Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

април 20, 2024, 11:03:12

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 ... 3 4 [5] 6  Всички   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Ще си запазите ли моминското име? -4-та част  (Прочетена 61536 пъти)
 
Feribotka
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2453



« Отговор #60 -: април 19, 2015, 13:59:51 »

Аз май ще я сменям...ама тия документи малко ме смущават, че ще трябва да се занимавам huhhuh.gif
Активен
mariola85
Гост
« Отговор #61 -: април 19, 2015, 14:04:26 »

Аз май ще я сменям...ама тия документи малко ме смущават, че ще трябва да се занимавам huhhuh.gif

Буквално за половин час в общината и 10 минути в КАТ приключваш нищо работа...
Активен
Alichka
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 3214



« Отговор #62 -: април 20, 2015, 09:49:49 »

Джоси, по закон са точно такива правилата. Ако искаш, може с родовата фамилия да кръстиш детето, ако искаш пък, може името на дядото да стане фамилия на детето.
Аз вторият вариант не го харесвам. Родителите с една фамилия, детето с друга и във всяка институция трябва да доказваш, че си му майка. Ако пък майката си запази моминската, бащата - неговата, детето с трета... Като добавиш и адресите по лична карта, настоящ адрес... Манджа с грозде! Навсякъде ще те питат и разпитват защо е така и вади документи, подписвай декларации.... GROAN Актът за раждане ще трябва в чантата да го носиш smile
Активен
AIVEN
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Мъж
Публикации: 878



« Отговор #63 -: април 21, 2015, 07:50:09 »

Това с премахването на родовите имена е поредната голяма простотия, направена от комунистите, за да няма родословни дървета и реално да се прекъснат родовите връзки.  Да, ама кръвта вода не става! Друг е въпроса, че някой са го правили доброволно, в услуга на партията, и заради партийни интереси. Не е било лесно да прогресираш ако носиш фамилията на някой знатен Български род, особено ако в рода ти е имало антикомунисти.
 NO NO NO
Не се срамувайте от родовите си имена. Често те означават много! good good good
Активен
Feribotka
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2453



« Отговор #64 -: април 21, 2015, 15:47:33 »

Буквално за половин час в общината и 10 минути в КАТ приключваш нищо работа...

Е да де, ама трябва ли да си сменям най-вероятно лична карта, книжка и някакви други лични документи...или само те в системата ги отразяват?
Активен
nansita
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1840



Моят сватбен албум

« Отговор #65 -: април 21, 2015, 15:55:48 »

Все едно са ти изтекли личните документи (ЛК,паспорт, шофьорска книжка), така се сменят. При смяна на постоянния адрес пак издават нови документи. Старите важат до издаването на новите. След това ги предаваш за унищожаване smile
Активен
alexandrova_90
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 3545


I'm wearing the smile you gave me....


Моят сватбен албум

« Отговор #66 -: април 21, 2015, 16:00:40 »

Мен най-много ме е яд за задграничния паспорт, който ми изтича през май (мисля  huhhuh.gif) и не искам да го подновявам и после септември пак, заради фамилията.. Но, ако ни трябва за медения месец, няма да имам  shok Това е ужасяващо...
Активен
karanesheva
Професор
****
Публикации: 334


« Отговор #67 -: април 21, 2015, 16:01:44 »

Аз взимам фамилията на моя с тире. На мацките, които ще си останат с моминската фамилия след време ще се сблъскат с друг проблем. Живи и здрави на всичките ви пожелавам бебчета. Бебо ще е кръстен с фамилията на таткото или на дядото- такава е традицията в България. Когато излизате извън България, ще трябва да носите акта на раждане на бебо Трябва да докажете, че Вие сте майката защото сте с различни имена от него. Това го правя всеки път като излизаме от България.
Активен
mariola85
Гост
« Отговор #68 -: април 21, 2015, 16:30:54 »

Е да де, ама трябва ли да си сменям най-вероятно лична карта, книжка и някакви други лични документи...или само те в системата ги отразяват?

Е сменяш ги, какво толкова, всички сме го правили, няма как в системата само да се отрази.
Активен
Alichka
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 3214



« Отговор #69 -: април 21, 2015, 18:46:44 »

karanesheva, това важи и са камара български институции nea
Александрова, ами ти нали ще си имаш актуална лична карта. Може просто да си подберете подходяща дестинация Wink Виж, има си тема за личните документи.
Активен
Cerise
Сватбен ГУРУ
*****
Публикации: 863



Моят сватбен албум

« Отговор #70 -: април 21, 2015, 21:41:55 »

Мен най-много ме е яд за задграничния паспорт, който ми изтича през май (мисля  huhhuh.gif) и не искам да го подновявам и после септември пак, заради фамилията.. Но, ако ни трябва за медения месец, няма да имам  shok Това е ужасяващо...
Експресната поръчка е 3 дни, а между другото къде смятате да ви медения месец?

п.п. Питам, дали не може да пътуваш с ЛК?
Активен
karanesheva
Професор
****
Публикации: 334


« Отговор #71 -: април 22, 2015, 07:58:20 »

Alichka, не знам за кои институции говориш, но за  10 год. Само при излизане от държавата са ми искали, доказателство, че аз съм майката. Момичета освен личните документи, дебитните и кредитни карти също трябва да се сменят.
Активен
Alichka
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 3214



« Отговор #72 -: април 22, 2015, 08:51:14 »

Говоря, че за първите две години на детето има ужасно много документи по различни институции. Не се знае къде и как може да ви направят проблем. Има избор на педиатър, има детска кухня, има ясла, има градина, има ходене при специалисти, социални служби за най-различни помощи. Да не говорим за ходене по хотели (почивки). Ако пък някой ден семейството отиде в чужбина да живее - всички ще са с различни имена. В някои държави -ов е различно име от -ова например.
На етърва ми направиха проблем, че по лична карта с мъжа си след брака са на адреси в различни градове, живеят в трети град. При положение, че не си познава пациентите, считам за нормално педиатърът да се е усъмнил за какво иде реч.
Винаги може да си промените моминското име на фамилното на мъжа, но това става САМО със съдебно дело. Това са време и разходи. Понякога хората сами си усложняват живота pardon
Активен
alexandrova_90
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 3545


I'm wearing the smile you gave me....


Моят сватбен албум

« Отговор #73 -: април 22, 2015, 09:12:25 »

 Offtopic Черешке, не сме решили.. Има няколко варианта, които обмисляме.. Тенерифе, Испания и Португалия; Сицилия.. Но мечтата ми е да отидем на по-екзотични - Шри Ланка, Тайланд, МАвриции.. Въпросът е, че имаме много разходи и едва ли ще успеем да отделим толкова.. Надеждата умира последна, иначе за ЛК съм наясно.. Тая надежда за дестинация, при която ще ми трябва паспорт хахахах
Активен
nansita
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1840



Моят сватбен албум

« Отговор #74 -: април 22, 2015, 09:17:37 »

Ако толкова ви притеснява смяната на фамилията заради работата, просто не обявявайте официално, че сте си сменили фамилията. Примерно, аз няма да си сменям служебния мейл с нов, само ще поправят фамилията от подписа ми. В ЧР трябва да имат копие от актуалната ЛК.
Ако и това не е вариант, просто носете аедна папчица с документи в чантата, за всеки случай.
Али, аз съм изпадала в безумно тъпи ситуации. С майка ми се с една фамилия, обаче винаги ми е носела акта за раждане с нея, понеже някои институции не вярваха, че съм и щерка. Видиш ли, тя била руса и синеока, аз що не съм?!  crazy
Активен
Страници: 1 ... 3 4 [5] 6  Всички   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines