Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

април 26, 2024, 02:47:31

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: [1] 2 3 ... 5  Всички   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Празнична седмица 03.03 - 09.03.2014  (Прочетена 34828 пъти)
 
svekarva
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 4023



« -: март 03, 2014, 17:20:14 »

Хайде, още една седмица от месец март започна! Започва с празник и свършва с празник /е, 8-ми е събота/.
То днес почти мина, ама все пак да си честитим националния празник.
Не съм развяла знаме на терасата, не мога и да кажа, че се гордея, че съм българка. Каквато и да бях, щях да съм пак със същите чувства към родното си място. Вчера, от скука, правих един тест - с кой автор съм сродна душа. Изобщо не очаквах да имам нещо общо с Елин Пелин crazy, ама на. Била съм свързана със земята, хихи. Аз, дето на село ходя само при крайна необходимост и един домат не съм бучнала Wink...В крайна сметка, поне пиша на кирилица и на български постовете си в социалните мрежи, интересувам се от етнографски работи и май това е...
Пожелавам на всички ползотворна седмица и добро настроение, въпреки дъждовното време!


* знаме_n.jpg (10.27 KB, 512x512 - видяно 467 пъти.)
Активен
InLove_Girl
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1209



Моят сватбен албум

« Отговор #1 -: март 03, 2014, 17:34:50 »

Честит Празник!!! Честно казано тази година за първи път не ми е празнично, а ми е тъжно. Дълго време не следях новините свързани с политика, но последната седмица гледах различни предавания и...съм обезкуражена, ама наистина. След тежките години, които минаха , днес - 2014 не съм горда, че съм българка.  lacnl8
Винаги на тази дата препрочитам думите...

ВЪЗПОМИНАНИЯ ОТ БАТАК
(разказ от едно дете)
 
От Батак съм, чичо. Знаеш ли Батак?
Хе, там зад горите... много е далече,
нямам татко, майка: ази съм сирак,
и треперя малко, зима дойде вече.
Ти Батак не си чул, а аз съм оттам:
помня го клането и страшното време.
Бяхме девет братя, а останах сам.
Ако ти разкажа, страх ще те съземе.
 
Като ги изклаха, чичо, аз видях...
С топор ги сечеха, ей тъй... на дръвника;
а пък ази плачех, па ме беше страх.
Само бачо Пеню с голям глас извика...
И издъхна бачо... А един хайдук
баба ми закла я под вехтата стряха
и кръвта потече из наший капчук...
А ази бях малък и мен не заклаха.
 
Татко ми излезе из къщи тогаз
с брадвата в ръцете и нещо продума...
Но те бяха много: пушнаха завчас
и той падна възнак, уби го куршума.
А мама изскочи, откъде; не знам,
и над татка фана да вика, да плаче...
Но нея скълцаха с един нож голям,
затова съм, чичо, аз сега сираче.
 
А бе много страшно там да бъдеш ти.
Не знам що не щяха и мен да заколат:
но плевнята пламна и взе да пращи,
и страшно мучеха кравата и волът.
Тогава побягнах плачешком навън.
Но после, когато страшното замина -
казаха, че в оня големи огън
изгорял и вуйчо, и дядо, и стрина.
 
И черквата наша, чичо, изгоря,
и школото пламна, и девойки двесте
станаха на въглен - някой ги запря...
Та и много още дяца и невести
А кака и леля, и други жени
мъчиха ги два дни, та па ги затриха.
Още слушам, чичо, как пискат они!
и детенца много на маждрак набиха.
 
Всичкий свят затриха! Как не бе ги грях?
Само дядо Ангел оживя, сюрмаха.
Той пари с котела сбираше за тях;
но поп Трендафила с гвоздеи коваха!
И уж беше страшно, пък не бе ме страх,
аз треперех само, но не плачех веки.
Мен и други дяца отведоха с тях
и гъжви съдрани увиха на всеки.
 
Във помашко село, не знам кое бе,
мене ме запряха нейде под земята.
Аз из дупка гледах синьото небе
и всеки ден плачех за мама, за тата.
По-добре умирвах, но не ставах турка!
Като ни пуснаха, пак в Батак живях...
Подир две години посрещнахме Гурка!
 
Тогаз лошо време и за тях наста:
клахме ги и ние, както те ни клаха;
но нашето село, чичо, запустя,
и татко, и мама веки не станаха.
Ти, чичо, не си чул заради Батак?
А аз съм оттамо... много е далече...
Два дни тук гладувам, щото съм сирак,
и треперя малко: зима дойде вече.


Трябва да помним и уважаваме миналото си, за да имаме красиво и успешно бъдеще. Питам се ...след 100,200 години нашите внуци и правнуци какво ги чака с такова срамно минало.Не ми се щеше така да започвам седмицата, но уви. 

Пожелавам новата седмица да е по-слънчева, успешна и изпълнена с емоции. give_rose
Активен
Tonina
Професор
****
Публикации: 354



« Отговор #2 -: март 03, 2014, 17:44:15 »

Честит празник!!

Аз съм от групата на идеалистите (колкото и наивно да звучи) и може би поради дълги години извън България и някои смесени корени, съм от тези, които като чуят химна, запяват с ръка на сърцето.

Свекърва, благодаря за темата  give_rose През тази седмица за мен има и още един празник - ще бъда рожденичка, така че като заглавие за мен си е точно в десятката. Малко ми е криво обаче, че от утре до събота ще сме на път и ако времето е непрекъснато дъждовно, настроението ми едва ли ще е много приповдигнато. Стискайте палци, моля, да не берем много студ и турнето да е успешно!
На теста пък (и аз вчера се заиграх) на мен ми се падна Габриел Гарсия Маркес -  " живееш заради емоцията и страстта. Те са онова нещо, което те карат да се чувстваш жив. Обичаш да обичаш... хората, природата, семейството си, живота, всичко!" Склонна съм да се съглася...донякъде  Wink
Активен
InLove_Girl
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1209



Моят сватбен албум

« Отговор #3 -: март 03, 2014, 17:52:46 »

Сега и аз направих теста и ми хареса резултата  Bravo "Ърнест Хемингуей, Обожаваш да пътуваш, но никога не забравяш къде е домът ти. Не разбираш хората, които казват, че не обичат животни. Изключително състрадателен и мил човек, който е готов да подаде ръка на всеки нуждаещ се. Благородна личност, разбира се, със своите тихи лудости от време на време. " Колкото и странно да изглежда, отговаря за мен  smile
Активен
mariola85
Гост
« Отговор #4 -: март 03, 2014, 18:50:36 »

Честит Празник и от Мен !

На мен повече ме ми харесват християнските празници, имат си много хубаво значение и традиция която си върви към тях. 

Оф от утре на работа пак sad така хубаво си починах вкъщи. Какво сте намислили за 8ми март, ще го празнувате ли?  give_rose
Активен
pandapanda
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1848



Моят сватбен албум

« Отговор #5 -: март 03, 2014, 19:09:35 »

Честит празник! Макар да не е най-удачната дата, така си е останало за нас това да е националният празник, а стихотворението, което InLove_Girl сложи ни напомня за снисъла от такива празници.

А 8ми март бих го празнувала с удоволствие, ама около мен всички или го отричат, или, както моят мъж, го смятат за ден на мама и следователно още не ми е празник smile Но ако мъжа ми си дойде с цветя в събота няма да ги върна разбира се  give_rose

Желая ви хубава и успешна седмица smile

Активен
svekarva
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 4023



« Отговор #6 -: март 03, 2014, 19:30:32 »

Аз на 8-ми ще празнувам Тодоровден. Канена съм в село Войводино на кушия. Не съм ходила на такова нещо, имам големи очаквания.  smile. Мъжът ми ми се смее, защото много миришело...Но е близко и ако не ми хареса, поне ще отида на голямо гости с ядене и пиене на познатото семейство, че са Тодор и Тодорка, съответно с внук Теодор и внучка Дора /4 броя именници/. Малко ме притеснява какъв подарък да нося, но ще го уредим Wink
Активен
InLove_Girl
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1209



Моят сватбен албум

« Отговор #7 -: март 03, 2014, 19:45:50 »

Ние на 8-ми ще ходим до Одрин, все пак на 10-ти правим една година църковен брак с милото и ще отидем до църквата, семейството на попа ни покани на обяд  :)Така че сега се моля само да е хубаво времето. С дамската половина на приятелските семейства решихме да се съберем на 9-ти и да почерпим половинките, та тогава всяка ще се развихри в кухнята  Girl_hide
Активен
helena31
Сватбар
***
Публикации: 270


« Отговор #8 -: март 03, 2014, 23:12:59 »

Здравейте приятелки .... помните ли ме  blum? Толкова отдавна не бях писала нищо във форума, макар и редовно да надничам и да си спомням прекрасните емоции от миналата година. Не мога да повярвам колко много време мина от сватбата ни!!
Надявам се, че ще ме приемете отново и обещавам да наваксам с новините от всички и да бъда по-активна!
Активен
Tonina
Професор
****
Публикации: 354



« Отговор #9 -: март 04, 2014, 00:13:16 »

helena , как да не те помним  smile Добре си спомням и чудесните снимки от сватбата ти.  good Добре си дошла отново. То и аз не съм от редовно пишещите, но винаги ми е много приятно да хвърлям по едно око  smile
Момичета, хубаво е, че имате идеи за идващите празници.  InLove, каквото и да е времето, годишнината ви е, прекрасен повод за хубави емоции. Да си изкарате много хубаво!!
Свекърва, на кушия не съм била, но помня преди доста време един Тодоровден с много красив парад на коне в София. Конете бяха изключителни - расови и стъпваха гордо като кралски особи.  smile

Хм...хич не ми се спи. Половинката ми е в командировка и когато го няма, ми е някак некомфортно и не мога да спя. В момента гледам за стотен път "Оркестър без име". Много харесвам старите бг филми... Това ме подсеща, че не сме обсъдили оскарите. (Или пък може би вие сте ги коментирали и аз съм пропуснала).  Аз успях да изгледам само "Гравитация" , "Вълкът от Уолстрийт" и "Син жасмин".
Активен
InLove_Girl
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1209



Моят сватбен албум

« Отговор #10 -: март 04, 2014, 00:37:04 »

Уффф за тия оскари много ме е яд. Стоях до 4 сутринта, за да видя роклите на звездите, а те нищо не показаха, така се ядосах, че в началото на самата церемония си легнах. Инъче за първа година харесвам едно 80% от номинираните филми. Яд ме е, че Мерил Стрийп не спечели  pardon
Активен
Tonina
Професор
****
Публикации: 354



« Отговор #11 -: март 04, 2014, 00:45:41 »

Мерил е велика... Не съм гледала филма с нея, но не се съмнявам, че отново прави запомняща се роля.
Мен пък ме е яд, че Леонардо ди Каприо за пореден път бе пренебрагнат, но се надявам на него да не му пука много-много и да продължава да играе върхово.
Активен
InLove_Girl
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1209



Моят сватбен албум

« Отговор #12 -: март 04, 2014, 01:11:58 »

Аз не съм фен на Лео, но определено беше пренебрегнат - във Вълкът от Уолстрийт беше страхотен. Матю Макконъхи ми е може би един от най-противните актьори, не знам какво му харесаха, инъче Клубът на купувачите от Далас направи впечатление, но определено не беше за Оскар. Син жасмин, така и не съм го гледала, Кейт Бланшет е прекрасна така или инъче. Влюбена съм в нея още от Оскар и Лусинда, Елизабет, да не говорим за неповторимата й роля на Галадриел във Властелинът на пръстените  smile Както казах тази година е една от силните на Академията. Дано да повтарят по някоя от телевизиите церемонията  smile
Активен
ani_ogbg
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 647



Моят сватбен албум

« Отговор #13 -: март 04, 2014, 10:40:03 »

Здравейте и от мен smile

Ели, добре дошла отново smile То и аз не съм от най-редовните, но ми е приятно да чета и като мога да се включвам.

С малко закъснение ви честитя прекрасния ни празник! Много обичам родината си, но много страдам като гледам на какво е заприличала и как бива погубвана.. Дано по-добри времена да дойдат скоро.

Свекърва, сигурна съм ,че кошията много ще ти хареса smile Чувството е невероятно! Дано тази година и ние отидем. В Суходол и Горна баня правят кошии всяка година и ако на милото му се ходи може и да отидем. Даже като по-малка се бях качвала на победителя, а той един голям кон..

А пък в семейството си имаме и именници, то при нас традиция и ще празнуваме. Мама или баба омесват кончета със сирене за всеки от семейството, събираме се и така smile

За 8 март като празник нямаме планове. Ще ми бъде подарено цветенце, разбира се, ама празникът ще бъде изместен от Тодоровден.. хихи

А ще споделите ли и с мен този тест, че ми стана интересно аз на кого приличам?  blum

Пожелавам ви хубав ден и прекрасна седмица в най-прекрасния месец от годината smile
Активен
svekarva
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 4023



« Отговор #14 -: март 04, 2014, 12:01:03 »

http://www.beu.bg/%D0%BA%D0%BE%D0%B9-%D0%B2%D0%B5%D0%BB%D0%B8%D0%BA-%D0%BF%D0%B8%D1%81%D0%B0%D1%82%D0%B5%D0%BB-%D0%B5-%D1%82%D0%B2%D0%BE%D1%8F%D1%82%D0%B0-%D1%81%D1%80%D0%BE%D0%B4%D0%BD%D0%B0-%D0%B4%D1%83%D1%88%D0%B0-%28%D1%82%D0%B5%D1%81%D1%82%29-news11015.html
Привет!
ani_ogbg, ето ти теста.
Разкажи ни малко по- подробно за тези кончета, много интересно е. Ние нямаме Тодоровци в рода, все сме градски чеда и малко зная за празнуването на празника.
helena31, специално здрасти! Как изкара зимата, тази година беше тежка за Америка почти във всички щати?
Аз не гледах Оскарите. Ходихме на "Вълкът от Уолстрийт" същата вечер и после пихме по чаша вино и се прибрахме доста късно. Тоалетите сигурно ще започнат да ги въртят по Фешън ТВ още от тази седмица, тогава ще им се любувам Wink. Пък и ще дебна за повторение, няма как да не го дават по някоя телевизия. И номинираните филми не съм гледала, чакам първо да ги наградят и тогава, че да не се хабя. Wink
Много ми е трудно да дам категорична оценка за играта на Леонардо - вълк. Някак нямаше развитие и хич не му повлияха наркотиците и разгулния живот Wink. Маалко да беше позабавил темпото.....Да не говорим, че когато беше вдървен и се мъчеше да се покатери в колата, повече показваше секси дупе. Хихи, предполагам, че основно ме подразни кофтито му боядисана коса и не можах да се абстрахирам от това....Не зная, през цялото време очаквах нещо да се случи, беше ми интересно....и толкова. Не можа да ме разтърси, както очаквах.
Активен
Страници: [1] 2 3 ... 5  Всички   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines