Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

март 29, 2024, 15:33:02

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 [2] 3 4 ... 7  Всички   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Сватбата на fibi 14.02.2014 г.  (Прочетена 64791 пъти)
 
fibi
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1667


Ангелчето на мама Изабел


« Отговор #15 -: януари 27, 2014, 22:24:59 »

Ми то символа на сватбата си дойде от самосебе си, аз първо исках фигурки (булка с младоженец), но не харесах нищо, съвсем случайно попаднах на лебедите и веднага си казах това е: поръчах ги и до последно не знаех какво ще получа, а те се оказаха по хубави и от снимката.

Тортата действително е уникална, много свежа и приятна, нямам търпение да усетя пак вкусът и.
Активен
angel4e
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1058


Моят сватбен албум

« Отговор #16 -: януари 27, 2014, 22:37:30 »

Аз имам питане за църква: не се венчаят по принцип холандците или вие решихте да го прескочите?
И стига с тази торта,че ми потекоха лигите с този крем!  blum
Дай снимка, ама не казвай колко е вкусна!
Активен
fibi
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1667


Ангелчето на мама Изабел


« Отговор #17 -: януари 27, 2014, 22:59:59 »

такмо реших да си лягам и видях че си писала. give_rose

Женят се в църква, но при нас няма как да стане, не сме и питали.
За кръщенето на Изабел нямаше проблем, но за сватба е друго.

Тон е католик, а аз съм Християнка
Активен
svekarva
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 4023



« Отговор #18 -: януари 28, 2014, 08:57:07 »

Няма проблем, католиците също са християни Wink. Ако искаш, остави го за българската сватба. Ще ви венчаят, без да си сменяте религията. И в темата за Сватба в Пловдив има такъв смесен брак, те ще се венчаят в католическата църква, пак без да се сменя религията. Тук има и една униатска, зад ПУ, много хубава им е церемонията.
За обичаите не е нужно да е питка, традицията е хляб. То си има и приказка "да те посрещнат с хляб и сол". Смисълът е, че свекървата посреща в къщата си снахата и като я гощава с хляб и мед, обещава символично, че ще се грижи за младото семейство така, че да им е сладък живота. Преди да влезе снахата в дома и, мята на земята бяла пътека, пак като символ, че невестата ще върви само на постлано, меко и хубаво в къщата. С времето нещата са се променили, но е останало символичното захранване, като е включен и младоженецът - да е сладък животът на младото семейство. За да участва и майката на момичето, тя пък дава символичен огън /свещ в някаква купичка/ и пожелава на младите да запазят огъня на семейното огнище - да пазят топлината на любовта си, да имат огън, на който да сушат бебешки дрехи......Ако пък и таткото на момичето държи да не е забравен, той пък може да даде по глътка вино на младите, като символ на предаване на бащината обич и че винаги ще бди над дъщеря си и младото семейство.
Ритането на менчето е символ на пожелание за плодовитост /по принцип и парите, и имотът им да се плодят/, не е само гадаене за пол на детето. Преди го е ритала снахата, когато е влизала в нови дом. По някои краища но България, в менчето се слага вода /да върви "по вода", здравец/ да са здрави и жито /да е "плоден" бракът.
Ще иска някаква предварителна подготовка за да се обясни всичко на гостите кое как и защо се прави, стига да решиш, че ще е интересно и имаш време. good
Активен
pandapanda
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1848



Моят сватбен албум

« Отговор #19 -: януари 28, 2014, 10:11:20 »

Фиби, всичко звучи прекрасно и съм сигурна, че колкото и да си заета. ще изпипаш всичко  give_rose
Активен
fibi
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1667


Ангелчето на мама Изабел


« Отговор #20 -: януари 28, 2014, 10:34:27 »

леле Свекърва, направо ме заплени, как го разказа, много ми хареса, незнам как ще го вмъкна, ще помисля,ако трябва ще разместя часовете някак. Само за подписването няма как, но може там на място да се вмъкне нещо, Приемам идеи

Не разбрах, това с бялото килимче като се влиза в къщата ли (имам само бяло одеяло, като плюшено, дали става)

Тогава със сигурност в България ще оставим църквата, за да е по празнично

а и нямам менче, какво мога да ползвам, ще откъсна здравец от градината
« Последна редакция: януари 28, 2014, 10:36:04 от fibi » Активен
miauka
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 793


"Не е важно какъв си-важното е да си добър човек!"


Моят сватбен албум

« Отговор #21 -: януари 28, 2014, 11:11:44 »

Ехеее Фиби честита сватбена тема  smile smile smile
Не зависимо каде,кога,колко хора ще присъстват това си е емоция за цял живот  heart
Малката принцеса ще бъде ли шаферка  girl_wink Медения месец звучи невероятно!
С интерес ще следя темата  give_rose
Активен
fibi
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1667


Ангелчето на мама Изабел


« Отговор #22 -: януари 28, 2014, 11:24:59 »

да, ще бъде шаферка, надявам се да ни донесе пръстените, хихи, ще ги вържем здраво
Сега като се замисля, дори кошничката за пръстените е с лебеди, без да искам съм улучила.


Ама аз сега да задам въпрос че нали мозъка ми е изпържен и хич го няма

Ние няма да ходим до къщата на свекървата, а гостите ще ни чакат пред венчалната сграда.

Това с менчето и захранването с хляб и мед,  може ли пред обредният дом, като излезем примерно

и с белият чаршав (ще ползвам същият чаршав който бях постлала за на Изабел погачата за прохождането) пред вратата като се прибираме след вечерята
Активен
svekarva
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 4023



« Отговор #23 -: януари 28, 2014, 11:52:08 »

О, за менче можеш да използваш съд, подобен на купа. Бялото платно сега е бяло парче плат, слагат листа от цветя по него, да е по- красиво. Обикновено младоженците при влизането в ресторанта минават по него, докато отидат до масата си. Там, близко до вратата ги чакат родителите с ритуалите по питата, виното и огъня и веднага след това някой донася съдчето с водата. Все едно ресторантът е вашия нов дом...Ще потърся клипове из нета, може и някоя от бившите булки тук да има. За българската сватба ще спретнеш нещо друго, за да не се повтаря и да не е съвсем без нищо. Ама да го докараме до там....
Ти беше казала, ама в темата на Изабел, та не си спомням дали ще има водещ или човекът, който пуска музика казва по някоя дума? Вие ще имате малко български гости, та може да е само на холандски, ако някой казва думите по микрофона. Ще ти помогнем да ги напишеш, след работа ще погледна и аз какво мога да направя. Поне ще прегледам видеото от сватбата на сина, там правиха всички тези неща.
Активен
fibi
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1667


Ангелчето на мама Изабел


« Отговор #24 -: януари 28, 2014, 14:26:31 »

Много хубави снимки Свекърва, трогна ме че ги сподели с мен, спретнала си страхотна сватба, снахата трябва да е много щастлива със свекърва като теб.

Разгледах ги подробно и изникнаха въпроси

Какво е това с въженцата?
Кумовете (свидетелите) също ли се захранват от свекървата - мислех че са само младоженците.

За огъня, от чаените свещички дали ще стане или трябва да е свещ, гаси ли се след като се даде или се оставя да изгори?

Аз ги видях като минаваха по пътечката, ама чак 512-та снимка ритна менчето, то накрая ли се рита или още като се минава по пътечката? Какви са тези рози, бяла и червена?

Много ми хареса ритуала по бръсненето, ще кажеш ли повече за него. Много искам да го имам за Българската сватба, хаха представям си Тон как ще се кокори (няма да му казвам предварително)

видях че и чашите са потопени в захар и пият шампанско (това вместо виното ли е) ние мислем шампанското да се чукнем в обредната зала

и чупенето на питата(това е за да се види кой ще командва, нали така?), това същата пита от захранването ли е?

Видях в началото да си подават едно шишенце, това за загрявка ли е или има пак замисъл.

Много ме зарадва като видях че е зимна сватба, и даже сняг. Аз много се притеснявам че ще ми е студено, имам шал, ама той колко да ме топли, даже ще взема него да просна на пода в ресторанта, че е по представителен от чаршаф.

няма да имаме Микрофон, така че речите могат да останат за в Бг.
От България са само нашите, майка, татко и братми
Иначе ще поканим тукашните гости за втората част в България и те да си решат дали ще дойдат

Ще имаме музика в обредната зала, песен на която баща ми ме съпровожда до олтара (съответно същата песен ще е нашият първи танц в Бг)  http://www.youtube.com/watch?v=DSxubSIyXrw

и още една като ни обявят за съпрузи  http://www.youtube.com/watch?v=QQpgFaGfcFs
Активен
svekarva
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 4023



« Отговор #25 -: януари 28, 2014, 15:09:55 »

Ами да го почна по реда на запитването. Wink
Това са три ленти, под които минават младоженците. Всяка лента означава нещо, ама не си спомням вече точно какво, ще видя на видеото.
То при този ритуал със захранването аз реших малко да разчупя леда, че всички гледаха като "панирани". Цялото действие се води от дисководещия, ние сме само фигуранти и трябва да изпълняваме каквото ни казва, ама нали си ме знаеш... Та като каза онзи да захраня сина си, аз изобщо не му дадох парче, а отново го хапна снахата. Виж го как гледа на снимките "ами на мен..." Ами като чакаш всичко на готово, пада ти се  Wink да си гладен. После, понеже всички много се смяха, дисководещият ми предложи да дам и на кумовете. Снимките са разбъркани малко, менчето е веднага след захранването, по пътя към тяхната маса.
В купата има чаена свещ, не зная какво стана после с нея, май си я взеха, че беше от ресторанта.
Точно за ритуала по бръсненето имах предвид да го направиш в Бг. Това е един танцов състав, бръснат младоженеца и играят, после "забулват" булката и повеждат хорото. Ще ти дам точни указания, на чужденците им харесва.
По розите се гадае какво ще е първото дете - червена за момиче, бяла за момче. Тя бая силно ритна, та изскочиха близнаци.
Сватовете /мъжете/ не искаха да участват в женски глупости Wink и дисководещият, малко преди да седнат на масата, ги подкани да пият "до дъно" шампанско. Колкото капки останели в чашите, толкова сълзи щял да пролее снахата. Тя и затова е направила гримаса, малко множко и дойде да пие на екс. Аз потопих ръбовете на чашите в захар, така правеха едно време. Снахата забрави хубавите чаши, дето ги бях украсявала по нощите и реших, че захарта ще направи тези по- специални.
Питата е друга, освен тази за захранването. Хихи, това мъничкото отчупено крайче е на сина, само толкова се вреди. Оправна ми е снахата Wink, гладна няма да остане, пък и го командосва като всяка нормална жена.
Бъклицата е стара семейна реликва от свекър ми. На тръгване, когато се отива да се взима момата, в дома на момъка се прави събиране и официално изпращане. Та по тази причина майка ми /най- старата жена в рода/ му полива вода. Бъклицата я бях украсила със здравец и направо вонеше на него. Виж малкият каква физиономия е направил. Ракията вътре беше от Троянския манастир, направо я похабихме с тази украса.
Снахата си беше купила едно бяло палто, студено е и не си струва да се рискува. Дано шалът ти е дебел.
Щом няма да имате микрофон, трябва да избереш човек с по- силен глас, който да обясни какво правите по българските обичаи. Само той ще говори, другите ще са действащи лица Wink
Активен
fibi
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1667


Ангелчето на мама Изабел


« Отговор #26 -: януари 28, 2014, 15:56:39 »

Ами, ще си спестим приказките, направо ще го напишем като пояснение в поканите, като изпращаме адреса, за да им е ясно като дойдат, а не да се провикваме. Ще трябва пак да ходим до ресторанта за да го уредим. Само ме притеснява че нямам метална купа, ще мина по готварските магазини, дано открия нещо подходящо. Имам светена вода от Рилският манастир и ще завържа здравец и рози отстрани като украса

хихи, аз се учудих че даде 2 пъти на нея.
Питата за командването също ще я оставим за Бг.

Шала ми е тънък, но освен за снимките, няма да се разтакавам навън, казаха ми че адреналина ще помпи, та няма да ми е студено, а и със сигурност ще дрънна едно - две за загрявка.
Видях палтото, но не видях да го облече

На приятелката ми роклята също е лятна (хехе,  женска солидарност), но  тя има елече с къс ръкав. Ще погледна дали шала е достатъчно широк за да мине за пътечка.

Вече в България ще е горещо и Тон да му мисли, на мен ще ми е добре.

Купих ново бяло боди с дълъг ръкав и чорапогащник на госпожицата, тя си има бяло палтенце, но ме е страх да не изстине, за това ще си я облека за да ми е спокойно, ще е само по рокличка и голи баджачета в Бг
Активен
fibi
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1667


Ангелчето на мама Изабел


« Отговор #27 -: януари 28, 2014, 16:20:04 »

това е тортата която я правиха като опит


Активен
gucci
Leader
****
Пол: Жена
Публикации: 6319


Обичаме се!


Моят сватбен албум

« Отговор #28 -: януари 28, 2014, 19:03:27 »

С нетърпение чакам всичко.Леле какво вълнение ще има.Фиби а кога ще видим роклята.
Активен
fibi
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1667


Ангелчето на мама Изабел


« Отговор #29 -: януари 28, 2014, 20:53:37 »

еми Гери, аз си имам снимки с роклята в магазина, но не са добро качество, а и не ми се иска да я показвам преди сватбата, виждали са я само майка, татко, баба и майката на Тон, ооо и Марияна (приятелката ми)
Колието ми беше готово, взехме го и след като го мерих вкъщи се оказаха че обиците са объркани, т.е. и двете са десни, като ги видите ще разберете какво имам предвид. Но нали ги правиха в магазина, простено им е, Жената много се извинявала и че щяла да ги оправи по най бързият начин. Добре че видях навреме, а не на сватбата. Той татко вика, тъкмо да не ме хващат уруки
Активен
Страници: 1 [2] 3 4 ... 7  Всички   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines