Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

март 28, 2024, 17:20:13

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 ... 27 28 [29] 30   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Покупки за бебето и детето 18  (Прочетена 148505 пъти)
 
Деница Звездица
Global Moderator
Сватбен ГУРУ
*
Публикации: 863


Dum spiro, spero!


« Отговор #420 -: август 15, 2014, 20:41:52 »

Не съм съгласна с теб и смятам, че мнението ти е твърдо погрешно. Има и придобита луксация, която води до дисплазия. Установени са много случаи на такава, провокирани от неправилно и стегнато повиване, опъване на краката, изправяне на колената и т.н. Има много по темата, но трябва да си намеря статиите, които четох по въпроса. Носенето с неправилни носилки може да не доведе до дисплазия, но определено не подпомага правилното развитие на ставите, които са доста подвижни в началото. Ако нямаше значение как се носи бебето, всички дисплазии щяха да се откриват при раждане и нямаше да има случаи на носене на каиши за първи път на 5 месеца примерно.

Едит: Ето една статия от първо четене. Не е просто интернет преписване, а научен труд, на които смятам, че можем да се опрем за мнение. В тази статия има също за носенето, прохождането, нуждата от обувки, пълзенето и т.н.

http://conf.uni-ruse.bg/bg/docs/cp09/8.1/8.1-24.pdf

« Последна редакция: август 15, 2014, 20:50:07 от Деница Звездица » Активен
scilla
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 859



« Отговор #421 -: август 15, 2014, 21:00:43 »

Деница Звездица, страшно ти благодаря за изчерпателния отговор относно слинговете и раниците, много полезно! Аз преди няколко дни точно влязох във фейсбук групата, която си поакзала, тъй като проучвах възможностите и се опитвах да разбера коя е най-подходяща за новородено бебе. Имам подарък слинг, но от тези най-дългите еластични шалове - 5м мисля. Пробвах да го завържа веднъж и успях, но съм го тествала само с плюшена играчка, не мога да си преставя как се слага новородено в него  Girl_hide

А тези ергономичните раници колко са подходящи за съвсем новородени? И китайските и "оригиналните"...? Благодаря! Flower
Активен
veseto_87
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 2189



Моят сватбен албум

« Отговор #422 -: август 15, 2014, 21:12:02 »

Няма смисъл да споря.
Не съм чула ортопед обаче да забранява кенгуруто.
Не съм и чула за дете с проблем в следствие на носене в кенгуру.
И кое му е по-тясното на това примерно от една раница.


Малко се изкриви светът...Хората взеха да преиграват. До няколко години как ли са си гледали децата без слингове и раници.
Активен
Деница Звездица
Global Moderator
Сватбен ГУРУ
*
Публикации: 863


Dum spiro, spero!


« Отговор #423 -: август 15, 2014, 21:39:23 »

Веси, преди да спориш за спорта, виж картинката от предишното ми мнение. Платът между крачетата на бебето при кенгуруто е 7-8-10см, при китайска раница - около 26см, при оригинална - около 36см! Както виждаш, разликата е много голяма и коренно променя позата на седене. Раниците и слинговете не са нови неща, които са измислени сега, а едни от най-старите начини за носене на бебета - това са съвременните версии на цедилките от бабино време, така че ако питаш по-стари хора, те знаят какво е това, ние, по-младите не сме наясно и си мислим, че от всичко разбираме. Освен това прочети статията. А по въпроса защо лекарите не ги забраняват, смятам, че голяма част от тях карат с доста стари знания и не ги обновяват - точно както препоръчват да се храни с айрян и брашнена каша новородено на един месец, карат те да правиш паузи в кърменето или лекуват безплодие с безумни хапчета. Аз лично не се доверявам на мнения от сорта на "не съм чула някой да се оплаква", а търся научна информация. А за преиграването, никой не казва, че не можеш да си отгледаш детето без тия неща, това е просто едно удобство, при някои майки - огромно и спасяващо часове уморени ръце и гръб. Много мразя тая фраза, но се чувствам принудена да ти я кажа - като не си ползвала и не знаеш, недей да отричаш, защото не е сериозно, а не е и полезно за тези, които се интересуват.

scilla,
Оригиналните раници имат приставка за новородено - една подложка от дебел плат (т.нар.insert), с която бебетата да се носят отрано, при нея те са със свити крачета в раницата. Ползват се до около третия месец. Китайските нямат такива приставки, чувала съм, че спокойно можеш да уплътниш сама с дебел плат, но ми се вижда голяма самоделка и аз не съм опитвала. Основното правило е бебето да може да си държи сравнително стабилно вратлето, тоест да му е поукрепнал гръбначният стълб. Тогава вече започва и да си отваря повече краченцата и да му ги наместиш встрани по кръста. Ето примерно видео, в което дават и съвсем малко бебенце в раница:
https://www.youtube.com/watch?v=chTgMFPocHc
В слинга бебенцата могат да се носят от първите дни. Виждала съм мами с много малки бебета, които спят хубаво вътре.

Иначе, аз преди раниците имах и кенгуру и просто още на първото носене усетих, че първо от него много боли гърба, защото тежестта е на кръстта (колкото по-високо е бебето, толкова по-добре се разпределя тежестта, както в слинговете и раниците), второ, когато той се отпусна и заспа, краката му увиснаха надолу и започнаха да се бият в моите, докато ходех. После вече видях и статиите за ставите и тотално се зарових да прочета по въпроса. Та, от трети месец нататък краченцата застават по-добре и е много удобно за носене, да не говорим как се успиват и успокояват бебета, когато са гушнати.

« Последна редакция: август 15, 2014, 21:48:23 от Деница Звездица » Активен
магито
Global Moderator
Заслужил майстор на спорта
*
Пол: Жена
Публикации: 4922


яхнала метлата


Моят сватбен албум

« Отговор #424 -: август 15, 2014, 22:08:04 »

Веси, ние ходихме на допълнителни прегледи, заради не добре развити ябълки на тазовите стави.Питах доктора и ми каза кангуро не в никаъв сучай, показах му раницата, как стои Мони в нея.Позволи но с изричното предупреждение да седи един час и после почивка.Има разлика и според него от различните видове носилки, дали е кенгуро или слинг, какъв слинг е, как се поставя бебето и т.н.
И айде да не говорим така за преди и сега, сега всичко се променя и детската смъртност и заболявания са сведени до минимум заради тези изследвания.
Аз знам какво преживях като ми казаха контролни прегледи на ставите нали, и слушах доктора като господ.Айде стига да сме все разбиращи и контра!
Активен
госпожица
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 923



Моят сватбен албум

« Отговор #425 -: август 15, 2014, 22:09:11 »

Мами тази група може да ви е полезна за София, правят отвреме на време сбирки за тестване на всякакви пособия за носене на бебчета https://www.facebook.com/roshavi
Активен
veseto_87
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 2189



Моят сватбен албум

« Отговор #426 -: август 15, 2014, 22:21:17 »

А ти как точно разбра какво съм ползвала?

Все тая де. Нито аз ще убедя теб в нещо, нито ти мен.

Маги, точно това имам предвид. Зависи какво е кенгуруто и какъв е слинга, а не дали е кенгуру или слинг(раница).

Аз, като купила три ергономичени раници, ще си позволя да дам мнение също.

1. Кенгуруто е тотална дивотия, който иска здрави стави за детето си и по-малък риск от дисплазия, просто не бива да припарва до такова нещо.

Но да прави човек такова изказване...ДОста крайно. Особено от немедицинско (тясноспециализирано) лице. Нека всеки сам да си прецени. Не сме неграмотни и неуки...
Активен
fiibi_bg
Global Moderator
Leader
*
Пол: Жена
Публикации: 6458



Моят сватбен албум

« Отговор #427 -: август 15, 2014, 22:58:47 »

Аз само да кажа ,че преди и сега е едно и също ,защото бабите ни са носили майките точно в слингове ,така че никой не открива Америка.
Активен
Vivi20
Сватбен ГУРУ
*****
Публикации: 790



« Отговор #428 -: август 15, 2014, 23:03:23 »

Благодаря много на Деница за изчерпателната информация, страшно полезно!  give_rose
Маги, и на теб мерси за линка!  smile
Активен
scilla
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 859



« Отговор #429 -: август 16, 2014, 08:51:36 »

Деница, благодаря още веднъж! smile Гледам, че и китайските имат такъв "insert" и няма нужда от самоделка, само че това, което мен ме притеснява при китайските реплики е материалите, от които са изработени - дали са достатъчно безопасни...   nea

Много искам да взема и такава раничка, но нямам възможност за много голяма инвестиция в момента, защото вече купихме и количка и слинг имам и ми се ще, ако купя да ми излезе малко по-икономично след като не съм сигурна още дали на беба ще ѝ хареса там и дали ще ми е удобна  pardon
Активен
Деница Звездица
Global Moderator
Сватбен ГУРУ
*
Публикации: 863


Dum spiro, spero!


« Отговор #430 -: август 16, 2014, 09:18:48 »

scilla,

И двете китайски, които имах, са от здрав плат с чудесни катарами. Всичко е по-тънко и слабо, в сравнение с оригиналните, но само по себе си е напълно достатъчно, смятам. Спокойно си купи реплика и няма да имаш проблеми. След като сте купили и други неща, няма смисъл да взимаш и скъпа допълнителна раница.

Виви, Зори, успех в носенето, радвам се, ако съм ви била полезна. smile
Активен
Alichka
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 3214



« Отговор #431 -: август 19, 2014, 09:21:24 »

Деница, беше ми супер полезно да прочета всичко. Сега се загледах и открих още нещо. В раницата позата на детето наподобява позата, както е при сложени стремена на Павлик. Беба носеше такива 2 месеца и доста четох за тях. Така мускулатурата на бебето не атрофира. Бебето може да се движи, но в "безопасна зона". Тези стремена в някои държави са едва ли не задължителни с цел превенция. И тъй като бебетата са "хрущялни човечета" (по думите на един от лекарите), е важно да се прави гимнастиката и да се носят в правилна поза.
Още преди да се наложи да носи стремена, на нас ни бяха казали, че не е добре да ползваме бънджита, проходилки, уолкъри и тн. Това пък във връзка с прохождането.
Активен
anellly
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 630



Моят сватбен албум

« Отговор #432 -: август 22, 2014, 21:37:05 »

Моля за съвет раждалите мами през септември, какъв комплект за изписване сте купувли? БОдито с дълъг или къс ръкав. ЗА пелената и бодито предполагам тънки.
Активен
scilla
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 859



« Отговор #433 -: август 23, 2014, 09:28:28 »

Аз не съм от раждалите, но съм от раждащите през септември. Та комплектът, който взехме ние, е от боди с дълъг ръкав, отгоре гащеризонче, отделно има шапчица, ръкавички и пелена - средно дебела - всичко от памук smile
Активен
Noir
Сватбен ГУРУ
*****
Публикации: 525



« Отговор #434 -: август 23, 2014, 10:34:45 »

scilla, няма ли да му е топло на бебето? Аз съм 2-3 дена след теб и смятам за изписването гащеризонче с дълъг ръкав, пелена и за всеки случай ще вземем и памучна тънка шапчица, ако евентуално има хладен вятър. Все ми се струва, че около нашия термин времето ще е все още топло, надявам се да не се развали. Пък и от болницата директно в колата и в къщи все ще е на завет.
Нека опитните мами споделят пък дали няма да е много леко облечено моето бебе така  pardon
Активен
Страници: 1 ... 27 28 [29] 30   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines