Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

април 19, 2024, 12:05:03

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: [1]   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: За музиката, танците и чалгата - По света и у нас  (Прочетена 7297 пъти)
 
AIVEN
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Мъж
Публикации: 878



« -: октомври 07, 2014, 08:17:32 »

Крайно време е да разбием някой клишета по отношение на българската музика и да изясним що е то чалга, има ли тя почва у нас, коя музика е чалга и коя не е, както в нашата Родина, така също и в интернационален аспект. Също така искам да засегна и темата за чалгата в танците, за да изясним, кои са натуралните и традиционни танци,  похвати в танцуването и кои са техните вулгаризирани версии (чалгии).
Надявам се да се включат като професионалисти, така също и лаици, за да изградим заедно едно общо достоверно мнение и разбиране за това, какво всъщност представлява чалгата.

На първо място искам да обърна внимание на факта, че думата чалга, в случая е използвана неуместно, тъй като чалгата всъщност е вид циганска музика с индийски произход. Не искам да променям този факт и за това предлагам да оставим думата в смисъла, в които се използва масово, за да не стават обърквания.

Като човек, който се занимава с музика, много често се изправям пред проблеми, свързани с непознаването на музикалните стилове, области и дори времевия период на определена музика от страна на по-голямата,  музикално настроена част от хората. Добре ще бъде да имаме една по-добра представа за някой стилове музика и танци, за да бъде насладата ни от тях по-голяма. Освен това така няма да изглеждаме смешни в очите на онези, които имат елементарни познания и правилно разбиране за видовете музика и съответните танци.
Често се случва някой да стане за смях, на дансинга, пред 100 човека и при това без да го знае. Примери има много и за някой от тях ще стане дума по-нататък.
Активен
Niki1982
Любопитен
*
Публикации: 41


« Отговор #1 -: октомври 07, 2014, 10:02:15 »

Ами всъщност ти се сблъскваш с тези проблеми, защото това ти е професията. Мисля, че на една сватба едва ли някой ще обърне внимание на факта, че някой си танцува салса на бачата музика или нещо подобно. Със сигурност повечето няма да са запознати със стиловете, ама и едва ли някой ще е отишъл за да журира танците (имам няколко дразнещи изключения от страната на моята бъдеща булка, ама ще го преживеем). То реално с много неща няма да са запознати гостите. Бъдещата ми съпруга иска цветът на сватбата да е тюркоаз, баща ми обаче ще го нарече синичко, защото различава само трите основни цвята (хайде да се направя на разбирач - по RGB схемата). Много хора, особено по-възрастните, сигурно не знаят етикета и ще си поставят приборите в чинията така, че да им бъдат прибрани. Ама какво да направим, това не е някакво професионално мероприятие, макар и там да присъствате вие - професионалистите. И сигурно на моя бъдещ видеооператор ще му е много смешно, когато майка ми го пита - Защо с камера като снимате е по-евтино, а с фотоапаратче като на сина ми - двойно по-скъпо? Ама и да и го обяснявам една седмица, едва ли ще разбере точно. Само ще знае, че качеството е по-добро. Така, че според мен вие си вършете вашата работа професионално, правите го много добре, обаче нас си ни оставете да си изживеем този момент. Не може да искате от нас да сме професионалисти и да различаваме и познаваме музикални стилове, фотоапарати, ястия и т.н. Ако го можехме всички, вие нямаше да сте нужни. Леля ми щеше да ме снима с фотоапарата ми, чичо ми да пуска музиката. И една втора братовчедка на бъдещата ми съпруга, която малко не понасям, щеше да сервира. Ама не можем, ... и по-добре smile Ама иначе темата е интересна де.
Активен
AIVEN
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Мъж
Публикации: 878



« Отговор #2 -: октомври 07, 2014, 12:07:05 »

Какво ще кажете ако Дж-я пусне право Дунавско хоро, примерно на Дико Илиев, а в същото време Брата на булката повежда хорото с обикновено право хоро. Никой не сме е да каже нищо и всички се хващат след него и играят право хоро. funnytooth funnytooth funnytooth

Друг случай- Младоженеца тръгва да води, играе обикновено право, но води хорото на ляво. Следователно всички се хващат след него и се чудят защо стъпките са неестествено трудни и объркващи.  sad sad sad

Започваме да играем гръцкото хоро на първата гръцка музика, която ДЖ-я пусне (обикновено Гиа та лефта) а песента няма нищо общо с гръцкото хоро. Това е все едно да ти пуснат някаква българска чалга а ти да започнеш да тропаш Ганкино хоро, или Чичовото. Често искат да танцуват Сиртаки, без да знаят, че това е съвсем различен танц, нямащ нищо общо с гръцкото хоро. Така много често стават за смях не само в очите на професионалистите.

Много бих искал да засегнем и темата за чалгата и особено защо някой хора слагат под този знаменател не само цялата българска музика, но и цялата източна такава наред с гръцката, сръбската, македонската, румънската и арабската.
 crazy crazy crazy
« Последна редакция: октомври 07, 2014, 12:08:55 от AIVEN » Активен
Niki1982
Любопитен
*
Публикации: 41


« Отговор #3 -: октомври 07, 2014, 12:32:42 »

Ами на този последния въпрос си отговорил (извинявам се, че говоря на ТИ, ама ми е по-приятна тази форма) още в първия пост - защото думата чалга се използва неуместно. Ама и предложението ти да си остане така е добро. Вече е станало по-скоро нарицателно. Нещо като джип май. А за хората - те половината млади вече не ги знаят. Дори и аз сега ще ги уча за сватбата си. Така че кой ще им се смее - младите не ги знаят, освен ако не са били някъде в някой състав, старите ги знаят, ама недовиждат. Така, че проблемът е решен. Шегувам се, прав си естествено, ама това си е проблем на танцуващите. Да вземат и да се научат кой танц как се танцува. От форума няма да се промени незнанието им. Сиртакито (по-скоро подобието) пак ще си го мятат на всичко в което се чува калимера или ясо. Някой даже като ударят няколко ракии им стига да им сервират една мастика и те като кажат, че е узо и като го метнат на челото, ако ще и виенски валс им пусни, пак ще си покажат уменията да връзват краката в стил  "Спънала се крава в мотика" smile Такива случаи - много.
Активен
fiibi_bg
Global Moderator
Leader
*
Пол: Жена
Публикации: 6458



Моят сватбен албум

« Отговор #4 -: октомври 07, 2014, 13:30:39 »

AIVEN на вас професионалистите това ли ви е основният проблем ?Как да разкажете във форума разните му недоразумения по сватбата?Нали се сещаш ,че ако младоженеца или брата на младоженеца е адвокат не очаква от теб да знаеш наказателният кодекс?
Така че ,според мен няма нужда от тема ,която провокира спорове ,недоразумения и т.н.Хората ти плащат да си ди джей ,да пускаш музиката която те искат ,а не да ги коментираш кой какво играел на нея.Адски непрофесионално е да коментираш клиентите си .Даже си е чиста пробва клюка.Като модератор не толерирам тази тема.
Активен
магито
Global Moderator
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 4922


яхнала метлата


Моят сватбен албум

« Отговор #5 -: октомври 07, 2014, 13:32:51 »

Браво Фиби, взе ми думите от устата.
Активен
milenkata
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1136


I will love you... unconditionally...


« Отговор #6 -: октомври 07, 2014, 15:18:50 »

Аз споделям мненията на момичетата и на Niki1982. Темата е излишна.

Между другото много от Вас , професионалистите, слагата гръцко и сръбско под един знаменател (като си търсех ДЖ и споменах на едно доста прехвалено име от бранша че с мъжа ми имаме много гости от гръцко и македонско и те ще искат по- такава музика, реакцията му беше една такава киселааааа и с цитат "Аз такава чалгия не пускам")

Искам да кажа че дори и да ходиш на хора и да ги знаеш, във всеки край на БГ хората се играят различно и има по 25 вида от хоро. (минимум) Сега учим Боалийското (тракийско е) в школата за народни танци и няма нищо общо с това което знам от баба ми , която си е от този край.

Именно в това за мен е красотата на една сватба - всеки да се забавлява от сърце! Не смятам че някой от моите гости ще почне да се присмива на друг , защото на дунавско играе право... По- скоро ще се хване да го играе, а пък ако толкова му се танцува дунавско ще си го поръча да го пуснат пак.

Сега , мазни кючеци и аз не обичам и има разлика от чалга до чалга. Аз лично слушам всичко, не претендирам че мога да танцивам всичко но определено се Забавлявам на Всичко! smile smile smile smile Мисля че в това е смисъла на всяка сватба
Активен
AIVEN
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Мъж
Публикации: 878



« Отговор #7 -: октомври 07, 2014, 17:57:57 »

Крайно време е да разбием някой клишета по отношение на българската музика и да изясним що е то чалга, има ли тя почва у нас, коя музика е чалга и коя не е, както в нашата Родина, така също и в интернационален аспект. Също така искам да засегна и темата за чалгата в танците, за да изясним, кои са натуралните и традиционни танци,  похвати в танцуването и кои са техните вулгаризирани версии (чалгии).
Надявам се да се включат като професионалисти, така също и лаици, за да изградим заедно едно общо достоверно мнение и разбиране за това, какво всъщност представлява чалгата.
Защо Тони Дачева според някой хора е чялга, а в същото време "Пуси кат Долс" , "Пит Бул" и т.н. не са чалга. Кои текстове и клипове са по-вулгарни. Ладовете върху чиято основа е изградена мелодията и звученето на източната музика често биват използвани в американската и европейска музика. В този ред на мисли защо едното е чалга а другото не е ???
Не съм сигурен че дадох най-правилните примери, но се надявам, че ме разбирате.
 smile smile smile
« Последна редакция: октомври 07, 2014, 18:08:04 от AIVEN » Активен
megi1993
Ентусиаст
**
Публикации: 82



« Отговор #8 -: октомври 07, 2014, 21:48:11 »

Аз също съм на мнението на момичетата и на бъдещия си съпруг (Niki1982), не смятам, че темата е някому нужна.
На мнение съм, че сватбата е място да се забавляваш, а не да изпитваш роднини, приятели и познати по познанията им по музика и танци. Мисля, че на едно такова мероприятие е важно всеки да танцува на това, което му харесва и както му харесва и не мисля, че някой ще му се присмива. (освен вече споменатите мои роднини, които така или иначе само гледат с какво да се заядат diablo).

Освен това не е лично мой проблем като не знам кой какво пее, аз ще стана за смях, ако изобщо на някой му пука аз какво мисля. Аз съм танциорка, но никога на никого не съм се присмивала как танцува и какво смята за дадена музика. Щом човекът се забавлява всичко е ОК, пък ако иска и да танцува валс на „Вятър ечи, Балкан стене“.

Още едно нещо мисля, че темата няма нищо общо с цялостната идея на сайта и форума. Аз съм бъдеща булка и ме интересува само каква музика се е пускало по другите сватби и коя е подходящата за да стане найстина хубав купон, а не дали чалгата има почва в България или не и какво точно пее Тони Дачева. Надявам се да свалят темата, защото иначе е просто една реклама за ДЖ-ят, които се е изказал в началото.

И AIVEN не искам да те нападам или да подлагам качествата ти като професионален ДЖ под съмнение, но през 10мин. ти публикуваш по някой коментар във форума. Как изобщо успяваш да си свършиш работата? Дано само да не стоиш и да държиш смартфона в едната ръка и да пускаш коментари, а в другата микрофона, за да водиш нечия сватба.
Активен
AIVEN
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Мъж
Публикации: 878



« Отговор #9 -: октомври 07, 2014, 23:18:35 »

Честно казано надявах се в тази тема да се включат повече колеги, от колкото кандидат булки. Дълго мислих дали да сложа етикет на заглавието - само за професионалисти, но се опасявах да не ме обвинят в дискриминация. Освен това се опитвам да подложа на дебат една обществена и широко коментирана тема по отношение на чалгата в българската музика. Не разбирам защо побързаха да се включат тук кандидат булки, които задават странични въпроси като изместват фокуса от контекста на заглавието.  NO
Надявам се модераторите да ни позволят една тема, в която можем спокойно да обсъдим някой въпроси, без да досаждаме на изтръпналите от напрежение кандидат булки.

Който смята тази тема за ненужна не е длъжен да влиза тук. Аз мисля, че има какво да обсъдим с колегите и онази част от потребителите на форума, за които темата чалга не е затворена страница.

Мисля също, че по-умните биха могли да научат много полезни неща от тази тема, ако се развие в правилната посока.
Нека да е ясно, че целта ми не е да заклеймявам чалгата или който и да било друг стил музика. Просто искам да обсъдим някой ладовоинтонационни особености в българската музика и нейните сходства и паралели с персийско-арабско-турската музика.  blum
Иначе казано, до каква степен присъства чалгата в българската музика и до каква отсъства. Сходствата в звученето и използваните музикални инструменти признак ли са за наличие на чалга?
Ако този въпрос ви се стори труден, помислете върху един друг, който касае времевия период на определени изпълнители и техните творби, албуми, песни и т.н. Това е въпрос, който касае не само музиката и танците. Оказа се че и в БНТ не знаят кои години са 80-те и кои са 90-те та се изложиха с едно такова предаване, чието име няма нужда да споменавам, защото всички се сещате кое е. Позволете ми да попитам. Хитовете от 2006-та година в кое десетилетие са? В 10-те или в 20-те? В този ред на мисли как едно парче от 93г. е хит на 90-те???
 crazy crazy crazy

Тези и някой други въпроси, свързани с музиката и танците ще коментираме тук, специално за по-любознателните потребители.
« Последна редакция: октомври 08, 2014, 00:04:04 от AIVEN » Активен
Pachoran
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Мъж
Публикации: 1044


« Отговор #10 -: октомври 08, 2014, 01:16:02 »

 Лично за мен темата е интересна и се надявам коментарите на хора завършили музикално и танцувално образование да коментират, ще бъде полезно за всички, включително за професионалистите. В последните 5 години стана едно "заклеймяване на чалгата", направиха се много предавания на тази тема, изразиха се доста крайни мнения от страна на музиковеди, певци, автори и пр.. Стигна се до момент, в който дори на сватба се забранява "пускането на подобни изпълнения" и сватбата се "проваля" в резултат на това или често овъртайма е чалготека, в която младоженците са дейни участници. Но не това е най-важното, има много по-голям проблем! Прави ми впечатление, разбира се не само на сватбени тържества, а и по-напред е засегнат този проблем в мненията, че има примерно няколко разновидности на игра на дадено българско хоро. Едно и също хоро се играе по различен начин, въпреки, че най-често е в един такт. Цялата тази ситуация е аналогична с примерно думата "торбичка", която е със същото значение на думите - пликче, сакче, найлонка .... и аз не знам колко още наименования има. Ситуацията е аналогична и с прословутата шкембе чорба, колко много са рецептите за изготвянето и, и колко много са разновидностите и в България. Говоря за всички тези неща като човек, който изключително много пътува в страната, да не кажа ежедневно и се сблъсква с тези "национални особености". И наистина е много лесно да назовеш музикално изпълнение като чалга, а в същност то, да има всички белези на чисто българско фолклорно или попизпълнение, танц и пр... Не съм меломан, нямам музикално образовани, но имам страшно голям досег с професионални български и чужди фолклорни състави. Там обаче не намирам "чалга елементи " никакви, на нито един фестивал, на нито една проява.. Чалга виждам като танц и музика на сватби, по специализирани тв канали и основно в български дискотеки, песп. клубове, особено в София и дълбоката провинция. Та и аз се чудя и мая какво е това явление, за кого е присъщо -бедни или богати, необразовани или необразовани,... моята практика показва съвсем друг поглед върху тези неща.
Активен
магито
Global Moderator
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 4922


яхнала метлата


Моят сватбен албум

« Отговор #11 -: октомври 08, 2014, 08:40:09 »

Всеки има право да слуша каквото си иска, да танцува както си иска и да харесва или не дадена музика.Темата е ужасно дразнеща и комплексираща.Значи ли че хора без чувство за такт, не трябва да се кефят и танцуват, защото нямат такова?Значи ли че трябва да слушаме определена музика само защото другите така правят?Сватбата е празник и това обсъждане за мен е повече от излишно!
Активен
Страници: [1]   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines