Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

април 19, 2024, 22:51:35

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 2 [3] 4 5 6  Всички   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Ще си запазите ли моминското име? -4-та част  (Прочетена 61534 пъти)
 
crazynelly
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 720


твоя аз съм..


Моят сватбен албум

« Отговор #30 -: октомври 19, 2014, 21:01:26 »

Мен ми е адски интересна тази тема със смяната на фамилията.
В нашия случай мъжа ми взе моята фамилия. На мен няма кой да ми продължи фамилията,а милото има брат.
С милото решихме,че е по-добре да продължим моята фамилия. За мен нямаше значение дали ще сме с неговата или с моята. Искам да подчертая,че  никой от роднините му нямаше нищо против.
Друга причина да вземе моята фамилия е че не искаше да остава с тази на баща му. Поради много и най-различни лични причини,за които не ми се говори тук. smile

Активен
idinka
Ентусиаст
**
Публикации: 60



« Отговор #31 -: октомври 20, 2014, 10:50:39 »

Привет момичета ! Не знам дали ще можете да ми отговорите на моя проблем, че е малко сложничък. Бих искала да взема фамилното име на съпруга ми. Дилемата е следната той е чужденец и гражданския брак го сключихме в чужбина . Имам намерение да се приберем в Бг декември дали има някакъв срок за промяна на фамилното име и дали ще мига да си ги сменя? Помогнете ми ако знаете нещо по въпроса. Благодарности
Активен
mariola85
Гост
« Отговор #32 -: октомври 20, 2014, 11:10:45 »

Да ще завършиш работа, идваш, регистрираш брака, май е в общината, издават ти български акт за сключен брак ( преведи си чужбинския) и след това си пускаш за нова лична карта, всичко в един ден би трябвало да можеш да завършиш.
Активен
mina_
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 525



Моят сватбен албум

« Отговор #33 -: октомври 21, 2014, 09:44:06 »

idinka, и аз в началото на година имах същата задача. Още повече че аз само добавих фамлията на съпугът ми и то без тире. Та, сега съм общо с 4 имена и не бях сигурна, че според българските закони може така.. Е, може, само че ако става въпрос за регистриране на брака в София - приготви си повечко дни. Аз очаквах че за един ще регистрирам брака и така ще мога да си изкарам лична карта и паспост бърза поръчка за три дни, и общо за седмица ще съм готова. Да, ама не! Само за брачното свидетелсто чаках три дни! Процедурата е следната: слагаш апостил на оригинала на чужбинското свидетелство за граждански брак, прави се легализиран превод. Носиш оригинала и превода в зала Средец, на третия етаж мисля че беше (ако става въпрос за София), от там издават българския акт за граждански брак, като този оригинал, който си занесла остава там, а ти си взимаш българското свидетелсво след няколко дни от общината ти по постоянен адрес. Така аз отидох в понеделник сутринта да регистрирам брака, а си взех акта за граждански брак едва в сряда следобяд. Бях в София само до края на седмицата, та се наложи личната карта и паспорта да ги пусна експресна поръчка, за да мога да си ги взема и да имам време да си подам документите и за шофьорската книжка... А, и на всичкото отгоре изключително любезната и бързо работеща дама от Средец реши да ми чете морал и да ми държи тон защо съм си подготвила толкова малко време, за да си свърша работата. Сякаш е повече от логично, че от центъра до Люлин един документ "пътува" три дни!!!
И все пак, пожелавам ти успех, но не забравяй, че имаш един месец след като регистираш брака, за да си подновиш документите с новата фамилия! smile
Активен
idinka
Ентусиаст
**
Публикации: 60



« Отговор #34 -: ноември 05, 2014, 14:25:48 »

Благодаря ти  mina_ за подробната информация !!! Значи 10 дни или 2 седм ще са ми достатъчни ,. Още един въпрос искам да те питам - след като си смени имената в Бг после като се върна в чужбина правиха ли ти някакви проблеми относно различните имена ? Предполагам че след това трябва да си смени и чужбинската л.карта ? Гражданският акт също ли се сменя ?унсче става въпрос за София .
Активен
seangelova
Регистриран

Публикации: 4


« Отговор #35 -: ноември 26, 2014, 18:27:52 »

Здравейте,моята сватба живот и здраве ще е май месец.Смятам да добава фамилията на бъдещия ми съпруг с тире,но имам 1 въпрос.Понеже около седмица след сватбата смятаме да пътуваме някъде в чужбина,а смятам да си сменя документите чак след като се върнем,та въпросът ми е ще имам ли проблем на границата,ако си пътувам със старите  документи?
Активен
mariola85
Гост
« Отговор #36 -: ноември 26, 2014, 18:56:21 »

seangelova не няма да имаш, само да знаеш че трябва да смениш документите до 30 дни  good
Активен
alexandrova_90
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 3545


I'm wearing the smile you gave me....


Моят сватбен албум

« Отговор #37 -: февруари 09, 2015, 14:19:28 »

Имената са ми толкова прекрасни Александрова на квадрат съм. ММ, обаче много държи да съм с неговата фамилия, а той не е от претенциозните, та ще се съобразя, колкоото и да ми се иска да си запазя фамилията и да сложа само тире...  pardon Бъдеща г-жа Илиева съм smile  Girl_hide
Активен
Anne_Shirley
Професор
****
Пол: Жена
Публикации: 305



Моят сватбен албум

« Отговор #38 -: февруари 09, 2015, 14:32:04 »

Аз ще съм с тире  smile И двете имена са кратки и са благозвучни едно до друго, така че го реших.
Активен
flutter
Сватбар
***
Публикации: 229


« Отговор #39 -: февруари 09, 2015, 14:34:55 »

Момичета, имам въпрос. Мислех да си запазя фамилията, но тъй като половинката ми, оказва се, държи много да приема неговото име поне с тире, обмислям да склоня. Тук възниква казус - той не харесва фамилията си, до степен такава, че освен в официални документи, навсякъде се пише с презимето си и всъщност него иска да взема, само че като фамилия. Възможно ли е това, или трябва да приема официалната му фамилия?
Активен
AIVEN
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Мъж
Публикации: 878



« Отговор #40 -: февруари 09, 2015, 15:47:56 »

Дори и да запазите моминското си име ходенето по институции за смяна на документи няма да ви се размине. Нали все пак трябва да се добави тирето и фамилията на съпруга ви. blum blum blum
Активен
nansita
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1840



Моят сватбен албум

« Отговор #41 -: февруари 09, 2015, 15:59:12 »

Може и да не го приемате. Във формуляра пише "приема", "запазва", "добавя" фамилия "еди-коя-си".
Аз лично исках да добавя фамилията на ММ, но тъй като и моята, и неговата са дълги, никак не звуат добре една до друга ( моята е с 8 букви, неговата с 9). Затова ще приема неговата. А на работа ще си използвам сегашната smile
Активен
Faith_13
Ентусиаст
**
Публикации: 57


« Отговор #42 -: февруари 09, 2015, 18:41:55 »

При нас решението е мое, тъй като той не иска да се налага. Аз обаче все още не съм напълно сигурна - или ще приема неговата, или ще я добавя с тире.  smile
Активен
Cerise
Сватбен ГУРУ
*****
Публикации: 863



Моят сватбен албум

« Отговор #43 -: февруари 09, 2015, 18:59:38 »

Бях решила да не си пипам името изобщо. Точно по тази причина, имам вече разтрогнат годеж.
Аз съм Йорданова и това ще ми пише на некролога, винаги е било твърдението ми. Сега взех малко да се замислям, дали да не взема негово име - ХристоВ. Чувстам как ще го реша два дена преди подписването.

Активен
alexandrova_90
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 3545


I'm wearing the smile you gave me....


Моят сватбен албум

« Отговор #44 -: февруари 09, 2015, 19:05:16 »

Черешке, същото беше и при мен - аз винаги съм повтаряла как ще съм Александрова завинаги. ММ не ме заставя, а ми показа, че за него е сууууупер важно да приема фамилията и сега се замислих, да съм Илиева, пък презимето ми пак е Александрова, ще си се представям с него  funnytooth
Активен
Страници: 1 2 [3] 4 5 6  Всички   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines