор #30 -: февруари 17, 2015, 09:12:22 »

Ами и според мен идеята омъжени вече жени да са шаферки не е много ОК... Аз имам три неомъжени приятелки, които ще са шаферки (обвързана е едната, но за мен въпроса е да са неомъжени)... Имам други 2, които искат супер много да са шаферки, но са женени... това не значи, че няма да ми помагат и да са с мен в деня.. Напротив, все пак няма половината сватба да е с хора облечени еднакво.. Ще си имам 4-5 приятелки, които няма да шаферки, но ще са до мен през цялото време от сутринта  good
Активен
hrishristova
Сватбар
***
Публикации: 234



Моят сватбен албум

« Отговор #31 -: февруари 17, 2015, 09:24:22 »

Е добре де аз само не разбрах ЗАЩО НЕ ТРЯБВА да са омъжвани? Суеверие ли има или какво?
Активен
milady
Сватбар
***
Пол: Жена
Публикации: 232


"The most happy"


« Отговор #32 -: февруари 17, 2015, 09:37:36 »

Е добре де аз само не разбрах ЗАЩО НЕ ТРЯБВА да са омъжвани? Суеверие ли има или какво?

Шаферките са неомъжени. Това си е неписано правило. Идея нямам защо е така, но това е. Задължително трябва да се неомъжени.При мен решението за млаките дойде от там, че все пак те са ми много близки роднини, редно е да са те. Имам и неомъжени приятелки, с гаджета, имам кой, но искам да са ми от роднините, пък и те си искат и ще се радват.
Най-близките ми приятелки, на които най-много държа няма как да са-и двете от тях се омъжват седмици преди мен и няма как да са и затова предпочитам да са братовчедките и много държа на тях. Те от години все това им повтарят, че ще са шаферки и аз така си го представям просто.  smile
Активен
alexandrova_90
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 3545


I'm wearing the smile you gave me....


Моят сватбен албум

« Отговор #33 -: февруари 17, 2015, 09:43:51 »

Просто поредното суеверие... Можеш да си избереш, който искаш, разбира се... Аз реших да се съобразя с това, понеже ще имаме и шафери. Не искам мъжа на някоя от шаферките ми да стои отстрани, докато тя се снима с шафер smile
Активен
Anne_Shirley
Професор
****
Пол: Жена
Публикации: 305



Моят сватбен албум

« Отговор #34 -: февруари 17, 2015, 09:49:16 »

Не знам дали е поверие, но аз съм останала с впечатлението, че ролята на шаферките е да символизират прехода на булката от моминството към семейния живот. Те един вид я "изпращат" и "предават" на следващия етап, и съответно не върви самите те да са омъжени. Нямам представа дали съм го чела някъде и ми се е загнездило или съм си го измислила. Мисля, че в българските традиции има нещо такова, не знам дали са определени като шаферки, но неомъжените приятелки на булката имат някаква такава символична роля.Разбира се, традициите вече не са това, което бяха, така че ако човек го усеща така, защо да не си покани и омъжени приятелки. Аз също държах да са неомъжени, но така или иначе от моите приятелки аз съм първата, която се "бракува", и нямах този проблем.  pleasantry Имам две сгодени, но те ще се омъжат след мен и съответно не ми се стори правилно да не ги каня само на това основание.  pardon
Активен
milady
Сватбар
***
Пол: Жена
Публикации: 232


"The most happy"


« Отговор #35 -: февруари 17, 2015, 09:58:23 »

Дори да си си го измислила има си логика да ти кажа. То е същото като при моминското парти-последна вечер като неомъжена, осъществява преход и празнува за последно като момиче с приятелките си.
За мен също е важно да са неомъжени.
Но нека всеки го направи както иска и както си реши.
Традициите вече са съвсем други, и всеки може да решава според своите желания.
Активен
hrishristova
Сватбар
***
Публикации: 234



Моят сватбен албум

« Отговор #36 -: февруари 17, 2015, 10:23:48 »

еми да....както четох в групата за кумовете - не можело на някой който си кумувал той да кумува на теб... и кой ще го спази това - НИКОЙ!!! суеверия, традиции ала бала... Не знам, малко ми идва в повече тези дреболии...НАПРИМЕН на запад точно, че и омъжени жени са шаферки. Навсякъде различни виждания за нещата. Както ги усещате нещата така ги правете  Wink
Активен
melita
Сватбар
***
Публикации: 152



Моят сватбен албум

« Отговор #37 -: февруари 17, 2015, 11:07:40 »

Някой може ли да препоръча добър шивач за София да ми ушие паферските рокли? Ориентировъчно колко струва такава услуга? Харесах модел рокля от сайта cliche.bg, но там цената е 400лв и то за къса рокля.....
Активен
alexandrova_90
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 3545


I'm wearing the smile you gave me....


Моят сватбен албум

« Отговор #38 -: февруари 17, 2015, 11:12:03 »

Мога да попитам, една от шаферките ми каза, че има позната шивачка, която ще ушие рокли за 100лв.
Зависи от това дали работите с нейни платове, модела, пробите, срока и т.н предполагам  good
Активен
Summertime
Любопитен
*
Публикации: 23


« Отговор #39 -: февруари 17, 2015, 11:16:30 »

На моята сватба имах 5 шаферки, неомъжени по стечение на обстоятелствата. Омъжените ми приятелки не станаха шаферки поради простата причина, че трябваше да  търчат покрай малчуганите си :)Така че всичко е въпрос на лично усещане.Иначе шаферките предадоха невероятен разкош на сватбата. Бяха облечени еднакво в дълги рокли. Помогнаха много в деня на сватбата-насочваха гостите, включваха се в ритуалите, следяха за нередности.А какво моминско парти спретнаха преди това...аз съм много доволна, а те безкрайно щастливи smile
Активен
Summertime
Любопитен
*
Публикации: 23


« Отговор #40 -: февруари 17, 2015, 11:24:16 »

Мелита, на мен ми поискаха 60 лв. за рокля и то с мой плат.Видя ми се скъпичко и затова обиколих магазините и попаднах на една разпродажба, където бяха останали новогодишни тоалети на много прилични цени. Останах във възторг когато продавача каза че имат 4 еднакви рокли от това което харесах. По техния модел ушихме за 5-тата шаферка :)Така че поразгледай
Активен
milady
Сватбар
***
Пол: Жена
Публикации: 232


"The most happy"


« Отговор #41 -: февруари 17, 2015, 11:32:04 »

Ами аз бихнго спазила защото не искам двойката на която съм кумуваламда кумува на мен а също мисля и че много хора точно товам ще го спазят
Освен ако много не държа на тях тогава може би бих ти поканила но иначе не
Разбира се това са си мои виждания
Активен
alexandrova_90
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 3545


I'm wearing the smile you gave me....


Моят сватбен албум

« Отговор #42 -: февруари 17, 2015, 11:45:07 »

Мелита, на мен ми поискаха 60 лв. за рокля и то с мой плат.Видя ми се скъпичко и затова обиколих магазините и попаднах на една разпродажба, където бяха останали новогодишни тоалети на много прилични цени. Останах във възторг когато продавача каза че имат 4 еднакви рокли от това което харесах. По техния модел ушихме за 5-тата шаферка :)Така че поразгледай

И аз мисля да направя точно това, преди да търся шивач good
Активен
melita
Сватбар
***
Публикации: 152



Моят сватбен албум

« Отговор #43 -: февруари 17, 2015, 12:25:56 »

Аз доста гледах по магазините и онлайн, и на живо. Роклите обаче ще бъдат червени, което затруднява избора. Като добавим 4 шаферки с различно мнение, съм абсолютно решена да намеря шивач, който да ушие модела, който всички единодушно успяха да харесат.
Ето го и него ( само ще е по-дълга роклята - до коленете например)



* 10877688_10203516204052600_638077457_n.jpg (17.36 KB, 370x397 - видяно 3653 пъти.)
Активен
milady
Сватбар
***
Пол: Жена
Публикации: 232


"The most happy"


« Отговор #44 -: февруари 17, 2015, 12:51:38 »

 Мелита интересен модел рокля червеното е прекрасен цвят и улеснява избора ти  според мен защото е лесен цвят за намиране и класически.Аз мисля да купим плат,да харесаме модели от нета-има ужасно много разнообразие е много сладки роклички.
На двете момиченца които живеят в София ще намерим шивачка,а за по-малката ми братовчедка ще поитам лелята на кумицата ми която е преподавателка по шиене и живее в моя град. Така ще им е по-лесно, намо до ги карам да пътуват за проби насам-натам.
Просто ще вземем еднакъв плат и така. Дори и да не са еднакви моделите, ще е един и същи цвят, което ми е много важно.
А  ивсе пак фигурите им са много различни и трябва да се прецини кои как ще им стои.
« Последна редакция: февруари 17, 2015, 12:56:17 от milady » Активен
Страници: 1 2 [3] 4 5 ... 19   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines