Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

март 28, 2024, 17:04:22

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 2 [3] 4 5 6  Всички   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Дъждовна и прохладна есенна седмичка 30.09 - 06.10.  (Прочетена 46004 пъти)
 
ma6ka_
Сватбен ШАМАН
*
Публикации: 1025



Моят сватбен албум

« Отговор #30 -: октомври 02, 2013, 12:38:12 »

Али, напълно си права за комерсиализацията!
За съжаление обаче не само в МОЛ-овете се наблюдава това, ами и в училищата! Там също вече се организира парти за Хелоуин и се разменят Валентинки, обаче как почитат Еньовден или Сирни-заговезни?!?

На мен и друго ми прави впечатление - когато дават американски сериали задължително има серии за техните големи празници - Хелоуин, Деня на благодарността и т.н. В последните години и в БГ се снимат сериали, с нашенска тематика, с наши актьори и сценаристи. Е, никъде не видях до сега да се направи епизод/сцена за наш традиционен празник - нито яйца са боядисвали за Великден, нито под масата в църквата са минавали и т.н.

Внимание - нов отговор бе публикуван докато ти пишеше.

Разбира се, не става въпрос за една правописна грешка или изпусната запетая. На всеки се случва  pardon
Активен
emmmmmy
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 4265



Моят сватбен албум

« Отговор #31 -: октомври 02, 2013, 13:03:25 »

Това за правописа ми е много болна тема, едвам се сдържам да не правя забележки.  huhhuh.gif

Поздрав с нещо слънчево:
Активен
_Ezra_
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1114


много обичана


Моят сватбен албум

« Отговор #32 -: октомври 02, 2013, 14:10:36 »

еми много хубав поздрав
дано мъжът ти да е по-добре

Аз тези дни нямам много време и не съм писала  smile поздрави на всички  give_rose give_rose
Активен
svekarva
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 4023



« Отговор #33 -: октомври 02, 2013, 14:13:35 »

emmmmmy , снимката ми въздейства като полярен студ....

Както и очаквах, подаръкът от децата е ваучер към туристическа агенция. Следващата година ще избираме кога и къде да ходим danceg Много, много съм щастлива /макар още да не съм на 60/, съпругът също се захили доволно и забрави за -ова, -ов Wink.
« Последна редакция: октомври 06, 2013, 08:52:54 от магито » Активен
Мрявка
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 775



« Отговор #34 -: октомври 02, 2013, 14:20:28 »

Съгласна съм за грамотността - включително и в този форум като чета някои мнения ме хваща срам, че има толкова неграмотни хора, които правят елементарни грешки. Нормално е всеки да сгреши в бързината, не бих се заяждала за 1 грешка, но системните грешки и употребата на измислени думи ме дразни супер много. Сега се сещам, че прочетох онзи ден написано "профитирах", няма такава дума очевидно, а има толкова много наши думи, които могат да я заместят.


Думата я бях употребила аз. И я сметнах за точно пасващата от моя гледна точка, тя е чуждица, да, но при глобалността на света в днешно време езиците се пълнят с чуждици постоянно, хората се борят срещу тях известно време (именно, защото човека не обича промени, той иска всичко да е точно така, както си е свикнал да бъде), след това често се случва да бъдат официално приети в съответния език. Аз лично използвам доста чуждици и не виждам нищо лошо в това, напротив никой език не е константа! Той се променя постоянно. Примери има хиляди. За мен лично грамотността е от основно значение, когато използвам един от 4 езика, на които ми се налага да комуникирам ежедневно. Липсата на грамотност за мен е равна на неуважение в онлайн пространството и на мързел и безцелност в живота.
Аз също правя грешки, но смятам, че са малко тези, които не изпускат тук и там запетаи или букви в бързината, но примера споменат от Машка, предполагам, че една и съща булка ни е в главата, angry е просто страховит!
Активен
Vivi20
Сватбен ГУРУ
*****
Публикации: 790



« Отговор #35 -: октомври 02, 2013, 14:41:43 »

Не съм искала да те засегна лично, просто споменах нещо, което скоро ми направи впечатление. Извинявам се, ако съм те обидила с нещо.  give_rose

Всеки си има все пак право на мнение, аз приемам твоето, но все пак мен ме дразни като се ползват такива думи, защото аз го приемам като неуважение пък към българския език.  pardon Определено все пак това е много по-малко дразнещо от както вече споменах системно неграмно писане на някои потребители. Wink

В крайна сметка като човек, който живее в чужбина за мен лично е много важно да съхраня родния си език и се опитвам да избягвам смесването на няколко езика, когато мога да кажа нещо на български. Имам приятели, които също се стараят, както и такива които 50% от нещата, които казват са на английски, а могат да са на български. Може да е дребнаво и глупаво, обаче всеки си знае как се чувства и кое му е комфортно и кое не.
Активен
crazynelly
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 720


твоя аз съм..


Моят сватбен албум

« Отговор #36 -: октомври 02, 2013, 14:44:13 »

Това за правописа ми е много болна тема, едвам се сдържам да не правя забележки.  huhhuh.gif


Според мен не трябва да се сдържаш да правиш забележки. smile
Ако всички са така,никога няма да се промени нищо. Wink А и това не е начин да се заяждам- само това не си мислете. give_rose
« Последна редакция: октомври 02, 2013, 14:46:41 от misspanda » Активен
emmmmmy
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 4265



Моят сватбен албум

« Отговор #37 -: октомври 02, 2013, 18:24:13 »

Свекс, честит ваучер, прекрасен подарък!
 give_rose
Що така се плашиш от полярната котка smile
Активен
ratatui
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1980


Моят сватбен албум

« Отговор #38 -: октомври 02, 2013, 18:43:37 »

Свекърва, страхотен подарък! Честито! Да споделиш после къде сте ходили и колко хубаво сте си прекарали!
Гледам тази седмица дискусиите са доста актуални и за съжаление по доста задълбочаващ се проблем.
А що се отнася до Хелоуин, тоя празник супер много ме дразни, миналата година даже имаше деца, които обикаляха за бонбони по къщите. Разбира се никой не им даваше, защото никой не знаеше за какво е това и какъв е този цирк.
А за това, че празниците ни за нас са "празни от съдържание", май наистина за доста хора е така. Това лято страшно тъпо ми стана като дочух следното изречение- "Абе, там нали по 6.09 са почивни дни, имало някъв тъп празник"....
Активен
rujka
Ентусиаст
**
Пол: Жена
Публикации: 118



Моят сватбен албум

« Отговор #39 -: октомври 02, 2013, 20:00:43 »

... но примера споменат от Машка, предполагам, че една и съща булка ни е в главата, angry е просто страховит!

+1
Толкова ми се искаше да игнорирам точно този пример, но вече избягвам повечето теми, в които съм сигурна, че ще го забележа smile

А освен това мисля ви се похваля и същевременно оплача за няколко неща smile

Първата и най-важна новина е, че моето момче си идва от Щатите другата седмица в неделя и след 4 месеца далеч един от друг...  blush Мисля, че няма да влизам да ви чета известно време  blush

А понеделнишки един младеж реши, че ще спре на червен светофар с моя помощ ... Писахме двустранен протокол и уж си мислех, че нищо кой знае какво не е станало чак, поне на външен вид, но пък се оказа, че предната решетка е леко нагъната (заради удара и в предната кола), а отзад броня - пукната, и цялото дупе с 3-4 см навътре ... и капака на багажника не се затваря  cray
И днес цял ден по застрахователи и описи и майстори.

Но пък положителната новина от днес е, че си запазих дата и час за църквата най-накрая  yahoo  yahoo  yahoo Вече е официално  heart  Bravo
Активен
crazynelly
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 720


твоя аз съм..


Моят сватбен албум

« Отговор #40 -: октомври 02, 2013, 21:03:11 »

Честито rujka! Много се радвам за теб!  give_rose
Същото ми се е случвало на мен,но аз бях в точно обратната позиция.
Бях излезнала с колата на един приятел преди години и той на един светофар се излъга,че пред него колата ще мине на жълто и той ще мине след нея,ама човека пред нас в последния момент спря,а прителя ми(не гадже), не можа да спре на време и се заби в него. На неговата кола му беше смачкана предницата(капака) и други неща,които не помня много в момента, а на човека, в който се блъсна му нямаше нищо на колата.  shok Не беше и много силен удара. Голям късмет беше за човека и може би и за нас, като се има предвид ,че имаше бебе в колата.  angry Все пак оргомни поражения за нас нямаше-по точно-физически. Освен при мен,но пак не беше нещо страшно. Бях се задържала на предната седалка с ръцете,тъй като бях отзад и от удара единия палец ми се изкълчи,но с лед и време се оправи.   smile Аз от тогава повече не исках да се качвам в колата на този приятел и разбрах,че не харесвам шофирането му. Много безразсъдно и глупаво караше и действаше. Просто ме хвана срам и страх от него. Сега вече дори не сме приятели.Но това  е друга тема.   beating NO Трябва много да се внимава по пътищата.. sad
« Последна редакция: октомври 02, 2013, 21:04:48 от misspanda » Активен
addicted_to_u
Професор
****
Пол: Жена
Публикации: 340



« Отговор #41 -: октомври 02, 2013, 22:27:22 »

Здравейте, момичета ! Във форума рядко изказвам мнения ,тъй като още съм далеч от темата сватба на този етап, но чета с интерес темите за сватбите и бебчетата от една страна заради майсториите ,които правите, и заради полезните съвети и идеи за отглеждането на деца от друга (тъй като съм психолог) . Към темата за грамотността обаче не мога да остана безразлична, като основно четяща форума, тъй като по начина на писане един човек показва себе си -имам много любими форумки , чиито теми чета с интерес не само заради различните гледни точки, но и заради начина на изразяване . Напоследък обаче ми прави лошо впечатление, че има хора, които пишат изцяло неграмотно и то думи,  които дори не знам дали първолак би написал грешно ... все пак това е уважение към себе си и четящите , да не кажа, че има случаи, в които не мога да разбера мисълта на пишещия . Форумът е много интересен със собствената си динамика и добрите отношения между повечето пишещи в него и се надявам докато дойде време за споделяне на моите лични емоции около сватба и деца да преобладават грамотни мнения , както досега ! Отговорността за това е и наша и всеки, които е решил да изразява себе си чрез писане е свободен да го прави, ако наистина може , а за това е нужно поне малко усилие !
Надявам се не съм досадила с моето мнение , желая Ви приятен остатък от седмицата  smile
Активен
svekarva
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 4023



« Отговор #42 -: октомври 03, 2013, 08:13:39 »

Добро утро и едно красиво кафе от мен!
Много сериозна станала работата по правописа и езика....Аз правя грешки, ям букви, но си зная и се извинявам. Някои хора го имат вродено, други, колкото и да се стараят, не успяват blush. То винаги можеш да си провериш написаното още на екран, ама де това време crazy.
Аз се ядосвам само когато намеря грешки в официални публикации. Мисля, че форумите не са литературни кръжоци и точно затова съм спокойна, че няма кой да ме съди. Хехе, нали съм двоен овен, по важно е да кажа нещо, отколкото само да чета. Въпросната булка я зная и ми е много забавно, че успявам да разбера какво пише. Това е, така пишат голяма част от хората днес.  blum След време сигурно всички само ще диктуваме и ще забравим да пишем. Както с краснописа - едно време са ги карали да пишат и красиво, че няма кой да им прочете написаното, сега клавиатурата спасява положението.
addicted_to_u , голяма си потайница smile! От 2009- та само 15-16 поста, включвай се по- често, психолозите внасят интересни новини. good.


* 1_z.jpg (66.8 KB, 512x340 - видяно 587 пъти.)
« Последна редакция: октомври 03, 2013, 08:28:27 от svekarva » Активен
rujka
Ентусиаст
**
Пол: Жена
Публикации: 118



Моят сватбен албум

« Отговор #43 -: октомври 03, 2013, 09:11:38 »

Писането грамотно ми е много болен проблем  nea От 6 години работя в медийна агенция и работата ми е да пиша грамотно, за да представям текстовете си на клиентите... И защото аз се опитвам да давам моите 100%, когато седна да чета ми се иска да виждам 100-те процента и на този срещу мен... Ясно ми е, че форумите и интернет като цяло  не е мястото за абсолютен пълен набор от граматически правила, но да бъркаш "е" и "я", "с" и "з" .. и всичките други грешки, за които знам, че всички вие се сещате  girl_wink е чисто и просто - неграмотност smile

А сега след дозата сутрешно "хранене" идва време за фитнес Wink
Пожелавам ви приятен остатък на дъждовния и мрачен ден  autumn


PS: Свекърва, моля те, кажи ми как успяваш?  Oh my ...
Активен
svekarva
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 4023



« Отговор #44 -: октомври 03, 2013, 09:42:15 »

Е, аз имам фантазия Wink, бутжниерите малко ме затрудни, но пък ме развесели.
Активен
Страници: 1 2 [3] 4 5 6  Всички   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines