Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

март 29, 2024, 03:49:06

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 2 3 [4] 5 6  Всички   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Дъждовна и прохладна есенна седмичка 30.09 - 06.10.  (Прочетена 46008 пъти)
 
scilla
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 859



« Отговор #45 -: октомври 03, 2013, 10:08:30 »

Относно темата за чуждиците, която се спомена по-рано - аз първоначално бях на мнението на Виви, докато ММ (който е филолог и лингвист) е твърдо на позицията на Мряв и с малко аргументи успя да ме убеди в неговата позиция и вече се опитвам всеки път като чувам подобни чуждици да ги приемам като част от промяната към по-добро и развитието на езика, защото наистина има смисъл от тях. Щом в един език няма точна дума за нещо - тя все отнякъде трябва да се роди и най-лесно е да се заеме от английски (в повечето случаи).

Аз също като Машка погледнах тази тема и повече няма да я отворя, защото е болезнено sad А и като Еми нямам особено огромно търпение...

Иначе за българските празници и прилагането им в училище това е доста обширна тема, която засяга редица други... като ниските заплати и демотивацията на учителите, от което следва и ниското ниво на образование и заинтересованост... изобщо цялата система в България страда на много нива и е нужна доста години работа, за да се подобри... за тази цел обаче не може само ние неколцината съвестни гражданки да възпитаваме добре децата си и да си гледаме само нашето си, ами и и да имаме гражданска съвест към обществото, в което живеем. Ако нещо ни дразни - трябва да се опитваме и да правим всичко възможно да го променим или подобрим с каквото можем smile Споделям своята лична позиця, знам че много от вас не се интересуват от гражданско общество, протести и т.н., но тъй като това е мястото, където всеки споделя какво го вълнува - това на мен ми е на дневен ред от вече над 4 месеца и много ми се ще повече от българите, които все още живеят тук и искат да продължават да живеят тук да обърнат внимание и да опитат да направят нещо - по този повод, който има желание, нека да прочете една интересна и поучителна история по действителен случай --> http://kultura.bg/web/%D0%B0%D0%B2%D1%82%D0%BE%D0%B1%D1%83%D1%81-%D0%B1%D1%8A%D0%BB%D0%B3%D0%B0%D1%80%D0%B8%D1%8F/ и извинявайте, ако ви досаждам с темата.

svekarva, честито за подаръка - страхотен е и се радвам, че беше това, за което се беше надявала! Сигурна съм ,че която и дестинация да си изберете все ще ви е хубаво и приятно!
Активен
mariola85
Гост
« Отговор #46 -: октомври 03, 2013, 10:11:51 »

Добро утро и от мен!

Стигнах жива и здрава в София след обикалянето на 3 града! Вчера завърших най-накрая подмяната на документите smile Бях забравила колко е малко Скопйе в сравнение със София и бях изненадана колко бяха любезни хората навсякъде, включително и таксиметровите шофьори, качват те и за 500 м без да обръщат очи  huhhuh.gif. Стана ми само много мъчно че родната ми страна се превърнала в двуезична страна, навсякъде всичко е изписано първо на албански после на македонски, видях в северна Македония повече джамии отколкото църкви sad

Сега тази тема където сте я захванали ще ме откаже да пиша във форума  blum. Аз едвам смогвам да пиша грамотно, надявам се че не ми се сърдите за испуснати запетайки, главни букви и най-трудното за мен кога се пише : във а кога в, кога се пише със а кога с. Една професионалистка в темата за фотографи доста ме беше нахранила че съм неграмотна! Трудно си е за писане на Български, а и аз понякога забравям някоя дума Македонска ли е или Бълграска  blush. Свекърва и аз като един силен овен ям много букви  pardon

За въпросната булка, аз отдавна казах че ми лази по нервите, даже си мислех да и пиша на лично, точно за правописа, но коя съм аз да и кажа?

Стискайте всички палци днес и на краката че много тежък ден ще е отново за мен  give_rose
Активен
Vivi20
Сватбен ГУРУ
*****
Публикации: 790



« Отговор #47 -: октомври 03, 2013, 10:30:16 »

Айде някой да ме светне коя е тая булка, че ми е много любопитно какво изпускам. Wink

Мариола, правят впечатление грешките, но мисля, че най-хубавото е, че знаеш, че ги правиш и не претендираш, че си перфектна. Wink Това ми прави по-силно впечатление от каквото и да е друго. Wink

Сила, аз съм за чуждици, за които няма еквивалент в нашия език, но за такива, за които има, не мога да намеря оправдание, но това си е лично моя позиция. smile
Активен
AliTia
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 593



Моят сватбен албум

« Отговор #48 -: октомври 03, 2013, 10:37:27 »

Добро утро!

Точно по форумите не ме дразни неграмотността. Може би толкова съм и свикнала, че не и обръщам особено внимание pardon Не могат всички да са грамотни все пак, а им се иска да комуникират с бъдещи булки, било то за съвет или помощ. Когато тази неграмотност е свързана с голямо самочувствие обаче, тогава определено е дразнещо и натрапчиво. И аз правя грешки понякога, надявам се да не ви дразня blum
Мариолка, на мен пък точно ти ми направи впечатление, че макар и "небългарка" пишеш доста грамотно. Знам какво е да се стараеш да пишеш на друг език, без да допускаш грешки star
Свекърва, за краснописа, който по младите тук не са имали в училище, се сещам как майка ми все ми казваше, че едно момиче не трябва да пише грозно. Пиша поне по моя преценка доста красиво blush , благодарение точно на майка ми, даже до последно в училище надписвах бележниците на съучениците ми. Сега обаче това няма никаква стойност, както ти каза. Скоро и химикал ще забравим как се държи Wink
Активен
pandapanda
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1848



Моят сватбен албум

« Отговор #49 -: октомври 03, 2013, 10:40:31 »

Здравейте,

mariola85, аз винаги съм се впечатлявала, колко правилно пишеш във форума smile личи си, че се стараеш, а за мен това е най-важното smile стискам всички налични палци  heart

На мен Хелоуин ми е болна тема - работя с деца на чужденци, които празнуват този празник всяка година в училището си и искат да са интересни и да имат хубави костюми. На родителите пък не им се дават много пари за глупости. На всичкото отгоре се сещат в последния момент и винаги ми изпилват нервите в края на октомври. Вече съм на тръни, от това което ме чака тази година - по-големи деца = по-големи претенции  nea

Но да си призная, че тази година може би и аз ще го празнувам. Така че може да се оглеждате за мен  girl_wink

Внимание - нов отговор бе публикуван докато ти пишеше.

Vivi20, и аз не мога се сетя и даже се замислих, че в такъв случай може да съм аз  crazy
А и за чуждиците съм на твоето мнение и много се дразня на себе си като не мога да се сетя за българския еквивалент.

Внимание - нов отговор бе публикуван докато ти пишеше.

AliTia, винаги съм се възхищавала на хора, които пишат красиво, защото моето си е собствен фонт  funnytooth
Активен
crazynelly
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 720


твоя аз съм..


Моят сватбен албум

« Отговор #50 -: октомври 03, 2013, 10:40:38 »

Това пътуване до Асеновград ще ми е много трудно.  angry
Първо видях времето. Предполага се да бъде г/д добре следващата седмица. http://sinoptik.bg/asenovgrad-bulgaria-100733618/10-days
Но пък после прочетох тази новина - http://www.vesti.bg/bulgaria/incidenti/byrziiat-vlak-ot-plovdiv-za-varna-derajlira-5995127  angry
Не съм сигурна дали ще съм с влака, но в последно време доста проблеми с това БДЖ!
Мога да ви кажа, че точно преди 3 години ми се налагаше редовно да пътувам до Пловдив и околностите в продължение на година и нито веднъж нямах проблеми с влаковете. Дори с автобус ходих и пак без проблем,но по-рядко, защото е по-скъпичко. blush
То като стана на въпрос и с автобуси колко катастрофи имаше и май всичко  е на късмет. Толкова пъти съм пътувала с кола,влак и автобус и нищо не ми се е случило. Обаче в последно време започвам да се плаша!  shok Вярвах и на метрото  в София,но - http://www.vesti.bg/bulgaria/incidenti/tehnicheski-problem-spria-metroto-za-niakolko-chasa-5995128
Доказва се,че всичко може да се случи.
Не знам изобщо дали да си правя труда да ходя до Асеновград и дали си струва риска?! Аз вече така го приемам пътуването-като риск за живота ни!  sad Може на някой да му е смешно,но положението по пътищата е плашещо. cray Тази година отново пътувах почти цяло лято от София до морето и обратно(по работа,не удоволствие). По магистралата имаше толкова катастрофи, преобърнал се автобус и всякакви ужаси! Малко ли се случваше и в самата София с този таксиметровия шофьор дето помете народа на спирката.  cray Ужас е! Направо не ми се стъпва на магистрала!
Активен
svekarva
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 4023



« Отговор #51 -: октомври 03, 2013, 10:48:15 »

Ужас е! Направо не ми се стъпва на магистрала!
Аз пък съм твърде стара, иначе.... Wink
Мариолка /аз как си го измислих това -ка не зная, дано не ти е неприятно/ всичко ще е както трябва, стискам палци!
Активен
mariola85
Гост
« Отговор #52 -: октомври 03, 2013, 10:54:19 »

Благодаря ви за комплиментите  blush, но мъжа ми винаги ме критикува, а колегите ми се смеят постоянно, най-много грешки права когато някой ме е подразнил  diablo

За западните празници ги бойкотирам до дупка. Нито Хелоуин признавам, нито Св. Валентин нито Коледа по Западен стил.

Имаме си наши правослвани празници и трябва да си ги празнуваме, на Св. Валентин задължително си пия с милото и приятели червено хубаво винце,Цветници е празника на младите, Февруари си имаме празници които проганят злите духове и се маскираме на тях ( въпреки че църквата не ги признава, защото са по време на пости), а най- много мразя от всичко когато някой ми каже че за Бъдни вечер яли пуйка  nea че не им се яло постно. Ние даже вкъщи( в Македония) и подаръци не разменяме...или пък за Великден зайчета шоколадови?? какво общо има заек с Великден

misspanda не ги чети тези неща, то ако гледаш само такива неща няма от вкъщи да излезнеш smile
Активен
crazynelly
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 720


твоя аз съм..


Моят сватбен албум

« Отговор #53 -: октомври 03, 2013, 11:00:38 »


misspanda не ги чети тези неща, то ако гледаш само такива неща няма от вкъщи да излезнеш smile

А излизам си,но гледам да се пазя!    LAUGHTER
Ама все пак внимавайте с такситата,защото вече съм сигурна,че повечето не мога да карат!!!!!  crazy beating
Активен
mariola85
Гост
« Отговор #54 -: октомври 03, 2013, 11:03:33 »

Аз пък съм твърде стара, иначе.... Wink
Мариолка /аз как си го измислих това -ка не зная, дано не ти е неприятно/ всичко ще е както трябва, стискам палци!

ти пък svekarva нали каза че си овен? Нали знаеш че нашите базици са винаги сериозни  pardon аз знам че за мен не се е отнасяло girl_wink
Активен
ratatui
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1980


Моят сватбен албум

« Отговор #55 -: октомври 03, 2013, 11:31:28 »

Моля ви, каже коя беше тази булка /на лично/, защото и аз съм чела нейни постове, но не съм влизала от толкова много време, че изобщо не мога да се сетя коя е, а много искам пак да препрочета някой от бисерите й.
Мариолка, стискам палци всичко днес да мине леко и благополучно за теб.
А, относно правописа аз смятам, че безгрешни хора няма. На всеки може да се случи да натисне грешното копче, мисля че трябва да се стараем и в устната реч да избягваме грешките, защото има хора които не могат да говорят правилно, какво остава тогава за писането.
Активен
Alichka
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 3214



« Отговор #56 -: октомври 03, 2013, 11:33:27 »

mariola85, писането и говоренето на близък до родния ти език е нещо изключително трудно. Затова тук ти се възхищаваме за старанието. Повечето рускини, женени в България, с по 30 години "стаж" не се оправят с езика на 100%. Всеки си мисли, че разбира руски, сръбски и тн. езици, ама като стане дума за руското "потник" - "майка" или сръбското "карам" - "возя", нещата могат на международен скандал да отидат lol
По този повод, много хора се тупат в гърдите, че знаят английски. Е, как ще знаеш чужд език, като твоят роден не знаеш funnytooth Майка ми откача като ги чуе такива. Тя жената повече от 30 години се специализира в тая област и от време на време тръшва някой речник под форма на тухла-четворка и реагира "Е**ти езика - няма научаване!"
А за шофирането не ми се коментира в детайли! girl_impossible Само ще кажа, че живея в квартал с широки улици и всеки си мислеше, че ще ми е супер лесно като взема книжка. Е да, ама не! Скоростта съвсем не е 50 км/ч, а поне 70-80 км/ч, пешеходците си пресичат където и както си искат - най-вече на червено, а велоалеите се ползват да се разхождат уличните котки.
ratatui, подсказвам - сватбата й предстои. Виж в индивидуалните теми и сама ще отгатнеш Wink
Активен
AliTia
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 593



Моят сватбен албум

« Отговор #57 -: октомври 03, 2013, 12:20:41 »

Мда и аз вече разбрах коя е въпросната булка. Големи сме клюкарки  pleasantrybadgirl funnytooth
Свекърва, наистина имаш голямо търпение. Мен не ме дразни начина й на писане, но се отказах в средата на "трасето"... просто загубих смисъла blush
Активен
Lillly
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 599



Моят сватбен албум

« Отговор #58 -: октомври 03, 2013, 12:31:15 »

Здравейте и от мен smile Реших и аз да се включа в тази тема, може би защото с това ранно настъпване на зимата, работният ден ми се струва мноооооооооого скучен  crazy
Не знам при вас как е положението, но Варна е далеч от "прохладна", бих казала доста.... "вледенена"
"Войната по пътищата" си е сериозен проблем и мен доста ме е страх, но истината е, че нямаме избор. Няма как цял живот да си стоим затворени, трябва да се предвижваме някак. Според мен е важно, ако се види някаква нередност да се сигнализира, но знаем ли къде?
Като цяло аз съм голяма пъзла, много ме е страх да летя със самолет, сега ме е страх и от катастрофи с кола, май остава влака. Е да, ако не се запали  angry Така, че наистина няма какво да се направи, не го мислим много и се надяваме всичко да е наред, винаги има риск.

Грамотността е важно нещо, също като вас аз не смятам, че не правя грешки или, че съм най-грамотната - напротив. Срам, не-срам си признавам, че съм се улавяла често да се чудя, сега "о" ли беше или "у", за пълния член няма да споменавам, пълна мъгла  pleasantry
Но, как да кажа по-меко .... "стила на писане" на въпросната булка ми напомня на "тийнейджър, чатещ по мирка" (хахаха, мисля, че ще се сетите за тази краста). А за правописните грешки.... надяваме се, че се дължат на клавиатурата, не на незнание Wink
Много се чудих и аз дали да не кажа нещо, но няма как да държа сметка на някой как си изказва мнението... то си е за нея. Въпреки, че може да се помисли за тема където да се пишат грешките на потребителите и останалите да ги поправят, разбира се с по-скоро образователна, а не заядлива форма.
Като цяло аз също нямам проблем с чуждиците. Живеем в свят, който се променя, като всяко нещо няма как и езика да остава същия. Езика е средство за общуване, т.е. той ни служи, би следвало да се изменя по начин по който на нас ни е удобен Wink Това го има навсякъде, не само тук. В Полша например си имат глагол за "изпращане на смс" - есемесувам  funnytooth

mariola85 , комуникацията с хора говорещи езици близки до българския винаги ми е била много забавна. В работата ми се е налагало да комуникирам със сърби и македонци, много забавни ситуации има точно защото думите са уж еднакви, а означават друго. А гледайте какво става когато трябва да се обясни технически термин  funnytooth там влизат в употреба не само ръцете, а цялото тяло  funnytooth
Активен
svekarva
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 4023



« Отговор #59 -: октомври 03, 2013, 13:18:40 »

Lillly, няма да стане това с поправянето. Имаше тема за бисери, но се стигна до кървави разпри  Wink...Критиката е неприятна работа, дори и в шеговит вариант.
scilla, всички се вълнуваме от гражданско общество и протести, защото всички сме засегнати от тях. По негласно споразумение избягваме темата, за да не я превърнем в политическа, че ще стане неуправляема.
Варненки, кажете как я карате в тези студове? Чух преди малко, че в Смолян завалял сняг....
Активен
Страници: 1 2 3 [4] 5 6  Всички   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines