Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

април 23, 2024, 16:30:35

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 ... 16 17 [18] 19 20 ... 28   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Сватбени фотографи - 5-та част  (Прочетена 218644 пъти)
 
lyubenov
Любопитен
*
Публикации: 49



« Отговор #255 -: март 27, 2015, 17:18:51 »


Малко некоректно е сравнението, понеже аз поне не видях в България сватбен фотограф, който да снима с Хаселблад. Но иначе цените са напълно нормални. Естествено доста по-ниски са от средните за Европа, но това е породено от по-ниската цена на труда. За съжаление всички останали разходи, освен труда са им същите като на европейските им колеги. И не, не съм професионалист. Всъщност се готвя за сватба и аз, но фотографията ми е хоби и само като си помисля колко струва едно хубаво тяло и няколко хубави обектива и хубави светкавици. Само до тук минахме със сигурност 15-20 000 лева. А колко още неща има.... Мисля, че за приличен от моята гледна точка фотограф е нормално да трябва да дам около 1200 до 1600 лева, в зависимост от услугата. Все пак пържолите ще ги излапаме и да не кажа какво ще ги направим после и после ще ми останат едни снимки и едно видео. Затова и за тези две неща ще ми отидат около 30-40% от бюджета.
Това, което сте написали е напълно точно и е хубаво, че не го пише сватбен фотограф.
Активен
milenkata
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1136


I will love you... unconditionally...


« Отговор #256 -: март 28, 2015, 00:48:29 »

 goodpost

По назад в темата съм писала подробно мнение за моето лично разделение на фотографите.

Аз деля фотографията на три - щракане, снимане и правене на изкуство..

Щракане - това е когато гостите ви снимат с телефоните или сапунерките, правят що годе прилини снимки - има ви вас има го и младоженеца... но толкоз. На едната снимка сте отрязани до кръста, на другата сте много дребни, защото е снимано от далеч, на третата сте мигнали, на четвъртата не сте на фокус.....Но все пак са забавни и им се радвате. Снимките са просто снимки, такива които и вие сами може да си направите

Снимане - това е когато сте наели фотограф, който все пак е учил малко фотография и има представа от композиция, детайли и обработка на снимки.Обикновено е в ниския или средния ценови клас. Снимат със среден клас техника, но се получават красиви снимки. Получавате отговарящи на цената прекрасни спомени, задоволяващи вашия вкус, които можете да показвате на гости и приятели през годините, без да ви е срам че на някоя снимка не сте излязли добре.

Изкуство - това е когато наемете истински професионалист. Този човек не само е учил фотография, той има и опит Х на брой години, снимал е стотици сватби , хиляди моменти. Има виждане на художник и за него всеки един момент от вашата сватба е като отделна картина, която той рисува. Тук говорим за висок до много много висок ценови клас, тъй като тези хора инвестират много в техника, подготовка, ходене на международни курсове и непрекъснато самоусъвършенстване. Получавата много повече от снимки. Получавате историята на момента, вълнението на гостите изписано на лицата им, уловената сълза в гражданското, трепета в погледа ви ... Получавате картини, които можете спокойно да разпечатате в огромен размер и да окачите на стената си. Разглеждайки през годините тези спомени, е сякаш разглеждате творбите на художник, уловил всеки малък детайл и момент, всяка неподправена емоция, всяка усмивка....

Всеки сам преценява кое от трите желае. За много хора снимките сами по себе си са просто снимки и е важно да съхранят спомена от събитието в главата си, а не на хартия. За други е важно да имат картини , които да им припомнят невероятния ден....

Във всички случаи, един фотограф на сватба никога не е излишен smile Wink

С други думи - лекаря и адвоката ги имаш в държавен и частен вариант. В държавен вариант можеш да получиш страхотна лекарска помощ - рядко но се среща - и да не плащаш много за нея, но в повечето случаи често се случва да не ти се обърне достатъчно внимание на проблема. В частния вариант получаваш по-високо ниво на обслужването, по-специално внимание и отношение (тук разбира се също има един определен процент лекари частници, които не си струват парите)
Иначе казано - това, за което плащаш е това, което получаваш - ако искаш по-специално внимание, по-добро отношение, по-худдожествени снимки, по-добра техника - ами за тях се плаща.smile

Както има и ресторанти с 5 лв тристепенно обедно меню и такива,в които за 5 лв не можеш да си поръчаш и вода...

Не мисля че е много сложно smile

Конкретно за Салов - снимките му по мои наблюдения не са лоши(имам познати, които използваха услугите му), накрая получаваш около 1100 кадъра, но не всички са обработени.(тук все пак зависи от пакета, на моите познат  беше толкова) Това са просто всички кадри които е снимал. В тях има и снимки не на фокус или снимки, на които сте мигнали и тн... Обработени кадри моите хора получиха около 400. Цената за качеството според мен е ок. Качеството не е от високите (лично мнение) съответно и цените не са високи. smile
Моите познати бяха доволни, нямаха кой зна колко креативни кадри, но имат снимки за спомен и те са им достатъчни. С две думи - фотографа е подходящ за тези, които не държат кооой знае колко на снимките и просто искат да имат спомени от деня. good В случай че искате запечатани емоции - това не е вашия фотограф

Надявам се да съм помогнала smile Успех
Активен
djdimi
Професор
****
Пол: Мъж
Публикации: 361


dimifoto.weebly.com


« Отговор #257 -: март 28, 2015, 01:30:36 »

Здравей!
Аз лично за Пловдив не успях да намеря фотограф само за 1 или 2 часа...
Някой от отговорите бяха , че трябва да покрия хонорара за цял ден!

Не сте търсили както трябва, има студия с по 3-ма-4-ма фотографа и видеооператори, дори датата да е от най-натоварените е много вероятно да има един свободен колега.
Активен
djdimi
Професор
****
Пол: Мъж
Публикации: 361


dimifoto.weebly.com


« Отговор #258 -: март 28, 2015, 01:50:17 »


Малко некоректно е сравнението, понеже аз поне не видях в България сватбен фотограф, който да снима с Хаселблад. Но иначе цените са напълно нормални. Естествено доста по-ниски са от средните за Европа, но това е породено от по-ниската цена на труда. За съжаление всички останали разходи, освен труда са им същите като на европейските им колеги. И не, не съм професионалист. Всъщност се готвя за сватба и аз, но фотографията ми е хоби и само като си помисля колко струва едно хубаво тяло и няколко хубави обектива и хубави светкавици. Само до тук минахме със сигурност 15-20 000 лева. А колко още неща има.... Мисля, че за приличен от моята гледна точка фотограф е нормално да трябва да дам около 1200 до 1600 лева, в зависимост от услугата. Все пак пържолите ще ги излапаме и да не кажа какво ще ги направим после и после ще ми останат едни снимки и едно видео. Затова и за тези две неща ще ми отидат около 30-40% от бюджета.

Имайте малко чувство за хумор, аз освен да давам полезни съвети, обичам и да се шегувам и забавлявам във форума smile...Познавам 2-ма фотографи които са снимали сватбени фотосесии с Хаселблад и един с Пентакс 645, репортажа снимат с Canon 1dx И Nikon D4s, но това е друга тема, не е за този форум...Понеже Любенов писа за "санираните панелки" smile, дадох линкoвете за Хаселблад и комплекта обективи Optimo на Angenieux, ако има кой да купи нашата "санирана панелка" smile...Нали са Европейски производители, трябва да ги подкрепяме...Иначе браво Niki1982, разбрал си къде е истината.
« Последна редакция: март 28, 2015, 01:54:09 от djdimi » Активен
Pachoran
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Мъж
Публикации: 1044


« Отговор #259 -: март 28, 2015, 11:07:23 »

 Интересна дискусия се е заформила , учудвам се, че още има хора в България, които живеят във времето на социализма. Трябва да си наистина голям наивник да считаш, че лекарската и адвокатската професия трябва са с най-голямо възнаграждение на пазара на труда. Особено в България, където представителите на двете професии БЕЗПЛАТНО се обучават и упражняват дейността си или са зависими от държавните институции. И най-важното -работят в държавни фирми или институции. И всячески се опитват да лапат и в държавния и в частния сектор без да са инвестирали и една стотинка от джоба си, да рекетират цели семейства.
 А бедният фотограф или оператор, инвестирал десетки хиляди и милиони / в чужбина има много големи фирми в този сектор/ трябва да се съобрази със заплатата на един държавен или общински служител -лекар или адвокат. Но простено ни е в България сме, а там все още 3 поколение след 1989 г. живее във времето на социализма.
Активен
Alichka
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 3214



« Отговор #260 -: март 28, 2015, 13:59:46 »

Аз пък не мога да разбера какъв ви е проблемът crazy Като не искате да давате пари - ами не давайте! Няма да имате видео и фото и толкова! Никой не ви задължава за нищо. Ваше си е решението дали да има кебапчета и кюфтета или кралски скариди на сватбата.
Като стане дума за булчински рокли, се дават 1000-2000 лв. Като стане дума за видео и фото - тези пари са много. Същото го срещам и в темата за бебетата. Били много пари да се дават за раждане. Само където булчинската рокля е за един ден, а видеото, фотото и последиците от раждането - за цял живот! Мое мнение. Не се заяждам и не задължавам никого с него. smile
Активен
milenkata
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1136


I will love you... unconditionally...


« Отговор #261 -: март 28, 2015, 14:02:42 »

 goodpost goodpost много съм съгласна Али... В крайна сметка всеки си решава за себе си и бюджета си къде да даде много и къде малко пари
Активен
nansita
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1840



Моят сватбен албум

« Отговор #262 -: март 28, 2015, 16:30:52 »

Абсолютно точно написано, Али!
Присъствах на сватба без фото и видео преди няколко години. Към днешен ден младоженците СЪЖАЛЯВАТ, че не са инвестирали във фотограф. Имат страшно много снимки от гостите, 10-ина сполучливи кадъра от всичките 1000 и нещо. Не че не можеха да си го позволят,ама бяха на принципа "нали има тука хора с апарати, те ще ни снимат". Снимките им са от градинката пред обредната зала в малък град и напомнят сватбата на родителите ми отпреди 20 години.
Активен
KrassyAndreev
Сватбар
***
Пол: Мъж
Публикации: 179



« Отговор #263 -: март 29, 2015, 11:05:32 »

Нямаме право да държим сметка на младоженците за тяхното решение да пренебрегнат фотографа.
Всичко опира до ценностните системи на човека. До това какво държи той и как неговите решения се отплащат във времето. Има семейства, които нито снимат по събития и екскурзии, нито имат албуми у дома си, нито гледат снимки... и за тях това не е важно.
Имах уговорено сватбено заснимане на момиче на приятел, което след молба от нейна страна се съгласих на определената дата да снимам сам, защото снимам винаги в екип. Седмица след това ми се обажда и след поредица от извинения ми споделя, че ще се наложи да откаже фотографията. И видеото...
На въпроса дали мога да помогна с нещо все пак ми отговори, че много си харесала една скъпа рокля, не можела да спи и я искала и така сериозно излязла от бюджета и започнала да реже отнякъде.
Разбира се фото и видео, защото за нея те са просто пера в бюджета, а да реши в началото да ги наеме има заслуга сестра й, която от своя страна много държи на фотографията. Хем сестри, а коренно различни ценности... живот  blum
По същият начин младоженците нямат право да държат сметка на фотографите за техните цени. Както и да обсъждат кой бил обирджия и кой не...
Обирджия е този, който те постави в безизходица и те принуди да плащаш повече, отколкото си се съгласил в началото...
Избор на фотографи голям...
Има един такъв лаф. Когато не можеш да си позволиш нещо, което харесваш, ще харесваш това, което можеш да си позволиш!
Активен
fanimira
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2391


Mom of 2


Моят сватбен албум

« Отговор #264 -: март 29, 2015, 12:49:39 »

Подкрепям напълно г-н Андреев! Разни хора, разни вкусове! С носталгия гледам албумите от миналото. Тогава си е било цяло събитие да се снимаш! Все го свързваш с някакъв повод, например имам такива сантиментални снимки от сбора на село например  blum сега снимаме навсякъде. Дори по тоалетните на заведения. Имаме по хиляда снимки само от 1 ден, хвърляме ги на компа и в напрегнатото си ежедневие не се и сещаме за тях! На сватба е друго, хубаво е човек да има някой друго албумче за спомен, та дори и като на родителите му отпреди 20 години  blum
Активен
savina89
Регистриран

Публикации: 2


« Отговор #265 -: април 01, 2015, 18:20:51 »

Здравейте мацки,

Изчетох почти изцяло и петте теми за фотографи, но тези, между които аз се колебая не фигурират или поне аз не ги открих...
За жалост бюджета ни за фотограф е със свръх максимум 700лв и не мога да бъда безкрайно претенциозна. Все пак харесах си трима фотографи, които можем да си позволим и дори са свободни за нашия ден.
Моля ви кажете ми мнение за тях или поне кой ви допада повече на вас.
Колебая се между Наталия и Димитър, като може би ми допадат най-много, но ми се струва, че нямат кои знае колко опит с оглед на показаното във сайта им.
Вторият ми избор е Тихомир Йорданов, много ми харесва, но се колебая и за третия вариант, защото цените му са най-атрактивни - Бисер Йорданов. Дори подозирам, че двамата са братя....
Много ми се иска да направя правилен избор и то възможно по-скоро, за да отметна поне фотографите и да се съсредоточа върху останалите неща.

Много ви благодаря за отделеното време!

Поздрави,
Савина
Активен
nansita
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1840



Моят сватбен албум

« Отговор #266 -: април 01, 2015, 19:09:32 »

Добре дошла във форума,Савина и поздравления за голямата крачка.
Ние също бяхме направили едно проучване сред фотографите и решихме да се срещнем с всички, за да преценим с кого ще можем да се сработим. За наш късмет, още на първата среща си допаднахме с фотографа и нямаше нужда да се срещаме с другите.
Моят съвет е да се срещнеш с всички, които сте избрали, за да видите дали изобщо ще ви допадне човекът отсреща. Все пак,трябва да се чувствате комфортно покрай професионалистите, а точно фотографът ще ви предразположи, за да се получат максимално естествени снимки. smile Успех!
Активен
flutter
Сватбар
***
Публикации: 229


« Отговор #267 -: април 02, 2015, 13:22:14 »

Привет и от мен, Савина!
Исках само да изкажа мнението си, че сте направили доста добра селекция, предвид ценовия клас. Нямам лични впечатления от нито един от тримата, но снимките им са доста приятни.
Поздрави!
Активен
savina89
Регистриран

Публикации: 2


« Отговор #268 -: април 08, 2015, 14:44:07 »

Спряхме се на Бисер Йорданов. Изглежда готин. Предположението ми, че са братя с другия фотограф се потвърди. Но си работят самостоятелно двамата.
Ами дано не сме сбъркали с избора. Ще пиша пак като видя снимките.
Благодаря на всички!
Активен
Koliin
Ентусиаст
**
Публикации: 60



Моят сватбен албум

« Отговор #269 -: април 08, 2015, 16:30:29 »

Савина, заинтригува ме с твоя фотограф smile Много ми допада работата ми- точно изискването ми е за репортажна фотография.  Мисля, че ще наптравя среща с него за да видим дали ще си допаднем smile
Активен
Страници: 1 ... 16 17 [18] 19 20 ... 28   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines