Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

април 20, 2024, 14:09:43

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: [1] 2  Всички   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Седмица с препратка към детството 6 - 12.01.2014  (Прочетена 16597 пъти)
 
svekarva
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 4023



« -: януари 06, 2014, 08:57:03 »

Привет в новата седмица!
Честит Йордановден на всички именници и техните сродници и приятели! Да са живи и здрави, много хубави неща да им се случват!
При нас, в службата, няма Йордан- овци и Йордан- ки, имам чувството, че името почти се загуби.
Дано изгрее слънце и не е толкова мрачно, че да е по- топло на тези, които ще скачат за кръста.
В старата тема Kiwi ни връща в детството и книгите, които сме чели и харесваме и ако искате, можем да си поговорим за това.


* kaf4_n.jpg (29.5 KB, 800x640 - видяно 452 пъти.)
Активен
emmmmmy
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 4265



Моят сватбен албум

« Отговор #1 -: януари 06, 2014, 10:11:24 »

аз бих метнала малко тематиката към една книжка чуждестранна-


едно време я имах вкъщи, на БГ, сега някой ден пак бих я купила, за деца. Намирам я за разкошно илюстрирана, просто все още с удоволствие гледам съдържанието й.
Активен
ivelka
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 618



Моят сватбен албум

« Отговор #2 -: януари 06, 2014, 11:19:47 »

Привет и от мен! Свекърва, мерси за вдъхновяващата тема give_rose
Днес ми е първият работен ден и за съжаление съм доста хремава и е супер неприятно, защото непрекъснато кихам sad Ама дано бързо се оправя...
Името Йордан/Йорданка вече наистина е рядкост, аз повече харесвам мъжката му версия. Но пък имам специален сантимент, защото мама се казва Йорданка, както и покойната ми прабаба.
По този повод черпя виртуално за именничката в семейството, пожелавайки й здраве и сили да се справя с трудностите и повече щастливи моменти с цялото семейство  heart


Пожелавам на всички именници много здраве, любов и усмивки! give_rose
 
Активен
ratatui
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1980


Моят сватбен албум

« Отговор #3 -: януари 06, 2014, 11:28:45 »

Честит имен ден на всички именници! Да си носят името с много здраве и късмет!
Активен
InLove_Girl
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1209



Моят сватбен албум

« Отговор #4 -: януари 06, 2014, 12:08:55 »

Честит Имен Ден на всички именници! Да им е здраво името! Преди малко се прибрах от моста в Бургас, беше страхотно!

Аз не съм много по фолмите, но с удоволствие ще се включа за детските книжки  danceg
Моя любима книжка е Андерсенови приказки. Тази книжка ми я четеше мама, после дядо, а накрая аз я препрочетох хиляди пъти. Научи ме на съчуствие, накара ме да мечтая, живот и здраве някой ден ще я чета на моето дете. Книжката толкова пъти е лепена, дано да издържи. Това е корицата  smile


П.П. Зека Потър е много сладка книжка, четох я вече като голяма, но преди години имаше филмче, което беше много хубаво нарисувано  smile
Активен
Tonina
Професор
****
Публикации: 354



« Отговор #5 -: януари 06, 2014, 12:14:46 »

Честито на всички, които празнуват - да им се слави името и много късмет да им носи!!

За препратката към детството какво да кажа - ДА, ДА и ДА  chee Старая се (сигурно понякога прекалявам) детето в мен да продължава да лудува... smile Струва ми се, че изгуби ли човек детското в себе си, изчезва и пламъчето... Така че, нека поне мъничко, поне частичка да остане от тази искрица...
Относно книжките, аз четях от много малка. Родителите ми казват, че много рано съм се наситила някой друг да ми чете и съм искала бързо-бързо да усвоя метода сама да го правя  smile  Лятото преди първи клас, прочетох първата си книга. Според майка ми направо съм я "погълнала" blum Наистина ми беше много интересна. Спомням си, че една леля се чудеше как така дете на 6 години чете  "дебела книга без шарени картинки"  smile  Не е много "момичешка", но си е "Първата" ми.  heart


* 638.max.jpg (59.67 KB, 400x612 - видяно 413 пъти.)
Активен
AliTia
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 593



Моят сватбен албум

« Отговор #6 -: януари 06, 2014, 12:59:17 »

Здравейте и от мен smile
Аз все по рядко ще влизам и коментирам, по разбираеми за повечето от вас причини, но си ви чета редовно. Като пристрастена съм към тази тема и първата, която отварям в Непрочетени е седмичната.
Иве, да ти е жива и здрава майчицата и с много здраве да си носи името! Честито и на всички останали, които празнуват give_rose
Моята любима детска книжка си беше, а и още е "Малкият Принц". На дечко му я четях още докато беше в корема ми, но и сега си я четем, когато сме в настроение. Аз за това и така започнах да го наричам, все си мислих, че ще прилича на героя, русичко със сини очички. То пък взе, че такова се роди girl_wink  Имах си и любима илюстрация:
Активен
svekarva
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 4023



« Отговор #7 -: януари 06, 2014, 13:06:49 »

Tonina, тази книга съм я купувала два пъти. Първата просто беше изядена с кориците в пряк смисъл. Втората е почти разпарцалена, но още е настолна книга в детската и момците си я четат редовно, като я сменят с томовете на Хари Потър. И големият син си я чете сам, в предучилищна, на малкия я четях първо аз, после и той сам. Не си спомня само дали Роня, дъщерята на разбойника излезе преди нея, защото това е другата много четена книга. Големият много харесваше и Митко Палаузов, Овчарчето Калитко, Дъщерята на партизанина и Банго. Имаше и едно грозно издание с разкази на Емилиян Станев, Книга за джунглата /от мое време/, книжки за Къртичето /от мое време/ и разбира се Барбароните, ама това е за тях.
Аз израснах с приказки, всякакви, от всички народи. Нямаше приказка, която да не знаех. Спомням си, в първи клас ни караха да разказваме приказки, но такива, които никой не знае. Съвсем скоро промениха условието на които аз не зная, защото само аз знаех незнайни. Баба ми имаше огромна библиотека с книги с двойно е /по стария правопис/ и аз се научих първо тях да чета. Хехе, май до 4-ти клас бях чела разкази на Чехов, Горки и на всички български автори, които стават за деца- Елин Пелин, Ангел Каралийчев, Йовков. Имахме едно циклостилно издание Романи за деца на Ерих Кестнер - това ми беше любимата книга. После и децата много я харесваха. Мечо Пух изобщо не ме впечатли, от Малкия принц нищо не разбрах. Харесах ги чак след 8-ми клас и си ги чета с удоволствие и сега. Според мен, те просто не са детски книги....
Често съм споменавала книжката за Мимето, онова, глезеното. Много ми харесваше, тя е от най- ранното ми детство. Имах и Басните на Лафонтен, ама тях харесвах само заради илюстрациите. Ще се сетя и за още неща, ама то преди 50 години, едва ли е интересно.
Активен
ivelka
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 618



Моят сватбен албум

« Отговор #8 -: януари 06, 2014, 16:28:24 »

Хайде и аз ще се включа с мнение за детските приказки - и аз съм пристрастена от малка към тях. На 3-годишна възраст мама ме е пратила на село при баба, дядо и прабаба да ме гледат, защото се е родила сестра ми. От тогава съм започнала тормоза, който баба още с умиление си спомня - как сядам между двете баби и изкомандвам "Чети!", а като се умори едната, се обръщам заповеднически към другата "Чети!"  blush
На 4 и половина съм се научила да чета самичка и до първи клас вече бях изчела всички книжки с приказки в библиотеките на двете ми села и в библиотеката на мама. Мама всъщност имаше много богата колекция точно от "незнайните" приказки - Индийски, арабски, руски, японски и други.
Свекърва, Роня, дъщерята на разбойника ми е една от най-любимите, наред с Пипи, дългото чорапче, Тайната градина и Робинзон крузо и Алиса в страната на чудесата/ в огледалния свят. Но това са книги от по-осъзнатия ми период след 1 клас. После започнах да чета българските автори, като любимият ми беше Елин Пелин. Но винаги изчитах списъка с книжки от училище до дупка. smile
Много хубави спомени ме налегнаха heart
Сега се сещам каква мечтателка бях и си бях самодостатъчна, за да се забавлявам! Не, че не играех с другите деца, но понякога обожавах да остана сама и да започна да си фантазирам различни ситуации. Например веднъж бях решила да лекувам едно дърво, чиято кора беше обелена - всеки ден ходех при него и му правех компреси от билки и треви и му говорех  blush
Активен
Kiwi
Сватбен ШАМАН
*
Публикации: 1003



« Отговор #9 -: януари 06, 2014, 22:43:54 »

В тема, в която Киви е в първи пост няма как да не се разпиша - класиката Пипи и Том Сойер са ми любимци:)) Винаги съм знаела, че едната близначка в мен е опак човече няма как да не им е фен, а другата е състрадателна и добра и още помни кошничките от костилка на череша в ч Чичотомовата Колиба.
Активен
ani_ogbg
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 647



Моят сватбен албум

« Отговор #10 -: януари 07, 2014, 09:28:08 »

Честито на всички именици и от мен! Нека бъдат здрави и името им да им носи голямо щастие и късмет! smile

Прекрасна тема Bravo Както всички вас аз от малка също много обичам приказките - къде да ми ги разказват или четат, къде аз да си ги чета. Чела съм наистина невероятно много книги и не мога да кажа, че имам една любима книга. Такива, които не са ми омръзвали бяха Приказките на Братя Грим, "Туфо, рижият пират" на Георги Константинов, Ангел Каралийчев, Ян Бибиян на Елин Пелин, Патиланци на Ран Босилек.. Когато заминахме да живеем в чужбина аз бях още в началното училище и от българското училище ме наградиха за отличен успех с книгата - Педро от "Черната смърт". Тази книга съм я препрочитала най-малко 10 пъти и всеки път ми е била интересна. В гимназията пък прочетох на един дъх "Птиците умират сами" и "Отнесени от вихъра". Спомням си, че в онзи момент аз живеех, за да чета.
Като започнах да уча първата си специалност - начална педагогика, то отново преоткрих детското творчество и бях невероятно щастлива. Любима ми стана "Приказка без край" на Михаел Енде.
Дори и до сега като взема книга в ръце не мога да я оставя, докато не я прочета, за което се извинявам после на половинката, че го пренебрегвам, но това е по-силно от мен blush

Ivelka, и аз като теб обичах да се потапям в моя приказен свят и да си представям разни неща как се случват в действителност smile
Който чете открива много светове, а и четенето е храна за душата smile


* 59272.jpg (13.9 KB, 185x280 - видяно 2818 пъти.)
Активен
svekarva
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 4023



« Отговор #11 -: януари 07, 2014, 10:16:31 »

Привет и едно розово кафе от мен, да ни е розов денят Wink
ani_ogbg , не съм я чела тази книга Педро от "Черната смърт", страшничко заглавие има....Приказка без край ми е минавала през ръцете, но нищо не си спомням от нея crazy, сигурно децата са били големи, когато е дошла вкъщи.
Kiwi ми напомни за Чичо Томовата колиба smile, много бях впечатлена. Не от робството, а от смъртта на малкото момиченце с красиви дрехи и после от любовта на една от героините /ще трябва пак да я прочета, забравила съм доста/. Том Сойер не ми харесваше, Пипи - също. Не отговаряха на моите критерии за добри и послушни деца, бяха пълна противоположност на героите на Ерих Кестнер. Освен това, баба ми доста упорито ми ги буташе в ръцете, а аз не ги четях. Също не харесвах и "Плиш и Плюм", останала от детството на баща ми, със страхотни илюстрации. Помня, как рецитираха с чичо ми цели пасажи и се заливаха от смях, пък на мен ми беше скучно. Хаха, даже и аз ги знаех. После, към 8-ми клас, когато отидох на 340 км. сама, в общежитие, те ми станаха любими, та и до днес е така. Големият знаеше цялата Пипи наизуст, малкият - някои глави. Явно съм успяла да им покажа красотата на тези книги. Е, като истинска Дева, големият син се възмущаваше, как тя не може да пише правилно Wink, пък малкият ме караше да купувам килограми бонбони и да ги раздава.
Сега сигурно има други детски книги, жалко, че нямаме в темата майка с малки деца.


* rozovo kafe_n.jpg (64.37 KB, 821x616 - видяно 447 пъти.)
Активен
ani_ogbg
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 647



Моят сватбен албум

« Отговор #12 -: януари 07, 2014, 10:41:45 »

Хихи, Свекърва, книгата е пиратска, а "Черната смърт" е корабът. Не е страшна, даже е много приятна за четене, щом по онова време са ги подарявали на деца в началното училище. Вярвам, че тогава все още образованието е било на ниво и са се спазвали някакви норми, за разлика от сега, ама това е друга тема.
Между другото Пипи я открих на "стари" години. Като дете не ме грабваше или може би по-скоро съм била повече заобиколена от българските автори..
Активен
Tonina
Професор
****
Публикации: 354



« Отговор #13 -: януари 07, 2014, 10:47:32 »

Привет и от мен и Честит празник на всички, които празнуват днес - да са честити и щастливи!!  В къщи баща ми е славен Иван, така че си го отбелязваме празника  smile
Свекърва , мерзи за розовото кафенце!! В Пловдив днес е приятно слънчево и настроението ми си е направо...розово  blum Може би защото не съм излизала още и не съм усетила дали е студено. Аз съм почивка и тази седмица, така че продължавам да го раздавам по котешки лениво  smile
Черпя ви с нещо, което мисля отговаря на седмичната ни темичка и ви желая много хубав, весело-шарен ден!!  girl_wink


 


* cvetno.jpg (41.97 KB, 500x502 - видяно 534 пъти.)
Активен
pandapanda
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1848



Моят сватбен албум

« Отговор #14 -: януари 07, 2014, 10:58:16 »

Ето ме и мен smile

Здравейте smile

Първо, да кажа че оцелях гостите lol Вчера презентацията ми мина добре. Всъщност, това беше първата ми лекция пред студенти и затова толкова се притеснявах. Но успях да се овалдея, даже може би бях прекалено  спокойна, защото имаше един умник дето се обаждаше от дъното на аудиторията от време на време и трябваше да го изгоня заради едното му изказване, но реших да си го пусна покрай ушите.

Темата на тази седмица много ми харесва smile Аз от начало обичах да чета само приказки за принцове и принцеси. След това по някое време в трети клас ми попадна Хайди и много ми харесаха истории, в които главните герои са деца - Пипи, Том Сойер, История с летящи чинии, Патиланците, както и един много любим герой от една руска книжка - Чудакът от 6ти "б" smile Незнайко и Лукчо също ги харесвах. А в прогимназията открих Старогръцките митове и легенди, които и до днес си оставам любимото ми четиво, а до някъде и призвание Wink

Честит имен ден на ivelka! Да и носи много здраве и късмет името!

Честито и на други именици ако има smile
Активен
Страници: [1] 2  Всички   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines