Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

март 28, 2024, 12:42:46

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 [2] 3 4 ... 6  Всички   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Ще си запазите ли моминското име? -4-та част  (Прочетена 61269 пъти)
 
Sunshine87
Сватбар
***
Публикации: 270



Моят сватбен албум

« Отговор #15 -: юни 18, 2014, 11:15:39 »

Аз пък нямам търпение да взема фамилията на мойта мечка. Той не ме е карал, аз сама го реших и той много се зарадва като му казах, че искам да сменя моята.smile Не че не си я харесвам, но и аз като Shaya съм на мнение , че е хубаво жената да приеме името на съпруга си. Така се избягват бъдещи проблеми (имам колежка, която не си е сменила фамилията и всеки път като пътуват извън БГ с децата, им правят проблем/проверка тя ли е наистина майка им)

Обаче имам въпрос:
Паспорта ми изтича юли месец 2015 (сватбата е края на юни). Планирали сме ако правим меден месец да е в Турция (където ни трябват паспорти)или в края на юни или първа седмица на юли.

Проблемът : Паспортът трябва да е валиден мин. 6 месеца преди датата на отпътуване - демек трябва да го подновя преди пътуването, но когато сменя фамилията това реално ще стане двоен разход. Веднъж ще го сменя преди сватбата и още веднъж след като се върнем от меден месец вече ще съм с нова фамилия и ще трябва пак да го сменям...

Има ли как да го избегна това?Поне да го направя наведнъж .......

Нямам как. Моят паспорт изтече март месец и е върнат за унищожаване, септември трябва да сме в Турция. Направо ще го сменям след сватбата и даже ще пускам експресна поръчка , че не зная как ще стане за 10 дена... Ако го смениш сега с твоята фамилия, в срок от 30 дена след смяната на името трябва ад подновиш паспорт, лична карта и шофьорска книжка ( поне 100 лева минимум - ужас)...Глобите за несменени документи са малки 20-100 лева максимално...
Активен
JustRain
Сватбар
***
Публикации: 187


« Отговор #16 -: юли 14, 2014, 18:58:37 »

Ще сменя фамилията, макар първоначално да мислех да добавя неговата с тире. Премислих се като жест към него и не само.
Пък и фамилията е толкова уникална, че и Гугъл ме пита "може би имате предвид...".    Computer
Активен
vstambolska
Сватбар
***
Публикации: 260



Моят сватбен албум

« Отговор #17 -: август 11, 2014, 13:01:15 »

И аз ще взема неговата фамилия.Той още от сега само се шегува с мен с шеги от сорта на : "Г-жо Неделчева..." и си умира от кеф , че ще съм с неговата  фамилия  danceg
Активен
AIVEN
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Мъж
Публикации: 878



« Отговор #18 -: септември 09, 2014, 11:11:05 »

Аз не мога да разбера защо някой толкова държат да са с 4 имена. Явно не са запознати с трудностите при попълване на различни бланки и документи. Много често в тези случай бащиното име изчезва почти напълно, тъй като не се споменава и не фигурира никъде. Фамилното име по-важно ли е от бащиното?  crazy

В следствие от комунизма има останали много малко истински родови имена. Повечето от хората са с фамилно име, произтичащо от собственото име на дядо им или прадядо им. В този смисъл и не само мисля, че много по-важно е да запазиш бащиното име, защото бащата е човека, който те е отгледал, жертвал се за теб и те е създал като човек. Това име не бива да се игнорира, а това се случва често при жените с четири имена.
sad
Активен
wenzdy
Регистриран

Пол: Жена
Публикации: 6



« Отговор #19 -: октомври 08, 2014, 18:10:16 »

Аз също не мога да разбера защо някои хора си остават със старото име. Първо проблемите с децата един ден... и какво мъжът ми и децата ми с една фамилия, а аз с друга? Каква се водя тогава... Ми тъпо е. А пък и не е кой знае какво да си смениш една лична карта и една книжка. Както го правим, когато изтичат, така и сега може... Аз сега си смених личната карта и ми предстои да си сменя шоф. книжка и да ида до банката само да ми сменят името. Аз също много си харесвам фамилията на родителите ми, но така или иначе сме две сестри и нашата фамилия няма как да се продължи... А и сме от тези семейства, които родителите на баща ми са били с една фамилия, а баща ми и брат му са с друга (това все още не мога да го възприема... същата е историята и на мъжът ми)... та с фамилията на баща ми... реално ФАМИЛИЯ дето е с години напред... няма. Сега само ще ми трябва време да не казвам старата фамилия като ме питат  DANCE
Активен
Alleksia
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 711



« Отговор #20 -: октомври 10, 2014, 12:53:38 »

Wenzdy, има много причини, подари които хората не си сменят имената. Проблеми с децата няма, никой не те гледа като извънземно. Просто всеки си има право на избор и гледна точка.
Активен
AIVEN
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Мъж
Публикации: 878



« Отговор #21 -: октомври 10, 2014, 15:04:38 »

Wenzdy, има много причини, подари които хората не си сменят имената. Проблеми с децата няма, никой не те гледа като извънземно. Просто всеки си има право на избор и гледна точка.
Причини няма! Има само извинения и оправдания. Истинската причина за това, че все повече жени не желаят да се разделят с моминското си име е, от една страна еманципацията, а от друга все по-голямото недоверие към партньора. Казвам партньора, защото думата съпруг отдавна е изгубила своя смисъл. Вината за това обаче не е у жените а в мъжете, защото по-голямата част от тях отдавна са изгубили мъжеството си. По цял ден мислят само за едно нещо...по-точно за три неща.... и ако по някога се сещат, че трябва да работят, то е защото им трябват пари за същите, онези три неща.
Ако нямате доверие в партньора си не бързайте да се омъжвате за него. Потърсете правилния човек, на когото ще сте съгласни да дадете не само името си, но и много повече.
 smile smile smile
Активен
Alleksia
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 711



« Отговор #22 -: октомври 10, 2014, 18:04:16 »

Уважаеми АIVEN, призовавам те да се въздържаш от квалификации, най-малкото сигурна съм, че не познаваш всеки отделен индивид на планетата, че да съдиш за положението и възгледите му Wink
Активен
fiibi_bg
Global Moderator
Leader
*
Пол: Жена
Публикации: 6458



Моят сватбен албум

« Отговор #23 -: октомври 10, 2014, 18:10:53 »

wenzdy много жени запазват фамилията си ,ако са известни именно с нея.Може самата фамилия да бъде бранд на фирма например.Също така ,ако примерно си юридическо лице си има доста усложнения ,сменяйки се фамилията на собственика на фирмата.Аз лично попълних доста документи ,разкатвах се до съда няколко пъти ,търговски регистър и т.н. .Пусках и онлайн ,такса има ,ако ти отхвърлят образеца ,отново такса .Имам документи с по 10 -20 годишни договори ,всичко се сменя с новото име.Така че не е толкова лесно и евтино колкото си мислите.Въпреки това аз съм си сменила фамилията ,но разбирам тези които избират да не си я сменят.

Активен
магито
Global Moderator
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 4922


яхнала метлата


Моят сватбен албум

« Отговор #24 -: октомври 10, 2014, 22:00:23 »

AIven, айде няма нужда от обобщаване.Лесно ви е на вас мъжете да давате така мнение без да се налага да правите каквото и да е.Представи си, че ме познават с името ми, и то значи нещо в средите, в професията ми.И представи си, че съм се борила със зъби и нокти да се доказвам измежду всичките мъже, щот професията ми била мъжка.И сега една смяна на фамилия, заради нечие его, ще затрие всичко което съм постигнала.Ми няма да го сменя!То ако името му е проблема, защо е с мен?
Активен
AIVEN
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Мъж
Публикации: 878



« Отговор #25 -: октомври 12, 2014, 14:31:02 »

Не виждам защо ме укорявате???!!! Може би пак трябва да прочетете, какво съм написал и да вникнете повече в смисъла.
Причини няма! Има само извинения и оправдания. Истинската причина за това, че все повече жени не желаят да се разделят с моминското си име е, от една страна еманципацията, а от друга все по-голямото недоверие към партньора. Казвам партньора, защото думата съпруг отдавна е изгубила своя смисъл. Вината за това обаче не е у жените а в мъжете, защото по-голямата част от тях отдавна са изгубили мъжеството си. По цял ден мислят само за едно нещо...по-точно за три неща.... и ако по някога се сещат, че трябва да работят, то е защото им трябват пари за същите, онези три неща.
Ако нямате доверие в партньора си не бързайте да се омъжвате за него. Потърсете правилния човек, на когото ще сте съгласни да дадете не само името си, но и много повече.

 smile smile smile
Активен
Nelka88
Ентусиаст
**
Пол: Жена
Публикации: 108


Моят сватбен албум

« Отговор #26 -: октомври 12, 2014, 20:37:39 »

Причини няма! Има само извинения и оправдания. Истинската причина за това, че все повече жени не желаят да се разделят с моминското си име е, от една страна еманципацията, а от друга все по-голямото недоверие към партньора. Казвам партньора, защото думата съпруг отдавна е изгубила своя смисъл. Вината за това обаче не е у жените а в мъжете, защото по-голямата част от тях отдавна са изгубили мъжеството си. По цял ден мислят само за едно нещо...по-точно за три неща.... и ако по някога се сещат, че трябва да работят, то е защото им трябват пари за същите, онези три неща.
Ако нямате доверие в партньора си не бързайте да се омъжвате за него. Потърсете правилния човек, на когото ще сте съгласни да дадете не само името си, но и много повече.
 smile smile smile
Защо така нападате хората? Кому е нужно? След като в Семейния кодекс са предвидени Х броя варианта, всеки си избира според ситуацията, в която се намира, и сам си познава най-добре.

По темата, аз ще взема фамилията на мъжО. Исках тире, той много искаше да е неговата, но като му казах какво съм решила, се съгласи без възражения. След това разбира се аз си промених мнението, но няма да му казвам, ще научи на церемонията като го обявят  danceg
Активен
stan_angelova
Регистриран

Публикации: 5


« Отговор #27 -: октомври 19, 2014, 15:04:48 »

Всичко е много хубаво с промяната на името за да зарадващ бъдещия си съпруг, но дали сте мислили по върпоса в колко институции след това ще трябва да регистрирате новата си лична карта, а и самото вадене на нова лична карта, шофьорска книжка, дебитни/кредитни карти, майли със стара фамилия .... Лудница дори и пдписа може да се наложи да си промените. Незнам аз за сега не се решавам на тази стъпка. Единствено, което ме притеснява е че в бъдеще ще има различна фамилия от на бадеците ни (дай боже) деца. А и вече май е по-модерно жената да си запазва фамилията.
Активен
mariola85
Гост
« Отговор #28 -: октомври 19, 2014, 19:21:31 »

Всички тези институции отнемат много малко време, адрес,л.карта + задграничен паспорт 45 мин, шофьорска книжка 7 мин, в КАТ София всичко отнема минути, дебитна карта 5 мин, изпращаш копие от л.карта на банкера си и ти се прави нова която отиваш да я вземеш, и-мейл 0 мин служебния ми беше променен веднага от ИТ отдела, личния си го запазих в стария вид, подписа не се променя, така че оправданията са ти грешни а и модата се сменя  give_rose
Активен
Nelka88
Ентусиаст
**
Пол: Жена
Публикации: 108


Моят сватбен албум

« Отговор #29 -: октомври 19, 2014, 19:29:34 »

Модерно...не знам. За това не съм мислила. Но в едно съм сигурна - ако стане модерно мъжът да взима фамилията на съпругата си, милото няма да е модерен.
Нали се издава едно удостоверение за идентичност мисля, че се казва. Нямам против да си го нося 2-3 седмици в чантата. За толкова време ще съм обиколила всички интересуващи ме компании/институции и т.н.
Подписа пък защо да се налага да се смени? Ако искаш - сменяш заврънкулките, ако не-не.
Активен
Страници: 1 [2] 3 4 ... 6  Всички   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines