Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

април 24, 2024, 00:52:46

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: [1]   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Малка сватба, моля за вашето мнение  (Прочетена 8330 пъти)
 
aleks111
Регистриран

Публикации: 2


« -: май 14, 2014, 19:32:44 »

Здравейте! Много е полезно да се допитам до вас. След месец се омъжвам. Ще сключим граждански и църковен брак. Няма да правим традиционната българска сватба по ред прочини. Смятаме да поканим 10-тина приятели, моите и неговите близки, общо около 25 човека. След  ритуалната зала и църквата ще заведем всички в ресторант, просто за вечеря. Без водещи, без специална музика. Дано няма разочаровани. Дори няма да изготвяме покани. Ще поканим лично всеки гост.  В ресторанта естествено няма да сме сами. Много се притеснявам обаче за дребните неща-ритуалната зала, църквата, какво се прави, как и кога, кой влиза първи, кой подписва първи и т.н. Не ми ясна хронологията, нито знам какво се прави с кумовете след като няма да има специално сватба и ритуали, а само вечеря в ресторанта. Ако някой от вас е правил нещо такова моля да ми сподели.  Датите са запазени. В ритуалната зала и църквата има ли почерпка и кой черпи, ами в църквата? А за персонала/служителите в църквата почерпка носи ли се? Благодаря ви! butterfly
Активен
Деница Звездица
Global Moderator
Сватбен ГУРУ
*
Публикации: 863


Dum spiro, spero!


« Отговор #1 -: май 14, 2014, 22:42:24 »

Здравей, Алекс,

Мога да разкажа за нашата сватба, ние бяхме 28 човека. Имахме граждански и църковен ритуал, но в различни дни. Нямахме взимане на булка, ходене до кумове и т.н.

В делничен ден подписахме с кумовете в гражданското. Отидохме заедно дотам с тях, в самата зала не сме влизали едни след други, защото беше излишно. Влязохме си в залата четиримата плюс фотографа, жената ни подреди, каза си словото, после ние имахме обети, подписахме и след това се поздравявахме, голяма емоция беше. Самата служителка, която води церемонията, действа плавно и ти казва кое след кое се прави, така че няма какво да го мислите. След това отидохме да вечеряме с кумовете и да покажем на фотографа ресторанта. (Първо подписва младоженеца, след това булката, после кумата и накрая кума, но тя служителката ви извиква един след друг, не се тревожете, че ще объркате реда).

В деня на същинското тържество се събрахме с кумовете и родителите вкъщи (ние живеем заедно отпреди сватбата). Бях направила маса за малка почерпка. Поседяхме около час заедно, говорихме си, снимахме се. Понеже и ние не искахме ритуали в ресторанта, но много харесвам разчупването на хляба, си бяхме поръчали питка за вкъщи и заедно го разделихме, като символ на това, че занапред ще делим всичко. Беше мило. След това тръгнахме всички към църквата, където всички гости влизат преди младоженците и се подреждат отделно жени от мъже. Кумовете дадоха на попа и на жената, която помагаше, питката, виното и халките, това им трябваше за ритуала. Самият ритуал протича така - младоженците и кумовете след тях влизат в църквата. В притвора попът започва самия ритуал, при който се слагат халките на пръстите на младоженците. Той си ви подрежда, не го мислете, младоженецът е отдясно. По време на самия ритуал попът обяснява кое как следва, дава ви да отпиете вино и да хапнете от питката. След края на ритуала нашият свещеник ни приветства като ново семейство, каза няколко думи, след което ни заведе до олтара и там се целунахме за първи път като венчани, след което всички гости можеха да поднасят поздравления. След това той ви хваща за ръце и ви извежда от църквата, а след вас излизат и гостите. Тогава евентуално можете да се снимате с всички пред църквата, обикновено там стават красиви снимки. (Ние оставихме питката и виното в църквата като почерпка, имахме и бонбони, но не сме ги отваряли, обичайно черпи някой близък, за да са свободни младоженците, кумовете и родителите да приемат поздравления. Това съм виждала да го правят и след гражданския ритуал, ако там ще присъстват всички гости, просто преценете на кого да връчите кутиите и всички в редица ще приемат поздравления).

Във вашия случай ми се струва, че естествено ще се получи да имате почерпка за гостите с бонбони и дребни сладки, след като свърши ритуала в гражданското. На други сватби, на които съм ходила, черпеха пък след църквата, като край на всички ритуали, снимаха се с гостите и после тръгваха за ресторанта.

За самия ресторант няма смисъл да пиша, защото там всичко си зависи само от вас. Ние имахме наша си програма (силно казано програма, по-скоро си бяхме намислили няколко неща как да се случат).

Дори да не знаеш кое след кое върви, то ще се случи самО, не се тревожи и успех!  smile
Активен
aleks111
Регистриран

Публикации: 2


« Отговор #2 -: май 15, 2014, 07:53:34 »

Благодаря ти Деница! Много ме успокои, нашата сватба ще прилича на вашата с изключение, че всички ще присъстват в ритуалната зала и в църквата. Аз съм си много притеснителна, та за това така анализирам всичко. Изключително изчерпателен отговор и хубав съвет за питата ми даде!  Всъщност моите родители ще бъдат представлявани от баба ми и дядо ми (нашите са в чужбина), а гостите са предимно братовчеди, сестра на младоженеца и нейното семейство, и няколко близки приятели. В този случай кой кого ще поздравява? Или ако малката ми братовчедка черпи с бонбоните, кого - всички без изключение ли?
Активен
ra_di
Професор
****
Пол: Жена
Публикации: 367



Моят сватбен албум

« Отговор #3 -: май 15, 2014, 08:32:05 »

Всички ще минат да поздравят вас и кумовете,а почерпката отново е за всички,дори и за вас младоженците.При вас е малко трудно да се разграничат домакини и гости,защото сте много тесен кръг.Успех,няма страшно,направете го така както на вас ви харесва.
Активен
pandapanda
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1848



Моят сватбен албум

« Отговор #4 -: май 15, 2014, 08:44:12 »

Всяка сватба, независимо дали е малка или голяма, е такава, каквато си я направите вие. Ти ще си булката и всички ще слушат теб. Ще черпи, които ти кажеш и когото ти кажеш.

Нашата сватба също беше малка - 10 човека. Както при Дени, за гражданския брак бяхме с кумувете, а за църковния и с родителите и братя и сестри.

Гражданският  ни брак беше в посолство и оставихме шампански и бонбони за служителите. Църковният беше в манастир и носехме бонбони за монахините.

Почерпката за църковния брак беше в малка конферентна зала на хотел, която беше подредена и украсена за случая. По този начин бяхме сами с гостите си.

Наистина няма за какво да се притесняваш за ритуалите в ритуалната зала и църквата - всичко ще ви обясняват.

Успех и бъдете щастливи!
Активен
mimsito34
Новак
*
Публикации: 11


« Отговор #5 -: май 25, 2015, 13:36:18 »

здравейте,

Искам и моята сватба да прилича на описаните тук.
Може би ще бъдем около 40 човека не знам още, в замисъл на нещата съм.
Много бих се радвала ако и ALEKS111 сподели как мина организацията на сватбата ви..
Имахте ли подаръци за гостите?
Много бих се радвала на съвети.. искам точно такова нещо като вашето, но и много се притеснявам за почерпката след това, ако отидем на ресторант и там има и други хора... Не знам, дали ще се получи..smile
 girl_wink girl_wink girl_wink
Активен
lyubenov
Любопитен
*
Публикации: 49



« Отговор #6 -: февруари 10, 2016, 11:35:50 »

При всички случаи, ще е хубаво да наемете фотограф, ако не сте го направили. Дори и да е супер малка сватба, инвестизията ще си струва.


Тук снимах подписването на моя приятелка, тя искаше само подписването, но я убедих че трябва да се снима от по-рано с приготовленията. Станаха много хубави снимки и най-важното историята на деня е запазена.
https://www.facebook.com/media/set/?set=a.1262493300444056.1073741854.327457443947651&type=3
Активен
viliqna
Новак
*
Пол: Жена
Публикации: 12



« Отговор #7 -: юли 14, 2016, 13:54:37 »

Преди време снимах малка сватба с изнесен ритуал в заведението.
Младоженците бяха подписали през седмицата в Ритуална зала.
В заведението имаше водеща, която разигра самия ритуал. Беше много трогателно smile

Заснех малка фотосесия преди това, докато пристигаха гостите. След това самия ритуал и после направихме снимки с всички гости.
Много е мило, когато са малко хора и всички са си много близки.

бел.мод.Махнах линка, приемам го за реклама.Може и без него да се направи изказване по същество.А и не е сигурно дали младоженците са съгласни да им се пускат снимките в интернет пространството.
« Последна редакция: юли 14, 2016, 13:57:56 от магито » Активен
Страници: [1]   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines